Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

lejla239
1. jan 2009

je to individualne...
studujem na VS, byvame u rodicov, splacame uver na auto...dietatko zatial neplanujeme, aj ked by som mozno chcela, ale zatial je to neprichadza do uvahy, pretoze by som si chcela najskor urobit skolu - som len v prvom rocniku, studujem externe, ale keby sa nam pritrafilo, tak by som urcite bola stastna a o interupcii by som ani nerozmyslala... 🙂
ale zasa neodsudzujem zeny, ktore sa tak rozhodnu, kazdy podla vlastneho vedomia a svedomia... 😅
kazdy by sa mal rozhodnut sam, kolko deti chce mat...a podla toho by sa mal zariadit, dnes uz existuju rozne formy antikoncepcie a nad tym by sa mal kazdy zamysliet...
Poznam rodiny, ktorych deti chodia otrhane, spinave, hladne, rodicia su alkoholici alebo o deti nemaju zaujem... Co je v tomto pripade lepsie? Mat xy deti o ktore sa nestarat alebo ich radsej nemat?
Najhorsie na tomto je, ze na nezodpovedne konanie rodicov doplacaju prave tie nevinne deti... 😔 😒

bodka13
1. jan 2009

neviem prečo ale v takýchto prípadoch ako opisuje lejla mi vychádza UPT ako to lepšie a zodpovednejšie riešenie 😉

etuska
1. jan 2009

ale takato zena by na UPT chodila aj 3 x rocne 😠 Podla mna je potom rozumnejsia sterilizacia(ale pozor,hovorime tu o alkoholikoch)Netvrdim,ze kazda zena,kt. uz nechce mat deti by to mala takto riesit

addaa
1. jan 2009

Ahojte, ja som zásadne proti iterupcii, pre mňa neexistuje žiadne ALE, prečo si dieťatko nenechať. To sa týka aj extrémnych prípadov znásilnení alebo poškedení bábätiek.

Chcem napísať, čo som zažila v nemocnici na gynekologii. Čakala som na chodbe na lekára na sono. Na dvere sestričiek klopali dve ženy, matka s dcérou. S rozhovoru som vyrozumela, že dcéra z nemocnice ušla pred potratom a prišli tam znova prosíkať, aby ju na UPT objednali. Sestrička ich odbila, že to nie je už možné a odbehla preč. Čakali na ňu a znova prosíkali.. ☹ . Sestrička povolila, že nech prídu v ten deň a o tej a tej.

Čo vo mne najviac zarezonovalo, bolo, že obe utekali z nemocnice s úsmevmi na tvárach a strašne sestričke ďakovali. Proste boli šťastné 😔 . Mne išlo srdce vyskočiť, totálne ma mrazilo, bilo mi v ušiach, strašne mi bolo vtedy. Nechcem tomu dávať nejaký mystický podmaz, ale cítila som tam v ovzduší neskutočné ZLO.

Baby ešte raz boli to moje pocity, s ktorými som sa tu s Vami podelila, nemusíte ma chápať, proste som to tu chcela napísať ako som to cítila.

renka9
1. jan 2009

tak radsej sa bude niekto ozierat, a potom zabijat deti! Mne ako zodpovednejsie riesenie tu zasa vychadza adopcia, alebo hniezdo zachrany. Preco ako jedine vychodisko musi byt UPT???

sue
1. jan 2009

Addaa, toto je pre mňa nepochopiteľné 😔 ale našťastie sme v slobodnej diskusii kde každý môže mať svoj názor 🙂

ivulik007
1. jan 2009

presne - prečo by tým riešením mala byť interupcia?? 😠 😠

etuska
1. jan 2009

sterilizacia???? 😕

kotenko
1. jan 2009

lejla, tiez zdielam rovnaky nazor s tebou. radsej tie deticky nemat, ako ich nenavidiet, bit ich a tyrat. Ja som tiez vselico videla... Ked opitamatka da radsej sebe cuco, ako dietatku by mla kupit nieco na jedenie a zabezpecit strechu nad hlavou... radsej nemat dietatko...
vela "karieristiek" neplanovane otehotnu a dietatka sa vzdaju, aj ked su zabezpecene.. niektore nemaju strechu nad hlavou a dietatko si nechaju, aj ked vedia, ze nebude to male zit v prepychu, urobia pre nho cokolvek a take zeny vemi obdivujem a sklanam klobuk. vela mamiciek pocas tehotenstva sa dozvedia, ze ich deticky su postihnute a narodia sa postihnute a dietatko si nechaju, ine ho radsej poslu do nebicka... v takomto pripade neodcudzujem nikoho, lebo viem co je to starat sa 24h denne pri postihnutom dietatku (a to zdaleka sme neboli tak na tom zle, ako niektore moje zmane...)...
potrat je vela krat rozumnejsie, ako dietatko si nechat a nestarat sa o nho a chodit po diskotekach, alebo po pol roku nastupit od zamestnania (myslim karieristky, nie mamicky, ktore ziju "od vyplaty do vyplaty"). radsej ist na potrat, ako porodit nechcene dieta a patricne mu to davat najavo... takze hovorim osobne potratom ano, pokial je to uvazene rozhodnutie... klobuk dolupred mamickami, ktore v tazkych chvilach si dietatko nechaju, ale urcite neodcudzujem zeny, ktore sli na potrat. ved ak by sme to mali brat medicinskeho pohladu, ak sa nemylim do 12. tt je "dietatko" este embryom a pokial mu nebije srdiecko, tak to nie je nic ine, ako machula na sono snimku. vtedy to este nei je cloviecik, bytost...

