Hrniec na varenie ryže. Ktorý odporúčate?

egyptanka
12. máj 2008

Ahojte, mate niektora skusenosti?
Ktoru znacku doporucujete?

trixi
12. máj 2008

Ahoj, moja sestra taky hrniec ma, nevie si ho vynachvalit. Uz si nepamatam znacku. Ja som ho pouzila parkrat, ked som bola u nej na navsteve - je to celkom fajn. Ale doma sa obidem aj bez toho. Sestra vsak uz ryzu normalne bez hrnca nevie uvarit. 😉

alififi
12. máj 2008

ja tiez neviem varit ryzu v hrnci. varim ju odjakziva len v mikrovlnke. a je super.
20 min a hotovo 😉

takze na to existuje špeci hrnec ? 😎

egyptanka
autor
12. máj 2008

alifi, v mikrovlnke? to ako? daj recept, lebo ja mam rada ryzu ale tiez ju neviem normalne uvarit a zo sacku mi nechuti

alififi
12. máj 2008

ja dam do * janskej misy* ( taka ta sklenena aj s vrchnakom ) hrncek ryze a zalejem to vodou ( malo by sa dat jeden a pol nasobok hrnceka ryze )
posolim to, dam lyzicku oleja. pripadne kari korenie.
pomiesam
a potom dam do mikrovlny na 15 min ( 500 W ) a 6 min ( 750 W )
ryzu davam SOS klasik - tu mam oskusanu
urcite sa daju robit ale aj ine 😎

egyptanka
autor
12. máj 2008

alififi, skusim dik za tip

lidka619
12. máj 2008

ryžu nasypem do vriacej vody, /podobne ako keď sa varia niťovky/, osolím vodu, hodím bujón, na miernom ohni varím 12-15 minút v prikrytom hrnci, potom vodu zlejem, ocedím ryžu, premyjem ju, vysypem do nádoby a môžem podávať. Je super, nelepí sa, rozsýpa sa - odskúšaná.

vesi
12. máj 2008

ja robím ryžu v trúbe,
v obyčajnom klasickom hrnci spením nahrubo pokrájanú cibuľku, potom dám prepláchnutú ryžu, zalejem vodou, cca 2cm nad ryžu, pridám vegetu prikryjem a na cca 40 min (podľa množstva ryže) dám do trúby na 250 st. 🙂

emjee
12. máj 2008

tiez robim v mikrovlnke, aj ked este nemam ten spravny grif - nemusi byt janska misa, staci aj plastova vhodna do mikrovlnky

martina46
12. máj 2008

Máme ryžový hrniec, je super, ale zatiaľ v ňom nevaríme, lebo minimum je pre 3 osoby.
A správna ryža sa má lepiť!!! Nie akoby rozvarená, ale lepiť áno. Ako by potom jedli ryžu paličkami?
Keď som bola v Japonsku, tak bola skvelá ryža, chuť super, lepila sa ideálne. Hrnce tam mali všade, v reštauráciách také obrovské. Potom je tam dostať aj také maličké.

gabrielkabj
12. máj 2008

a ja varím v hrncoch Zepter a všetko z nich chutí super aj ryža a trva to len 10 minut a ryža je hotová 😵

emjee
12. máj 2008

poradte ako na to: ked ryzu uvarim, zda sa mi ok, no akonahle ju necham 5-10 minut "odpocinut" (kym sa doje napr. polievka), tak sa mila ryza prisposobi nadobe v ktorej sa nachadza a "zgrcne sa" do jednej guce (nie je zlepena, ale skor taka akoby "specena" do seba - je tvrda, nie rozvarena, a da sa po malych kusockoch oskrabkat na jednotlive zrniecka)

alami
12. máj 2008

ja ryžu pečiem, nevarím - a je super - v hrnci, alebo v janskej mise: dám na spodok trochu oleja, na to prepláchnutú ryžu, posolím+trochu vegety a na platni to trochu opečiem - za stáleho miešania - tak 3minútky. Potom to zalejem vodou asi1 - 1,5cm nad ryžu, zakryjem vrchnákom a šupnem do rúry, najlepšie "na vrtulu" ale nemusí byť. a za nejakú 3/4hod vyberiem a hotovo. (Všetka voda sa vcucne do tej ryže, takže môžeme hneď podávať 😉

