ICE číslo vo vašom telefóne = Záchrana života

etuska
26. okt 2008

ake mate skusenosti s poskytovanim prvej pomoci?Ja osobne by som si velmi rada spravila kurz,lebo clovek nikdy nevie kedy to bude v zivote potrebovat.
Na uvod pripajam aspon toto:

Zachranari a zdravotnici si vsimli, ze pri dopravnych a inych nehodach maju zraneni pri sebe zvycajne mobilny telefon. Pri záchranných akciách vsak cudzie osoby nevedia, koho z dlhého telefónneho zoznamu majú kontaktovat. Personál záchrannej a rýchlej zdravotnej pomoci preto navrhuje, aby kazdý mal v telefónnom zozname na svojom mobile rozpoznatelný zoznam kontaktných osôb pre prípad núdze. Medzinárodne uznaný pseudonym je ICE (In Case of Emergency). Pod týmto menom by sme vo svojom mobile mali uviesť telefónne číslo a osobu, ktorú v
prípade núdze môze kontaktovat polícia, záchranná zdravotná alebo poziarna sluzba. Ak chcete ako núdzový kontakt uviest viacero osôb, pouzite pseudonymy ICE1, ICE2, ICE3 atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a môze pritom zachránit zivot. Poslite prosím túto správu aj svojim známym, aby sa tento nápad globálne ujal. Najdite si jednu minutu a editujte si meno blizkej osoby. Napr: ICE Katka.

etuska
autor
28. okt 2008

tak drzim palce,nech vodicak zvladas.Ja som vodic "bojko"a,le radsej ist pomaly a opatrne 😅

kotenko
28. okt 2008

este si ho nerobim, len sa skusam nan odhodlat, chi chi chi. ja budem patrit tiez k bojkom. a velkym... to je zodpovednost za 10 ludi, nie len za seba.. (ratajme 5 ludia v "mojom" aute a 5 ludia v aute "oproti")...

annag
29. okt 2008

ja len k téme o mobiloch, pred 5 rokmi mal nehodu môj ocko, o pár hodín umrel, oprotiidúci vodič umrel na mieste, dostal šmyk pre zlé pneumatiky a jeho 2 deti boli v bezvedomí a celé mesiace sa liečili - takže bola to veľká nehoda a záchranárov - hasičov ani zdravotníkov ani nenapadlo hľadať ich mobily, ja som ockov našla niekde v tráve. Oni zachraňujú životy a nerozmýšľajú koho volať. O toto sa postarali až neskôr, keď boli obete nehody odvezené. A to si už riadila polícia, tá aj kontaktovala príbuzných a tá si vie čísla zohnať veľmi rýchlo. Mne nehodu oznámili známi okoloidúci, bolo to v blízkosti domu.

Naozaj sa nemôžem sťažovať na okoloidúcich ľudí, všetci sa snažili pomôcť a v takej chvíli aj povzbudenie je viac než dosť. Pri takých ťažkých zraneniach aj záchranári majú čo robiť, aby postupovali správne.

V tom čase mala skôr svoje rezervy záchranná služba (prišla neskoro, až po hasičoch), vybavenie (dvere na sanitke sa napr. zasekli a drahocenné minúty sa strácali) a nemocničný záchranný team (nezistil masívne vnútorné krvácanie, kde bola jediným riešením urgentná operácia). Dnes už je našťastie kvalitne vybavených záchraniek viac.

a presne tak, vodičský preukaz je vlastne zbrojný preukaz a auto je zbraň, ktorou môžeme naraz zničiť niekoľko ľudských životov, jednou pištoľou môže človek zabiť 6 ľudí, jedným autom aj 50 ak má kolíziu s autobusom. ☹

nanyka
30. okt 2008

ja som si robila kurz prvej pomoci dva roky dozadu priamo v cervenom krizi..bolo to super, naucila som sa vela novych veci, lektorka bola uzasna - ku kazdej teme mala prihodu zo zachranarskej praxe /smutne, ale i vesele/..

napr. ked je clovek v bezvedomi, tak sa jazyk nemusi vytahovat von, ale spravi sa len zaklon hlavy - v hrdle sa tym uvolni blok a dychacie cesty su priechodne..
kedysi sa vraj jazyk prispendlil "zicherkou" o lice 😕
takze aj metody zachrany zivota sa vyvijaju a idu dopredu - preto pojdem coskoro na ten kurz znova..

a ta identifikacia v mobile je celkom uzitocna..sice zachranari sa tym naozaj nezaoberaju, ide im o zachranu zivota, cize o sekundy..no je to dobre v pripade, ked napr. je clovek bez dokladov, v bezvedomi ci kome - potom ho na zaklade coho identifikuju? je to sice ojedinele,vacsina z nas si doklady pri sebe nosi, no su aj take situacie v zivote.. 😔

emjee
29. dec 2008

expertka8 • Včera o 13:50
...uz ho mate v mobile???🙂
...prip. uz niekomu zaxranil zivot???