sue
1. jan 2009

Adopcia? Dieťa alkoholikov, ktorí pravdepodobne dbajú o všetko ostatné len nie o zdravú životosprávu? Tie detičky si po narodení musia prejsť abstákom + väčšinou majú podváhu a zväčša aj nejaký druh postihnutia 😔 kto si také bábo adoptuje ☹ hráme sa tu na niečo čo nefunguje... resp.nie vo väčšine prípadov 😔
Interrupcia ale nesmie byť riešením, je to posledné možné východisko, kedy všetky normálne riešenia zlyhali 🤐

jarka007
1. jan 2009

Nas najomca ma nadaciu, ktora sa venuje prave zenam, ktore sa rozhodli na interupciu neist. Podporuju ich financne aj materialne, ak je potrebne. Peniaze maju z dobrovolnych zbierok. Velmi sa mi jeho cinnost paci a pomohol viacerym zenam, dokonca aj slovenkam. Neexistuje nieco podobne aj na SR ? Mozno cirkevne nadacie alebo nieco ine ?
A dalsou alternativou je vynosenie dietata a dat ho dobrovolne na adopciu. Mne tato moznost pripada ako najlepsia. Ziaden zivot nekonci, a dieta sa mozno dostane do rodiny, ktora ho bude mat rada. Neskonci v kontajneri a nezabiju ho na zaciatku jeho zivota.

A inak nase tretie dieta prislo naozaj neplanovane. Prva reakcia mamy. "Preboha a co teraz ?" No co by bolo, sme vacsia rodina 😀. Nech mi nikto nehovori, ze sa to neda zvladnut. Z financneho hladiska to nie je naozaj ziaden problem. Jedine mozno bytovy. Nerozmiem tym padom ani mojej mame a nikomu, kto sa zhrozi, ze mame 3 deti. Kedysi za komunizmu bol potrat bezny a moralny. Pokial viem, tak skoro kazdy z nasej rodiny bol apon na jeden potrat. Akosi to bolo "bezne" mat len 2 deti. Dnes mi to pride ako otrasne a povazujem to len za prezitok komunizmu. Neodsudzujem tie zeny, ktore interrupciu podstupili, ale vidim to na svojej svokre. Stale sa mi zda, ze ma slzy v ociach, ked hovori, ze mohla mat este jedno dievcatko, keby...

kotenko
1. jan 2009

Matka a dieta, to je pre mna netozlucna dvojka... ak alkoholicka vie, ze je tehotna, bud sa alkoholu vzda, alebo nech ide na potrat. preco si to myslim? alkoholom riskuje zdravie dietatka, dieta sa moze narodit poskodene a takeho "vynimocne" deticky nebudu nikdy zit plnohodnotny zivot. pre tie matky je to hrozny pohlad vidiet svoje dieta na pristrojoch a podobne. zodpovednejsie je datsi dietatko vziat, pripadne sterilizacia, pokial dieta uz NIKDY neplanuju - alkoholicky... a tak isto aj narkomankya podobne...
znasilnenie - urcite pokial tehu zena dietatko nechce, nech ide na potrat. lebo neskor v buducnosti by urcite svojmu decku hovorila, ze je plodom zla a nenavisti a co ja viem coho, radsej dietatko nemat vobec, ako ho tyrat!!! v nebi je anjelikom lepsie, ako tu

etuska
1. jan 2009

Sue-opytaj sa Magimary 😔 -ta sa stara aj o take dietatko a s velkou laskou.Klobuk dolu a moj velky obdiv 😔

lejla239
1. jan 2009

v dnesnej dobe uz nie je sexualna vychova ziadne tabu, tak by mal kazdy zvazit ake nasledky moze mat jeho konanie...

sue
1. jan 2009

Etuska, koľko je takých žien ako je Magimary???

