Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

s.i.m.k.a1
17. nov 2010

@tekvicka17 a nezabudni si zobrat so sebou vlozky. latvia napisala asi vsetko.

janinah
17. nov 2010

tekvicka17 veľmi smutný príspevok,naozaj sa inak nedá? nezabudni,toto rozhodnutie môžeš zmeniť aj sekundu pred zákrokom...

tekvicka17
18. nov 2010

Ahoj, už som bola rozhodnutá a dostala som zápal priedušiek, takže sa to odkladá. Ešte viac ma spochybnili lekári, pretože gynekológovia tvrdia, že bude postihnuté a farmakológovia mi neuznali užívanie deoxymykoinu v 6 TT a RTG ako dôvod na interupciu. Všade som sa dočítala, že do 8 týždňa je vývoj organogenézy najdôležitejší, teraz som volala s klinickou farmakologyčkou a ona vraj konzultovala s Prahou, Bratislavou, Nitrou a všetci tvrdia že sa niet čoho báť.Moji gynekológovia nechápu a toto tvrdenie spochybňujú.Týždeň plačem a neviem na čom som. Bojím sa , že sa niečo stane pri interupcii a neviem ani či potom otehotniem, pretože mi chcú robiť konyzáciu a potom to nebude jednoduché. Ja sa zbláznim. Plačem a plačem a plačem a nikto mi nevie poradiť. Veľmi som chcela otehotnieť ale osud bol ku mne krutý. Začala som krvácať, ako pri menzese, tak 7 dní, myslela som že je to menzes a to som bola v piatom týždni tehotenstva. Žiadne bolesti , nič a po menzese mi pekne nasadil gynekológ antibiotiká na preliečenie krčka maternice. Do toho RTG hlavy, ale odborníci tvrdia, že sa niet čoho báť. Ja ale budem vychovávať postihnuté dieťa a lekári len myknú plecom, stalo sa.Ja s tým budem musieť žiť a to dieťa sa bude trápiť. Myslíte, že by som mohla mať to šťastie a mať zdravé dieťa? To je vo hviezdach. Jedno ale zdravé mám, tak aspoň to. Som zúfalá, zúfalá, zúfalá. Keď tak spätne premýšľam, prežilo vo mne pracovný stres a bolo toho na mňa dosť, prežilo krvácanie a držalo sa statočne.Potom dostalo ešte antibiotiká, aby mu nebolo málo a prežilo to,RTG, a teraz keď mám ísť na potrat, zápal priedušiek. Je to znamenie, alebo smola?

tekvicka17
18. nov 2010

Ja som ho v skutočnosti už na týždeň odpísala a nejak som sa s tým zmierila. Je to najhoršia skúsenosť v mojom živote. každý deň je pre mňa utrpením, pretože je mi zle ako v prvom tehotenstve a pritom viem, že to dieťa asi mať nebudem, tak sa na neho ani nesmiem tešiť.Ja sa asi zbláznim ☹

magimary
18. nov 2010

@tekvicka17 už len to, že nad tým všetkým rozmýšľaš a ide to týmto smerom (od UPT) by som bronchitídu skôr brala ako to prvé..., nie ako smolu... 😔 😕
a keď sa na to pozriem z odborného hľadiska, tak farmakologovbia sa mi zdajú byť v tejto veci odborníkmi na správnom mieste (niežeby gynďoši neboli), ale, ak farmáci svorne tvrdia, že oni problém nevidia, tak tam problém ozaj nie je...
ak by bol, tak by to len tak nepustili do éteru..ja som s nimi riešila záležitosti tesne pred pôrodom prvého syna (podanie istých liekov k pôrodu) a hoci mali len maličké pochybnosti, aplikáciu tých liekov aj tak neodporučili a pritom šanca, že by sa mohlo niečo stať mne alebo malému bola ozaj minimálna, a i tak si to skrátka "nepískli"... a lieky mi neodporučili...
a ak Tebe viacerí tvrdia, že z ich strany deoximykoin, ani RTG hlavy ako problém nevidia, tak by som sa spoľahla na tento názor, nie na názor gynekologov, ktorí v tomto smere nie sú presne zacielení odborníci (sú zase na niečo úplne iné),
ale resorbciu, distribúciu, účinky v tom ktorom týždni na plod...na toto všetko sú presne makáči farmakológovia...., ktorí riziko vyrátavajú až na mikrogramy lieku v konkrétnom týždni a až na základe toho podajú stanovisko...
tekvička, prajem Ti aby si sa čo najlepšie a najsprávnejšie rozhodla...