Záchranári a zdravotníci si všimli, že pri dopravných a iných nehodách majú zranení pri sebe zvyčajne mobilný telefón. Pri záchranných akciách však cudzie osoby nevedia, koho z dlhého telefónneho zoznamu majú kontaktovať.

Personál záchrannej a rýchlej zdravotnej pomoci preto navrhuje, aby každý mal v telefónnom zozname na svojom mobile rozpoznateľný zoznam kontaktných osôb pre prípad núdze.

Medzinárodne uznaný pseudonym je ICE (In Case of Emergency). Pod týmto menom by sme vo svojom mobile mali uviesť telefónne číslo a osobu, ktorú v prípade núdze môže kontaktovať polícia, záchranná zdravotná alebo požiarna služba....napr. ICE-otec...alebo ICE-mangel....

Ak chcete ako núdzový kontakt uviesť viacero osôb, použite pseudonymy man ICE1, ICE2, ICE3 atď.

Je to jednoduché a nič to nestojí, a môže pritom zachrániť život.
Pošlite prosím túto správu aj ďalej svojim známym, aby sa tento nápad globálne ujal.

...bodaj by nikto nikdy nemusel vyuzit tento kontakt

marusch.mat • Včera o 13:59
Tady v ČR byl tento článek taky, ale hned na to tento : http://www.novinky.cz/clanek/156358-falesny-ema...

expertka8 • Včera o 14:04
...neverim...ze ..zaxranari..ci policajti...su v otazkax zivota a smrti moralnymi zastancami vstupu do mobilu???
...a za hoax to nepovazujem

mikalove • 1d • Včera o 14:09
videla som rekl. kampaň,veľmi dobry napad,určite si dám do mobilu aj mm

ooo • Včera o 14:12
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

bibula • 2d • Včera o 14:14
aj moja mama si to hned dala
my este nie...

martina46 • 1d • Včera o 14:28
je mi luto, ale hoax to je!
http://www.hoax.cz/retezove-emaily/ice-kontakty...

expertka8 • Včera o 14:35
....myslite ...ze by hoax..verejne propagovala aj TV????
http://tvnoviny.sk/spravy/vsetko-o-ice/ice-kont...

...hm???
...len sa pytam???

...Pozor na zneužitie ICE čísla!

Na pomoc či záchranu stačí málo. Naťukať do mobilu pred meno svojej blízkej osoby len 3 písmenká - ICE. Aj tento dobrý nápad môže mať však svoje temné stránky. Najmä, ak sa niekto rozhodne, že si bude robiť žarty na adresu vás, či vašej rodiny.

Môže totiž nastať situácia, keď sa kamaráti vašej ratolesti rozhodnú, že sa budú nevhodne zabávať na vašu adresu. Preto by ste mali byť nanajvýš opatrní, a upozorniť na to aj vašich najmenších, že žarty v tomto smere nie sú v poriadku.

Číslo ICE by sa malo skutočne využívať len v tých najnutnejších prípadoch a nie na dezinformáciu a zábavu.

POMOC PRI STRATE

Núdzový kontakt má však aj praktické využitie. Napríklad, ak nájdete na ulici alebo v MHD mobilný telefón, môžete si pozrieť v telefónnom zozname, či neobsahuje skupinu alebo kontakt ICE, a vrátiť tak telefón do správnych rúk.

bibula • 2d • Včera o 14:36
no ja si tiez myslim,ze nelezu do sukromia -teda,ze neprezeraju mobily a uz vobec nemaju cas vyvolavat kadekomu.

simply.vero • Včera o 14:39
expertko, televize dnes veřejně "propaguje" kdeco, i věci nepravdivé a zkreslené.

simply.vero • Včera o 14:39
prostě to je hoax

nobody • Včera o 14:41
no pokud to byla nova, tak je to jasný

expertka8 • Včera o 14:43
...simply....a kde je nejaky eticky kodex????...overenie informacie????
...teraz som v soku....zjavne som dospela k zaveru..ze som asi naivka..ak sledujem kazdy den politicke..spolocenske dianie v TN...to si rovno mozem otvorit svoje stare ...dobre rozpravkove knizky???