sue
1. jan 2009

...a ďalšia vec... väčšina žien, ktoré podstúpia UPT sú vydaté matky dvoch detí, prípadne viacerých. U takejto ženy adopcia neprichádza do úvahy, pokiaľ nechcene otehotnejú a dieťa si nemôžu nechať, nemajú na výber...

etuska
1. jan 2009

to dietatko je rado,ze sa k Magimary dostalo 😔 ,prenho nie je podstatne kolko je takych zien.Nie som proti zakazu UPT,ale alkoholicky a narkomanky by sa mali asi dat sterilizovat 😔

sue
1. jan 2009

Etuska, tým som chcela len povedať, že sa nedá povedať, že sa má kto o tie deti postarať, percento adoptívnych rodičov, prípadne pestúnov, ktorí chcú aj choré dieťatko je veľmi malé oproti percentu chorých detí v detských domovoch 🤐

sue
1. jan 2009

Etus sterilizovať nemusia, pretože sa môžu časom zo závislostí liečiť...ale všetky ženy, ktoré nechcú dieťa by sa mali patrične chrániť 🤐

bodka13
1. jan 2009

etuška... tak nejak som to myslela,že možno keby boli tí terapeuti či poradcovia tak po rozhovore s nimi by im možno navrhli sterilizáciu 😒

reni..adoptovala by si si dieťa alkoholikov?ja nie...a hniezdo záchrany,neskôr DD...z našich daní žije veľmi veľa sirôt žijúcich rodičov ktoré sa po materialnej stránke majú lepšie ako moje deti-viem že hmotné veci nie sú všetko,my s mužom musíme tvrdo makať aby sme sa mali aspoň tak ako sa máme a naše deti nedostanú nič od štátu zadarmo...to nie je závisť,iba sa mi to nepáči! 😉

kotenko... srdiečko už aj v 10tt bije ako zvon,na monitore vidieť ako pulzuje 🙂 ale do 12tt je UPT podľa zákona povolená

hovorí sa že radšej 5 zdravých ako 1 choré dieťa...nemám za zlé ak sa niektorá rozhodne pre interupciu keď sa má narodiť postihnuté dieťatko,tiež neviem či by som zvládla jeho starostlivosť,ak by ma prežilo čo by s nim bolo potom?,donosiť ho a potom odložiť do ústavu je tiež nezodpovedné ☹

kotenko
1. jan 2009

bodka, tak som sa sekla o 2 tyzdne 😉 ale viem, ze upt je dovolene do 12tt, asi s tym som si to zplietla. a pokial sa jedna o postihnute dietatko, ta moznost je tu az do 24 tt.
no, ja tu nic nenariesim, tak sa od vas poberam, rano sem mozno nakuknem co ste poriesili 😵

renka9
1. jan 2009

toto je velmi zlozita tema, co tu riesime.Ja mam len ten nazor, ze kazde dieta ma pravo na zivot,zdrave, chore, dieta alkoholicky, karieristky...atd.aj zdrave dieta moze ochoriet, potom co s nim?
bodka , neviem ako je to pri adopcii, ci adoptivny rodicia vedia na 100% o dietatku, jeho rodicoch. O tom by vedela rozpravat migimar.

bodka13
1. jan 2009

reni kukám že aj ty nespavec a koníkuješ hore-dole 🙂
...svokruša robila na novorodeneckom a hovorila že vidieť čerstvo narodené bábo s abstinenčným záchvatom je hrôza a že detičky nie su na 100%v poriadku...o tom by asi adopt.rodičov mali informovať,abo nie?

renka9
1. jan 2009

bodka neisla si uz hajat? 😀
uz to tu neriesme, kazda mame svoj nazor. 😉 😔

bodka13
2. jan 2009

to len od nás 😉 bo všetky tam pospali 😀 😀 😀

etuska
2. jan 2009

som zvedava ako sa rozhodla ta zienka,kt. chcela ist na UPT 😔

aviril
2. jan 2009

dobré ránko.
o ochrane - pri prvom dieťati sme použili kondom - práve s cieľom nesplodiť dieťa /bola som v 1.roč. na VŠ/ - no ale kondom praskol a stalo sa. Ano, bola som z toho v prvom momente nešťastná, neplánovali sme dieťa, ale na UPT som ani len nepomyslela. A čo ma veľmi tešilo, tak ani manžel /vtedy ešte len priateľ/. Dokonca mi povedal, že keby to náhodou chcem urobiť, tak by ma už v živote nechcel vidieť.

