Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

katrin21
21. sep 2009

ja som tiez sla na interupciu, lebo som vedela, ze mam rocne dieta, ktore bolo placlive, vyzadovalo vela pozornosti, ja na MD, manzel skoncil skolu, pracu nemal uz par mesiacov.. byvali sme u nasich v dvoch izbach, konflikty.... nevedela som si predstavit do tych podmienok dalsie dieta... ani postielku som poriadne nemala kde dat, mam malu izbu-- a manzelstvo navyse pokrivkavalo.. nakoniec sme sa do roka rozvideli , lebo ked si manzel nasiel pracu, tak sa buchol do klegyne... takze to nelutujem, lebo by som zostala nie s jednm , ale s dvoma detmi...
Na druhej strane( teraz v septembri je to presne 8rokov, co som otehotnela) v poslednej dobe na to nejak viac myslim, a myslim, ze to mohol byt chlapec, ze by bolo Kike fajn so surodencom a chcem babo, a akosi to uz po tych rokoch tak lahko nejde.... talze sice nelutujem, ale uz by som to asi neurobila..... bola som len asi v 6 tyzdni,ani na sekundu som nevahala, ked som zistila, ze som tehu.. nasi o tom nevedeli, az po rokoch.. a mam povedala, ze by ma odhovorila..

maja22
autor
21. sep 2009

Do odovzdania pripomienok sú to už len necelé dva dni, tak to dávam do pozornosti ešte raz 😉 :
http://www.peticia.sk/informovanie-o-interupcii...

melany_s
21. sep 2009

a čo keby ste svoj voľný čas radšej venovali pomoci nechceným deťom?

sasulec
21. sep 2009

nesuhlasim s tym aby bol na taketo veci zakon...o tom ma rozhodnut zena..po zvazeni,nech uz je akekolvek,nesie nasledky..
urcite to nema zena lahke,ci sa rozhodne pre alebo proti..
sama som sl.mamina a nieje to naozaj lahke..
no nemaju to ani lahke zeny,ktore si musia dat dieta zobrat..urcite sa ten skutok vryje do pamate a nezabudne na to..mozno si to aj vycita..ona s tym zije..ale je to jej rozhodnutie z tym zit..nikto neme pravo za nu rozhodovat v tejto veci 😒

erikasadek
21. sep 2009

sasulec suhlas.... 😉
ja osobne neviem ci by som bola toho schopna, ale nedavno som mala rychly spontanny potrat, ktory ma dostal psychicky na par dni...
nevadi uz znova snazilkujeme 😉

a osobne si myslim ze nikto nema pravo tieto zeny , neako posudzovat nikto. v zivote nikto nikdy nevie co sa mu moze stat, a stav akehokolvek jedinca je vzdy vynimocny a tak , sa rozhodnut , urobit potrat stoji vela psychickych sil.; kazdej zeny..

ja neviem v dnesnej dobe sa nikto uz pomaly nezaobera , ze sa rozvadzame, alebo ze zeny a muzi sa navzajom podvadzaju.;ale potrat je nieco co vzdy kazdeho zerie hlavne v nasich koncinach...

ano, je tam zivot a je to ine;. ale este stale je to telo zeny a jej slobodna vola...
akakkolvek bude jej volba vzdy je bolestna;;.

rora
21. sep 2009

ak mozem vyjadrit tiez svoj nazor k tejto teme, tak ako tu uz bolo spomenute, zena ma pravo sa rozhodnut. je to koniec koncov rozhodnutie ako kazde ine. kazdy den robime rozne rozhodnutia,a niekedy bohuzial nie len tie spravne, alebo dobre.... ale to uz je kazdeho individualna vec. Ja osobne neviem ci by som na interupciu sla, ale som rada ,ze ak by som sa tak nedajboze rozhodla, mohla by som. neviem si predstavit ze by take nieco bolo zakazane... a ak hej, tak by to dopadlo velmi zle.