no, už teraz mám pocit, že tvoje Maličké je veľkým bojovníkom...
...ktoré aj môže v niečom zmeniť svet...
drž sa!

sammy19
18. nov 2010

@tekvicka17 - napisala som ip 🙂 Drzim palce v rozhodovani!

tekvicka17
19. nov 2010

Čítala som si všetky vaše názory, veľa študujem a informujem sa a som presvedčená o tom, že by sa asi 6 klinických farmakológov a kapacít nemýlilo. Som už presvedčená o tom že môže byť zdravé. Gynekológovia si ale stoja za tým, že prvoradé je moje zdravie a môj stav krčka maternice je už v štádiu ťažkého stupňa cervikálnej dysplázie. Lekár povedal že by ma rok a pol nemohol liečiť, a to by vraj bolo veľké riziko.Vravia, že keď mám už jedno dieťa, mám sa v prvom rade liečiť. Mám podstúpiť konizáciu. Mohlo by sa mi s veľkým šťastím narodiť zdravé dieťa, alebo naopak a každopádne by som musela ísť na operáciu ale nikto by nevedel do akej miery sa to môže zhoršiť a prerásť do rakoviny. V pondelok mám ísť na interné , ešte chcem so svojim gynekológom po tretí krát konzultovať môj zdravotný stav a dohodnúť si termín interupcie možno aj na utorok a ja stále neviem čo mám robiť. Ak by bol ten krček v poriadku, neváhala by som a nechala by som si to dieťatko, takto zasa neviem.Nebudem rozhodnutá do poslednej sekundy.Je ťažké rozhodovať o živote a smrti a strašne sa bojím interupcie.Čo mám robiť?

ewellina
19. nov 2010

@tekvicka17 Riaď sa srdcom. Gynekológovia, ktorých spomínaš, sa na vec pozerajú len rozumom, pozerajú na vec len z medicínskeho hľadiska. Sú však aj iné hľadiská a preto počúvaj, čo Ti hovorí Tvoje srdce.

jankajs
19. nov 2010

@tekvicka17, tvoje dieťa veľa prekonalo a napriek všetkému žije. Keby to tak nemalo byť, už by bolo dávno preč... Je normálne, že sa bojíš, či už o seba, o dieťa, ktoré je na svete aj o to, ktoré sa v tebe zrodilo teraz a že si nerozhodná - to preto, že si matka a či chceš alebo nie, miluješ dieťa, ktoré nosíš pod srdcom. Ak sa nedokážeš rozhodnúť, pomysli si, čo by urobila na tvojom mieste tvoja matka, ak by čakala teba a ty si v obavách a bezmocná očakávala jej rozhodnutie pre život či smrť. Tvoj život a tvoju smrť...
PS. Matka môjho manžela užívala "ťažké" lieky kvôli zápalom maternice, žlčníka a ešte mala nejaké problémy a nevedela, že je tehotná (doba dávno minulá spred 40 rokov) a muž je v telesne aj mentálne v poriadku, vyštudoval výšku a teraz zachraňuje životy a majetok iným ľuďom. Tak nerieš, ako z drobca urobiť nedobrovoľného anjelika, ale radšej vyberaj s mužom meno a dbaj na svoje zdravie. 😵

kaja73
19. nov 2010

@tekvicka17 myslim,že tebe som už pisala v inej teme ,ale napišem to ešte raz.To ATB čo si brala sposobuje kostne a zubne abnormality,takže to bude na ultrazvuku vidno-tie kostne.A ty maš aj vtedy čas sa rozhodnut pre interupciu.Ved zo zdrav dovodov je povolena do 24 TT.Ak bude ultrazvuk OK,tak by tam deformita kostna byt nemala a ta zubna,si myslim,že až taky problem nie je.Hlavne sa nerozhoduj unahlene.

