Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

frisbee
29. jan 2011

@sorciera24

Podstatná vec je tá,že tu nik nikoho nemá presvedčovať o svojej pravde a aj tie emócie sú zbytočné...tu ide o to,aby sa každá strana skúsila pochopiť pohľad toho druhého,nie aby ho vzala za svoj 😉

bejbynka,presne si to vyjadrila 🙂

kaja73
29. jan 2011

interupciu nepovažujem za spravne riešenie,ale-jej zakazom by sa dosiahol opak toho, čo by sme chceli-viac infektov a umrti zien a potraty by sa robili aj tak,len v inom štate.Co sa tu zabuda spomenut je to, že plod nie je schopny samostatnej existenscie a k prežitiu porebuje telo matky-zeny.Zena zas ma pravo o svojom tele rozhodovat,ved tehotenstvo nie je len o vynoseni,ale aj o možnych zdravotnych komplikaciach az smrti-či už pri porode alebo ešte počas tehotenstva.Mnohe zeny preležia dlhe mesiace v nemocnici,mnohym zas naskočia problemy s chrbticou,klbmi,nadvahou alebo ine važne zdravotne komplikacie.Mala som kamaratku ,ktora pri porode zomrela.Kto ma pravo ženu nutit ist do rizika-každe tehotenstvo može priniest kopec komplikacii.To by sme mohli rovno zaviest povinne darcovstvo napr obličiek-ved aj s jednou sa da žit a ked ju nedarujem,tak niekto kto by ju potreboval zomrie.Jednoznačne nik nema pravo niekoho tlačit do akehokolvek zdravotneho rizika,či už sposobeneho tehotenstvom,darcovstvom alebo hocakou inou situaciou.V každom pripade si važim zeny čo dokazali aj napriek nepriaznivej situacii dieta donosit a bud si ho nechat,alebo dat na adopciu,ale chapem aj ženy čo sa rozhodli inak.Nik nema pravo ich sudit.Toto nie je situacia podobna s tyranim deti-tam je už dieta samostany jedinec schopny samostatnej existencie a to zarodok nie je.Tiež som videla tie videa o potratoch,viem, že ja by som to nikdy nechcela podstupit,ale nik z nas nema pravo sudit tie čo sa pre interupciu rozhodli.Myslim si ,že to ako klesa ich počet je dobrym znakom.

magimary
29. jan 2011

@maca_p
reagujem na záver jedného z Tvojich príspevkov:
"ked to nechcete pochopit, tak si osvojte po 2-3 deti z DD a venujte im lasku, energiu, cas, peniaze, starostlivost, hmotne a nehmotne uzitky, co kolvek. a hlavne teplo domova, pri stastnom rodinnom kozube. potom sa uz tolko nebudete trapit pre nenarodene, zabite deti. "

s radosťou na tom pracujem 😉 a nie preto, že niečo nechápem 😎 , ale práve naopak 😉
lenže to by zase nemuseli chápať niektorí odtiaľto 😉

PS: rada chytám za slovičko, najmä, ak treba niečo dovysvetliť 😉 😀

filipal
29. jan 2011

@magimary pozrela som si tvoj pas. ty sa staras o deticky, mas ich v pestunskej starostlivosti?
a co znamena, ze bol u nas? kde je to dietatko teraz? niekto si ho adoptoval?

kaja73
29. jan 2011

@magimary Takymto ludom, ako si ty fandim. 🙂 Chlapcov si vyberate cielene,alebo je to nahoda?