...c..c...c....s tym som sa este nestretla...verejne propagovany hoax....
simply.vero • Včera o 14:44 | Change | 90.176.235.216

expertko, kde je etika? no to já se ptám taky, a to už dost dlouho

pohádky jsou taky dobrý

nobody • Včera o 14:46
tak sice to zdravotníci neznají, ale co už ... to se může hodit

já to rozseknu: někdo napsal, že je to hoax ... je to pravdivá informace?

i když už teda mít někoho v mobilu označenýho pro případ nouze je trochu blbost

denisocka • 1d • Včera o 14:55
to je fakt hoax ? ja ho už v mobile mám , nezabije ma to,len či aj to bude užitočné

marusch.mat • Včera o 15:34
Jediné co zdravotnící hledají je občanský průkaz a kartička pojišťovny - lidé trpící nějakou závažnou nemocí nebo alergií na léky , to mívají právě u občanského průkazu, nebo u kartičky vložené . A když už někoho kontaktuje policie, tak osobně a né po telefonu.

zuz11 • 1d, 40tt • Včera o 15:56
podla mna je skor ak v dokladoch napr v karte poistenca mate kontakt na blizku osobu, mobili sa zvyknu pri havarkach rozbit resp vypnut a podobne takze mat skor cislo v karticke lebo asi kor overuju totoznost podla toho

zmurka25 • 29tt • Včera o 16:00
Môj manžel sa prehlasoval do zravotnej poisť.Dôvera,prišla mu nová kartička poistenca a s ňou ešte jedna kartička na ktorú si má zaznačiť krvnú skupinu, alergiu a aj ICE číslo,takže si myslím že zdravotná poisťovňa by asi nerozširovala hoax.

simply.vero • Včera o 16:01
přesně tak, například v pasech na to bývala speciální kolonka (teda aspoň ve starých českých, nevím, jak je to v nových nebo slovenských).

osobně jsem na hoaxy alergická hlavně z toho důvodu, že je to semeniště spamu (obzvlášť když většina lidí zjevně ještě neobjevila funkci skryté kopie a přeposílají desítky adres pořád dál a dál) - i kdyby byla myšlenka jakkoli užitečná, šířit ji formou řetězového mailu by snad mělo být bezmála žalovatelné.

simply.vero • Včera o 16:01
to byla reakce na zuz a marusch

mikalove • 1d • Včera o 16:55
ked bola v telke matka Ines Kardošovej tiež vravela,že jej volal policajt z Inesinho mobilu aby prišli za nou,že mala nehodu.tak to asi robia..

pink_lady • snž • Včera o 17:28
ahojte nemyslim ze by to bolo o zachrane zivota, ze by to cislo niekomu zachranilo zivot, skor ze urychli kontaktovanie pribuznych ak je dotycny v bezvedomi a ma pri sebe iba mobil bez dokladov...v zahranici tato skratka funguje uz par rokov a tiez nejaky ten rok mam kontak s ICE ulozeny ...

...a z vlastnej skusenosti mozem povedat ze pozeraju aj telefon a aj volaju, este zo sanitky, ale mozno to zalezi od pripadu k pripadu

bubba • 1d • Včera o 17:34
je to tak ako pise expertka,ja to mam v mobile uz asi pol roka(pre istotu)chvalabohu ze to zacali propagovat aj v tv aby to co najviac ludi vedelo a pri pripadnom probleme vedeli koho maju kontaktovat.

marusch.mat • Včera o 17:42
Bubba nikdo vám nebrání to tam mít. Ale četla si vyjádření ZZS, která jsou u toho "hoaxu". Pokud toto tady nebudou používat záchrané složky, tak je to pak k níčemu. A pokud tam mám já napsané manžel, máma... tak to vyjde na stejno.

mikalove • 1d • Včera o 17:46
ale ak má niektorá manžela v zahraničí tak jej asi moc nepomôže a policajt nemusí volať každému koho maš v zozname,jednocho označíš osobu o ktorej vieš že ti vždy pomože..

bubba • 1d • Včera o 17:48
lenze vela ludi nema napisane "manzel"ale jozko a preto sa snazia do povedomia ludi vstepit tuto medzinarodnu skratku.ano citala som zhruba ten "hoax"ale ja verim tomu,ze ked sa vsteky narody prisposobia uzvianiu medzinarodnej skratky...keby sa napr.mne nieco stane urcite by som bola rada keby prve info o nestasti mohol dostat moj partner,ktory napr.pripravi moju matku na to ze sa nieco stalo a nie naopak...preto si myslim,ze cim viac ludi sa prisposobi medzinarodnemu pouzivaniu ICE tym lepsie.
marusch pokial tam mas napisane "manzel"mama"tak niekde v spanielsku by aj tak mali z toho magorinu ze kto je kto este ta mama by sa dala indetifikovat pokial mas naozaj napisane mama a nie maminka mamicka a pod...to asi tazko bude niekto vediet..