katola
19. nov 2010

@tekvicka17, tu je odpoveď gynekológa z jednej online poradne na rovnaký problém , ktorý riešiš

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

tekvicka17
20. nov 2010

@katola ďakujem za tvoj prípevok.

kaktusik007
20. nov 2010

@tekvicka17 ako ti dievcence radia, riad sa srdcom... ak si pre umt neni uplne 100% ista, tak nan nechod... strasia ta prepuknutim rakoviny... no fine, ale uprimne - co sa ma stat, to sa stane, alebo inak, ako hovori jeden moj kamarat - kto sa ma utopit, toho nezastrelia!!! ja viem, je to nadsadene, ale tak to naozaj je.... a verila by som farmakologom, ako pise
@magimary viac ako gynekologom... a hlavne... ak mas takto komplikovany zdravotny stav, nedaj sa zastrasit a skonzultuj to s viacerymi gynekologmi!!! nedaj len na nazor jedneho, ci dvoch!!!
a potom.... upt mozes podstupit do 12tt.... ak sa rozhodnes liecit.... ak sa rozhodnes babatko si nechat, tak do 24tt uvidis, ako a ci je vobec postihnute.... a vzdy sa mozes rozhodnut.... este mas trosku casu, tak ho vyuzi maximalne....

drzim ti paste

kaktusik007
20. nov 2010

@tekvicka17 az teraz som si precitala tie otazky co hodila link
@katola ... tak to je pozitivne, nie??? 😉

katola
20. nov 2010

@tekvicka17 , neboj sa si dieťatko nechať.
Ak by ťa nepresvedčili tie odpovede lekárov v mojich linkoch, plod do 8. týždňa reaguje všetko alebo nič - buď sa potratí alebo prežije. Ak prežije, nebol poškodený.

Neboj sa ani o seba, vždy sa to dá nejako riešiť 😉. A som presvedčená, že cítiš, ako sa máš rozhodnúť 🙂. Držím palce.

zuzana76
21. nov 2010

@tekvicka17 ahoj, ja si myslim, ze dievcata maju pravdu. Ja som prezila jeden spontanny potrat - missed abort, tiez som brala nejake lieky a bola som na rontgene pluc, dietatko odumrelo v 6 tt, asi nasledkom aj toho rontgenu, mozno bolo poskodene, ktovie, nedozviem sa, ale tvoje, ak vydrzalo lieky, rontgen, tak je to velky bojovnik, mne vtedy lekar tiez vravel, ze ten rontgen je vsetko-alebo nic. U nas to bolo nic - dietatko odislo. Ale tvoje stale zije a bojuje, bojuj aj za neho. Ja som ten rontgen podstupila , ked som este nevedela,ze som tehu, nam sa asi 5 rokov nedarilo otehotniet a potom som otehu, ked to bolo najmenej vhodne, ked som mala mnozstvo zdrav. problemov, dietatko to nevydrzalo a mne je za nim stale smutno, neuveritelne smutno, hoci mam uz 2 deticky.