katy31
29. jan 2011

ahojte baby, pripájam sa do diskusie? Zažili ste to niektorá? Ja sama som vždy kričala, mne sa to nikdy nestane, to nemôže byť.. A stalo sa mi to, donútil ma partner a vlastná rodina, moja vlastná matka. A moje dieťa nebolo nechcené, túžila som po ňom a dlho sme ho plánovali. A keď sa zadarilo, niekomu preskočilo v hlave a nútili ma denno denne. Bolo to hrozné, moje dieťa nazývali pankhartom, vlastný otec, ktorý ho chcel ho odrazu nechcel, proste zlý sen. V deň, keď som oznámila dve čiarky na teste som bola najšťastnejším človekom na svete. A o týždeň to začalo, neustály tlak, choď, daj si ho vziať, nemáme peniaze, nezvládneš to sama, máme totiž postihnuté dieťa. Mesiac som bojovala za svoje dieťa so všetkými a to ma obralo o sily, tehotenské problémy, stres, plač, prestala som chodiť a vidieť. Z prvého zákroku som odišla, napísala som tam, že svoje dieťa chcem, so všetkými som diskutovala o svojej situácii, so sestričkami, s lekármi. Chcela som dať svoje dieťa aj do hniezda záchrany, ako to nezvládnem sama, či už psychicky alebo finančne. Ani to mi nedovolili. Hnali ma tam ďalej, napriek tomu, že som odišla a chcela si ho nechať. S podlomeným zdravím, prestala som vidieť, chodiť, ma tam dotiahli druhý krát. Už som bola ako stroj. Bez emócii, myslenia, rezignovala som. Až na sále som precitla a uvedomila som si, čo sa stalo. A od vtedy plačem, zrútil sa mi svet, nič nemá pre mňa zmysel. A teraz sa znova snažíme o bábätko, lebo sme si obaja uvedomili, akú veľkú chybu sme spravili. A prečo? Zo strachu, niekto zo slabosti a zbabelosti a niekto preto, že to nebol on... Súdiť to môže len Boh, ale odvtedy som spoznala kopec žien, ktoré zažili to isté, že svoje dieťa chceli, len nemali dosť podpory, boli donútené, psychicky na dne.. V deň môjho zákroku tam bolo kopec žien, vysmiatych, ktorý to brali ako šport, ale na interupciu chodia aj ženy, ktoré by za svoje dieťa dali život. Ja som tam chcel umrieť s ním.. žiaľ, Boh ma tu nechal, každý večer môjmu anjelikovi poviem, ako veľmi ho ľúbim a ako veľmi mi chýba. Neprejde sekunda, aby som na ňho nemyslela, ale čas nejde vrátiť.. dnes viem, že interupcia nie je len o ženách, ktoré svoje deti nechcú a ani nie je možnosťou voľby v niektorých prípadoch... je len obraz toho, čo sa stane, keď človek ostane sám a zbitý a donútený okolnosťami.. Od vtedy som stretla veľa žien s podobným osudom... krutým, nezmyselným, ale pravdivým... Veľmi ľutujem, že som nenašla koníka skôr, možno by niektorá z Vás podala pomocnú ruku a moje dieťa by žilo.. žiaľ, je neskoro.. ale žiť s tým treba.. Možno raz bude niekto čítať tieto riadky a zachránia život.. život, ktorý vždy treba vybojovať, keď je ťažko...

kaktusik007
29. jan 2011

@filipal dakujem 😉

magimary
29. jan 2011

@filipal aj, aj...
aj v pestúnskej, aj v profesionálnej starostlivosti a tie, čo odišli, už sú vo svojich rodinách natrvalo (adoptívnych, pestúnskych)

@katy31 , je mi to úprimne ľúto... 😔 😢 , pomodlím sa za vás...

magimary
29. jan 2011

@kaja73 ďakujem 😉 je to zhoda okolností...
ale veľmi túžime po dievčatkách
a určite ich ešte budeme mať 😵 🙂

katy31
29. jan 2011

@magimary ďakujem.. aj mne.. mesiac po tom som nemohla ani oka zažmúriť, stále som hľadala ten zlom, čo sa stalo, že ma tam dostali.. a to neviem dodnes... odvtedy som už mala asi milión možností, ako som to mala inak urobiť, ako im nepovedať, že som tehotná, ale boli to moji najbližší, ja som svoju radosť vykričala do sveta, ako to utajiť a potiahnuť do 12 týždňa, kopec možných scénarov... fakt netuším, čo sa mi stalo, že ma zlomili.. a celé dni prosím Boha o zázrak, aby mi moje dieťa vrátil... ďakujem za každú modlitbu... 😢 😢

magimary
29. jan 2011

@katy31 máš IP 😔

amdeis
29. jan 2011

Dievcata myslim, ze prispevok @katy31 je viac nez dostatocna odpoved pre jednu aj druhu stranu 😢 . Mohla by to byt bodka ta touto skaredou diskusiou, v ktorej si vela z nas navzajom poublizovalo. Nechajme uz tieto jalove reci a podme pohladkat nase deti po hlavkach. A tie co deti nemaju nech pohladkaju po hlavkach svojich muzickov (a mozno potom tie deti rychlo budu) 😵