marusch.mat • Včera o 17:50
Jasně v zahraničí je to k ničemu, zrovna tak, jo když ti budou volat a ty jim nebudeš rozumět. Tohle se pak řeší přes konzulát

bubba • 1d • Včera o 17:57
no ano to je jasne ale v pase ani na vodicaku nemas napisane telefonne cislo takze tak ci tak im to len ulahci pracu..a myslim ze aj urychli.v dnesnej dobe to uz nie je take jednoduche ze si zavolas na informacie o medzinarodnych telefonnych cilsach ked sa nedas priznat do zoznamu tak ta nemaju ako vypatrat.takisto vela ludi nevlastni pevnu linku a bol by problem najst kontakt na niekho u vas doma.a vlastne je to jedno ja som svoj nazor povedala a som presvedcena ze ICE pomoze niekde vela,niekde malo ale radsej ho budem mat v telefone akoby som ho nemala a nahodou by ho niekto hladal..len som pridala svoj nazor nechcem nikoho presviedcat.ahojte

marusch.mat • Včera o 18:04
Bubbo, já jsem jen chtěla říct, že když se ti něco stane v zahraničí, tak podle státní příslušnosti v pase se o to stará příslušný kozulát a tam pracují češi - na vašem slováci a ti už tomu - maminka budou rozumět.

emjee
29. dec 2008

mikalove • 1d • Včera o 18:07
ja napr. by som nechcela aby kontaktovali moju maminu a preto je super že si môžeš označiť koho chceš a nie že niekto rozhodne za teba

bubba • 1d • Včera o 18:11
marusch ale ja chapem o com hovoris,len nevidim nic zle na tom ked sa clovek snazi "ulahcit"zachranarom,policajtom,alebo konzultantom pracu ...aj ked uz aspon takymto malym gestom...
mikalove presne o tom pisem aj ja.mama by bola urcite posledny clovek ktory by mal prvy vediet ze sa mi daco stalo....nie, to musi byt niekto, komu nie som dcera

bubba • 1d • Včera o 18:14
takze tu je jasne napisane,ze ICE je len navrhovane a preto sa necudujte ze sa dfo povedomia ludi dostava cez masovokomunikacne prostriedky(reklama)normalne ja by som to hoaxom nenazyvala...
"
Záchranári a zdravotníci si všimli, že pri dopravných a iných nehodách majú zranení pri sebe zvyčajne mobilný telefón. Pri záchranných akciách však cudzie osoby nevedia, koho z dlhého telefónneho zoznamu majú kontaktovať.

Personál záchrannej a rýchlej zdravotnej pomoci preto navrhuje, aby každý mal v telefónnom zozname na svojom mobile rozpoznateľný zoznam kontaktných osôb pre prípad núdze.

Medzinárodne uznaný pseudonym je ICE (In Case of Emergency). Pod týmto menom by sme vo svojom mobile mali uviesť telefónne číslo a osobu, ktorú v prípade núdze môže kontaktovať polícia, záchranná zdravotná alebo požiarna služba. "

martina46 • 1d • Včera o 18:15
no ja som pokladala stranku www.hoax.cz za doveryhodnu.....
tak to uz fakt neviem. mlcim ako ryba

bubba • 1d • Včera o 18:21
este je tu jedna zaujimava diskusia odporucam omrknut nazory...len pre nazor nic viac...

http://tvnoviny.sk/spravy/vsetko-o-ice/co-je-ic...

martinka mozno to je povazovane za hoax lebo si to niekto len vymyslel,mozno len nejaky zachranar ktory sa dobre zapotil,kym vydoloval nejake cislo z telefonu dotycneho zraneneho.ten clovek co toto vymyslel,mozno nebol "velka ryba"nemal ziadne konexie ani politicke vyhliadky,preto zacal s reklamou typu internet,tv a podobne a doslo to az tdo takeho stadia,ze nejaky clovek co v skutocnosti mal s takym niecim co do cinenia povedal,ze ved je to blbost,parlament nic take neschvlail a zacal taketo informacie negovat...lenze ja osobne som toho nazoru ze je to skvela myslienka nech uz pochadza od kohokolvek

marusch.mat • Včera o 18:22
Já neříkám, že je to špatné. Ale když to záchrané složky neberou v potaz, tak je výsledný efekt 0. Tady je vyjádření jedné ZZS:
Dobrý den,

z našeho pohledu je to spíš zbytečnost.

