Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

marianka79
18. júl 2010

@marcelkatt tty si tehotná čítam to by si šla na potrat koli tomu žeby bolo tvoje dieta choré? 😕 kolkokrát sa i doktori mýlia povedia že dieta bude choré a narodí sa úplne zdravé na to si nemyslela?

marianka79
18. júl 2010

@marcelkatt dodávam že mne to dr, nepovedal to až potom vypuklo ☹

marianka79
18. júl 2010

ale na potrat by som nešla i keby mi niečo naznačil 😉

marcelkatt
18. júl 2010

@marianka79 bola som na mnio a teraz čakám na výsledok, dnes Ti píšem, že by som pre nevyliečiteľnú choropbu podstúpila prerušenie, no 5. 8 neviem ako sa zachovám. Modlím sa aby náš Patrik bol zdravý a ak nebude, neviem neviem, čo bude naozaj.

marianka79
18. júl 2010

jáj nemysli hned na zlé jééj ja mám tiež patrika 🙂 mysli na to že máš zdravé bábo v brušku 😉

marcelkatt
18. júl 2010

@marianka79 snažím sa a moc si to želám. Mám strach, mala som zlé AFP testy NTD vyššie.

marianka79
18. júl 2010

no ja už neviem čo znamenajú tie skratky 😝 ale uvidíš je to ok tvoj patko je silný neboj sa 😉 inak ja som pred pár rokmi mala úplne opačný nazor na potraty ako teraz a zmenilo to pozrenie videa -potrat 😔

markiza
18. júl 2010

@marcelkatt , drzim palce aby vysledky z amnio ukazali, ze nosis pod srdcom zdraveho chlapceka (aj ked aj amnio iste nie je 100%-na) a nemusela si stat pred rozhodnutim ako dalej... myslim, ze ziadna z nas nemoze dat ruku na srdce a povedat, ze by urobila to ci ono... jedna vec je debatit o niecom a druha byt v kozi zeny, ktora pred takym rozhodnutim stoji...

marianka79
18. júl 2010

O mojej mame

Mám 26 rokov a chcela by som vám vyrozprávať pravdivý príbeh, ktorý som prežila. Príbeh je o mojej mame, o ktorej som vedela, že bola dva razy na potrate.

Ako malé dieťa som nechápala, čo sa deje, keď mama odišla do nemocnice. Vrátila sa a tvrdila, že veľmi krváca. Bolo mi jej ľúto, ležala v posteli a celé sa to zopakovalo ešte raz.

Neskôr, keď som vyrástla a padol komunizmus, začali sa k nám postupne dostávať aj iné informácie, nielen to, že potrat je úplne bežná vec. Pozrela som si film o tom, ako prebieha potrat a bola som zhrozená. Ešte nič netušiac som prišla za svojou mamou a rozprávala som jej, čo som videla. „Myslím si, že potrat je vražda!“, povedala som svojej mame. „To dieťatko v brušku sa normálne uhýbalo všetkému, čo ho chcelo roztrhať!“, rozprávala som. Zdesene sa mi zdôverila, že ona bola dva razy na potrate.

Zistila si viac informácii o tom, čo je vlastne potrat, a začalo ju to poriadne mrzieť. Hnevala sa na štát, že má zákony, ktoré potrat povoľujú, a zároveň klamú ľudí. Často plakávala za svojimi detičkami. Tak ich volala, keď ich spomínala : „Detičky moje, odpustite mi!“

Bolo mi jej veľmi ľúto a tešila som ju tým, že ony nie jej určite odpustili, lebo nevedela, čo urobila. Aj Boh to vidí. Ale po mnoho rokov som často videla jej slzy, každý rok na Pamiatku zosnulých im v okne zapaľovala sviečky. Moja mama by dala neviem čo na svete, aby to mohla vrátiť, aby sa mohla o svoje deti postarať, aby ich mohla porodiť.

Priznám sa vám, aj ja som si už viackrát poplakala za mojimi súrodencami, ktorých som nikdy nevidela. Napísala som toto svedectvo, pretože mama by toho nebola schopná. Chcem ho venovať všetkým ženám, ktoré stoja pred rozhodnutím darovať život alebo vziať ho.

Miriam

Zdroj: Michalčík, Marek: Kto uverí mi? Slovenské matky svedčia o potrate, Vydavateľstvo Michala Vaška, Prešov 2007, s. 56.

marcelkatt
18. júl 2010

@markiza Ďakujem Ti. áno je jednoduchšie len polemizovať čo by bol,o ak by bolo, ale ťažšie je ak sa mamička fakt musí rozhodnúť alebo už len uvažovať ak by....

