Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

evulilik
11. júl 2010

traktor Gratulujem k tvoji detičká verím že máš okolo seba kopec lásky, ktorá pri správnej výchove ti bude dokazovaná do konca života.. A možno práve tvoje detičky sa budú mať v budúcnosti omnoho lepšie, než aj podaktorí jedináčikovia ved nik nevie čo prinesie osud.. (možno vyhráš športku 😀 , možno decká vyštudujú a budú mať skvelú prácu ktorá uživý nielen ich ale aj teba ked ti bude najhoršie, a možno si len nájdu polovičky ktoré už budú mať vlastný byt a auto... Ale aj keby to všetko možno nebolo ... a nebola práca, byt, auto a 1000 eur.. tak ti prajem a verím že tam stále bude láska.. šťastie a úcta jeden k druhému a to je na nezaplatenie.... 😉

bodka13
11. júl 2010

@latvia nerozumiem čo má eutanázia spoločné s interupciou ? ...myslím že sú to dve maximálne odlišné veci 😉

latvia
12. júl 2010

@bodka13 pre mna to uplne odlisne veci niesu....tiez ide o zabitie, len v jednom sa zabija bunka a v druhom pripade niekolko miliard buniek.....a mozno mas v podstate pravdu....lebo clovek si vybere eutanaziu sam, ale dieta si vyberie smrt nedobrovolne....

latvia
12. júl 2010

"Mamička, ty ma nechceš?
Necháš ma zomrieť, než sa narodím?
Veď ani nevieš, či som dcéra a či syn.
A či som z lásky nevzišiel? Spomínaš,
Ako si vyznávala lásku komusi?
Tma chodila jak nočná hliadka popri vás.
Milencov nikto vidieť nemusí.

Mamička, ty ma nechceš?
Bojíš sa, že vezmem si viac lyžičiek?
Veď by som iba z omrviniek žil,
tak, ako žije malý, drobný vrabček.
Natrhal by som lesných ostružín.
Za vojny hladní ľudia jedli korienky
a matka predsa dala dieťa do plienky.

Mamička, ty ma nechceš?
Bojíš sa, že uberiem ti z krásy?
Ja si ťa celú premaľujem len.
A keď aj trošku krásy nazbieram si,
môžeš sa vo mne vidieť každý deň.
Veď v deťoch svojich vždy sa vidia mamy.
Nemusíš do zrkadla hľadieť ani.

Mamička, ty ma nechceš?
Tak rád by som vidieť najkrajšie dva šperky,
zlaté slnko a mesiac s hviezdičkami.
Rád by som videl sýkorky a čajky,
keď vykúkajú z hniezd, aby uvideli mamy.
Rád by som videl ružu, kúsok neba
a najviac teba, mamka moja, teba."*

traktor
12. júl 2010

Odchádza do neznáma ,
iba z tvojej príčiny,
zostaneš sama,
s pocitom viny.

V snoch sa ti bude zjavovať,
Plačúc hladieť na svojho vraha
a bude sa na príčiny spytovať,
prečo pre jeho žitie si zaváhala.

Dobrovoľne si ho zabila,
pre svoj vlastný blahobyt,
ja by som svoj život radšej položila,
aby dieťatko mohlo spokojne žiť.

Zomrelo,už nie je medzi nami,
Z výšky hľadí na teba,
V ústach zoviera slovko- Mami !
Už nikdy nevráti sa z neba.

Nedovolila si mu vidieť svet,
Všetky krásy,čo ty máš za sebou,
Neuvidí lásky kvet,
Už nemá nič pred sebou.

Všetko si mu zobrala,
Svojou bezohľadnosťou,
Ohľad na nemluvňa si nebrala,
Nad živou bytosťou....

diddi
12. júl 2010

😢

sabiatko
13. júl 2010

ake smutne... clovek si az poplace...

