Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

dajna11
19. júl 2010

@sorciera24 ja som tu vtedy raz jednej ktorá písala babám že bola na potrate a nebolelo to a nebojte sa svoj názor napísala.mala by radšej ticho,lebo čo mna osobne najviac naštvalo bolo že tu kritizovala babenku ktorá mala myslím 4deti a že im nebude schopná dať do života byt,auto a všetko.....že načo ich tolko má...tak ale o tom život nieje,to by mohla vedieť zvlášť ked už ma doma dve deti.....to bolo scestné.....chvaliť sa tým alebo aby ju velebili,no sú situácie ktoré rozhodne viem pochopiť ked to musela urobiť žena,či už že nechcela postuhnité dieťa a pod.to už je na každej ako sa s tým vysporiada,za to ich neodsudzujem.

latvia
19. júl 2010

@nina41 ake konkretne komplikacie mas na mysli? myslis komplikacie po potrate? alebo komplikacie u matky ked sa rozhodne dieta donosit? lebo vies, ze som zdravotnik a nezaujimali ta tieto veci, aj ked som ti ich pisala, tak teraz velmi nechapem tvoj prispevok....

nina41
19. júl 2010

@latvia komplikacie po potrate,ale nie pre mna ale pre tie čo sa rozhoduju a čitaju tuto temu.

latvia
19. júl 2010

zatial som necitala prispevok, ze by sa niektora zaujimala o komplikacie...nieje problem ich zodpovedat, pokial niekto fakt chce vediet, ale nemyslim ze by mal niekto zaujem...

bubulka722
19. júl 2010

Ja osobne by som nikdy na potrat odvahu nemala a nikdy by som si nedovolila niekoho kvôli tomu odsudzovať. Nikto nevie v akom rozpoložení je žena, ktorá také niečo podstupuje a je ich veľmi málo ktoré to čo vykonali vôbec netrápi. Žena po UPT má ťarchu na srdci do konca života, pokiaľ má charakter a cit. Myslím, že ju to dosť vytrestá. Nie som zástancom interupcií ale nemožno ich ani zakázať. Neviem čo je horšie, či plné detské domovy alebo plné operačky s interupciami. Osobne som pre hniezda záchrany, ktoré môžu takémuto nechcenému dieťaťu zabezpečiť lepší život v adoptívnej rodine.

traktor
19. júl 2010

..myslim, ze kazda vie , ze potrat zo sebou moze priniest aj komplikacie..ale to aj porod...

markiza
19. júl 2010

@bubulka722 , detske domovy by vobec nemuseli byt plne, treba zmenit legislativu, aby cely proces adopcie netrval tak dlho ako trva, aby odpadla ta sucasna byrokracia.... dat zenam vacsiu anonymitu ak sa rozhodnu dat nechcene dieta na adopciu hned po porode...

markiza
19. júl 2010

umele prerusenie a revizia maternice pri spontannom potrate maju rovnake rizika a predsa o nich vela zien nevie... to som si ista.

leiinka
19. júl 2010

hniezdo záchrany je pre detičky, ktoré tajne porodíš doma... existujú anonymné pôrody, existuje možnosť normálne porodiť a dieťatko Ti už neukážu a ide na adopciu... viem, že to žiadnu tehotnú nemusí zaujímať, ale bezdetné páry stoja rady na deti, ktorých niet... nič nie je čierne ani biele... ale rok po pôrode otehotnieť a mať pocit, že to je príliš skoro, tak ísť na potrat, lebo druhé chcem až o ďalší rok??!!!!???? Toto ma ubíja... ako keby som mala v bruchu guličku, ktorú proste vyberú...a nie vlastné dieťa...

bubulka722
19. júl 2010

Komplikácie so sebou prináša všetko, myslím že to je to posledné čo ju zaujíma. Inak interupciu ktorú si dá spraviť nejaká feťáčka vysoko schvaľujem a dokázala by som ju za jej zodpovednosť dokonca pochváliť. Málokto si vie predstaviť absťáky u novorodeniatka.