tekvicka17
22. nov 2010

Ahojte , dnes je ten deň D, kedy mám ísť za svojim gynekológom a na interné a dohodnúť si termín interupcie. Na internetovej stránke NEZOMIERAJME MLADÉ som položila otázku primárovi Kliniky gynekologickej onkológie v BA. Pýtala som sa ho, čo mám robiť v tomto štádiu cervikálnej dysplázie krčka maternice. On mi odpovedal, že pri náleze stredne ťažkého pred rakovinového stavu -CIN II môže žena donosiť tehotnosť a rodiť spontánne v čase termínu pôrodu. po pôrode sa rieši pred rakovinový stav. Tehotnosť nijako nezhoršuje, ani neurýchľuje pred rakovinový stav.
🙂 Myslím, že som dostala odpoveď aj na druhú moju otázku. Zasa som ale volala do Košíc primárke Klinickej farmakológie a pýtala sa na deoxymykoin v 6 TT. tá bola tak milá, s kľudom v hlase ma ubezpečila o tom, aby som sa nebála, že v tomto skorom štádiu tehotenstva nemohli mať ATB žiaden vplyv na dieťatko. Bol to taký anjelský hlas, že ma to veľmi ukľudnilo. Konzultovala to aj s Prahou a je to vraj v poriadku, v neskoršom štádiu tehotenstva , v 5 . mesiaci vraj môže spôsobiť problémy zubov a kostí, ale v tomto skorom nie.
Som presvedčená aj o tom, že nebolo vyživované z krvného obehu matky, ale zo žltkového vaku, tak mu to mohlo pomôcť a možno aj moje zapíjanie ATB mliekom, znížilo ich účinok. Ja totiž milujem mlieko a neviem si bez neho predstaviť ráno, a tak som stále zapila tabletku čajom a potom pekne vypila pohár mlieka.Zistila som až neskôr, že to znižuje ich účinok, ale táto nezodpovednˇosť možno v tomto prípade pomohla môjmu dieťatku. 🙂

magimary
22. nov 2010

@tekvicka17 si úžasná a fantastická!!! 😉 🙂 😵
musím to napísať takto, pretože si spravila obrovský kopec driny, obrovskú mravenčiu prácu na to, aby si sa správne rozhodla!
kiežby sa takto snažili mnohé ženy, ktoré váhajú (o tých, ktoré ani neváhajú ani nehovorím 😔 )...
som si istá, že toto dieťatko bude (niečim) výnimočné!
drž sa!

a dnes u lekára si stoj za svojimi argumentami, máš ich už dôkladne preverené, nech by iní vraveli čokoľvek! drž sa!

tekvicka17
22. nov 2010

Ešte niečo, moju interupciu vlastne prerušil kašeľ, už by som bola v piatok potom. Ten deň bol ale aj zvláštny. Niekto zazvonil na dvere, otvorila som a tam taký mladý chalan, príjemný a milý a predstavil sa ako budhystický mních. koľko krát vám v živote na dvere zazvoní mních? Mne nikdy predtým. Bol hrozne milý, tak som sa ho opýtala , čo si myslí o interupcii. Nič som s ním nerozvádzala. Povedal, že on donútil svoje dievča ísť na interupciu a nikdy sa s tým nezmieril, a keď sa mi má narodiť choré dieťa, tak je to môj osud. K ničomu ma ale nenútil a povedal, že akokoľvek sa rozhodnem, to rozhodnutie bude správne. Odišiel preč a o pol hodiny sa zas vrátil a doniesol mi voňavé sušené kvety a vonné tyčinky a povedal, že vidí, že som smutná a potrebujem pomoc a tak mi daroval tieto kvety, ktoré mi vraj prinesú šťastie a pri zapálení vonnej tyčinky si mám vraj niečo priať a splní sa mi to. Ja som si priala, aby sa všetko vyriešilo a aby naše rozhodnutie bolo správne.Keď odišiel, zazvonil mi telefón a dozvedela som sa, že zomrel manžel mojej dobrej priateľky, ktorého mali prepustiť domov z nemocnice, že je už OK. Nieje to čudné? Za žiadnym kňazom som ísť nechcela, lebo viem, čo by mi každý povedal a ja som sa chcela rozhodovať objektívne. Možno mi Boh poslal také znamenie? Som rozhodnutá môj krček riešiť napríklad aj nejakou alternatívnou liečbou. Možno zájdem za nejakým šamanom a zostáva sa mi iba modliť a dúfať, že moje dieťa a ja budeme v poriadku. Dúfam ale, že ten týždeň stresov a plaču mu neuškodil viac, než ATB, RTG.

magimary
22. nov 2010

@tekvicka17 wow...

