Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

krajcoanka
17. apr 2008

malenka 😉 🙂

dari
17. apr 2008

Ja som velmi proti potratom ! A to ci ide o znasilnenie, alebo o postihnute dieta....alebo akykolvek iny dovod - pre mna nepochopitelny, ako ze uz mam dve, tri...deti, alebo mame malo penazi...alebo ups stalo sa ... zabit svoje dieta, lebo som leniva, lebo sa mi nechce, lebo som zabudla - takto to vidim ja.
Radsej by som ho darovala s vedomim, ze som mu dala sancu, ale nezabila...

Ale nikoho by som si nedovolila sudit, nech sa rozhodne akokolvek....Kazdy si musi so svojim ja poradit sam...

A ked sa tu spomina ta amerika, pripajam jeden clanok ☹ sice trosku o inom, staci precitat posledny odstavec http://www.rodina.cz/clanek2355.htm

takze pre mna ziadne ale 🙂

dari
18. apr 2008

😀 som si teraz vsimla ze ste uz na tretej strane, ja som reagovala po prvej.... 😎 tu je link na tu operaciu plodu, treba sa preklikat http://www.justthefacts.org/clar.asp

bluff
18. apr 2008

ked uz potraty, tak len do urciteho tyzdna. su rozne zivotne situacie a ide predsa aj o zdravie matky resp. novorodenca.
ale potraty v druhom a tretom trimestri, na to nemam slov 😔 😢
http://www.nrlc.org/abortion/pba/DEabortiongrap...

blumka
18. apr 2008

bluff to je hrozne 😔 😢 😢

sorscha
18. apr 2008

nesúdim a ani neodcudzujem tie ženy, ktoré to spravia zo zdravotných, alebo existenčných dôvodov príp. boli znásilnené. Ale taká ktorá ide na inerupciu z rozmaru napr. byť štíhla na svadbe(to bolo v jednej nemenovanej téme na MK) tak to je teda sila. 😠 Som proti potratom, ale pokiaľ by som vedela, že sa bábo narodí choré a bude celý život v ústave asi by som to využila.

emilyz
18. apr 2008

Anjelinka: Silny zazitok, brutal...
Ja som proti potratom, je to vrazdaV kazdom pripade. A ako tu uz niekto pisal - kolki by si chceli adoptovat dieta! Davalo by im zmysel zivota

princeznicka.
18. apr 2008

Ani ja ich nesudim,ani neodsudzujem,ale takisto si myslim,ze ak je to len tak,ze ta zena uz nevie co so sebou,a spi kade s kym,tak to je uz vela!Podla mna taka zena,ktora ide na potrat,ci uz zo zdravotnej indikacie,alebo ako sa tu spominalo,ze bola znasilnena,ma co robit,aby sa s tym vysporiadala,a preto by sa urcite spolocnost nemala k tomu stavat tak,ze su to vrahyne,a ukazovat obrazky plodu v 13tt tehotenstva,ako tomu bolo na tej kampani minule leto.Mnohe zeny to zasadne odsudia a pozeraju na tie,ktore potrat podstupili s odporom,ale nikdy nevedia este ani sami,kedy budu v podobnej situacii.Im by to ako padlo,keby sa k nim ludia takto stavali?Uvazovat o schvaleni zakona,aby sa uplne zakazala interrupcia moze len nejaky politik,ktory to nikdy nebude musiet riesit.Podla mna je to individualne rozhodnutie kazdej zeny.