maca_p
29. jan 2011

@magimary viem, ze si profi rodic, uz sme sa o tom bavili a teraz neviem ci som povedala, ze tychto ludi obdivujem ale bo im fandim, nepamätam si to doslovne... si v podstate externy zamestananec DD, ktory sa docasne stara o pridelene deti, ktory je v praci 24/7, kvazi pracuje z domu doma a za tuto pracu ma tabulkovy plat. v podstate ide o odustavnenie ustavnej starostlivosti.

este otazka adresovana nikomu konkretnemu. ktora mate teraz odvahu povedat nieco negativne na adresu katy a jej pravdivemu a smutnemu pribehu zo zivota?

neodsudzuj pokial nezazijes...

janinah
29. jan 2011

@katy31,prepáč,ja asi nechápem,ty si stále s tým istým mužom?kde máš záruku,že scénar sa nebude opakovať?prepáč,je to tvoj život a nemáš to ľahké a ani nečakám odpoveď,len nechápem.... 😒

viera27
29. jan 2011

@katy31 velmi, velmi smutny pribeh. A tak to je, ked ta niekto oberie o moznost slobodnej volby v akomkolvek zmysle a kontexte ☹. Pomodlim sa tiez. Za teba aj za to nech ta panbozko pozehna vytuzenym dietatkom.

katy31
29. jan 2011

@janinah toto, čo sa stalo mne, sa deje v mnohých rodinách a manželstvách, nie som jediná... spoznala som mnoho žien, ktoré toto podstúpili s vedomím a rozhodnutím svojich manželov... a ver, že vzťah je týmto veľmi poznačený, mnohé sa rozpadnú ale my zatiaľ bojujeme o prežitie, láska dokáže odpúšťať.. interupcia poznačí ako otca, tak matku, tak ich deti.. tie, čo žijú a aj tie, čo sa narodia potom.. Mám zatratiť svoju mamu, svojich súrodencov, svojho muža? Tiež sa zodpovedia na Božom súde... urobili hrozné chyby, dnes plačú a trápia sa spolu so mnou. Každý z nich pozná príčiny svojho konania a ja už po nich nepátram, moje dieťa mi späť nevrátia. Tak, ako Boh odpustil mne, tak ja odpúšťam im.. môjho anjelika to nevráti.. Hľadáme jeden druhého a znova skladáme rodinu.. či sa nám to podarí neviem... 😢 😢 😢 , pretože dôvera sa naštrbila... ale bojujeme..

katy31
29. jan 2011

@viera27 dakujem vierka, za každú motlitbu... čítala som tvoje príspevky.. vieš, mňa na tú interupciu hnali samí veriaci kresťania, čiže ani viera nie je záchranou pred zlom, ZLÝ koná aj pri nich, sama som veriacia.. Boh sa snažil moje dieťa zachrániť... v deň interupcie som sa od rána modlila, aby sa niečo stalo, žiaľ, nestalo sa nič... aj na sále som sa modlila Otče náš.. namiesto toho, aby som kričala NIE.. a viem, že mi odpustil, pretože ma zahŕňa denne svojou milosťou... jediné, čo ma teší, že je môj anjelik s ním... 😢 😢 😢

