Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

mirka414
6. nov 2007

ahoj moja dcerenka sa narodila na slovensku ja som slovenka a manzel svajciar dokonca sa mi narodila ako slobodnej mamicke.potom sme odisli za tatinom a on dal cestne prehlasenie o otcovstve a malinka dostala hned aj svajciarske obcianstvo a ma aj slovenske.skus sa spytat na ambasade tam ti daju info.paa

janette
6. nov 2007

ahoj dani, ja som slovenka, manzel talian.... na matrike nam povedali, ze dieta ziska obe nase obcianstva automaticky..., keby bolo narodene napr. v rakusku, tak su to obe nase obcianstva + rakuske.....

dana_l
autor
6. nov 2007

ahoj janette, si si ista ze moze mat tri? viem o dvojitom statnom obcianstve ale nic som nepocula o moznosti mat tri. pisala som na ambasadu a odporucili mi ich internetovu stranku ale nikde sa nepisalo ze musim povedat ze ake narodnosti uz ma. nechcem jej neskor urobit problemy. 🙂

babulka
6. nov 2007

Dana_l - z pravneho hladiska nie je problem, moze mat aj tri obcianstva. problem moze vzniknut pri praktickej realizacii prav statneho obcana (a povinnosti). Viem, ze je to este predcasne, ale v niektorych krajinach sveta je napriklad povinna ucast na volbach pre vstekych statnych obcanov, dokonca s moznostou postihu (penazneho a aj vazenia) - ma to tak napr. aj Belgicko a niekolko dalsich krajin EU. Tak treba volbu statneho obcianstva citlivo zvazit, aby neskor nevznikli problemy. Prepustenie zo statneho zvazku zvykne byvat obtiazne (teda ked uz nebude chciet byt obciankou niektorej s krajin, ktroych obcianstvo ma).
Dufam, ze som to nenapisla ako tatar 🙂

dana_l
autor
6. nov 2007

inak drzim palce. ja som tiez nechcela vediet co to bude, ale moj manzel vedel a vydrzal nepovedat. dozvedela som sa o tom ze to bude dievca od kamaratky, poslala mi balik a napisala mi k tomu spravu "s odpovedou". to bolo tyzden pred porodom. mala sa narodila 19. jula o 21.30(jej termin bol 20. jula 😀 )

dana_l
autor
6. nov 2007

nie, rozumela som tomu babulka. ako nemka, ak by byvala v nemecku a mala kanadske a nemecke obcianstvo, by sa musela pri 18 rozhodnut len pre jedno. ale kedze sme v kanade, tak by si mohla ponechat obe. vraj.

babulka
6. nov 2007

Dani, vsak to, kazda krajina ma svoje pravidla pre statnych obcanov a niekedy je povinnosti viac ako vyhod, ktore z obcianstva plynu. napr. v niektorych krajinach, kde je povinna vojenska sluzba u vsetkych obcanov, aj u zien, tak tam by som nechcela byt obciankou. a kebyze mi to rodicia "zariadia" - ze sa im tam nahodou narodim, tak sa im nepodakujem 😀
teraz uz len vymyslam, ale pravne to problem nie je.

apollo505
6. nov 2007

Ahojky, navazu na toto tema. Ja jsem ceska, pritel brit a porod planujeme v cesku. Nevim, jestli jsem to dobre pochopila, ale pokud by pritel podepsal nejaky papir, tak dite muze mit i britske obcanstvi? 😕

dana_l
autor
6. nov 2007

na to sme nemysleli 😠 . ale ako dievca ju to nastastie necaka. je tazke, ak by sme sa mali rozhodnut medzi sk a d obcianstvom, lebo teraz sme vsetci v unii a mame rovnake moznosti (alebo budeme mat coskoro).

babulka
6. nov 2007

Apollo505, ak tvoj priatel uzna otcovstvo, dietatko bude mat obcianstvo aj po svojom otcovi. jednoduchsie by to bolo, kebyze ste manzelia, tam netreba ziadne formality o uznanie otcovstva (u nas v SR sa to robi na matrike pred matrikarom, ktory vyda potvrdenie, a v pripade cudzieho obcana sa to musi formalne prelozit do slovenciny, nasledne potvrdenie od matrikara do toho cudzieho jazyka a to sa zasiela na prislusny urad v druhej krajine cez ambasadu, ak si dobre spominam, musi tam byt este vyssie overenie listiny od ministerstva spravodlivosti). Je to fuska.

dana_l
autor
6. nov 2007

neviem ako je to s GB, ale mozno bude mat pravo na anglicke obcianstvo automaticky - narodenim - po otcovi

babulka
6. nov 2007

dana_l, je vela aspektov, ktore s takouto volbou suvisia, preto ako som pisala, treba si to zvazit. A s tou uniou mas pravdu, ci SK alebo D, asi to uz bude jedno. Vsetci sme obcanmi unie 😀

apollo505
6. nov 2007

Babulko, tak to teda je fuska vyridit vsechny formality. Ale na druhou stranu bude mit prcek, az bude chtit cestovat, moznost se dostat vsude. S britskym pasem neni problem 🙂

babulka
6. nov 2007

Apollo505, to mas pravdu, s britskym pasom je to v niektorych krajinach ovela jednoduchsie (USA, Canada, Down under 😀 ), cestuje sa bez viz, bez formalit. Ale snad to casom caka aj nas, Slovakov a Cechov, ze to budeme mat vo svete jednoduchsie. Dufajme. Ale pre istotu sa informuj, ako je to v CR s uznanim otcovstva cudzim statnym prislusnikom, aj ked si myslim, ze by to nemalo byt odlisnejsie od nasich pravidiel, koniec koncov este stale mame vela pravnych predpisov spolocnych (spred 1993)