martina.d.
13. máj 2008

Ahojte, tak dnes som vyskúšala robiť ryžu v mikrovlnke. Viem ju robiť aj klasicky, ale chcela som vyskúšať. Robila sa 18 min pri 750W. Inak je naozaj chutná a sypká. 😀

bika
14. máj 2008

Ja robievam ryžu takto: Do hrnca dám olej, 1 väčšiu šialku prepláchnutej ryže, posolím, premiešam a zalejem zhruba dvojnásobným množstvom vriacej vody (ale nie viac ako 2 šialky), premiešam a prikryjem pokrievkou (nechám malý kúsok nadvihnutý, aby mala kade unikať para). Keď je voda úplne odparená, ryžu odstavím, pod pokrievku dám utierku zloženú na dvojmo a prikryjem pokrievkou a šup s ňou pod perinu... 🙂 Ryža dôjde a vydží veeeľmi dlho teplá (niekedy ju uvarím ráno keď vstanem a na obed máme horúcu). Ušetrí sa tým energia /resp. plyn/ a ryža nikdy nie je pripálená, ostanú v nej všetky živiny. Len treba vystihnúť dobre ten moment, kedy sa voda "vyvarí" a vtedy to vypnúť. tak vyskúšajte 😉

alami
15. máj 2008

to je vtipný postup 😀 a koľko to asi trvá, kým sa tá voda odparí - teda, koľko je to na plyne - zatiaľ sa to musí miešať, však???či nie?

egyptanka
autor
15. máj 2008

bika, pripomenula si mi postup mojej babky 🙂

miriamkac
15. máj 2008

Ahojte...Ja robim ryzu v kuchte (tlakovy hrniec)...je hotova asi za 10 min. 😀

nevesta
15. máj 2008

Emjee, ja to robim takto:
Opiect cibulku, ryzu v miske vymyvat az kym neprestane pustat ten skorob... Sitko je v tomto pripade horsie, nevidis, kedy uz nejde biela voda... potom troska oprazit ryzu na oleji a pridat 1 a pol nasobne mnozstvo vody ako je ryze... Dochutit.. Este nikdy sa mi nezlepila 😉

nevesta
15. máj 2008

Jej a ked sa zacne varit, necham cca 5 minut prevriet (treba nechat pokrievku), tak ju vypnema do 20 minut je hotova...

bika
15. máj 2008

alami - ryžu mávam na plyne cca 10 min - závisí to aj od množstva ryže a vody samozrejme... miešať to netreba (dokonca by sa to vraj nemalo, iba ak chceš variť takú lepkavejšiu napr. na rizoto...)

emjee
20. júl 2008

num7976 • 40tt • Včera o 18:44
Ahojte,potrebovala by som radu ako varite klasicku ryzu, nie v tych sackoch...Dnes som sa ju pokusala tretikrat urobit a znovu sa mi nepodarila,jedna bola tvrda a druha rozvarena.. 😒

veronika13 • 1d • Včera o 18:49
no s týmto som sa na začiatku aj ja pasovala, ale už som prišla na ten gríf, no nie ju univerzálny, každý asi musí na to prísť. Najlepšie sa mi podarí v hrnci od Tercomy, kupujem obyčajnú tescovú ryžu, najskôr ju aj 3x premyjem, potom ju zalejem vodou, asi 1,5 cm nad ryžu, osolím prípadne dám vegetu. A postavím na oheň, na taký stredne veľký plameň. Nemiešam, len kontrolujem či sa už vyparila voda a ak áno štichnem tam lyžicou či je ešte dole voda, ak už veľmi nie, tak odstavím, v tom hrnci sa ešte dorobí aj bez plameňa. Niekedy sa mi stane, že sa mi trochu zospodu prichytí, ale zato sa nestrieľa 😉

num7976 • 40tt • Včera o 19:26
do kelu ale tu ryzu potom prikryvas ci ako?no ja som to robila podla salok,na salku ryze salka a pol vody,no a aj som miesala obcas no ale je aj chrumkava aj rozvarena,neviem cim to je,aj vodu som premyla..