audreyd
18. apr 2008

ahojte, tak som si vás poctivo prečítala...
no nie je jednoduché rozhodnúť sa pre potrat. keď som čakala prvé dieťatko, bola som na amniocentéze. kedysi som mala brata, ktorý sa narodil s DS a verte mi, bolo to hrozné. trápil sa on, moji rodičia, celá rodina... okolie si na nás ukazovalo prstom, mamu mali za feťáčku a pod. zomrel ako 1,5 ročný. my sme sa presťahovali do iného mesta a žili sme si ďalej svoj život. vtedy som bola malá, nechápala som to. keď som otehotnela, moja mamina sa začala strašne trápiť. bála sa, aby sa niečo podobné opäť neprihodilo. naši boli na genet. testoch, takže dedičná forma to nebola, ale predsa... bola to len blbá hra prírody. ako som písala, ola som aj na amniocentéte a našťastie, narodil sa nám zdravý a krásny chlapček. verte mi, to čakanie na výsledok bol hrozne stresujúci. bola som total zmätená, nevedela som, čo by som spravila, keby sa zistilo, že bábo je choré 😔 ale asi by som sa ho s ťažkým srdcom vzdala 😢 asi som padavka, ale nedokázala by som žiť s tým pocitom, že som priviedla na svet dieťatko, ktoré z toho života nč nemá. trápilo by sa ono, ja, manžel, celá rodina... moji rodičia by si to zase vyčítali a trápili by sa ešte viac. okolie by ma nezaujímalo... keď som otehotnela druhýkrát, na amniocentézu som už nešla. nejako som vnútorne verila, že budem mať zdravé bábo a basta! a narodila sa nám krásna a zdravá dcérka 🙂
verte, nie je pre ženu jednoduché vysporiadať sa s tým, že pôjde na potrat. je to nesmierne ťažké a stresujúce. a nielen pre ňu...
a ešte jeden príbeh. mám kamarátku, ktorá má dcérku, už školáčku. časom sa rozhodli, že chcú mať ďalšie dieťatko. tehotenstvo prebiehalo bez akýchkoľvek komplikácií, akurát sa dieťatko vypýtalo na svet o nejaký čas skôr. narodila sa im ďalšia dcérka, ale... lekárka jej nespravila všetky vyšetrenia tak ako mala a neodhalila hrozbu poškodenia dieťatka. malinká sa narodila s DS, s nevyvynutým mozgom, slepá, hluchá, nedokáže dýchať sama ani spracovať potravu. lekári jej povedali, že vydrží pár dní a zomrie. samozrejme, že nemala podmienky, aby sa o ňu starala doma, musela byť umiestnená v ústave. kamarátka bola hrozne nešťastná, zrelá na psychiatriu! náplasťou na jej ubolenú dušu malo byť ďalšie tehotenstvo. zanedlho otehotnela a pred rokom porodila ďalšiu, tentoraz úplne zdravú dcérku. btw, jej stredná dcérka ešte stále prežíva a trápi sa v ústave 😢 vravela, že keby vedela, že sa jej narodí takto choré dieťatko, tak by sa ho určite tiež vzdala ešte pred narodením...

takže ťažko súdiť niekomu, kto to neprežil...
ja som za upt v opodstatnených prípadoch, napr. ako som vyššie uviedla. samozrejme som proti potratom len tak z blbosti alebo kvôli neopatrnosti či sebeckosti rodičov nenarodenéhoo dieťatka...

princeznicka.
18. apr 2008

audreyd..napisala si krasny prispevok..myslim,ze vobec by si nebola za padavku,keby si sa rozhodla pre potrat,keby dietatko bolo chore..ale som rada,ze ti to vyslo vsetko dobre.. a taky ludia,ktori ukazovali na tvoju mamku prstom a mali ju za fetacku,su polutovaniahodni a hlupi..

feduska
18. apr 2008

fuuha, tak ja ak z cisto ludskeho hladiska na to pozrem, tak sa viem vzit do pocitu, ze tie zeny idu na potrat, ale kedze som veriaca, tak rozhodne by som nedokazala zabit dieta a toboz uz nie nejake chudiatko tazko chore, hoci zivot vysiaci na vlasocku, ale aspon nech si zomrie prirodzene a nech je to z bozskeho pohladu, ze som mu dala sancu a neukoncila som to ja, ale boh. ja neviem, ja som proti potratom aj v hororovych situaciach. mna tiez v tehotenstve strasili, ze mam zvlastny hemoglobin a moje dieta moze dokonca okamzite do hodiny po narodeni zomriet, alebo zit na transfuziach a neustalom vymienani krvi, a mala som dost. ale som totalna antipotratistka. rozhodne by som aj ja bola z toho nestastna, ale to, ze som dala sancu zit a ze ja som nebola ta sudkyna, ktora odsudila to dieta, to by ma urcite posilnovalo, ze ja som dala sancu a boh rozhodol inac. V tomto sa rozhodne nestaviam do pozicie rozhodcu a sudcu, lebo boh dava zivot a boh ho moze zobrat.

princeznicka.
18. apr 2008

Ano,feduska,ja mam tiez podobny nazor,tiez som veriaca,a som proti vsetkym takymto potratom,eutanaziam,a podobne.Ale napriek tomu tie zeny neodsudzujem.Predstav si situaciu,ze by si bola-nedajboze,to len cisty priklad-znasilnena.Vedela by si mat to dieta rada,lubit ho,pricom by si mala pred ocami za kazdym tu scenu tej strasnej prihody?Ja nie.Ale rozhodne s tebou suhlasim.Nikto z nas nema moc rozhodovat,kto ma pravo na zivot a kto nie.Ale ja by som potrat po znasilneni a zo zdravotnej indikacie asi podstupila.