Záchranná služba na výjezdu nevolá příbuzným, nemá k tomu žádný důvod.
Úkolem záchranné služby je co nejrychleji poskytnout zdravotní péči, a v tom nám telefonáty s příbuznými nijak nepomohou. Zraněného v bezvědomí co nejlépe a nejrychleji ošetříme a odvezeme do nemocnice - to je naše priorita; kontakt s rodinou obstarává až personál v nemocnici, případně policie. Pokud je třeba např. zajistit nějaký majetek pacienta, který nejde vzít s sebou a o nějž se nemůže postarat jiný člen rodiny, soused apod., je to opět starostí policie. Pokud je třeba sdělit rodině špatnou zprávu, bylo by volání na mobilní telefon z výjezdu s ohledem na časovou a informační nouzi i neetické a necitlivé ("tady záchranná služba, asi vám umřel nějaký příbuzný, co vás má v mobilu jako kontakt pro případ nouze, nevíme, jak se jmenuje, ani na co umřel"). Proto tuto situaci zpravidla také řeší policie, a to osobním kontaktem, nikoli po telefonu.

(Je možné, že by jasně označený kontakt v telefonu mohl být přínosný pro personál nemocnic nebo právě pro policii. Ani v tom případě by to asi nezachránilo životy, jen by se v mobilu lépe hledalo, komu dát zprávu, a patrně by se také předešlo situaci, kdy by personál nemocnice kontaktoval příbuzného, kterého by pacient, kdyby býval byl při vědomí, rozhodně informovat nechtěl - manžel v rozvodovém řízení, nezletilé dítě apod. Čili nápad možná z principu dobrý, jen není použitelný pro nás.)

Zdraví

JUDr. Renata Píbilová
právník
ZZS kraje Vysočina, p. o.

bubba • 1d • Včera o 18:29
marusch ano to som aj ja citala vyssie v diskusii bol uvedeny link ale vies,to je zasa len "vyjadrenie jednej ZZS"(a boli tam dve na tej stranke) ako si to sama nazvala a tiez pripustaju ze i ked nie pre nich tak aspon pre personal nemocnice by toto cislo mohlo byt prinosne...take preco po tom nie??je jedno komu ice pomoze v prehladnosti !hlavne ze nebudu kontaktovat moju susedku,ci kamaratku s ktorou som sa rok nevidela a pod...

bubba • 1d • Včera o 18:34
a ano,zivot to asi nepomoze zachranit......jedine ak by bolo treba nove srdce, alebo co...ale to by asi oznaceny dotycny ICE nedal

bubba • 1d • Včera o 18:35
mozno ICE2,alebo ICE 3........ICE 1 002 321 002

aguaverde • snž • Včera o 18:36
S prominutím že do toho skáču ale většinou když je po autonehodě tak je ten mobil stejně na padrť a když sem se nabourala s kámošem tak já byla celkem ok při vědomí ale on ne a jeho věci brali policisté a i to co měl u sebe záchranka dávala policii a ta to strčila do pytlíku a zapečetila a i když sem jim dala číslo na rodiče toho kamaráda tak stejně říkali že volat nebudou že musí jet osobně jinak spousta lidí má na mobilu jako zámek kláves heslo (já na jednom z mobilů) takže by se tam stejně asi nikdo nedostal

aguaverde • snž • Včera o 18:43
jinak neříkám že je to špatný nápad, jen pokud se to nezačne používat celosvětově a nebudou na to zachr.složky proškoleny (co si budeme povídat, ne každý umí s novým mobilem, že ano ) tak to nemá moc velkou váhu

bubba • 1d • Včera o 18:51
v pohode kazdy nazor ma rovnaku vahu.mne osobne sa jedna o to ze keby sa ti stala nehoda v zahranici,tak s tym uzatvaranim pytlika by to nebolo az take jednoduche.ano samozrejme ze kazdy sofer ma mat pri sebe nejaky doklad totoznosti,ale napr.ked som bola v anglicku tak tam ani soferak nemuseli pri sebe nosit oni si vsetko overovali po telefone policajti cez policajnu stanicu(osobne som bola takto prehliadana viackrat bez akychkolvek dokladov len ako cudzinka vzdy ked som sa prestahovala som musela vzdy nahlasit na dany policajny okrsok novu adresu).takze tam co ja viem sa nosili pri sebe ID iba vtedy ked sa islo na diskoteku,aby mohli dokazat,ze uz mali 19 rokov .takze ani v tomto pripade by ICE nebolo prd platne?neviem ako presne sa taketo veci riesia ale podla mna na konzulate keby chceli kontaktovat rodinnych prislusnikov by to pomohlo aspon do takej miery ako mat ulozenu matku pod "mama"alebo manzela pod "manzel"

aguaverde • snž • Včera o 18:55
tak u mě je to jednoduché, kdybych byla v zahraničí tak jedině s přítelem tudiž by měl nehodu i on a rodinu "nemám" tudiš ani nechci aby je kontaktovali

marusch.mat • Včera o 18:57
Konzulát kontaktuje policii ČR a ta pak jede na adresu udanou v pase, nebo občance.

