Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

potvorka88
22. sep 2009

Nikto nemá právo vziať inému život, ani tomu ešte nenarodenému dieťatku. Keď sú na to veľmi vážne a zdravotné problémy, tak prosím, ale z dôvodu keď si niekto nedáva pozor a potom je to pre neho "komplikácia" v živote, tak na to nemám slov. Písali ste tu, že najviac žien chodí na potrat vydatých s dvomi deťmi. Nechápem, ako taká žena, ktorá už deti má, sa vie takto zbaviť nového života. Vždy sa dá všetko riešiť a keď niekto vychoval dve deti, určite sa nájde spôsob ako vychová aj to tretie. Viete si predstaviť, že by ste tu neboli vy, lebo vaše mamy by vás zabili skôr ako ste sa narodili? Je to strašná predstava. Mala som jeden missed a niekoľko spontánych potratov. Pri prvom som myslela, že sa zbláznim a chcela som umrieť. Keď niekto nechce dieťa, tak je tu kopec možností ako sa chrániť. Je to aj v tom, že veľa žien si neuvedomuje, že dieťa je dar, že je to zázrak a nie každý má tú možnosť ho zažiť. . .

katrin21
22. sep 2009

sasiky:

nazvala tak zeny nie sue ale helenkasabinka...viem, ze asmozrejme su aj take..

a Sue som len tym chcela povedat , ze tu pisu aj zeny, co tym presli 🙂))

erikasadek
22. sep 2009

potvorka vel azien si dav pozor aj tie vydate a stane sa.. vzdy s ato moze stat...
kolko nemoze s nabozenskeho dovodu, ktory je podla man , neopravneny.. 😒
pouzivat akukolvek formu protekcie.. muz robi deti zene a ona uz nechce..

je to zbytocne, vzdy budet jedni proti a druha za...
zbytocne argumenty. 😉

vsetkym co sa rozhodnu pre tento akt zelam vela odvahy..budu ju potrebovat..

potvorka88
22. sep 2009

Erikasadek nesúhlasím s tebou. Napísala si: myslim si ze je dobre ak moze aj 15 rocna zaba, neskusena, ist na potrat aj bez suhlasu rodicov..pretoze je to jej telo a mnoho rodicov ten suhlas neda... a chudera teraz co

Vôbec si si premyslela čo si napísala? Máš dvoch synov, ale keby si mala dcéru, tak by ti asi nebolo jedno, že už v 15tich sexuje a ked by si sa dozvedela, že bola na potrate, tiež by ti to nemalo byť jedno. Preboha to je aká výchova? Podľa teba je to ok, že by mladé nedozreté žaby chodili na potrat ako na bežiacom páse? Chce to výchovu a nie také stupidné zákony.

erikasadek
22. sep 2009

potvorka premyslala.. , samozrejme premyslala...
tebe sa nemusi pacit moj postoj, ale ja si za tym stojim....

vidim tui vela mladych bab, som rada ze tu kde zijem mozu ist na potrat..; pretoz emnohe nie su schopne mat same o sebe deti.;
ano , som za..;

vychova, je vychova, mozes mat aj najlepsie dieta na svete neviem aku vychovu , stava s ato aj v najlepsich rodinach.;kdekolvek na svete.;

osobne aj keby som mala mat teraz dceru a stalo sa jej to.;tak za nou budem.;
dufam ze pan boh da ze, nebude nutne;.
ale kolko je dievcat ktore rodicia suhlas nedaju a potom sa dajun apraktiky nezakonne...
radsej , zakonne, a v cistom prostredi..
a takto to myslim..
pretoze sa to tak deje..

katrin21
22. sep 2009

suhasim s Erikou Sadek:
Potvorka, mozes svoje deti vychovavat najlepsie ako vies, ked sa baba buchne straca niekedy rozum.. ja uz teraz hovorim mojej dcere( aj vcera , pocula v TV o tom zakone pre neplnolete a pytala sa) som jej povedala, ze dievca nema s chlapcom spavat( ona presne este nevie, ze co sa deje pod perinou, ale vie ze babatko sa robi tak nejak, ze su spermie z penisu a tak, len nevie ako vojdu dnu 😅 ..) a ze minimalne do 18rokov dufam, ze ani ona s chlapcami bude max. chodit do kina a drzat sa za ruky a bozkavat sa ... nic viac... vychodva je jedna vec, ale nikdy nevies(!) co to dieta vyvedie... deti nemas zatial, a tak poznas len teoriu, ked ich budes mat tak sa na to uz nebiudes pozerat ta jednofarbne.. lebo nemozes to dieta stale mat na ociach...