dana_l
autor
6. nov 2007

apollo505, nasa dcera moze ist do usa s jej kanadskym pasom, moj manzel musi zaplatit na hranici 5$ za viza a ja musim ist na americku ambasadu a ziadat o viza!!! na porazenie

apollo505
6. nov 2007

jj, doufam, ze to nebude komplikovanejsi nez je nezbytne nutne. I kdyz mam jeste cerstve v pameti, jak jsem mu pomahala vyrizovat zivnostensky list a pod... ceska byrokracie 😒

vroni
6. nov 2007

Ja zacnem niekde v prostriedku. Janette, rakuske obcianstvo sa neda ziskat miestom narodenia, takze to vam povedali blbost jak brno. Rakusanom moze byt len dieta Rakusana (staci jeden z rodicov) Pri nezosobasenych paroch s rozlicnym obcianstvom moze mat dieta obcianstvo(a) matky alebo otca ale nie oboch, pri zosobasenych "dedi" dieta vsetky obcianstva a po dosiahnuti plnoletosti sa musi rozhodnut, ktore si ponecha. Myslim, ze je to identicke s nemeckym zakonom. Pokial viem, Kanada povoluje viacnasobne obcianstvo, ale to uz len tusim 😅
Babulka, to akoze treba na uznanie otcovstva superlegalizaciu? Vramci EU? 😲 😲 😲 Sila!

dana_l
autor
6. nov 2007

vroni, kanada dovoluje viac obcianstiev - tuna je kazdy druhy clovek odniekial inakade.

androna
6. nov 2007

no ako pise babulka statnym obcianstvom vznikaju aj povinnosti u chlapcov napriklad vojenska sluzba povinna v niektorych statoch.a niektore krajiny dvojite obcianstvo nepovoluju tak by to chcelo presne zistit.

babulka
6. nov 2007

Vroni, ano. Superlegalizacia aj v EU, v Britanii zvlast. Tieto vztahy su spravovane bilateralnymi dohodami a nie "pausalne" pre vsetky clenske krajiny EU nejakym pravnym aktom ES/EU.
Aj kebyze s tym nepracujem, mam takuto skusenost v rodine. S uznanim sobasa mojej sestry s Britom v Britanii. Papiere, papiere a papiere.

vroni
6. nov 2007

Androna, ano, ale tie tri spominane (Kanada, SR a Nemecko) dvojite obcianstvo definitivne povoluju.

luminkasp
6. nov 2007

janette, ja to nevidim tak ruzovo ako ty, ja som slovenka moj manzel spaniel, a teda ziskat slovenske obcianstvo ma stoji uz 6 mesiacov prace. Myslim, ze obe automaticky, lebo vase babo sa narodi na slovensku, tympadom hned slovenske a taliani maju zrejme ziskanie obcianstva po krvi, rovnako ako spanieli, tzn. ak mas raz otca spaniela, nech sa narodis kdekolvek na svete si spaniel.

tejto teme sme sa venovali aj v BABATKACh ako dlho trva vybavenie sr rodneho listu

najlepsie je ale zavolat si na osobitnu matriku v bratislave, tam ti daju info, v kazdej krajine ine pravidla

luminkasp
6. nov 2007

a moja sesternica ma tri

luminkasp
6. nov 2007

poznam aj pripad, muz spaniel, zena latinacka, ziju vo svajciarsku, mozne su len dve, teda svajciarske a spanielske, treba si zavolat na tu matriku

dana_l
autor
6. nov 2007

luminkasp, ktore tri?

janette
6. nov 2007

hups, aku zivu debatu sme tu rozprudili 😉 😉 , tak mi to povedala pani na matrike, tu som nasla linky, ale viazu sa len k slovenskej republike....., myslim, ze kazdy stat to ma trosku ine, snad len EU by to mala mat rovnake......

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

len tak pre info, ona rumunka, on slovak, dieta narodene v usa....ma vsetky 3 obcianstva, trvalo to nejaky cas.... a dieta ma gulas v obcianstvach 😝

dana_l
autor
6. nov 2007

janette, tomu malemu je to jedno, to len my dospely privela rozmyslame 😉 . a ked mu to pomoze vo svete, tak preco nie. keby si vedela kolko prpblemov mam len preto ze som zo slovenska 😝

janette
6. nov 2007

vroni, napr. ak sa dieta narodi v taliansku, a rodicia nie su taliani, tak dieta ziskava talianske obcianstvo..../ to je taky skrateny vycuc z ich oficialnej web /

vroni
6. nov 2007

Ano, janette, viem, kamoska je "taka" Talianka 🙂 Ale v Rakusku/Nemecku ti narodenie v krajine nepomoze hoci viacnasobne obcianstvo v principe povoluju. Takze ak chcete trojobcianske babo, tak odporucam tu Kanadu 😀 😀 😀 (USA nie, kto by chcel na veky vekov platit US dane 😝 ) Inak, ja mam tiez dvojite obcianstvo a okrem toho, ze vecne najdem len "nespravny" pas (dieta mam zapisane len v jednom, lebo som hnila) to nema nijake negativne dosledky...

janette
6. nov 2007

vroni, netuzim mat dieta s 3 obcianstvamiiiiiiiiiiii 😝 , mam dost starosti a papierovania kvoli vsetkemu, len preto, ze mam muza taliana, meno bez ova, zijeme na slovensku.....a vsetko je to len na mne, lebo manzel nehovori po slovensky 😎 😎 😝 😝 ....