latvia
19. júl 2010

@markiza nevie, lebo maloktora to chce vediet. nieje tazke to vygooglit, pripadne tuto na fore sa opytat. a teraz nechcem trepat blbosti, ale pred tym, ako ide zenska na potrat tak podpisuje suhlas, na ktorom su vypisane vsetky rizika.....takze nejake reci typu nevedela som ake to moze mat nasledky dnes uz neobstoja.....pozrem si potom presne zenenie v suhlase co podpisuju

bubulka722
19. júl 2010

@markiza Detské domovy sú plné hlavne detí ktoré chce málokto. Nie som rasista, ale cigánča by si adoptoval naozaj málokto. Problém je aj so staršími deťmi.

markiza
19. júl 2010

@bubulka722 , fetacka iduca na potrat nie je zodpovedna... to by bola ak by sa snazila zabranit neziaducemu tehu ked uz spadla na same dno... ale to by sme chceli prilis vela.

markiza
19. júl 2010

problemom je podla mna aj to, ze deti nejdu na adopciu okamite, kopec papierovaciek, byrokracie, cakanie ci sa matka nerozhodne inak... preco nie aj medzinarodna adopcia?

bubulka722
19. júl 2010

@markiza Mylím, že feťáčku na samom dne nezaujíma fakt nič iné len dávka, ktorú potrebuje. Neviem, akú zodpovednosť by si od nej čakala...

traktor
19. júl 2010

ak chcem vediet co potrat obnasa tak sa k informaciam dostanem, telka, net , gynekolog....skratka nie je problem si to zistit..ale myslim, ze komplikacie ma nezaujimaju, ked som rozhodnuta si dat dieta zobrat....vtedy ma zaujima len sa ho zbavit..a nie co to obnasa...

traktor
19. júl 2010

marnost pisem ako by som ja isla na potrat... 😅 ...ale ja nejdem..

markiza
19. júl 2010

@bubulka722 , ved ani ju necakam... skoda dvoch ludskych zivotov...

bubulka722
19. júl 2010

@traktor Súhlas
Každá adopcia si niečo vyžaduje. Nie je vôbec jednoduché vziať niekomu dieťa a dať ho inému. Myslím že postup je o.k., len to celé brdia lehoty a zbytočná byrokracia. To 1/2 ročné čakanie či sa biologická matka nerozhodne inak je podľa mňa o.k.

dajna11
19. júl 2010

@bubulka722 zobrala si mi to z jazyka 🙂

dajna11
19. júl 2010

@traktor kopec problemov je aj po porode....aj tam možu zle vyčistiť,silné krvácania......a tiež to žiadne nejako neštuduje do podrobna.lebo by sa z toho zblaznili keby na to mali stále len myslieť.

markiza
19. júl 2010

kazdy zasah do organizmu ma svoje rizika, to je jasne

nina41
19. júl 2010

@dajna11 ja som pri každom pôrode zažila take veci čo som mala až panicky strach z pôrodu

usiko
19. júl 2010

@vejula sak chapat nemusis, staci respektovat nazor mensinovy, teda napriklad moj...ja ho nikomu nevnucujem, ja chapem, ze ma nechapete, ale nie sme vsetky rovnake....takze ak ma nechapes, je to uplne v poriadku, mas na to iny nazor..pravda nie je nikde, je v nas a v tom ako ju interpretujeme...takze je to ok..... 🙂