diddi
18. apr 2008

aj ja som proti interupcii - ZABITIU...pokial ta zena nema SKUTOCNE VAZNY DOVOD ako /incest, znasilnenie, alebo tazko postihnuty plod/, iny dovod nepoznam!!!

tribitka
18. apr 2008

ja som na potrate bola.... bábatku prestalo biť v 9 tt srdiečko, museli mi ho vybrať..... velmi sme sa na neho tešili, velmi ťažko som to niesla, psychicky mi trvalo takmer pol roka než som na to dokázala spon hodinu nemyslieť, nonstopo som len plakala, lutovala sa, vyčítala som si, že som sa o neho asi zle starala.... ten pocit, že máte v sebe vytúžené bábo a zrazu sa zobudíte z narkozy, nemáte ani bruško, ani bábo.... strašná prázdnota.... trvalo nám další polrok, než sa mi podarilo znovu otehotnieť, celých 7 mesiacov som preležala v nemocke,len aby bábatko žilo, vytrpeli sme si svoje....
a ked čítam, ako baby ktoré sa hrajú na hviezdy nedokážu použiť antikoncepciu alebo kondom v dnešnej dobe, ked čítam ako lahostajne sa k tomu stavajú, ide ma roztrhnúť!!!!!
ved ich raz vlastné svedomie doženie...bud ked nebudú môcť chcene otehotnieť, alebo ked už žiadne deti mať nikdy nebudú.... vtedy budú podvedome rátať, kolko rokov by teraz malo ich zabité dieťa, ako by bolo, keby....
Božie mlyny melú pomaly ale isto.....

sorscha
18. apr 2008

tribitka, ale je rozdiel medzi potratom, za ktorý nemôžeš a tým, kde sa môžeš rozhodnúť ako ďalej. Ja som tiež potratila v 9tt, tiež mu prestalo byť srdiečko. Bábo sme veľmi chceli a podarilo sa až po 3 rokoch. Takže je na každej žene či dobre zváži aj možné následky. A svedomie si bude spytovať len ona sama.

tribitka
18. apr 2008

sorscha, ja viem že je medzi tým rozdiel.... ale v každom prípade výčitky časom budú..... určite....

sorscha
18. apr 2008

tak to áno, tiež neverím, že tá čo to spraví, je veľká hrdinka. Určite tie výčitky sú, a možno aj zdravotné ťažkosti.

diddi
18. apr 2008

niekedy ani tie vycitky nie su...poznam z okolia baby, co chodia na potrat ako na hodiny klaviru 😒 a s viacerymi partnermi...nechapem, v dnesnej dobe ked je antikoncepcia....

sorscha
18. apr 2008

Tak to potom záleží už len na inteligencii a informovanosti danej ženy.

tribitka
18. apr 2008

neviem nájsť tú pôvodnú temu o interupcii....

ella1
18. apr 2008

ja som za.
ale neviem,či by som aj ja išla.videla som vidoe a je to nechutné 😝
ale poznám baby,čo boli a verte,žiadne výčitky namajú ani po rokoch.

diddi
18. apr 2008

presne tak, vsetko je o tom pristupe k babätku...ale ako pisala tribitka - bozie mlyny melu....

liana
18. apr 2008

majka22 nehnevaj sa, ale prečo si založila tému, keď vyjadrenie iných užívateliek, ktoré nie su striktne proti potratom okamžite nejako zahriakneš a dookola vysvetluješ že prečo je cirkev proti tomu. Nie každý je tak nábožensky založený aby vyznával všetko tak ako cirkev káže.

malena
18. apr 2008

Dievčatá, musím vám to povedať, mojej švagrinej, bratovej žene sa práve pred chvíľou narodilo:
dievčatko váži 4 kg a meria 53 cm a volá sa Patrícia 🙂 🙂 🙂

malena
18. apr 2008

milá liana, v ktorom príspevku majka22 nejako zahriakla inú užívateľku? A tiež prečo by nemohla dookola vysvetlovať niečo čo chce vysvetlovať? tak vysvetľuj aj ty a hotovo 😉

diddi
18. apr 2008

to je pravda, radsej cirkev z toho vynechajme....lebo ta zabija vieru!!!

maja22
autor
18. apr 2008

tiež rozmýšľam, kde som tu zahriakla nejakú užívateľku.... na nič také si nespomínam... pre istotu som prebehla všetky tri strany a zistila, som, že mi admin vymazal vetu o stredoveku... 😠 Asi som ho tým urážala a provokovala 😀 😀 😀

diddi
18. apr 2008

malena, konecne jeden pozitivny ohlas v tejto teme....vsetko naj malickej aj mamine!!!

jerryjanka
18. apr 2008

blahoželame 🙂
aj ja cem ☹