katmi • 1d • Včera o 19:34
ahoj num..
jednoduchy recept 😉 klasicky hrncek, v ktorom si varis kavu, plny ryze.. das ju preplachnut,aby sa zle zrnka vyplavili, vodu vylejes..
v hrnci si oprazis cibulku do zlatova, pridas tu ryzu, posmazis trochu a zalejes 2oma hrncekmi vody.. vzdy jeden hrncek ryze,dva hrnceky vody..dva hrnceky ryze,4hrnceky vody atd.. ja robim stale jeden hrncek ryze a staci nam to obidvom.. no a potom das kavovu lyzicku vegety, prikryjes tak na polovicu a pockas,kym zacne vriet..ked vrie,stisis plyn a nechas tak 16minut "varit" potom vypnes plyn, zakryjes pokrievku a nechas to este dojst..
a ja robim vylucne dlhozrnnu ryzu v tom bielom papierovom sacku.. ina ryza sa mi vzdy rozvarila alebo vobec neuvarila..

zuzka99 • 1d • Včera o 19:37
ja na oleji osmahnem cibulku, prepláchnem vriacou vodou ryžu aj niekolkokrát po sebe, vložím do cibulky, pomiešam, zalejem 1,5 násobkom vody, pridám zeleninový bujon a dám do truby. ked tam už nie je voda, tak je akorát. ryžu neprikrývam, sa to nemá, potom je ako blato

num7976 • 40tt • Včera o 19:43
boze ja som taka nestastna som si dnes povedala,ze ryzu uz v nasej domacnosti robit nebudem! 😠 budem si to musiet odpisat a urobit podla vas,ale aj tak neviem preco jedna je a druha este neni uvarena..

sisulik • 2d • Včera o 19:47
tak ja tu napisem ako ryzu robia tu v kuvajte... ryza sa umyje....do hrnca dam vodu a ked zacne vriet, tak ju posolim, popripadne dam ine koreniny a pridam umytu ryzu...ked do vriacej vody dame ryzu tak voda prestane vriet..celi cas to robim na najvacsom, najsilnejsom ohni..ked zacne voda zase vriet (aj s ryzou), tak ju necham cca 5-10 minut vriet. potom ryzu precedime. popritom oprazim cibulu, odlejem aj s olejom (ci mastou) do misky. do hrnca dam tu precedenu ryzu (bez vody) a na vrch dam tu oprazenu cibulu (s olejom v ktorej sme ju prazili) a este to zalejem poharom az dvoma vody a hrniec prikryjem a nechat to tak varit na strednom ohni. takto sa mi este ani raz ryza neprevarila.
my tu robime denne vela ryze...cca 2-2 a pol hrnceka...na tie 2 az 2 a pol hrnceka ryze davam uplne na zaver na dovarenie ryze jeden a pol az dva dvojdecove pohare vody..zda sa to byt komplikovane ale je to uplne lahucke...

tak skusaj vselico...ono si svoj sposob urcite raz najdes...

sisulik • 2d • Včera o 19:50
num..prid na mesiac do kuvajtu a naucis sa to..aj tyzden staci..hehe..tu sa robi ryza kazdy den...obed bez ryze tu pre nich nie je ono...

katmi • 1d • Včera o 19:52
num a aku ryzu varievas? dlhu ci gulatu? vravim,mne sa ta gulata nikdy v zivote dobre neuvarila..

sisulik • 2d • Včera o 20:25
ten sposob ktory som popisala..tak takto varim tu dlhu ryzu..tu pouzivaju len basmati. ale proste, dlhozrna ryza...s gulatou som to este neskusala..

