Graves-Basedowova choroba - choroba štítnej žľazy

ive82
17. jún 2016

Dievcata, velmi rada by som nadviazala kontakt s niekym,kto trpi rovnakou chkrobou ako ja, Graves Basedovou chorobou,t.j. nadprodukciou stitnej zlazy na autoimunitnom zaklade. Stravila som vela casu citanim zahranicnych vedeckych prac, pocula o roznych alternativnych i.konvencnych sposoboch liecby a chcela by som sa o ne podelit a pripadne sa dozvediet viac o skusenostiach inych pacientov. V zahranici je mnoho online for, u nas nic...ale neverim,ze nas nie je viac...tak.si pomozme,poradme navzajom aby nas z tej choroby neporazilo 🙂

ive82
autor
18. jún 2016

Diskusiu by som snad otvorila s odporucanim uzivat Quercetin, Lkarnitin, D vitamin, Omega 3, zelenu listovu zeleninu, idealne zelene smoothies, orechy, semiacka a medovkovy caj....

ive82
autor
18. jún 2016

Velmi mi pomohla kniha Dr. Fuhrmana "superimunita".

ive82
autor
20. júl 2016

Novy prispevok mi prisiel cez inu temu...podla poslednych prieskumov ruskych vedcov je velmi vhodnou bylinkou podtrznik biely alebo lapchatka belaya po rusky alebo root white cinquefoil po anglicky. Uz k tejto teme pripravuje clanok aj Alaine Moore na svojom blogu. Objednat sa da pokial viem zatial len z Ruska, robia aj shipmenty na SVK.

gabrielachochulka
20. júl 2016

ahoj, ja som ju prekonala,stitku mam celu vyoperovanu a nastastie je to ok, inakj by mi vyskocilo srdce z hrude a vyplestili sa oci ako ropuche, bolo to tazke obdobie, schudla som za 3 mesiace 10 kg, ruky sa mi triasli ako narkomanovi, vlasy padali a aj padaju, aad len zvysena unava a lieky dozivotne 😖

aliseacat
21. júl 2016

dobry den,mali ste vidiet ako som ja vyzerala pred 3 rokmi,ked som sa dala vysetrit na vlastnu ziadost v lubochni))Stitna zlaza mala velkost okolo(/ 54ml jedno oko mi vyliezalo a to nehovorim ze mi s malym kufrikom pomahal kazdy,lebo som nevladala niz zdvihnut. a to uz som este po nociach nemohla spat.TSH bolo 0,013/,FT3 39/norma 2.5.5.8/,FT4 50/ norma do 25...vyse 20 rokov zvysena teplota na 37.1-37.3..Predpisany thyrozol 6 krat denne,pyridoxin,3 krat denne a o 3 mesiace operacia..To bolo v roku 2013 Nebrala som ho,a toboz take davky,lebo som si precitala vsetke neziaduce ucinky,medzi ktore patri poskodenie pecenie,kostnej drene atd..Na nete je letak thyrozol,kontraindikacie si kazdy moze precitat ked chce...Lekárov si fakt vazim,robia co sa da,ale ten liek nic moc..Zopar ludi sa sice vyliecilo,ale z tych tisiciek ,co su chori sa da na rukach spocitat vyliecenych))
Hladala som preto ine riesenia..Stastnou nahodou mi v ruskom jazyku vybehla stranka o natrzniku bielom../iba ten druh znacne pomoct pri liecbe stitnej zlazy,/.2 dni som na nete hladala niekoho,kto posiela do zahranicia.Nasla som iba dva kontakty,objednala som ,urobila tinkturu podla navodu a liecila sa..Teraz ma moja stitna zlaza objem 22 ml/predtym bola 54 ml/,,hormony mam FT4 18/ norma do 25/,FT3 4,8/norma do 5,8 a ovela lepsi zivotny pocit..Citim sa celkom fajn. ...Rano si niekedy chodievam zabehat,co nebolo mozne,lebo som vyzerala predtym ako z druheho sveta/, Antihormon Thyrozol som neuzivala,v anglicku mi predpisali Carbimazol,ktory som uzivala mesiac,pomohol mi prinavratit naspat oko do normalnej polohy,ale hormony som mala nadalej vysoke,tak som ho mesiaci brat prestala...Len tak v skratke moj zivotny pribeh..Drzim ludom,ktori trpia ochorenim stitnej zlazy aby sa uplne vyliecili .V sucasnej dobe to nebude mozne cistou stravou,lebo ovocie a zeleninu mame striekanu pesticidmi a len Boh vie cim dalsim,maso ktore jeme je zo zvierat ktore su krmene antibiotikmi a kto vie cim este....najcistejsi vzduch tiez nedychame,tak su bezne rozne choroby...Napiste prosim tiez svoje pribehy,,aj ti ktori ste operovani,lebo sa vam nepodarilo v kratkej dobe najst ine riesenie...vdaka