markiza
19. júl 2010

@latvia , toto by malo byt znenie informovaneho suhlasu pri vykonani interupcie

V prílohe č. 1 návrhu vyhlášky v časti „Fyzické a psychické riziká
umelého prerušenia tehotenstva“ navrhujeme za prvú vetu prvého odseku
vložiť nasledovné znenie:
„Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie metódy a postupy používané pri
umelom prerušení tehotenstva v skorom štádiu sú jednoduché a bezpečné. Ak
je takáto interrupcia vykonaná vyškolenými zdravotníckymi
pracovníkmi/pracovníčkami s použitím vhodných nástrojov, správnou
metódou a v hygienických podmienkach, tak interrupcia predstavuje jeden z
najbezpečnejších lekárskych zákrokov.“
V súvislosti s vyššie uvedeným stanoviskom Svetovej zdravotníckej
organizácie (WHO), navrhujeme, aby sa časť prílohy č. 1 „Fyzické a
psychické riziká umelého prerušenia tehotenstva“ upravila tak, aby
zodpovedala tomuto stanovisku, ktoré je podrobnejšie rozpracované v
usmernení WHO Bezpečná interrupcia: technické a politické usmernenie pre
zdravotnícke systémy, 2003.
V časti „Fyzické a psychické riziká umelého prerušenia tehotenstva“ tiež
navrhujeme z vety posledného odseku: „Môže to byť bezprostredná reakcia,
ktorá zvyčajne nepretrváva dlhodobo, pretože tieto emócie sa väčšinou
potlačia, ale môžu sa reaktivovať po následných neúspešných pokusoch o
tehotenstvo alebo pri problémoch donosiť dieťa.“ odstrániť túto jej časť
„pretože tieto emócie sa väčšinou potlačia, ale môžu sa reaktivovať po
následných neúspešných pokusoch o tehotenstvo alebo pri problémoch
donosiť dieťa.“
Čo sa týka „psychických rizík“ prerušenia nechceného tehotenstva, vedecké výskumy realizované v tejto oblasti v zahraničí nepotvrdili, že by umelé
prerušenie nechceného tehotenstva vykonané legálne, profesionálne, v
hygienických podmienkach a na žiadosť ženy viedlo u žien k psychickým
problémom (tzv. „post-potratovému syndrómu“ - pojem používaný anti-choice
skupinami). Podľa Americkej psychologickej asociácie (APA) existencia tzv.
„post-potratového syndrómu“ nie je vedecky alebo lekársky potvrdená. V roku
1989 APA podnikla výskum, počas ktorého skupina psychológov a
psychologičiek analyzovala vedecké štúdie týkajúce sa tejto problematiky.
Skupina dospela k záveru, že ani jedna z týchto štúdií nepotvrdila, že
interrupcia vedie k tzv. „post-potratovému syndrómu“. Výskumom sa zistilo,
že „....[o]bdobie najväčšieho stresu je najpravdepodobnejšie pred interrupciou.
Vážne negatívne reakcie po interrupcii sú zriedkavé a najlepšie im možno
porozumieť v rámci vyrovnávania sa s bežným životným stresom.“ Skupina
dospela k záveru, že „kým niektoré ženy môžu po interrupcii pociťovať ľútosť,
smútok alebo vinu, prevažujúcimi reakciami sú pozitívne pocity úľavy a
šťastia.“ V roku 2008 APA vydala aktualizáciu tohto výskumu potvrdzujúc, že
závery tejto aktualizácie sú vo všeobecnosti konzistentné so závermi výskumu
uskutočneného v roku 1989. Ďalší vedecký výskum sa zameral na
emocionálnu pohodu skupiny žien v čase pred a po interrupcii a zistil, že
najdôležitejším ukazovateľom emocionálnej pohody u žien po interrupcii bol
stav tejto pohody pred samotnou interrupciou.

maggie2
19. júl 2010

@markiza never výkumom a štúdiám , ktoré sám nesfalšuješ, toť porekadlo. Je známe, že veľa vecí má politické pozadie. Toto sú čisto politické tlaky.

markiza
19. júl 2010

@maggie2 , ved mne je z toho skopirovaneho na grc!!!

nina41
19. júl 2010

@markiza toto mi pripada ako podporovanie interupcie

bubulka722
19. júl 2010

@maggie2 Úplne s tebou súhlasím. Všetky tvrdenia WHO majú svoje dôvody a mocenské pozadie. Kto vládne svetu?

bubulka722
19. júl 2010

@bubulka722 A o čo tu momentálne ide. Kto ešte dnes verí bludom o právach človeka???