mracik • 3d • Včera o 20:33
num, skús robiť ryžu paraboild, tá sa hádam ani nedá pokaziť 😉 a je aj zdravšia aj chutnejšia ako "klasika"
aj keď aj trochu drahšia
inak u nás doma sa robievala len sáčková ryža 😖 tú teraz nemôžem ani vidieť

sisulik • 2d • Včera o 21:26
prvy rok manzelstva sme boli na sackovej ryzy..hheeh..ale tak ako mracik..ani ja uz ju nemozem ani vidiet 😀

bika • 1d • Včera o 22:00
už som to tu niekde písala: Ja robievam ryžu takto: Do hrnca dám olej, 1 väčšiu šialku prepláchnutej ryže, posolím, premiešam a zalejem zhruba 1,5násobným množstvom vriacej vody (ale nie viac ako 2 šialky), premiešam a prikryjem pokrievkou (nechám malý kúsok nadvihnutý, aby mala kade unikať para). Keď je voda úplne odparená, ryžu odstavím, pod pokrievku dám utierku zloženú na dvojmo a prikryjem pokrievkou a šup s ňou pod perinu... Ryža dôjde a vydží veeeľmi dlho teplá (niekedy ju uvarím ráno keď vstanem a na obed máme horúcu). Ušetrí sa tým energia /resp. plyn/ a ryža nikdy nie je pripálená, ostanú v nej všetky živiny. Len treba vystihnúť dobre ten moment, kedy sa voda "vyvarí" a vtedy to vypnúť. tak vyskúšaj, držím palce. A nevzdávaj to, ryža je zdravá 😉

danulik • 36tt • Včera o 22:07
sranda, ja by som zase asi nevedela uvarit sackovu ryzu 😀 raz manzel taku kupil, tak som ryzu zo sackov vysypala a uvarila ju normalne 🙂
no ale k veci - ryzu (napr. 1 hrncek) umyjem a zalejem 1,5 hrncekom vody, posolim, pridam trosku vegety a oleja a dam varit.. tesne predtym, ako sa vypari vsetka voda, ryzu odstavim a necham este par minut zakrytu 😉

lucinda7 • 2d • Včera o 22:12
ja robím ryžu v rure v janskej mise a tá nikdy neprihorí..... 😝
recept inak klasika,prepláchnutá ryža,raz tolko vody,osolím,ovegetujem,pridám opraženú cibulku,zamiešam,prikryjem vrcho z janskej misy......dám do rury,nechám zovrieť,ked vre nechám ešte 5 minút na 120C,potom vypnem,ono už sama dojde a je výýýborná 😝

danielala • 1d • Včera o 23:28
num, problém môže byť aj v tom, že v poslednom čase predávajú takú divnú dlhozrnnú ryžu, čo vyzerá ako bazmati a tie niektoré sa fakt zle varia. Skús proste klasika guľatozrnnú ryžu, alebo teda dlhozrnnú v tých bielych papierových sáčkoch. Ja tiež robím tak, že v liatinovom hrnci opražím cibuľku na oleji, pridám ryžu, osmahnem, pridám vriacu vodu a vegetu alebo štipku bujónu a úplne prikryjem a varím na najnižšom stupni a najmenšom plyne cca 20 minút a nechám prikryté ešte "dopučať".

mirka
20. júl 2008

ja robím ryžu podľa môjho manžela, robíme len guľatozrnnú, a len na platničke. Ryžu premyjem, v hrnci zohrejem olej, odkvapkanú ryžu trošku opečiem, zalejem vodou (na hrček ryže, hrnček a pol vody), pridám polku zeleninového bujóna, alebo vegetu a soľ, keď začne vrieť, vypnem sporák a ryža sa sama spraví (máme ale klasické platničky). Za 45 min. je hotová a výbprná, takto sa nám nikdy nerozvarila 🙂

num7976
20. júl 2008

jaj holky to mi pride tak jednoduche a ked som ju urobila,tak koniec!inak ja som ju robila tak,ze dala som olej,dala tam preplachnutu ryzu a na salku jeden a pol salky vody,ochutila dala na skoro najnizsi stupen na sporaku a aj tak sa nepodarila!robila som tu z toho bieleho sacku,neviem aka to je ci gulata alebo nie..inak urobila som z toho rizoto a muzik to jedol,no som mu povedala,ze sa nemusi premahat a jest to,ked to je nejedle,lebo fakt kym som tam vmiesala tu zeleninu,tak mi skoro ruka odpadla,co z nej bolo take blato no a k tomu ked som kostovala,tak chrumkala,divne..