maja22
autor
29. jan 2011

@amdeis tvoj príspevok z 13.55 som teda vôbec nepochopila. 🙄 Sme neznášanlivé, arogantné a plné nenávisti,lebo si myslíme, že umelý potrat je hriech? Vyzerá to tak, že si to myslela naozaj vážne. Potom je to dosť zovšeobecňujúce a zavádzajúce, taký môže byť človek bez ohľadu na to, čo si myslí o potrate 😖 Ironizujúco si poukázala na to, aký má byť kresťan, resp. aký nemá byť. Máš pravdu, Kristus do Márie Magdalény žiaden "šuter" nehodil, ale ani jej nepovedal: "Vieš čo, urob ešte zopár hriechov, ja ti ich potom v pohode odpustím". 😖 Neviem, čo Ježiš povedal Márii Magdaléne. Ale o jednej hriešnici sa vyjadril, že sa jej odpúšťajú mnohé hriechy, lebo veľmi miluje... Odpustil jej, lebo mala v sebe veľa lásky, ona to odpustenie chcela, slzami mu zmáčala nohy, vlasmi poutierala... A tú, čo ju chceli kameňovať, požiadal: "Choď a už nehreš." Kristus nikde, opakujem nikde - nevyjadruje súhlas s hriechom. Ale má láskavé srdce k hriešnikovi. Myslím, že mnohým anti-UPT ide práve o to. Nesúhlasia s hriechom, ale ani nezatracujú tie, čo ho podstúpia. No stále tam zaznievajú tie slová "už nehreš", v prenesenom význame, nechváľ sa tým, že hriech (potrat) ti vôbec nevadí, že ho neľutuješ alebo ho dokonca odporúčaš, práve naopak... A ak chceš konkrétnu odpoveď: Nevyhnala by som svoju dcéru alebo nevestu z domu, ak by bola na potrate. Modlila by som sa za ňu... A bolelo by ma to...

maja22
autor
29. jan 2011

@katy31 veľmi mi je ľúto, čo sa ti stalo. 😔 Pomodlím sa za teba, aj za tvoju rodinu. Bolo to hrozné čítať, nieto ešte prežiť 😔

maja22
autor
29. jan 2011

@maca_p k tej tvojej otázke pre nikoho... katy31 bola vystavená ohromnému psychickému tlaku a viem, že nie je jediná, čo sa pod takým hrozným tlakom ocitne. Ale natíska sa mi otázka - nie je to spôsobené aj tou našou tolerantnosťou voči potratom? Že umelý potrat berieme ako "východisko" z nejakej situácie, ktorú v tej chvíli považujeme za veľký problém? Keby v našej spoločnosti panovalo presvedčenie, že potrat nie je riešenie, že je to niečo veľmi zlé, čo poznačí každú ženu a treba hľadať iné možnosti, obmedzili by sa takéto surové nátlaky na nešťastné tehotné ženy? Keby potrat nebol braný ako slobodná voľba ženy? Ťažko hovoriť o slobodnej voľbe, keď k umelým potratom zväčša prichádza pod tlakom nejakých okolností... Niekedy sú tie okolnosti tragické (znásilnenie, ťažká životná situácia budúcej matky), niekedy sú len dôsledkom prílišného rozmýšľania nad životom (zvládnem vychovať ďalšie dieťa a mať sa tak dobre ako teraz?) Naučiť ľudí, že darovať život je vždy viac, ako život zničiť...Toto podľa mňa stojí za zamyslenie....

murinka
29. jan 2011

@amdeis no coment 🙄 🙄 🙄 🙄

zuzana76
29. jan 2011

stotoznujem sa s nazormi @maja22 velmi pekne napisane, prispevok z 22.19 a 22.31

je mi uprimne luto vsetkych zien, ktore UPT podstupili z akehokolvek dovodu a aj ich nenarodenych deti ☹ , neodsudzujem nikoho, ale nesuhlasim s interrupciami

veronikapp
29. jan 2011

@maja22 ty mi zase z duše hovoríš...

katy31
30. jan 2011

@maja22 ďakujem za tvoje motlitby. Áno, je to presne tak, ako píšeš, toľko krát som vo svojom žiali kričala, prečo nie sú interupcie zakázané, ak by boli, nikoho z mojich blízkych by nenapadlo ma tam posielať. Lenže problém interupcie je v ľudoch, v ich zmýšľaní. Interupcia nie je voľba, určite nie v mnohých prípadoch.. je to len únik pred zodpovednosťou, pred strachom, pred problémami. Čítala som článok, kde za interupciu zodpovedajú mužov. A veľa krát je to pravda.. Myslím, že mnoho žien, s obrovskou láskou matky by si svoje dieťa nechalo, ak by mali reálnu podporu v otcovi dieťaťa, alebo v rodine. Aj tá moja pochopila, že to bolo úplne, úplne zbytočné.. Len na moju otázku PREČO? nikto z nich nemá odpoveď... ani ja sama.. 😢 😢 😢 😢

filipal
30. jan 2011

ja neviem......samozrejme, je to len moja uvaha....ale bojim sa takych zien, ktore konaju podla vole matky a muza (teda ak su uz dospele....)
tiez na mna skusala nieco podobne svokra a moj prvy muz, ale vo mne to vyvolalo taky obrovsky odpor a taku silu chranit to dietatko vo mne, ze by som bojovala s celym svetom.
tak tomuto naozaj nerozumiem, podstupit interupciu z vole niekoho ineho.
pre istotu dodavam, ze to nie je myslene konkretne voci Katy......