sasiki
21. sep 2009

erikasadek to je super, že ľudia v dnešnej dobe chcú tretie dieťa 🙂 Držím palce 😉
My tiež chceme, ale radšej až o pár rokov 🙂

sasulec
21. sep 2009

citujem z 1. strany..krajcoanka: ,,nepaci sa mi zasahovat do zivota este niekomu kto ani zit nezacal a spravat sa k nemu ako ku chorobe,,
ako kazda minca ma 2 strany,aj toto ma 2 strany..
na jednej strane nieje to pekne..zober si,ze to dieta mohlo byt naozaj talentovane,stastne,velekrat upravi tento maly batoztek rodinne vztahy..lebo spaja,lebo dycha,lebo jediny pohlad do jeho oci...viem to sama som mama..
no na druhej strane by som chcela podotknut..som sl.mama,chodim do kostola vzdy davame do zvonceka drobne..
ale nie som si ista,ci keby pridem do kostola a dam im dieta,postarajte sa mi on,lebo ja nemozem,nemam peniaze..co by povedali alebo urobili.. asi by som dostala kazen o tom aka som nezodpovedna,ze som dieta pocala..
dokonca to ma aj 3. stranku..kolke zeny konaju neuvazene,beru drogy..piju,fajcia..otehotneju nahle po 1razovej znamosti..
ja som naozaj nasledky takych cinov videla..bohuzial su ich plne detske domovy..dieta leziace,nehybne,povykrucane.. ☹ nevnima okolie,nevie sa tesit,nevie prjavit radost..len caka..na vykupenie 😢 😢 😢
zaver mojej myslienky..ak sa zvazuju ,,zakony,, v prvom rade by mal byt zakon postihu takych zien,ktore umyselne sposobuju utrpenie detom tym,ze sa spravaju nezodpovedne k svojmu stavu a ZIVEJ BYTOSTI ESTE NENARODENEJ ☹
taketo zeny,by mali utratit 😠 😠 😠 ,nedovolit im rodit... 😠 😠 😠

rora
21. sep 2009

sasulec ja by som v prvom rade zakazala rodit spoluobciankam ktorych deti behaju po osadach v spine,chore, bose, hole, spinave, zavsivene a podobne..... a z takych su po case len kriminalnici,nasilnici, zlodeji a vrahovia.

sasulec
21. sep 2009

ano rora..aj ic sa to tyka..ale bohuzial nie len ich ☹

titkovamiriam
21. sep 2009

je mozne ze som sem uz pisala.

sama by som na zakrok nesla ,no suhlasim ze je to zenina volba ako sa rozhodne a neodudzujem interupcie.mala som sice vo svojom zivote par dni ked som taketo zeny doslova nenavidela,lebo v sanatoriu kde som rodila mareka sa taketo zakroky robia a ked chudacik bojoval o svoj zivot/bol narodeny s pravym uzlom na pupocniku 90 percent deti neprezije alebo su postihnute/po narodeni ,tak som videli tie zeny co dobrovolne dali svoje dieta zabit.
Marecek sa z toho dostal a ja mam dost vela kamosiek a znamych co na zakrok isli ☹ ,no ako pisem je to ich vola a nemal by im to nik zakonom zakazovat 😠

sasulec
21. sep 2009

baskaj..vystizne linky...a hlavne ze zeny maju pravo byt informovane o vsetkych pre a proti tykajucich sa interupcii..

smileyka
21. sep 2009

Čo sa týka interupcie, naozaj je to rozhodnutie každej ženy. Nikoho netreba súdiť. Keď som čakala malého bola som na amnio. Ak by mi však vyšli zlé výsledky, dala by som si dieťatko zobrať. Som však nesmierne šťastná, že malinký je zdravý a lúbim ho z celého srdiečka.

mywiel
21. sep 2009

Suhlasim s tutifruti... ist na potrat je smutné, ale nedovolim si sudit a nie som za potraty, ale neviem ako by som sa zachovala keby mi niekto znicil zivot znasilnenim, lebo su aj také matky co to potom tym detom vyhadzuju cely zivot na oci, ze to bolo dieta zo znasilnenia a ze im to dieta pripomina, choré ale je to tak videla som o tom dokument v tv, priserné... ☹ 🤐

helenkasabinka
21. sep 2009

ja som proti potratom ........samozrejme ze ani ja si nemozem dovolit sudit zeny ktore zivot dietatka takym krutym spoobom ukoncili ale zasa ak to je nevyhnutne tak co sa da ine robit???