ja si myslim, ze by rodic mozno mal vediet, ale tak do 17rokov... a kazdy rodic by ale mal brat ohlad, co to dievca citi a nenutit ho mat dieta ak sa na to neciti.. uz je potom neskoro plakat nad rozliatym mliekom... tazko povedat, strasne je aj jedno aj druhe.. ja som dcere vcera povedala, ze ked da zena babtko prec taka mlada, riskuje, ze uz ziadne nemusi nikdy mat a prave preto radsej netreba v takom veku ani riskovat a s chlapacmi nespat. Ma 9r.( vcera narodky) ale pochopila to.

titkovamiriam
22. sep 2009

potvorka ver ze baby dnes v 15 veselo sexuju a nie kazda matka ide s nimi ku gyndosovi aby im predpisal antikoncepciu 😠 .Mam syna v devine a dalsieho na strednej tak ver ze sex medzi 14-16 rocnymi dnes nieje vynimocny

tiez mam,,len synov,, no kamaratky maju dievcata a nie kazda je naklonena uverit ze byta jej ,,uz,, a tie co sa dusuju ze urcite nie -tak tym ze to aj mame naschval spravie sexuju.

a nemusim ist daleko za hlbokej ,,totality,,som ja sexovala hned po 16-stke 😀 😀 😀

erikasadek
22. sep 2009

miriam a este sa priznaj. 😀
ja osm v 15 este nevedela ako sa robia deti. 😀

titkovamiriam
22. sep 2009

a co sa budem ved v 19 som rodila 😀 a v 15 ani ja 😀

erikasadek
22. sep 2009

miriam.. 😀

ale vazne, dajme si prikald, jeden krasny den, vas znasilni, neaky , pocernejsi , jedinec nechcem presne menovat..

spinavy, smradlavy , no hnus... 😠
uz len toto bude strasny zazitok a trauma...
a teraz , ostanete tehotna;. no super urcite budete pozerat na toto dieta s laskou?
alebo to tehotenstvo bude urcite ocakavane,,
??
nie urcite nie.. budete n,ajradsej ak budete moct nato co najskor zabudnut..
a zatvorit dvere ak s avobec bude dat..

extrem??
nemyslim, pretoze pre kazdu zenu, moze byt rozna forma oplodnenia, a tehotenstva extremom, je to vec pohladu kazdeho jedinca..
mnohym z vas sa to urcite nepaci.. mate nato pravo.. tak ako kazda zena ma pravo si urcit svoj osud...

seve_ranka
22. sep 2009

suhlasim s majou. Je na rozhodnuti kazdej zeny, ci ist na upt alebo neist. JEDNOZNACNE by vsak mala poznat skutocnu pravdu o svojom stave, vsetky pre a proti co takyto umely zasah zanecha na organizme a hlavne na psychike. Takisto povazujem za potrebne, aby zena minimalne vedela, co sa deje s dietatkom (pretoze to dietatko uz je).

katrin21
22. sep 2009

ja som mala od 16 tis frajera, ale iba sme sa tak pomaly zacinali spoznavat, hladkat a tak... som si povedala, ze do 18ky vydrzim.. aj som vydrzala. po 18 asi 3 tyzdne som do toho prastila 😀 . ale dneska je to fakt ine, jeden cas som ucila a poviem Va, ze za niektoré deviatacky by som ruku do ohna nedala... aj 8mačky... 😝 😨 ale fakt... hlavne take zo socialne slabsich rodin...

dufam, ze dcera bude po mne, ale urcite jej to budem aj prizvukovat... zatial aj sama hovori, zeurcite NECHCE: muza co fajci, co ma tetovanie,pirsingy, dlhe vlasy a co je hlupy... 😀 tak len nech jej to vydrzi.. 🙂))))

jajka968
22. sep 2009

baby vy si naozaj myslíte, že keď sa zákon schváli sa niečo tým vyrieši?????????????????????? že interupcie zo dňa na deň nebudú??????? nič sa nevyrieši, lebo taká žena, ktorá je rozhodnutá, že dieťa nechce, urobí pre to všetko, aby sa nenarodilo, budú sa interupcie vykonávať pokútne ako v minulosti, ženy budú zomierať a niekto si z toho spraví echt výnosný biznis!!!!!

