Fyzioterapia pred, počas a po pôrode. Pomôžte so zápočtovou prácou

pupka74
18. jan 2009

Ahojte maminky a budúce maminky.
Chodím do školičky a musím si urobiť zápočtovú prácu, ktorá je zameraná na fyzioterapiu pred, počas a po pôrode. Keďže nemám možnosť a ani v praxi sa nestretávam s touto problematikou, chcem vás poprosiť, či by ste mi s tým nepomohli. Takže keď si nájdete trochu času, odpovedzte mi na pár otázok. Veľmi mi s tým pomôžete, ja si tú anketu vyhodnotím a budem mať aspoň čo napísať . Ak sa vám bude chcieť, napíšte mi aj vaše dojmy a iné pripomienky k tomu.
Takže tu je pár otázok:
1. Existuje v tvojom okolí fyzická príprava na pôrod (cvičenie)?
2. Absolvovala si cvičenie pred pôrodom?
3. Venovala sa ti fyzioterapeutka (FYZ) v prvej pôrodnej dobe? (fitlopta?)
4. Cvičila si s FYZ po pôrode?
5. Odporučil ti cvičenie pred pôrodom tvoj gynekológ, alebo si si ho vyhľadala sama?
6. Cvičila si v priamo v zdravotníckom zariadení, alebo v nejakom materskom centre?
7. Napíš mesto, kde si to absolvovala/ alebo kde nič podobné nefunguje.
Dopredu vám ďakujem a žalám vám a vašim detičkám všetko dobré.
🙂

tehula
19. jan 2009

ahoj, ak mozem skromne zodpovedat:
1) ano, dokonca niekolko zariadeni, je z coho vyberat
2) nie v spominanych zariadeniach, cvicim ale pravidelne low impact zhruba 3-4x za tt. Rovnako ako pred tehotenstvom, len bez skakania, s obmedzenymi vahami ciniek a sklapaciek.
3) nemam skusenost, ale som zvedava, aj ked fitlotpu zvladnem aj sama
4) po porode hodlam cvicit nadalej sama, postupne sa opat zaclenim do kolektivnych cviciek, ak mi to cas dovoli, pripadne by som sa rada vratila k predcvicovaniu
5) konzultovala som to s gyn., nenamietal nic proti, nakolko som aktivne sportovala pred tehu a citila som sa vyborne od zaciatku.
6) pred tehu a pocas 1.trimestra som v takom zariadeni predcvicovala, od 2.trimestra cvicim len doma
7) Bratislava

luckai
19. jan 2009

ahoj, takže moje skúsenosti z Levíc:
1. ano
2. ano
3. - zatiaľ neviem odpovedať, ale myslím že nič také pri pôrode nefunguje, nikto nič nespomínal
4. - zatiaľ neviem odpovedať, ale myslím že nič také pri pôrode nefunguje, nikto nič nespomínal
5. kontakt som dostala od sestričky u môjho gynekológa hneď na 1. poradni so základnými informáciami
6. priamo na gynekologicko-pôrodníckom oddelení s pôrodnou asistentkou
7. Levice

ak potrebuješ nejaké doplňujúce odpovede, nie je problém len sa ozvi, snažila som sa odpovedať stručne - ako do ankety.

pupka74
autor
19. jan 2009

Ďakujem za odpovede , ste zlaté.
Luckai prajem príjemné tehuľkovanie 🙂

pupka74
autor
20. jan 2009

Ake môžte sa aj ďalšie pripojiť . Prosím

zlatusik1
21. jan 2009

1. ano
2.zacala som, ale pre predcasne kontrakcie v 31tt a tyzden na rizikovom v nemocnici som s tym radsej prestala 🙂
3.rodila som SC
4.nie
5.po konzultacii gynekolog odsuhlasil cvicenie, ale pozri 2.
6.zdravotnicke zariadenie
7.Bratislava

eldzina
21. jan 2009

Ahoj. rada Ti odpoviem a dufam, ze to pomoze dalsim buducim mamickam.
1. Existuje v tvojom okolí fyzická príprava na pôrod (cvičenie)? Teraz sa to akurat rozbieha znova, takze ano. Asi vyse roka take nic nebolo, predtym to fungovalo par rokov. Je to spojena psycho-fyzicka priprava.
2. Absolvovala si cvičenie pred pôrodom? ano a znova sa chystam.
3. Venovala sa ti fyzioterapeutka (FYZ) v prvej pôrodnej dobe? (fitlopta?) Nie, ale mala som k dispozicii fitloptu, naplno som ju vyuzila 😉
4. Cvičila si s FYZ po pôrode? nie
5. Odporučil ti cvičenie pred pôrodom tvoj gynekológ, alebo si si ho vyhľadala sama? Sama
6. Cvičila si v priamo v zdravotníckom zariadení, alebo v nejakom materskom centre? v MC
7. Napíš mesto, kde si to absolvovala/ alebo kde nič podobné nefunguje. Prešov