aguaverde • snž • Včera o 18:57
jinak jak sem už psala, je to dobrý nápad ale jedině celosvětově a museli by se s tím všichni naučit pracovat, pač aby si pak v zahraničí nemysleli že když tam mám ICEmiláček že to není přezdívka jinak v mobilu mám uloženého kámoše pod jeho přezdívkou Ice Magnum a rozhodně bych nechtěla aby ho kontaktovali, tož to asi budu muset změnit

bubba • 1d • Včera o 19:02
aguaerde aj ked rodinu "nemas"niekoho kontaktovat musia koli poistovni a mnoho inym nalezitosliam...

marush a ak na adrese ktoru mam udanu v pase nebyva nikto iny ako ja.....tak sa policia asi nedopatra koho maju kontaktovat jedine zasa len cez ten mobil lebo keby aj zaklopakju u susedov ti nemusia poznat ani jedneho jedineho celna mojej rodiny...takze zasa musia patrat niekde v pc kto som ,kto je moja rodina a pod....ICE to vyriesi rychlejsie nemyslis?

bubba • 1d • Včera o 19:04
agua a ked si to das do google tak zistis,ze je to relativne medzinarodna skratka este ked sa aj odvija od anlgickeho nazvu...len zalezi od toho ako to ludia prijmu a ci to budu vyuzivat

kocurik16 • 2d • Dnes o 01:07
manžel pracuje v čr a túto skratku máme pri čísle od jeho odchodu.isté je ,že nikdy nevieme čo sa môže stať a toto je isté

jameson78 • 22tt • Dnes o 01:36
bubbo, neboj se, policie se dopátrá, koho mají informovat, existuje totiž centrální evidence obyvatel (má ji k dispozici policie a justice), stačí nacvakat podle občanky tvoje rodné číslo a vyjede jméno, rodné číslo a adresa tvých rodičů, manžela a dětí - takže když nikoho na tvojí adrese nenajdou, půjdou podle CEO

libka1 • 1d • Dnes o 07:54
Ja som to uz pozadavala do mobilov celej rodine Skodlive pre zdravie to hadam nie je

slnieckova • snž • Dnes o 08:22
ehm, ci uz s ICE alebo bez neho, zivot ide dalej, chleba lacnejsi nebude.... dost nechapem, kvoli comu sa tu natahujete, bubba ma proste taky nazor, niekto zase iny....

ako pisala libka1 skodlive pre zdravie to hadam nie je

tak kde je problem? Kto chce, nech si to do mobilu da, kto nie, tak nech si to tam nedava.... nasli policajti rodinu pri havarii doteraz, najdu ju aj potom, s ICE, ci bez neho.....

fejusa • 1d • Dnes o 09:51
ja ho mam tiez v mobile.ale ja keby som zdravotnik a idem podat prvu pomoc cloveku tak urcite menyslim na mobil!a policajti si pozru podla udajov na karticke alebo na OP do pocitaca a najdu kazdeho.

mery.luu
29. dec 2008

V ČR toto neexistuje. Můj manža pracuje na ryché záchranné nikdy nikomu při žádné nehodě neprohledávali mobil!! Jediná jejich práce je, postarat se o život a zdraví pacienta, né informovat rodinu.

majulcek
15. feb 2009

zhodou okolnosti som ja vcera pocula od jedneho znameho ze ked sa nieco stane zachranari zachranuju a policajti netelefonuju,ale osobne oznamuju...

sue
15. feb 2009

ICE ale nie je na oznamovanie nešťastia, ale napríklad na to, aby lekár mohol zistiť akými ochoreniami pacient trpí a podobne... oznamuje sa oveľa oveľa neskôr 😔 najmä zlé správy sú až po niekoľkých hodinách od úmrtia.

krasuliak
15. feb 2009

no ved nikoho nenutia ja si kto chce tak si to da do fonu a kto nie neda si ! ja mam 😀 😀

geminis
15. feb 2009

myslím, že záchranáře ani tak nebude zajímat mobil, jako záchrana života...