ja som mala dve krásne baby, život akosi usporiadaný, prácu, ktorú som síce z duše nenávidela, ale za super prachy. začala som mať zdravotné ťažkosti krvácala som vyše dvoch týždňov v kuse, tak som šla ku gynekologovi, nech sa o to postará, no aké veľké bolo moje prekvapenie, keď mi oznámil, že som tehotná a som už v 16 tt a čakám chlapčeka. podotýkam, že som brala HAK a aj napriek jej užívaniu som ostala tehotná!!! môj gynekolog ma sklamal na plnej čiare, lebo mi povedal, že čo by som chcela, keď som si zabudla dať tabletku, čo vôbec nebola pravda a ani sa ma na to nespýtal, či to tak náhodou nemôže byť, keď som mu povedala, že som ich užívala tak, ako sa užívať majú a nevynechala som ani jednu tabletku, tak mi s posmeškom povedal, že sa môžem s nimi súdiť a možno na kočík vysúdim. nezaujímalo ho, či to dieťa je v poriadku, či som schopná ho donosiť a aj porodiť, lebo som mala za sebou 2 sekcie. vypýtala som si kartu a šla som k inému lekárovi, ktorý je neskutočne fantastický, veľmi mi pomohol, vysvetlil mi, čo sa môže stať, že dieťatko nemusí byť vôbec postihnuté, ale aj môže, urobil mi rôzne genetické vyšetrenia na základe ktorých, som sa mohla rozhodnúť čo budem ďalej robiť.
klamala by som vás, i seba, keby poviem, že ma myšlienka na potrat nenapadla i keď som to predtým razantne odmietala, ba priam som odcudzovala ženy, ktoré sa k tejto možnosti uchýlili. s manželom sme sa veľmi veľa nocí nenaspali, rozoberali sme, čo bude, ako bude a nakoniec sme sa zhodli, že pokiaľ testy ukážu, že dieťatko je zdravé, tak bude naše nech to stojí čo to stojí. našťastie všetky testy vyšli dobre i keď tehotenstvo som mala veľmi komplikované, hrozil predčasný pôrod, ale všetko sme zvládli a sme nesmierne šťastní, že je náš chlapček tu, milujeme ho a aj naše baby 😵 😵
prečo som otehotnela aj napriek užívaniu HAK - mala som atb a tie znižujú účinok HAK na nulu!!!! čo v žiadnom príbalovom letáku som sa nedočítala 😅

a ešte jeden príbeh:

naši známi, super rodina, klobúk dole pred nimi, majú postihnuté dieťa, teta vedela už v tehotenstve, že sa im postihnuté dieťa narodí, vedeli, že bude mať DS, tešili sa, veď aj deti s DS sa zaradili do života, sú z nich športovci, maliari. narodilo sa im dievčatko, ktoré je ťažko telesne i mentálne postihnuté, vyžaduje si 24-hodinovú opateru, má veľmi, ale naozaj veľmi silné bolesti, kŕče jej telíčko deformujú a i keď má už teraz 10 rokov, je na úrovni týždňového dieťaťa. teraz s odstupom času teta priznala, že napriek tomu, že svoju zuzku nenormálne miluje, ale mať tú možnosť ešte raz sa rozhodnúť, jej rozhodnutie by bolo úplne iné, lebo vidí, ako sa malá trápi a pomôcť jej žiaľ nedokáže ☹ ☹

katrin21
22. sep 2009

seve-ranka:

ano, pozname pravdu, ale ked zena nevidi ine vychodisko, tak aj tak ide.... aj moja sestra bola... ma tri deti, ale pred tretim bola pol roka tehotna.. nechcela... isla na interupciu.. o pol roka bola zas v tom,ale preto, lebo muzik mal narodky, oslavovali, pripril sa a ona vedela, ze bude z toho zle... ale uz na prerusenie ist nechcela... potom on isiel na vazektomiu, cize dal sa sterilizovat.
Takze maju 3 pekne deti, segra je velmi inteligentna, uci na VŠ, ma PhD, PeaDr.. a vidite 😀 na interupcie nechodia len hlupe zeny.. alebo socialne zaostale.... pytala som sa jej,ci mam vtedy ist na potrat.. povedala, ze je to na mne, ale ze teda ona bola lebo to tak citila... a aj ja..
Vlastne som ani nechvilu nebola v stave, ze som si predstavovala , ze budem mat babo, ze je vo mne... automaticky som to z mysle vylucila a nezaoberala sa tym.. vlastne som na tp nemyslela dalsie asi3 roky, nebyt partnera, ktorý bol silne az fanaticky veriaci a ktorý sa ma opytal, ci som nieco take urobila a ja klamat neviem, tak som priznala farbu a bol to zaciatok konca...

mojmu sucastnemu prtnerovu som to " naservirovala" na tretom rande po prvej puse a bolo. Uz som nechcela nic riskovat. 😉 Je mu luto, ze som mala chlapa, co mi to nezakazal, ze on by mi to nikdy nedovolil ( ked sme spolu chodili asi 3 mesiace, zostal vo mne prezervativ vnutri aj s celym pobsahom, lepilo mi, ze budem tehu a on sa k tomu postavil upne super, ze m av tom nenecha keby daco a budeme spolu 😉 , ale nastastie nic nebolo ).

erikasadek
22. sep 2009

jajka. ☹ strasne smutne.. si silna;.

katrin21
22. sep 2009

jajka: moja strynka pozna pani, ktora otehotnela v 40tke po sterilizaciii !!!! staci ti?? 😀 😀 aj my sme sa chabili a vidis... motyka vystrelila...

tiez neviem, co by som urobila, keby ma byt dieta postuhnute,asi by zaviselo ako..... ci mentalne, telesne, ako... ale moj by nechcel postihnute dieta. a vadilo mi , ze ten fanaticky expriatel bol za kazdu cenu proti interzupcii,aj za cenu uplne dementneho dietata.... no neviem.... sme sa kvoli tomu aj pohadali, lebo on bol Talian a volil Barlusconiho len preto, lebo on je proti potratom, ze vraj chrani rodinu ( no hej, ved o tom vsade citame... hlavne s tymi vsetkymi milenkami... 😀 )

katrin21
22. sep 2009

jajka: inak ja o tom ucinku ATB na antikonc. viem... ale u nas musel zlyhat kondom...

erikasadek
22. sep 2009

katrin, to vazne, chudera teta.. 😉 😅

no to musel byt poriadny poplach..

katrin21
22. sep 2009

no hej.. tiez na to prisli neskoro.. ze co tak pribera.. 😀 a je jej zle... 😀 tak maju babo, teda uz teraz bue aj dospele.. to uz je davno.

seve_ranka
22. sep 2009

katrin, ved som pisala. Je to rozhodnutie kazdej zeny. Nikoho nesudim. Som posledna, ktora ma na to pravo. Vela dievcat vsak nevie, co vsetko upt obnasa. Na co vsetko ma byt dievca, zena, pripravene/a. Potom nech zvazuje, ci nie je ine vychodisko. Ak ho nenajde, nenajde ho. Tym som povedala vsetko, idem nahanat svoje dieta 😀

katrin21
22. sep 2009

ved jasne🙂

lenkove
22. sep 2009

och, koľko sa toho stihlo popísať 🙂
aj ja žiaľ, poznám v mojom okolí niekoľko žien, ktoré sa rozhodli pre interupciu... 😔 a aj keď je to už dosť rokov, tie ženy z toho majú stále traumu, tá bolesť jednoducho nemôže odísť... A viem, že ak by mali podporu patrnera, alebo okolia, alebo kohokoľvek, mohli mať šancu rozhodnúť sa inak... Preto považujem podávanie informácií pred interupciou o iných možnostiach za skvelú možnosť zachrániť nielen dieťatko, ale aj srdiečko mamičky... 😔
preto dúfam, že novela zákona, ktorá by podávanie informácií mala zrušiť, neprejde...

