Hypotéka a rozvod. Čo robiť?

bobulka34
13. feb 2008

neviete poradit , mam v okoli zenu, ktora ma problem. S manzelom maju hypoteku na 2500 000, byt kupili pred rokom a pol (viazanost je 3 roky - cize dovtedy sa nemoze predat) a dostala milion darovacou zmluvou od starych rodicov. Co v tomto pripade robit. Ona je na materskej a hypoteku nechcu prepisat nanu, pretoze nedosahuje prijem a aj keby isla pracovat nedaju jej taky prijem co by splnal podmienky banky, problem je ten , ze hypoteku moze splacat za pomoci rodicou. Co robit, banka nesuhlasi ani s tym, pretoze rodicia su starsi. Pre nu je dolezite neprist o ten milion. Co by ste robili? Nemala ste niektora podobnu situaciu?

emjee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vavka33
13. feb 2008

Tak to celkom nechapem.A neviem naco si chce vziat hypoteku na seba.ked dostala milion,nech hypoteku vyplati a ma pokoj.

emjee
13. feb 2008

no ja som to tiez celkom nepochopila. ale asi ide o to, ze sa rozvadzaju a nemozu ten byt predat ani si ho ona nemoze zobrat s hypo na seba

andrea1158
13. feb 2008

keď sa dvaja rozvedú, nič sa nemení na právnom vzťahu voči banke, čiže zaviazaní sú obaja manželia spoločne a nerozdielne, nechápem tomu problému, ktorý popisuje bobulka. Ale s bankou sa dá dohodnúť.

vavka33
13. feb 2008

Jasne ze sa da,my sme sa rozvadzali s byvalym a on si vzal hypoteku na seba 😉

matinka
13. feb 2008

bobulka34, no podla mna jedine sa dohodnut v banke na odklad splatok o 2 roky a potom ten byt predat

andrea1158
13. feb 2008

Ako ktorá banka, keď už majú istého klienta, tak nechcú povoliť. Iná je situácia, ked ti hypotéku ponúkajú - ked vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

janka1874
13. feb 2008

bobulka neviem sice ci si tu ale pokial si jeden milion zdedila tak potom sa porad s pravnikom pretoze Ti ostava mensia suma a to sa casom da vyriesti a kazda hypoteka sa da vyplatit aj skor ako je termin viazanosti ale zalezi od banky ci tam uctuju penale.. v kazdom pripade si zaobstaraj pravnika neh ti poradi staci konzultacia ked sa na nu dobre pripravis

jaduska
13. feb 2008

Baby podľa mňa je to tak, že ten byt stál 1 250 000 Sk. Kde už dnes kúpite byt za 250000? 😒

Ale ak by to tak nebolo, tak o ten milión pri rozvode nepríde, lebo dedičstvo nespadá do bezpodielového vlastníctva manželov, takže je iba jej. 😉

jaduska
13. feb 2008

jeeeeminenky ja už poriadne nevidím ,šak tam je 2,5 melóna, nie 250 tis. 😒 To bude tou nočnou hodinou 🙄 Takže ruším svoj predošlý príspevok, len neviem ako ☹

emjee
14. feb 2008

no a jasne ako pise jaduska - dedicstvo je vynate z bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, takze o milion nepride

gaja
14. feb 2008

mna napadlo, či bobulka náhodou ten milion neinvestovala do toho domu... a tak nechce on prísť... 😝

alexandra
14. feb 2008

BSM nie je nutne riesit okamzite po rozvode, po rozvode len zanika.

Takze, nech sa dohodnu s manzelom, ze ona bude splacat hypoteku a ked jej banka uz bude vediet dat uver, mozu spisat dohodu o rozdeleni BSM, kde napisu, ze byt je jej. Napriklad.