bluewave
21. júl 2016

Som 16 rokov po operácii a mám sa dobre. Dám si každé ráno nalačno euthyrox, raz za rok mi zoberú krv v endokr. ambulancii, a žijem plnohodnotný život. Som rada, že som poslúchla odporúčanie pani doktorky, že si mám dať preč celú ŠŽ, lebo by som musela byť na Carbimazole, ako som bola 3 roky s nejakými dvomi prestávkami, čiže keď mi po zlepšení liek doktorka vysadila, za pár mesiacov sa mi choroba znova vrátila...nezabudnem na to strašné búšenie srdca, rapídne chudnutie, vypadávanie vlasov, trasenie rúk a ako 20-ročná som neprešla kilometer, aby som si nemusela hľadať najbližšiu lavičku na oddych, cítila som sa ako starý človek, úplne vycucnutá z energie. Jedine som nemala vypleštené oči, takže v podstate som pôsobila vcelku zdravo, ani mi to niektorí neverili, že naozaj nevládzem nič ťažšie uniesť, ani prejsť peši dlhšiu trasu. Po operácii som sa však vrátila do normálneho života, dá sa povedať, že okamžite, bez problémov som otehotnela, aj vynosila, porodila aj odkojila 2 deti a na túto životnú epizódu, keď som mala ešte štítnu žľazu spomínam už len ako na zlý sen z mladosti.

ive82
autor
22. júl 2016

Ahojte, aj mna pani doktorka presviedca na operaciu, hyperfunkciu mi zistili pred rokom a tiez na vlastnu ziadost lebo som mala na halve dve velke lysiny...obvodna ze to urcite nebude z toho ale ukecala som ju. Hned som musela utekat na endokrino a thyrozol. Po dvoch mes mi uplne odisla chut na jazyku a tak ma presedlali na propycil, po par tyzdnoch sa chut vratila (celkom neprijemny zazitok popravde). Postupne mi lieky znizovali a po 6 mes vysadili uplne, vlasy zacali rast (ine priznqky som nemala). Zacala som rekreacne liezt, uplne prehodnotila stravu (ranajkujem zelene smoothies a celkovo jem vela zeleniny a ovocia)...ale po 3 mes mam pocit ze sa to vracia. Nemam to potvrdene z krvi ale zacinaju sa mi trochu triast ruky....takze som si nasadila pyridoxin a asi skusim podrznik ako skusila Aliseacat. Operaciu beriem ako poslednu moznost, nechcem byt zavisla na farmaceutickom priemysle ak to nebude nevyhnutne. Aliseacat, neuvazovala si ad vlastnym pestovanim podtrznika? 🙂

ive82
autor
22. júl 2016

Inak asi mesiac beriem quercetin a lkrarnitin ale tazko povedat ci mi to pomaha...neviem,mozno by som bez toho uz musela byd zas na propycile ale mozno len placebo...memate s tym niekto skusenost?