majulcek
15. feb 2009

sue ved jasne,len ze este ani raz nevidel ze by zachranari dakde volali

majulcek
15. feb 2009

no ja sa priznam ze nemam,i ked uz asi take dva mesiace sa chystam ze si dam 😅

sue
15. feb 2009

Môj otec je lekár a odkedy sú mobily tak od neho počúvame, ako by niekedy stačilo len málo a dal sa život zachrániť 😔

majulcek
15. feb 2009

sue stacilo by keby ludia nepredbiehali na cestach,keby dodrzovali rychlost,keby neprecenovali svoje sily,keby boli predvidavejsi.. ☹

sue
15. feb 2009

Majulcek 😔
...btw sa nejedná len o autonehody, ale o nehody rôzneho charakteru, i keď autonehôd je najviac... často hovorí aj o tom, že nechápe prečo alergici nenosia v peňaženkách zoznam látok na ktoré sú alergickí, prečo ľudia nemajú napísané lieky, ktoré užívajú...

majulcek
15. feb 2009

sue ja som tie autonehody uviedla len ako priklad...no a preco?lebo su nezodpovedni,neinformovani,lajdaci,alebo preco?ozaj ked mas ocina lekara,je npar nutne nosit aku mam krv(nastastie nemam na nic alergiu a pod)alebo to vedia hned zastit? 😕

geminis
16. feb 2009

majlcek a sue, a tak si myslíte, že vytáčí čísla na mobilu a zjišťují to???

a oznamy, to je přece věc policie, ne záchranářů...a ani ne cestou mobilů (i když mým rodičům před lety volali v šest ráno policajti, že měl bratr vážnou nehodu a kam ho vezou).

a když se neví krevní skupina, myslím, že nulka je univerzál. na nic se nečeká a dá se tahle.

kurz první pomoci, mít u sebe kartičku třeba diabetika (i když pokud padneš k zemi, tak si stejně většina myslí, že jsi ožrala), seznam alergií, ...., to je o něčem jiném.

ale vztahovat ICE = záchrana života, kde že. to, zda máš v mobilu čísla pro případ nouze s tím podle mě vůbec nesouvisí. ale uznávám, že v zahraničí jsem se s tím setkala.

majulcek
16. feb 2009

geminis tak to s tou krvou ma nenepadlo..a to 0 mam aj ja 😉
no ja to uzavriem asi tak sze tiez mam nejake pochybnosti voci tejto kampani ale na druhej strane mozno jednemu zo sto ludi to pomoze..a o to ide...

alexandra
16. feb 2009

Ja mam krvnu skupinu zapisanu v specialnych zaznamoch v obcianskom preukaze 😉 A ICE mam tiez.. Sice mi to nezachranilo zivot, ale vdaka tomu sa mi vratil strateny mobil, ktory mi vypadol ked som nakladala malu na kocik.. Clovek ho vzal, netusil komu volat (kedze aj otca a mamu mam pod plnym menom), tak zavolal ICE a mobil som mala do pol hodinky spat 😉

ukmima
16. feb 2009

alexandra...to si mala stasie, ja mam ako Ice manzela...ale len tak ma napadlo...vacsinou sa to automaticky uklada na sim kartu, ale kedze by bola nejaka nehoda...a vypne sa mobil narazom...ako sa ti dostanu do telefonu???ked nevedia PIn..
Inac j ja mam ICE na sim karte...nie v mobile...musim to zmenit 🙂

miluska.woolley
16. feb 2009

Holky, tahle skratka uz v zahranici funguje, nebo primo In case of emergency. Ja ted zdedila telefon po manzovi a kdyz mi volaji tchanovci, tak se mi to ukazuje... 😀 😀
Nevim jestli je to hoax, ale muj manzel to tak ma v mobilu ulozene uz leta. Jen si ted pod to same ulozil moje cislo.
Zaroven ma v penezence karticku darce organu, na ktere je i krevni skupina...

jankajs
17. feb 2009

Môj vrstovník - sused a kamarát mal smrteľnú autonehodu. Na pumpe cestou do práce zistil, že doma nechal doklady, tak to otočil a ponáhľal sa pre ne domov... Na rovnej ceste vletel pod Aviu.... bohužiaľ nebol pripútaný.... Jeho žena medzitým na to prišla a volala mu..... nikto to nedvíhal, až po dobrej chvíli jej to prijal policajt, ktorý jej povedal, že manžel mal nehodu, nech príde na polic. stanicu, že je všetko povedia osobne. Až tam jej vysvetlili, čo sa vlastne stalo. Takže nie vždy sa telefón zničí....

marika80
17. feb 2009

No ja si myslim, ze ked pride sanitka tak zachranari sa snazia zachranovat zranenych a nie hladat mobil po taskach. A ked nahodou mobil zoberu, tak sa urcite vypina. Mala som to v mobile aj ja oznacene, ale potom co som si precitala tu odpoved od doktorky (uz davnejsie), som to vymazala.