ikke
20. júl 2008

zaklad je: ryza zaliata vodou sa NIKDY nemiesa! 😉 /teda, pokial prave nevarite ryzu na ryzovy nakyp, paellu alebo rizoto.../

varena: hrncek (akokolvek velky) ryze + 1.5-2 hrnceky vody a "přiměřeně" soli -> zovriet, stisit plamen a nechat bublat, kym je na povrchu voda, potom este obcas kontrolovat skraja vidlickou, az kym sa nevstrebe aj voda na spodku. popritom obcas ochutnat, ci je ryza na vrchu uz uvarena. ak je uvarena vrchna ryza a dole je este voda, treba ju normalne zliat ako cestoviny. ak je ryza na vrchu tvrda a dole uz nie je voda, pridat trosku vody (max. 1/2 hrnceka), ryzu NEMIESAT, len ju tou vodou poliat a opat rovnako sledovat.
inak je kopu ludi, co varia ryzu rovnakym sposobom ako cestoviny, dokonca poznam aj par cinanov s tymto receptom, aj tak sa da 😉 😅
ak ryzu najprv premyvate, staci 1-1.5 hrnceka vody.

dusena: olej+spenit cibulku + prisypat ryzu a opekat do sklovita (tu sa mozte vysantit miesanim), potom zaliat takisto 1.5-2 hrncekami vody (nasobkami mnozstva ryze) a sledovat ako varenu. takisto ryzu zaliatu vodou NEMIESAT!

kazda ryza po vypnuti este trochu "dojde", ak ju nechate prikrytu pokrievkou.
inak lepivost alebo sypkost ryze do velkej miery zavisi aj od druhu, takze k sa vam nedari uvarit ryzu podla vlastnej chuti, mozno treba skusit ineho vyrobcu 😉

a nakoniec: trening robi majstra 😉 😀

kocurik16
29. dec 2008

ja hodím ryžu na olej opražím,zalejem1,5 násobkom množstva vody,ked začne vreť prelejem do nádoby na varenie cestovín od tuppeworu zakryjem a zhruba po 10. min.je hotová.

veronika13
29. dec 2008

v tomto by sa to malo podariť každému, tak kto na to má, nech sa páči 🙂
http://www.elektroexpert.sk/specialitky/obh-nor...

sirinka
24. mar 2009

ahojte...neviete, ci sa da niekde zohnat nadobka na varenie ryze v parnom hrnci?

vedvies
25. mar 2009

ahojte ja som si objednala vo fastpluse mikrovlnku a ako darcek bol k nej aj hrniec na ryzu - uz som to skusila niekolkokrat a ryza je uzasna a hlavne nemusim umyvat klasicky hrniec - ryzu proste nechavam v tej nadobe v ktorej sa robila. V pslednej dobe mam ryzu velmi rada 🙂

lubikabuba
19. aug 2010

ahojte...ryža z hrncov na varenie ryže je vyborna,da sa pripravovat len s vodou bez solo a korenin alebo aj s koreninami ake nam chutia,no hlavne ze je bez tuku...robievala som ju denne dva roky v Korjskej kuchyni,je v podstate jedno v akom ryzovom hrnci,vsade sa spravila vyborna.....doma ju ale varm klasicky,na oleji usmažim cibulku,na to dam umytu ryžu v hrncekovom pomere :1 hrncek ryže a 2hrnceky ryže,ja ochucujem Vegetou alebo originalnym korenim na ryžu od firmi Vido...a prikrytu na slabom ohni necham 20 minut...este nihdy sa mi takto nepokazila a to už varim 30 rokov 🙂)čo sa mikrovlnky tyka tak v nej vôbec nevarim,lebo nam zostane ,,mrtve,,jedlo,mikrovlnami straca životnu energiu,použivam ju iba na ohrev,ak je to nutne... ale aj ja uvažujem,ze si do svojej domacnosti ryžovy hrniec kupim už len preto,že možem ako som už povedala varit bez tuku a soli a je chutna 😅

lubikabuba
19. aug 2010

prepacte,opravujem :ten pomer je hrncek ryže a dva hrnceky vody