ive82
autor
22. júl 2016

Byt na propycile 🙂

ive82
autor
26. júl 2016
ive82
autor
26. júl 2016

@bluewave Ahoj, prosim Ta o info. Mojej mamke tiez vybrali stitnu zlazu a postupom casu zacala mat problemy so srdcom. Kardiolog jej tvrdi, ze to suvisi s tym, ze uz stitnu zlazu nema. Tvoje srdiecko je v poriadku? dakujem za info. iva

bluewave
27. júl 2016

@ive82 ahoj, áno, ja som v poriadku, odvtedy ako som písala, že ubehlo 16 rokov od operácie, nemám žiadne zdravotné problémy, dokonca som na tom kondične lepšie ako sú ženy v mojom veku (a nič extra pre to nerobím) a žijem normálny život.

ive82
autor
27. júl 2016

to je uuuzasne, to som rada 🙂 takze ta operacia ozaj nie je az taka katasrofa 🙂

bluewave
27. júl 2016

@ive82 aj vrcholoví športovci si dávajú štítnu žľazu bez debaty odstrániť, ak im začne haprovať a ďalej si robia šport tak, ako predtým pri plnom zdraví...rok predo mnou na tom istom mieste operovali M. Moravcovú (býv. vrcholová plavkyňa) a ešte nazbierala medaily aj potom 🙂 a má teraz 2 detičky tuším...

aliseacat
27. júl 2016

@bluewave ahoj,chvalabohu patris k tym stastlivcom,ak po vybrati nemas ziadne problemy..S tych zopar ludi,co poznam,po vybrati stitnej im vystupilo na povrch uplne ine ochorenie,zvačša autoimunitne,,,myslim ze aj Moravcova trpi na celiakiu..kym si mala stitnu zlazu,tak si mala aj nejake obdobia remisie(mesiace/bez priznakov,alebo si sa stale citila zle?dik za odpoved

bluewave
27. júl 2016

@aliseacat ahoj, asi áno, som z tých šťastnejších, čo mali, chvalabohu "iba" štítnu žľazu chorú a včas sa to radikálne riešilo. Moravcová neviem, čo ešte mala, či nemala, ale počula som o viacerých športovcoch, čo riešia problémy so štítnou týmto spôsobom - zrejme im tiež okrem tohto problému nič iné nie je...obdobia remisie som mala, ako som spomínala v prvom príspevku, že boli zo 2 prestávky, keď mi doktorka po vymiznutí príznakov vysadila carbimazol, no o niekoľko mesiacov sa príznaky zas dostavili, tak mi potom rovno povedala, že som ešte mladá (starému človeku by operovať neodporúčala, bral by Carbimazol už stále) a keď si to dám preč, budem žiť ako každý iný zdravý človek, jedine ráno si nesmiem zabudnúť dať malú bielu tabletku (zvykla som si, mám pri zubnej kefke 🙂 )...dala som si poradiť, ešte som k nej chodievala veľa rokov na kontroly, sledovala ma poctivo, počas tehotenstiev ešte poctivejšie a klop-klop, všetko o.k.

bluewave
27. júl 2016

a možno ešte doplním, liečila som sa v Ľubochni, teraz už patrím k spádovému pracovisku vo svojom okrese, nakoľko ma z Ľubochne už vyradili, že som "nastavený" pacient..takže raz za rok si dám vziať krv, pokeciame s doktorkou 🙂 a dávam si predpísať euthyrox.

gabrielachochulka
27. júl 2016

presne tak isto aj ja 🙂

aliseacat
28. júl 2016

bluewave..dakujem za odpoved,je super ze mate pokoj a nemali ste ziadne problemy.Som zvedava ako sa to dalej u mna bude vyvijat.Som optimistka,tak uvidime,))

ive82
autor
6. aug 2016

Ahojte, pridavam moju skusenost s podtrznikom. Prve tri dni nic, dalsir dva som sa citila velmi zvlastne,akoby vo mne celej nieco brnelo ale cim to bolo silnejsie,tym menej sa mi triasli ruky. Do tyzdna sa mi ruky prestali triast uplne a vnutorne brnenie ustalo. Akoby sa vsetko ukludnilo....pred tym som mala pocit,ze musim ist za endokrino lebo sa mi priznaky zacali vracat, dnes sa nikam nechystam....snad to vydrzi 🙂