Alebo nech ju on vyplati, to by bolo riesenie okamzite.

matinka
14. feb 2008

no ale asi ma problem s tym, ze ona si na seba hypo nemoze dat (kvoli platu) a jemu uz asi neveri... o ten 1mil uricte nepride, ale pise, ze nemozu byt 3 roky predat... tak preto som pisala ze odklad splatok a potom predaj... je to tak asi najcistejsie delenie.
Ale bobulka na neozvala, tak nevieme podrobnosti...

janka1874
14. feb 2008

byt sa predat da ale zaplatily by banke penale z predcasneho vyplatenia hypoteky

aadula
17. feb 2008

tak ano, píšeš kapánek zmatkovo..ten milion tá osoba dostala ešte počas manželstva a z toho spláca? alebo byt stál viac ako hypotéka bola a vrazilo sa to do toho? a preto si ten byt chce nechať? nie je mi jasné kde ten milion patrí.

lucif1
10. dec 2012

Baby viete mi poradiť? Pred manželstvom som mala troj izbový byt. Po svadbe sme vzali hypotéku a postavili rodinný dom a na dokončenie som predala byt a peniaze išli do domu. Dá sa to pri rozvode dokázať? Berie sa to do úvahy? Ďakujem

naja94
10. dec 2012

@lucif1
Ahoj, nie som pravnicka, ale takmer naisto viem, ze si mozes narokovat peniaze za predany byt a vylucit ich z bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, kedze byt si vlastnila este pred manzelstvom... V pravnej terminologii by sa to malo volat transformacia veci (byt sa predajom pretransformoval na peniaze)... Urcite si to narokuj
A dokazat sa to da asi najma vypisom z katastra nehnutelnosti a kupnopredajnou zmluvou - aby bolo zrejme odkedy dokedy si byt vlastnila a kedy si ho predala... A tiez si treba spravit zoznam, co sa za tieto peniaze kupovalo do domu...

lucif1
10. dec 2012

@naja94 Ďakujem, mala som aj auto ktoré som kúpila za 3200 € a to sme tiež teraz vymenili za nové a doplatili sme 5000 € odrátal nám za staré 1000€. A nevieš ako je to s bývaním. Muž nechce aby som tu bývala ja s deťmi, dá sa to cez súd nejako doriešiť aj keď je on proti? Len hypo je na nás oboch a sama ju neviem teraz prebrať až o pol roka by to bolo možné. Môže súd rozhodnúť že musí počkať? a chce aj auto. Lucia

naja94
10. dec 2012

@lucif1
Juuj, tak to neviem poradit s tym "pockanim" Ale malo by sa dat narokovat aj to auto, presne ako aj ten byt... radim obratit sa na pravnika, ktory vie, ako presne postupovat v takomto pripade... aj ked to vraj nie je najlacnejsie (myslim, ze si berie iste % z vysudenej sumy), v tvojom pripade sa to urcite oplati... priniesla si do manzelstva byt, auto... hadam sa o to nenechas obrat... Vela stastia

lucif1
10. dec 2012

@naja94 no veď práve to. Chcem len dom auto a hypo si budem splácať. Zariadenie je aj tak všetko moje. On prišiel do manželstva s úverom 6500 € ktorý sa hypotékou vyplatil.

naja94
10. dec 2012

@lucif1
Tak potom tvoj (ex)manzel je tak trochu bez chrbtovej kosti, ked prisiel do manzelstva s dlhom a teraz chce vsetko... Ved je to obrovsky nepomer medzi tym, co so do manzelstva priniesla Ty a co on... Nastastie, pravny system na to berie ohlad, takze na koni si Ty v tejto chvili... Ktovie, mozno aj ten manzelov dlh sa da zaratat do toho konecneho zuctovania, treba sa fakt obratit na dobreho pravnika... Este raz drzim palce

lucif1
10. dec 2012

@naja94 to som aj já zistila :( Ďakujem za radu a podporu....on mi stále tvrdil že ten byt nedokážem, tak teraz som naozaj na koni já.

kaktusik007
6. feb 2013

@lucif1 byt dokazes... a je mi zle z takeho chlapa.... no, uvidim ako sa k bsm postavi ten moj....

nikusska111
4. jan 2021

ahojte baby, chcela by som vas poprosiť o radu

mam priateľa s ktorým sme už roky, zarábam cca.2000 v čistom a on 1000. Priateľ by chcel dom kt.cena je niečo nad 200 000 to znamenä že by sme do toho museli isť cez banku spolu kedže mne banka nedá viac ako max.192 000. Ja však zvažujem čo by bolo do budúcna lepšie, nakoľko človek nikdy nevie ako v manželstve dopadne. Zvažujem či si kúpiť napr.mezonet.byt s malou záhradkou ktorý by bol písaný na mňa a on by si mohol kúpiť napr.garzonku, kt.by mohol dať do prenájmu. Čo myslíte, je lepšie si to takto podeliť alebo kúpiť spoločný dom??