katy31
30. jan 2011

@filipal aj ja som bojovala s celým svetom, nakoniec som prehrala sama so sebou... tiež som mala také reakcie, ako popisujes.. bola som odhodlaná zachrániť ho. A to bola chyba, že som s nimi bojovala, stratila som toľko síl, namiesto toho, aby som s nimi nekomunikovala a urobila si po svojom... od rána do večera argumenty, plač, hnev... až mi z toho úplne spadla psychika.. a rezignovala som.. Ani nevieš, ako si ten boj vyčítam.. na tom som stratila najviac síl... dodnes mám v hlave všetky tie rozhovory, chvíle, všetko to dianie.. každú sekundu.. čím viac som si presadzovala to, že svoje dieťa chcem a že si ho nechám, tým viac na mňa tlačili. Tým to bolo horšie.. 😢 😢 😢 Asi som bola slabá.. ja neviem.. jedno viem, že to bola obrovská životná chyba.. nás všetkých zúčsastnených... 😢

filipal
30. jan 2011

@katy31 ja mam jednu zasadu, ze sa snazim nikoho neodsudzovat, kym nepoznam vsetky okolnosti.
snazim sa ho pochopit.
je mi ta luto a viem si predstavit aj slabost tehotnej zeny, ktora nema ziadnu podporu.

prajem ti, aby si nasla pokoj a zmierenie. viem, ze to mas velmi tazke.

kaktusik007
31. jan 2011

@filipal podobne to citim....
@katy31 prajem vsetko dobre...

maggie2
2. feb 2011

@kaktusik007 nevkladaj mi do úst čo som nepovedala, nikdy som nehovorila o tom, že by mali byť interrupcie zakázané,to ad1, a ad2, je mi ľúto, ale Ty si sa nechala zmanipulovať nasprostastými médiami, ktoré odprezentovali vec ako odprezentovali, jedná sa o čisto politické vnútrostranícke boje, ktoré s realitou a s ľuďmi nemajú nič spoločné, prečo teraz sa až vyťahuje, že nemocnice odmietajú robiť interrupcie, keď to odmietajú už dobrých minimálne 7 rokov, a iba niektoré, tak ako napr. ružinovská nemocnica? Prečo sa už hlasy ako napr. Tvoj, neozvali pred 7 rokmi, ale až teraz? Je mi až smiešne, že niekto ide niečo prezentovať, zastávať a ani si neoverí status ako sa má v skutočnosti realita

maggie2
2. feb 2011

@katy31 Veci čo sa nedajú zvrátiť nemá význam si vyčítať. Nie je chytrý ten, čo nerobí chyby, lebo taký človek neexistuje, chytrý je ten, ktorý sa snaží svoje chyby nezopakovať. Múdry človek vie rozlíšiť priority, hlúpy spolieha v nich na iných a slabý sa proti akejkoľvek väčšine nevie postaviť. A silný je ten, komu sa podarí sa vzoprieť aj napriek tlaku okolia. Silnými sa ale nerodíme, ale stávame a pre Teba toto bola bolestná škola, z ktorej si vzišla do ďalšieho života poznačená utrpením, ale i s predsavzatím, že o svojom živote už v budúcnosti budeš rozhodovať iba Ty sama. Lebo kde sú teraz tí všetci čo Ti radili? Zdieľajú s Tebou Tvoj žiaľ? Každý hľadel iba v svojom uhle pohľadu na svoje pohodlie a svoj pokoj, ktorý Ty nemáš. A preto urob niečo pre seba, povedz si, že si stokrát lepšia než boli oni, a nedovoľ im viac už miešať sa ti do života. Prajem všetko dobré.