radsej ten zivot skor takym sposobom ukoncit ako cerstvo narodene dietatko zabalit do igelitu a vyhodit do kosa (prepacte za take slova ale bohuzial stava sa to).......

a zasa aj hniezdo zachrany existuje......

a nemozem ani ja vediet ako by som reagovala keby mi "nedaj Boze" raz zistili ze dietatko ktore by som nosila pod srdcom by malo byt nejakym sposobom postihnute ☹ samozrejme ze by som sa rozhodovala ci donosit dietatko a nechat ho zit aj keby bolo postihnute alebo radsej ten zivot ukoncit a tak by sa netrapilo ani ono a ani ja..... 😔

a viem ze ja by som to urcite zle znasala keby mi lekari odporucili interupciu 😔 ........

pretoze pred takmer 3-mi rokmi som musela ist kvoli MMT na laparoskopiu cim "samozrejme" ten zivot museli ukoncit pretoze nie je mozne aby dietatko ktore je MMT zilo nadalej a doteraz sa neviem zbavit tych myslienok ze babo sa nenarodilo 😔 a pritom sa ani nemohlo narodit..... 😢 pretoze ako lekar mi povedal ,ze musim ist na operaciu pretoze ten plod nie je mozne presadit tam kde by nadalej mohol rast 😢 😢 😢 😢 a ja verim tomu ze jeho dusicka isla do telicka dietatka ktore som potom nosila pod srdieckom a narodila sa nam krasna a zdrava dcerka Sabínka 😵

sue
21. sep 2009

...prečo tu niektorí ľudia stále nechápu,že to zákazom a sťažovaním legislatívou sa nič nevyrieši? Len sa "problém" odsunie do ilegality...

Vychovávajme svoje decká tak,aby to nemuseli riešiť a tým pádom tento problém nebude...

sasulec
21. sep 2009

sue suhlasim..az na poslednu vetu..teda ano mas pravdu,ale obcas sa stane,ze sa do toho zeny dostanu nedobrovolne..znasilnenim ☹

sue
21. sep 2009

Sasu, áno,viem,žesom to zľahčila...

Ale viete, že väčšina potratov sa robí vydatým ženám,ktoré čakajú tretie dieťa?

helenkasabinka
21. sep 2009

sue tak tomu verim ze vydatym ze nam sa to robi najcastejsie ☹

maja22
autor
21. sep 2009

Odznelo tu pár vecí, s ktorými nesúhlasím... Najskôr však, aby nedošlo k omylu, o akom zákone a akej petícii som tu hodila link. Nejde o žiadny zákon, ktorý by zakazoval umelé ukončenie tehotenstva. Ide o zákon o zdravotnej starostlivosti, ktorý už bol schválený, je od prvého septembra v platnosti, ale zároveň už niekto predložil návrh novely tohto zákona.... Okrem iného..."sa ruší povinnosť súhlasu rodiča s potratom neplnoletej dcéry a umožní sa obísť 48 hodinová lehota určená na zodpovedné rozmyslenie si zákroku. Redukujú sa aj iné ustanovenia, ktoré skvalitňujú rozhodovací proces vo veci umelého prerušenia tehotenstva." Inak povedané, na rôzne zdravotné zákroky vykonávané na mojom neplnoletom dieťati si lekár vyžiada môj súhlas, ale na tento - obzvlášť závažný - nemusí... S týmto teda určite nesúhlasím... Tiež si myslím, že je vhodné, aby bola žena pred zákrokom dostatočne informovaná, teda napr. v akom vývojom štádiu jej dieťa je, ako bude prevádzaný (či bude mať telíčko dotrhané kliešťami alebo mu ho rozpáli žieravina - soľný roztok), aké následky to bude mať aj po psychickej stránke... Po týchto informáciách mať 2 dni na slobodné rozhodnutie... Lebo slobodné rozhodnutie je vtedy slobodným, keď poznám všetky okolnosti a tak si vyberiem, čo sa mi zdá lepšie... O tom je spomínaná petícia... Aby to všetko v zákone zostalo...
Konkrétna pomoc nešťastným tehotným ženám existuje. Ak poznáte systém Dobrý anjel, tak na podobnom princípe funguje akcia Fóra života s názvom Zachráňme životy...
Nejde o to, aby boli ženy odsudzované za to, čo urobili...Už sa to nedá vrátiť späť...Ide o to, aby sa to nestávalo ďalším...