aliseacat
14. aug 2016

@ive82 ahoj,dufam ze vydrzalo))uvazovala som nad pestovanim natrznika bieleho,ale nie vo velkom.Koren potrebuje rast 4 roky a viac aby obsahoval liecivo na stitnu zlazu,,takze mozno v buducnu pre vlastnu potrebu,ak zozeniem semena.V europe a u nas je to zakonom chranena rastlina ,takze by ma asi ochranari nahanali,nevyznam sa dobre v legislativach..avsak je to dobry napad))

kvojtanikova
14. aug 2016

Ahojky aj ja som mala graves- basedow v 16 rokoch operacia a odvtedy parada mam 3 zdrave deti zivot gombicka...nemenila by som za ziadny iny sposob liecby. Akurat mne sa tie oci az tak celkom nevratili do formy a stale su trosku vyplestene ale inak uz nemam ziadne problemy.

ive82
autor
24. jan 2017

ahojte, pridavam dalsiu informaciu ako si pomoct...tentokrat ku graves orbitopathy - lahkej forme ma podla mnohych studii pomoct selen. Dam vediet, ci evidujem zlepsenie. Ak vas trapi endokrinna orbitopatia, hodte do googla graves orbitopathy a selenium = urobte si vlastny nazor.

nora31
6. feb 2017

ahojte, baby ja mám zníženú funkciu ŠŽ a mám ísť na punkciu, už som raz bola, je to autoimúnna choroba u mňa, tak dúfam, že sa to opäť len potvrdí, mám v žľaze strumy, takže zrejme pôjdem na opku, doktorka povedala, že sa to dá liekmi korigovať, neviem ako....
medzitým mi diagnostikovali endokrinnú orbitopatiu....aj na to je dobrý ten selén?

nora31
6. feb 2017

@ive82 nevieš poradiť stránku kde sa píše o zníženej funkcii ŠŽ na autoimunnom základe?

ive82
autor
8. feb 2017

Ahoj, ja mam end orbitopatiu v slabom stadiu a selen som zacala brat len cca pred tyzdnom. Myslim ale ze sa mi trosku polepsilo, urcite napisem sem cca o mesiac dva, ako sa to vyvija

ive82
autor
8. feb 2017

selen vraj ucinkuje len na mierne pripady, neviem ako si na tom ty. Co sa tyka knihy, mne velmi pomohla kniha Superimunita, vyssie spominam autora...pointa je,ze stitna zlaza nie je povodcom ochoreni ale obetou choreho imun systemu...ak sa uzdravi imunitny system, prestane napadat sz, a tej prestane sibat 🙂 ja som bola u alergo, ta mi zistila intoleranciu glutenu a bielkoviny kravskeho mlieka...tie uz nejem, nasadila som veeeela z toho co Fruhman (tak sa vola ten dr) odporuca na nastartovanie imunity...a zatial sa drzim. Inak mozno ani nemusis kupovat knihu, je toho aj vela v anj na nete

nora31
9. feb 2017

@ive82 ďakujem, miernu formu mám zatiaľ, ale ja mám zníženú funkciu, graves je z vyššej funkcie nie? aj v takom prípade funguje selén? čo všetko si nasadila na imunitu? pomôž mi prosím...ja beriem vit D, probiotiká, mám doteraz zistenú zníženú funkciu trávenia laktózy, gluten bol OK, ešte idem na ďalšie testy...

ive82
autor
18. mar 2017

@nora31
Ahoj, ano,.graves je zvysena funkcia a ty pises ze mas znizenu...rada by som ti poradia viac ale nemam hypofunkciu tak nastudovanu :( iva

ive82
autor
18. mar 2017

Dievcata, dlho som vahala, ci toto spomenut ale mozno to niekomu pomoze a to je najdolezitejsie. Docitala som sa, ze hyperfunkciu sz mozu sposobovat PARAZITY!! A to tak,ze do tela vypustaju toxiny, ktore blbnu imunitu...a to je presne pripad graves basedowa.... fuj, je mi zle ked si to predstavim ale vraj vysoke % ludi ich ma a ani o tom nevie...a ze to rozhodne nie je problem zaostalych krajin :(