marianka79
18. júl 2010

@markiza maš pravdu že žiadna z nás nemože dat ruku na srdce ...ale ja to proste takto cítim vidíš ty sa snažíš ja tiež túžim po druhom dietatku 🙂 takže potrat vobec neprichádza do úvahy myslím na to mať ho a nie vziať ho

marianka79
18. júl 2010

ale to vravím sama za seba

markiza
18. júl 2010

@marianka79 , moj postoj k potratom je uplne odmietavy, vedeli sme to s partnerom uz od zaciatku, ze nech sa stane cokolvek v akomkolvek case toto nikdy nebude riesenim situacie... sama mam za sebou tri zamlknute tehotenstva, posledne ked som nas 12-tyzdnovy plod drzala na dlani ma ale maximalne rozhodilo a priznam sa... odsudzujem zeny, ktore potrat podstupia len z rozmaru... tie, ktore ho pouzivaju ako jednu z foriem antikoncepcie.. ale nedovolim si sudit zenu, ktora sa rozhoduje o byti ci nebyti svojho dietatka s tazkou diagnozou... skor sa sice priklanam k moznosti donosit chore dieta a nechat ho odist ked to priroda uzna za vhodne... o DS sme sa s muzom dlho bavili, nie je to ochorenie (ak nie su pridruzene dalsie komplikacie), ktore by sme povazovali za nezlucitelne s nasim rodinnym zivotom... ale je xy diagnoz a viem, ze by to bolo velmi tazke najst optimalne riesenie.... naozaj je lahsie polemizovat ako stat pred tak tazkym rodhodnutim a rozhodnut...

marianka79
18. júl 2010

@markiza ak budem niekedy tehotná určite sa spýtam dr. či mám zdravé bábo to som i pri patkovi sa pýtala ale potrat.....nie! i keby mi povedal niečo zlé..... no asi polemizujem ale ako som to už písala teraz to tak cítim 😔

markiza
18. júl 2010

@marianka79 , ziadny lekar ti na zdravie tvojho dietata neda zaruku, nic nie je 100%... tiez vravim NIE, ale nie som k konkretnej situacii... teraz som hrdinka... ale co potom... som si ista, ze to nie je jednoduche...
a myslim, ze je pokrytec ta ktora napise, ze by nesla na potrat ani ak by bola v ohrozeni vlastneho zivota... to su situacie, ktore sa dopredu nedaju zhodnotit...

marcelkatt
18. júl 2010

@markiza súhlasím s Tvojim názorom.
@marianka79 presne teraz to tak cítiš, je veľmi ťažké povedať čo spravím ak sa niečo také stane, keď budem nútená sa rozhodnúť.
Všetkým želám zo srdiečka zdravé detičky!!!! Dobú noc dievčatá a radšej myslime na krajšie veci, i keď aj toto je realita. Papa.

marcelkatt
18. júl 2010

@markiza všim la som si, že máme rovnako staré detičky, náš je 8.november

markiza
18. júl 2010

@marcelkatt , kedy budes vediet vysledky? toho 5.8? drzim moc palce!!!

markiza
18. júl 2010

@marcelkatt , nas je 16.11 😵

marcelkatt
18. júl 2010

@markiza áno 5teho augusta. Veľmi pekne ďakujem. Musím a chcem dúfať a veriť, že to je zdravý chlapček, už tak kopká.

marianka79
18. júl 2010

a ja prajem všetkým krásne zdravé detičky 😉

markiza
18. júl 2010

tak to sme dnes v noci uz tri, ktore si tie zdrave deticky prajeme 😵

traktor
19. júl 2010

juj ste kecalkovali dlho 😉 ..no ani ja nie som hrdinka, tiez neviem co by som robila, kebyze mam istotu, ze cakam chore dieta....myslim, ze to nevie ani jedna z nas, to az ked zazije az vtedy na to pride...kiezby nikto nemusel stat pred tymto rozhodnutim..teraz som presvedcena, ze by som nesla , ale...inak po mojich skusenostiach 😠 by som sa nezmierila hned ak by bolo nieco zle, ...hladala by som dalsich a dalsich doktorov , nech sa vyjadria...inak som proti potratom..
@marcelkatt drzim ti prsty , nech vsetko dopadne ok, a nech sa tesis zo zdraveho drobceka / aj ja som ala zle triple a matko je uplne v poriadku, na amnio som nebola/

edita84
19. júl 2010

Ahojte kočky už dlhšie čítam túto tému neviem zaujať postoj lebo z jednej strany som proti potratom ale z druhej nie. Tak začnem na začiatku mám 3 ročnú dcérku ktorá nemá ľavú ručičku celé tehu sme to nevedeli až pri pôrode sme sa to dozvedeli ked som sa spýtala lekára či to nevidel hned sa ma spýtal či by som šla na potrat keby som to vedela neviem. nie lebo moje dievčatko je jednoducho úžasné. už 10 mesiacov sa snažíme aby sme mali druhé babatko a na začiatku som hovorila mužovi že ked niečo nebude v poriatku potrat ale teraz už neviem viem len to že chcem zdravé dieťatko. to že ako sa zachová maminka ktorá už má postihnuté dieťatko nikto nevie, nevie ani to ako sa na nich pozerá na ulici a iné reakcie okolia nie je to len o potrate je to hlavne o živote potom.
pri potratoch traby pozerať aj prečo, neschvaľujem to ale všetko má dve tváre.