maja22
autor
21. sep 2009

K tej Erikinej poznámke, že "v dnesnej dobe sa nikto uz pomaly nezaobera , ze sa rozvadzame, alebo ze zeny a muzi sa navzajom podvadzaju.;ale potrat je nieco co vzdy kazdeho zerie hlavne v nasich koncinach... " by som povedala - ako kde...Závisí to od toho, čo človek číta, pozerá, kým a čím je ovplyvňovaný... Mňa napríklad žerie, že mimomanželské zväzky sa berú ako úplne normálne, etické, že o neverách a rozvodoch sa hovorí, ako keby to bola tá najbežnejšia vec na svete - teraz mám na mysli hlavne bulvár, ktorý žije najmä vďaka tomu, že rôzne hviezdy a hviezdičky žijú neviazaným životom, prípadne si to rovno vymyslia, len aby boli "kupovaní"... To, že takéto správanie nie je správne, sa v bulvári ťažko dozvedieť...Zaznieva to z našich kazateľníc, ale to zasa niektorým prekáža, že o tom vravia ľudia, čo sami vzťahy a rodinu nemajú... Aj keď z našich rodín vzišli... Podľa mňa je zlé, že nevery, rozvody, mimomanželské spolužitia našu sekulárnu spoločnosť "netrápia"... To, že aspoň téma potratu je "kontroverzná" a vyvoláva diskusiu, považujem za pozitívne v tom, že naše svedomie nie je už úplne otupené...Hrozím sa toho, keď už ani táto téma ľuďmi nepohne... 😔 Veď tu ide o život, dokonca o dva a povedala by som, že až o tri, pretože okrem ženy a dieťaťa existuje aj muž, ktorý pri jeho splodení bol... Ten zohráva pri rozhodovaní ženy nemalú úlohu... Buď ju aj dieťa podporí všetkými silami, alebo ich oboch pošle na dno...

maja22
autor
21. sep 2009

Helenkasabinka, ja nevidím veľký rozdiel medzi umelým potratom a novorodencom v igelitke 😔 Jediný rozdiel je totiž v jeho vývojovom štádiu. Videla som nasnímaný potrat. Vo filme Nemý výkrik. To dieťatko trpelo. Cítilo bolesť. Uhýbalo pred smrtiacimi nástrojmi. Jeho tvárička bola v kŕči, Doslova v nemom výkriku. Zomieralo kruto. 😔

Viaceré tu píšete, že ste rady, že existuje slobodná voľba, že umelý potrat nie je zákonom zakázaný. Ja to vidím z tej druhej strany. Som rada, že existuje zákon, ktorý môj život chráni. Že je ilegálne ublížiť, poškodiť zdravie alebo zabiť iného človeka. Ale je mi ľúto, že takto chránený je len človek narodený, že vo fáze, keď sa ešte vyvíja, takto dôsledne chránený nie je. 😔

helenkasabinka
22. sep 2009

maja22 to mas uplnu pravdu a ja som tiez nepovedala ze je tam velky rozdiel....a samozrejme ze dietatko velmi trpi ked matka ho da takym krutym sposobom vyskriabat von z tela 🙄 🙄 🙄 😠

a ja by som schvalila "kazdej" ktora sa rozhodne pre potrat aby si pred tymto samotnym zakrokom povinne pozrela ten film kde to dietatko tak strasne trpi ked robia potrat 😒

aby to kazda jedna videla ako chce ublizit este nenarodenemu cloveku ktory chce zit a za nic nemoze 😔

je az smutne kolko zien ide na potrat a to samotne som zazila aj ja v nemocnici ked som bola na laparoskopii co som uz vyssie pisala.......ja som strasne plakala ked som mala ist na operaciu a take 3 "doslova kocky" sedeli na chodbe a nieco si suskali o mne a potom sa ma jedna z nich pytala ci "aj ja" idem na potrat 😠 vtedy som myslela ze ich tam vyfackam.....tak ja revem ze som prisla o dietatko a strasne som tuzila mat dietatko a predsa mi ho museli vziat a "oni" sa len tak rozhodli ze tie deti nechcu tak ich daju zabit 😠 😠 😠 😠
v tu chvilu som ich nenavidela ............a sestricky mi povedali ze su to lacne poulicne zeny ktore k nim chodia pravidelne na potrat 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔
co je to za zenu??????? to nie je zena-to je zmija 😠 😠 😠

sue
22. sep 2009

Zaznievajú tu veľmi silné slová a nenapísala tu ani jedna žena, ktorá na potrat išla 😔 až potom by sme sa mohli rovnocenne baviť.