geminis
18. feb 2009

marika,
můžeš říci o jakou odpověď šlo? Docela by mě to zajímalo...díky.

enjoy
18. feb 2009

ahojte, pracujem popri studiu posledného rocnika mediciny na zachrannej sluzbe ako zdravotnicky zachranar a mozem potvrdit nazory ktore tu uz padli, ze pri urgentnom zasahu nemame vobec cas ani priestor zaujimat sa o mobilny telefon pacienta. nasou ulohou je poskytnut kvalitnu prednemocnicnu starostlivost, zabezpecit zakladne vitalne funkcie pacienta, zahajit liecbu a co najrychlejsie a bezpecne ho transportovat do zdravotnickeho zariadenia. zatial sa mi este nestalo ze by sme u niekoho v mobile vyhladavali ICE. v dalsej faze po stabilizacii pacienta, to moze mat svoje opodstatnenie na centralnych prijmoch a oddeleniach, viem si predstavit situaciu kedy napr nie je znama pacientova totoznost, tam by to mohlo naozaj pomoct.
uzitocne by urcite bolo, ak ma pacient zavaznu diagnozu / hemofilik s oznacením krvnej skupiny, epileptik, diabetik, kardiak, HIV pozitivny.../ , informaciu o nej sa dozvediet z nejakeho zretelneho oznacenia napr. kovova znamka na krku, aka sa nosieva v americkej armade, ktora ulahci nasu pracu a dozvieme sa pre nas dolezitu informaciu aj ked je pacient v bezvedomi a bez pribuznych.
na co by som apelovala ale asi najviac, je zaskolovat siroku laicku verejnost k spravnemu poskytovaniu prvej pomoci. myslim ze do tohto treba investovat, to ma rozhodne vacsi vyznam ako cele ICE. mnoho ludi sa napr boji poskytnut pomoc, casty argument je, ze sa obavaju ze dotycnemu este viac ublizia, alebo poskytuju prvu pomoc ale zial nespravne. je to skutocne stresovy moment, niet sa co divit, ale pravidelnym treningom sa daju eliminovat chyby a naucit sa urcitej automatickosti co potom v situacii ked sa skutocne nieco deje naozaj pomoze. napriklad na pracoviskach, v skolach pravidelne kurzy a previerky prvej pomoci zvlast tam kde je vacsie riziko nehodovosti by nemali chybat. 😉

claudinka
18. feb 2009

Ja mam tiez v mobile skratku ICE, ale velakrat som pocula, najma v mediach, ze zdravotnici a zachranari nerozumeju tomu, preco Markiza tomu robi taku propagandu, kedze sa to v praxi naozaj vobec nevyuziva.. 😒 😒

marika80
18. feb 2009

Já neříkám, že je to špatné. Ale když to záchrané složky neberou v potaz, tak je výsledný efekt 0. Tady je vyjádření jedné ZZS:
Dobrý den,

z našeho pohledu je to spíš zbytečnost.

Záchranná služba na výjezdu nevolá příbuzným, nemá k tomu žádný důvod.
Úkolem záchranné služby je co nejrychleji poskytnout zdravotní péči, a v tom nám telefonáty s příbuznými nijak nepomohou. Zraněného v bezvědomí co nejlépe a nejrychleji ošetříme a odvezeme do nemocnice - to je naše priorita; kontakt s rodinou obstarává až personál v nemocnici, případně policie. Pokud je třeba např. zajistit nějaký majetek pacienta, který nejde vzít s sebou a o nějž se nemůže postarat jiný člen rodiny, soused apod., je to opět starostí policie. Pokud je třeba sdělit rodině špatnou zprávu, bylo by volání na mobilní telefon z výjezdu s ohledem na časovou a informační nouzi i neetické a necitlivé ("tady záchranná služba, asi vám umřel nějaký příbuzný, co vás má v mobilu jako kontakt pro případ nouze, nevíme, jak se jmenuje, ani na co umřel"). Proto tuto situaci zpravidla také řeší policie, a to osobním kontaktem, nikoli po telefonu.

(Je možné, že by jasně označený kontakt v telefonu mohl být přínosný pro personál nemocnic nebo právě pro policii. Ani v tom případě by to asi nezachránilo životy, jen by se v mobilu lépe hledalo, komu dát zprávu, a patrně by se také předešlo situaci, kdy by personál nemocnice kontaktoval příbuzného, kterého by pacient, kdyby býval byl při vědomí, rozhodně informovat nechtěl - manžel v rozvodovém řízení, nezletilé dítě apod. Čili nápad možná z principu dobrý, jen není použitelný pro nás.)

Zdraví

JUDr. Renata Píbilová
právník
ZZS kraje Vysočina, p. o.