traktor
19. júl 2010

@edita84 ta obdivujem, ze to zladas..a drzim prsty , aby bolo dalsie babo v uplnom poriadku 😵 ja som z tych , ktore neodsudia pre chorobu..vtedy fakt clovek nevie co urobit, nevie ako sa zachovat, nevie ci by to zvladol..tam to beriem ako rozhodnutie, ktore je najtazsie na svete...je to fakt tazke...mne vadi, ked sa potrat berie ako antikoncepcia, ked sa najde milion vyhovoriek preco..a ta zena sa vobec nechrani , aby zabranila nezelanemu pocatiu...

edita84
19. júl 2010

@traktor dakujem hej v tom prípade ako si napísala ty tak to odcudzujem aj ja ale ked to spraví niekto zo zdrav dvôdov tak to viem pochopiť. ale ked si jedna žena ktorá má mm rodinu dbrú prácu a presne kvôli kariére pôjde na potrat to neee

leiinka
19. júl 2010

@marcelkatt Marcelka, ja síce nie som veriaca, to je na inú debatu, ale v kresťanstve existuje názor, že boh nadelí každému len toľko, koľko unesie... pravdepodobne tu padnú argumenty, že koľkí ľudia svoj údel neuniesli... ale to je zas na inú dlhú debatu... keby si čítala/počúvala príbehy matiek postihnutých detí, tak každá jedna sa zložila, keď zistila diagnózu svojho dieťatka... žiadna z nich neskákala od radosti, že juchúúú, presne na toto som bola stvorená, starať sa o postihnuté dieťa... Tým Ti nechcem povedať, že proste všetky si musíme nechať postihnuté deti, len že často zvládneme oveľa viac, ako si myslíme...

traktor
19. júl 2010

@leiinka lebo ked to dietatko uvidis, vies , ze je tvoje a to ze ma postih ...v tej chvili je to tazke ..ale aj napriek tomu je to tvoje dieta ,ktore milujes...preto niektore potom pisu, ze svoje dieta by nevymenili za nic...lebo s nim uz nieco prezili, ..jasne nie kazdy to zvladne, nie kazdy to vydrzi..niekedy ostane zena sama, mm to nezvladne a opusti rodinu, ..je vela dovodov..a toto fakt nie je o viere, ja som veriaca..ale tiez neviem ako by som reagovala..to nevie podla mna nikto...a vela zavisi aj ako tazko je babo postihnute, ci by vedelo po porode zit, ci by malo bolesti..

marcelkatt
19. júl 2010

@leiinka máš pravdu, no písala som čo cítim v tomto období. Fakt vopred neviem, čo bude, ak bude, ako sa zachovám.
@traktor ĎAKUJEM moc.

leiinka
19. júl 2010

Dôvody, ktoré mi dávala kamoška, keď sa rozhodla pre potrat, mi dvíhali žalúdok a stavali sa mi vlasy na hlave... aj preto som tak za to jej dieťatko bojovala, aby na ten potrat nešla... Vedela som, že to nie sú "správne" dôvody na potrat a že by si to neskôr vyčítala, pretože v tej chvíli bola proste v strese a ešte nepodporená partnerom, ktorý jej také capiny možno aj pchal do hlavy... V jednej chvíli mi povedala, že ľutuje, že sa mi s tým zverila, pretože som ju nechápala, keď chcela ísť na potrat... Ja som jej povedala, že ostanem na materskej kľudne za ňu, že nech ho porodí a dá mi ho... proste v maximálnej miere snaha pomôcť... hľadala som spôsoby, ako tú novú situáciu zvládnu, oni hľadali len dôvody, prečo ísť na potrat... Tiež sa nechránili...a druhé chceli... ale vraj až o 6mes... To ma dorážalo.. Nedalo mi ostať nestranná. Môj názor je, že žena potrebuje okolo seba ľudí, ktorí ju podporia a dajú jej nádej, poskytnú pomocnú ruku... Samozrejme, v prvom rade sa proti nechcenému tehotenstvu chránim... To je výhoda dnešnej doby oproti minulej, keď ženy takú možnosť nemali! Teraz ju majú a nevyužívajú ju a chodia stále na potraty, ako by nič...shak mám na to právo! NEMÁM! V mojom lone vznikne nový život a ja si s ním nemôžem robiť čo chcem, len preto, že práve teraz sa "na dieťa necítim", chcem deti, ale až neskôr...a pod... Mnohé ženy, ktoré majú zdravotné indikácie na potrat, naň ísť nechcú a chodia naň najmä také, ktorým to proste momentálne nevyhovuje... To si pri tejto debate treba priznať. Znásilnená trinásťročná je minimálne percento vykonaných potratov...
A čo sa týka warholette a fajčenia tehotných žien... ja by som to zákonom zakázala a zatvárala by som ich... aj také, čo fajčia, keď tlačia kočík... Pre mňa je to neskutočne ohavný čin.. a je spoločnosťou široko akceptovaný, čo je pre mňa absolútne nepochopiteľné a zas a znova ma to rozčuľuje, nedokážem si na to zvyknúť, ako môže niekto tlačiť kočík s malým dieťatkom a v ruke pritom držať cigaretu a otravovať to dieťa...