Váš názor je taký, prečo nenecháte ľuďom právo na rozhodnutie? Keď ste si vy také isté, tak iný nie je... ale je to jeho vec 😔 on bude trpieť a niesť si následky, možno aj celoživotné 😔

katrin21
22. sep 2009

sue : ja som napisala a bola som na potrate , vcera som pisala 😉 nelutujem to, ale znova by som nesla....aj ked ani neviem, ze som tam bola, nemala som ani nejak kramy, ani bolesti, uplne pohoda..

to helenkasabinka: potrat som videla na viedu este na gympli.. ale poviem ti, ze v situacii v kt. som bola mi to prislo ako jedine riesenie. Chranili sme sa, napriek tomu som nezelane otehotnela... nemali sme prachy, priestor na to dieta, muz sa flakal,.... nie som nezodpovedna, ani nevzdelana ani hlupa. napriek tomu som to urobila. zena ma mať pravo sa volľbu.
a nie som ziadna zena zmija. na to babo casto myslim, nie je mi to jedno, ale nie som ziadna poulicna zena ani nic take!!! to si vyprosim 😅

katrin21
22. sep 2009

maja 22: ten film co som videla ja bol ten Nemý výkrik. ale je rodiel potrat a potrat.. ja som bola v rannom stadiu...

katrin21
22. sep 2009

chcela som tym povedat, ze sa vtedy robi inak nez napr. v tretom mesiaci.,. to by osm uz nedokazala 😝

sasiki
22. sep 2009

katrin sue nenazvala teba pouličná žena. Zmije - nazvala skutočné pouličné ženy (tak jej to povedali sestričky), ktoré chodia na potrat opakovane......

erikasadek
22. sep 2009

maja, ahoj...
ty nato pozeras , okom krestanskym , so starny viery.. a
ja osobne aj ako krestanka s tym nemozem suhlasit..

proste potrat je osobna vec zeny.. aj ked , plot trpi , pri je robeni...
lenz eja to beriem takto kazdy sme strojcom svojho stastia tak preco nie takto....
preco zena pokial nechce , alebp mlade dievca ak nechce mat dieta nemoze si ho dat vziat len preto , pretoze su ludia, ktorym to vadi s roznych dovodov...

preco ??
potom su len deti ktore sa o deti nestaraju, ktore su tyrane, ktore trpia skoro cely zivot..!!!
radsej nech ten plod trpi tych par sekund a minut, ako cely ludsky zivot!!
toto je moj pohlad na vec

a takychto nechcenych deti je neako vela..

po druhe, kedz sme v eu.; asi tazko prejd ezakon o zakaze o potratoch...
a po tretie... helenkasabinka neber si moj eslova zle a osobne.... 😉
ale takto to malo byt ak si prisla o svoje dieta.. proste tak to chcel boh osud akokolvek to nazves..
priroda je mudra..
ale , tak isto moze povedat zena ktora je tehotna a nezela si tehotenstvo aa povie si preco ja???
vzdy sa treba pozerat aj na tu druhu stranu..

myslim si ze mnohe odporkyne, by ste nechceli byt v kozi.. robit taketo rozhodnutie..;

vzdy budu , dve strany jedni pro a druhe proti..
sme len ludi apodl aman nema ziadne pravo sudit tieto zeny...

maja , myslim si ze je dobre ak moze aj 15 rocna zaba, neskusena, ist na potrat aj bez suhlasu rodicov..pretoze je to jej telo a mnoho rodicov ten suhlas neda... a chudera teraz co..

uz len ten strach ist k rodicom a povedat pravdu .. je jedna odvaha a potom druha velka skuska, je ist na samotny potrat..

vzdy to bude tema ktora mnohe nazlosti. s dvoch pricin, pre a proti..
😉