sammy19
22. nov 2010

@tekvicka17 - tekvicka, no teda, to su veci! som sa potesila, ked som si to tu precitala 🙂 a velmi Ti drzim palce, nech je vsetko v poriadku a nech sa mozes naplno tesit zo svojho tehotenstva a babätka!

tekvicka17
22. nov 2010

Ahojte, teraz som a vrátila od gynekológa a ten, že výsledky výteru z krčka prišli v poriadku, dokonca sa zlepšili a nebol by ma posielal na konizáciu.Super nie? O deoxymykoíne stále pochyboval, vybral knihu a čítal o škodlivosti atď., ale povedal, že mi bude držať palce, aby to všetko dobre dopadlo a je to moje rozhodnutie.Stále je tu možnosť do 12 týždňa a budem musieť ísť na amn. a 3D ultrazvuk. Teraz začne len to strašné čakanie so strachom, či bude v poriadku, ale nemohla by som ísť na interupciu s pochybnosťami. Nemohla. Tak mi držte palce a ďakujem vám všetkým za podporu a vaše rady, veľmi mi to pomohlo.

kaja73
22. nov 2010

@tekvicka17 🙂

magimary
22. nov 2010

@tekvicka17 fantázia!!!
tie mnohé uistenia, ktoré si dostala "zhora" nech sú ti posilou, že určite bude všetko dobré a obranou pred strachom a úzkosťami z toho, čo bude!
Zo srdca ti to prajem!
skús sa "naladiť" na pozitívne veci a radosť a dožič tak svojmu bábätku trochu tvojich "endorfínov", nech je aj jemu už len dobre 😉 🙂 a nech sa teší z toho, ako veľmi ho jeho mama ľúbi!

janinah
22. nov 2010

tekvicka17 veľmi preveľmi ti držím prsty,som si istá,že budeš mať zdravé krásne dieťatko,si skvelá a múdra žena,kiež by si to prečítali tie,ktoré idú na interupciu kvôli "somarine" ,drž sa a informuj,niektoré sme tu úprimne zvedavé 😉

zuzana76
22. nov 2010

@tekvicka17 drzim palce, myslim na vas a spomeniem si v modlitbe, aby sa dietatko narodilo zdrave 😵 , tesim sa z tvojho rozhodnutia

tekvicka17
24. nov 2010

Ďakujem vám všetkým, ale strašne sa bojím, či som sa dobre rozhodla. Nedokážem sa tešiť, som stále v strachu a stále zisťujem a hľadám odpoveď . Ak to dieťa bude zdravé, tak to bude to najvytúženejšie dieťa na svete. Pri prvom pôrode som brala všetko samozrejme, nébala som sa ani pôrodu a ani mi nenapadlo, že by dieťa nemalo byť zdravé, brala som to automaticky. Teraz to bude iné.Dnes už idem do práce a možno prídem na iné myšlienky. V pondelok na ultrazvuk a ďalej čakať na 3D a amniocentézu.Bojím sa:(

ewellina
24. nov 2010

@tekvicka17 Neboj sa, existuje len jedno správne rozhodnutie a ty si ho urobila. Keby ten budhistický mních mal pravdu, že "akékoľvek tvoje rozhodnutie bude správne", tak by muselo byť správne aj to jeho, keď tú svoju priateľku donútil na potrat. A prečo to teraz ľutuje? Držím palce, nech láska zvíťazí.

babatko37
26. nov 2010

@tekvicka17 Co sa dieťatka týka, lekári mi tvrdili, že sa nám narodí postihnuté dieťa. Odmietla som amnio, tak ma vyradili z rizikového. Narodilo sa nám nádherné zdravé dieťatko. Aj keď to bude veľmi ťažké (najťažší bol pre mňa deň pôrodu - hodina pravdy), musíš veriť, že dieťatko bude zdravé aj v to, že Ty sa skoro vyliečiš. Tvoja rodina Ta potrebuje! Želám Vám všetkým veľa zdravia!
Existujú mnohé nepochopiteľné vyliečenia, za ktorými stála viera. Nech jej máš dosť v tejto ťažkej chvíli.