školu som dokončila, zamestnanie som si našla, máme už aj byt, proste vôbec nič mi neušlo. A pritom sme žili nie práve v dobrých podmienkach, ale dieťaťu nezáležalo na tom, že či žije v zámku alebo v rozpadnutej chalúpke. Dala som mu všetko, ale jemu stačilo to najhlavnejšie - naša láska. 🙂

ja tvrdím, že existuje vždy aj iné riešenie, než zabiť to dieťa.

a napr. ja by som sa teraz dostala do hroznej situácie, prišiel by muž o prácu, prišli by sme o byt... tak čo, zabijem jedno z mojich detí, aby sme sa nedostali na dno? Obetujem jedno z detí, lebo 4 by sme to nejak prežili, ale už 5 nie? Podľa mňa je to to isté, ako keď sa žena rozhoduje pre UPT - že už o jedného viac by to už nezvládli?

sue
2. jan 2009

Dobré ránko 🙂
Osobne si myslím, že my čo sme tu chceme všetky to isté... dobro pre deti, pretože tie za nič nemôžu... 😔 kiežby nechcených tehotenstiev bolo stále menej a najmä kiežby bolo stále menej detí, ktoré sa cítia byť nechcené (t.j. týrané deti, deti v detských domovoch, opustené deti a podobne) 😔

magimary
2. jan 2009

sue, akurát si posledná v príspevkoch a ja Ti chcem niečo povedať o tej "veci" s adopciou-keďže sa pohybujem v "tomto adopčnom prostredí" už dosť dlho, môžem Ti s istotou povedať, že je stále veľa ľudí, ktorí túžobne čakajú na miminko z domova (a ver, že i napriek pôvodným rozhodnutiam "vybrať" si len zdravé mimi,) po roku-dvoch čakania si s obrovským šťastím a zoberú aj to, ktoré nemalo práve ľahký štart do životo vinou matky...
ver mi, viem o čom hovorím... 😔 vychovala som pre takýchto rodičov už 5 takýchto detičiek (každé jedno malo absinenčné príznaky po alkohole, drogách, bolo počaté a porodené v násilí... ☹ ) a každí z týchto rodičov bol nesmierne rád a šťastní, že majú práve toto bábenko a žaidne iné-sú to pre nich (aj pre nás) vytúžené detičky a vôbec sa neobávajú toho, čo môže vyplynúť v buidúcnosti s novorodenckej závislosti, skôr naopak sú ochotní zabojovať s tým, ak sa ničo vyskytne... ale ver, že keby si tie detičky videla u mňa doma, som si istá, že by si ich hnď chcela domov, ebo sú to tie najkrajšie a najnádhernejšie a najcharyzmatickejšie det, aké si len vieš predstaviť... sú Slniečkami na zemi, na ktorých nie je poznať to, čo si zažili...
rozhodne tu neplatí veta, ktorú si napísala:"kto si také bábo adoptuje hráme sa tu na niečo čo nefunguje... resp.nie vo väčšine prípadov "
a ešte pre info-takéto detičky (myslím tie do 1 roka) už nie sú v domovoch (nemajú byť, zo zákona), ale sú v milujúcich profesionálnych rodinách (ako napr. u nás)...a že nás nie je málo, by si videla, keby si raz prišla na jedno naše stretnutie do domova, sme malý DD, ale máme 19 profirodín (a skutočne kvalitných a milujúcich ľudí)... neboj, je nás dosť, len sa o nás nehovorí-deti majú u nás rovnaké šance-ako naše vastné a je jedno, či sú z z hniezda, či zo smetiaku, či z alkoholového al. drogového opojenia...

a, kotenko, bola y si prekvapená, aké krásne detičky sa rodia matkám alkoholičkám a narkomnakam (možno majú viac šťastia, ale koľko mamičiek túži po zdravých detičkách a narodia sa im iné detičky a týmto sa rodia priam ukážkové deti, ktoré majú síce po narodení problém, ale nie sú to žiadne zjavné handicapy, ktoré by to dieťa znevýhodňovali na celý život - možno nbudú mať v budúcnosti nejakú disgrafiu al. čosi podobné..., ale to majú mnohí aj so zdravých rodín a žijú si v pohode-dokonca niektorí z takých sú i prezidentami), prečo by tieto detičky nemali dostať rovnakú šancu ako tie ostatné??? 😕
je veľa ľudí, ktorí na nich čakajú...
a že čakajú dlho? je to tým, že byrokracia a spomalovanie procesov adopcie(biologickými rodičmi) sa nerieši až tak, ako by sa malo...

magimary
2. jan 2009

a aby som pragmaticky odpovedala aj na konkrétnu otázku, ktorá odznela vyššie:
áno, adoptívni, či pestúnski rodičia poznajú zdravotný stav a minulosť dieťatka na 100%, majú prístup ku všetkým informáciám (/zdravotnej doku., psycholog.vyšetreniam...), ktoré sa týkajú dieťatka, kt. si vyberú (teda, ak tie informácie existujú, detičky z hniezd totiž dokumentáciu nemajú pribalenú so sebou... 😉 )