sue
22. sep 2009

Potvorka, to je bohužiaľ krutá štatistika, že NAJVIAC potratov sa robí vydatým (veriacim?) ženám s dvomi a viac deťmi Nič viac...o tom sa polemizovať nedá, je to proste výsledok štatistiky...

katrin21
22. sep 2009

lenkove: no neviem... ja z toho traumu urcite nemam... absolutne.. to je blbost.. ak to zena urobi dobrovolne, neviem, preco ma mat z toho traumu.. j aju fakt nemam....

lenkove
22. sep 2009

Katrin,
ja hovorím o ženách v mojom okolí, ktoré podstúpili UPT a tie ženy z toho majú traumu, aj keď je to už vyše 10 rokov 😔 stále o svojich detičkách rozprávajú a plačú za nimi... teba nepoznám a prepáč, nečítala som si ani tvoje príspevky, takže na teba som nereagovala ...

katrin21
22. sep 2009

lenkove aj ja hovorim o UPT ktore som zazila...keby si citala, tak by si vedela... ja tak uplne tie zeny ani nechapem, ci maju z toho traumu... vazne..
pochopim traumu z potratu, ked sa na dieta tesis a stratis ho.. ale z dobrovolneho UPT? ja som s tym vyrovnana, vedela som , co robim.

titkovamiriam
22. sep 2009

tak moje kamosky vobec netrapi ze boli na potrate sami sa rozhodli a maju dalsie deti

lenkove
22. sep 2009

Katrin
mozno piseme o tom istom. Oni zjavne s tym neboli vyrovnane a nevedeli co robia. Preto povazujem podavanie informacii pred UPT o inych moznostiach za vyborne. Lebo keby to existovalo pred desiatimi rokmi, tak by som nemala ziadnu kamosku, co podstupila UPT. O tom bol moj prispevok.

bodka13
22. sep 2009

myslím že toto je nekonečná téma na diskusiu 😉 ....je rozdiel potrat a potrat

ak spontánne potratí žena neskutočne túžiaca po bábätku verím že má "výčitky" a množstvo otázok prečo sa to stalo práve jej a je nahnevaná na všetky ženy okolo ktoré idú na UPT
ale ak sa žena sama z akýchkoľvek dôvodov-pre ňu určite rozhodujúcich, rozhodne podstúpiť UPT je s tým určite vysporiadaná hoci aj tak si niekedy(po rokoch) spomenie aké by bolo jej nenarodené dieťa....urobila to rozhodnutie určite po zvážení všetkých pre a proti a dospela vtedy(teraz) pre ňu k najlepšiemu riešeniu
...a ešte je možno jeden druh potratu ak sa žena nechá presvedčiť okolím(muž,partner,rodičia) že ísť na prerušenie je to najlepšie riešenie ...vtedy musí mať neskutočné výčitky,pretože s tým nebola sama vysporiadaná=ona sa tak ani nechcela rozhodnúť

potvorka88
22. sep 2009

Baby ja neodsudzujem tie zeny, ale NECHAPEM ich. Neviem to pochopit. To je vsetko

A viem, ze este nemam deti, ale to neznamena, ze nemam na to vsetko svoj nazor. Som dospela zena a viem, ze sa budem snazit vychovavat moje deti tak ako moji rodicia - zodpovedne. Aby od kedy sa bude dat vedeli, ako je to s pocatim a aby sme mali taky otvoreny vztah ako ja s mamou. Je mi luto, ze niektore z vas to beru tak, ze je to ok, ze taka mlada zaba ma moznost ist na potrat bez toho aby sa zamysleli, preco uz taka mlada spava s chalanmi. Pokial sa takto budu k tomu ludia stavat, ze je to normalne, tak za par rokov sa bude chodit na potrat ako na nakup. Je to rozhodnutie o zivote a nie o nejakej veci, ktoru nechcem tak sup s nou prec.

Aby bolo jasne, hovorim tu o potratoch ktore sa robia nezmyselne. Ked je zena chora, alebo dietatko by malo byt postihnute, alebo je to nasledok znasilnenia, tak je to o niecom inom. Viem, ze aj najlepsia ochrana moze zlyhat, ale je urcite rozumnejsie ju pouzivat, ako sa na to vykaslat a potom kvoli nezodpovednosti a lahostajnosti zabit novy zivot.