vejula
13. júl 2010

čavte kočky, tak ja tiež určite nesuhlasim s potratom, mala som vždy velke reči a ani kuska pochopenia pre ženy ktore dokazali zabiť svoje dieťa. Bola som nekompromisna. A potom som sa dozvedela že niekto mne velmi blizky ktoreho som vždy pokaladala za moj vzor sa ocitol v strašnej situacii, nevidel vychodisko, mal pocit že pre dieťq bude lahšie ked sa nenarodi, pretože jej deti ktore už mala velmi trpeli a nechcela aby to muselo preživať aj toto. Tak si dieťatko dala vziať. JE to strašn a velmi to lutuje, velmi ju to boli ale späť to už nejde vratiť. Nikto ale vôbec nikto nevieč i niekedy nepride situacia kedy proste mozog vypoveda a on urobi niečo čo by ho nikdy ani vo sne nenapadlo. JE to strašny čin ale nie vždy to urobi len bezohladny a zly človek ale niekedy aj bezradna zufala žena ktora už nevie ako dalej.

latvia
13. júl 2010

@vejula nie kazda zena je bezohladna a zla,ktora ide na potrat....je to tak cca pol na pol..... ta tvoja blizka znama.....nemohla dieta ani donosit a dat na adopciu? ☹ ja mam dojem ze vela z tych zien by kludne dieta mohlo donosit a dat na adopciu....

danka.k
13. júl 2010

suhlasim s latviou... ved vedela ze ak nahodou otehotnie tak to dieta bude trpiet.. prečo sa nechranila??? je tam vela otazok preco a naco?? ale nezijeme v roku 5 kedy neboli moznosti ochrany.. ale toto neriesim. uz sa to tu riesilo..

janulienka1
13. júl 2010

@vejula Ja som mala dva spontanne potraty na ktoré ked si pomyslim tak mi je smutno .Na Dušičky nikdy nezabudnem zapaliť za nich sviečku.Možno ženy pred potratom by si mali pozrieť fotky a video.Potom by si to možno rozmysleli.Nejdem nikoho odsudzovať je to každeho osobna vec.Iba si myslím,že je aj ine riešenie.Adopcia, hniezda záchrany.Je to krok ktorý sa neda vratiť,ako všetko v živote.Je toľko žien ktoré by prijali dieťatko.Nás bolo 5 .Mna mama porodola v 40-tke.Ked som mala osem ,otec zomrel a mama ostala sama .Boli pôžičky za dom,aj trebalo všeličo dokončiť,ale zvladla to aj ked s tažkosťami.Tiež ju Dr posielal na potrat.Nešla.Teraz sa najviac na mna obracia.Som jej vdačna ,mám ju rada.

vejula
13. júl 2010

@latvia
@danka.k
@janulienka1 tA žena ma 4 deti. To štvrte mala už po tom potrate, aj napriek tomu že už mala 41 rokov a doktori jej vraveli že bude chore, donosila a je zdravy chlapček. Ono určite mohla donosiť a dať na adopciu, ale tam bol silny natlak zo strany manžela, ktory nechcel ani počuť že vynosiť, ona už bola tak ubita životom a aj manželom že nevedela ktora bije, bolo to velmi ťažke obdobie, už mala tri deti a už to tretie jej mm nechcel a nutil ju nech si ho da zobrať tak odišla byvať ku mame narodil sa chlapček ktory nebol zdravotne celkom OK - problem s nožičkami a kd potom 4x otehotnela tak už nemala silu isť proti prudu. Navyše otehotnela tak že sa jej mm ani do nej nespravil, proste asi tam bola niekde ešte zatulana spermia alebo čo. No a to jej mm hned začal že to ani nieje jeho že je flandra a spava s inymi chlapmi a podobne a samozrejme musi si dať zobrať. Viem poviete si prečo s nim ostala??? Boli to jej deti kjtore ked sa doma spomenulo slovo rozvod boli v slzach a nechceli pripustiť že by vyrastali bez ocina. Aj ked bol velmi krutí proste tie deti ho mali radi lebo to bol ich otecko. Tato žena už viackrat rozmyšlala nad samovraždou ale nakooniec to vydržala a verte či nie z tohto chlapa sa stal uplne niekto iny... Ako určite nieje bez chyby ale neviem si predstaviť že by na nu alebo svoje dieťa vztiahol ruku dokonca si sam prizna že bol žiarlivy blbec. No proste ja v jej koži by som sa s nim v momente ako sa začalo ukazovať čo je to za tyrana od neho odišla. Ale ona te nedokazala.
Viete to vy, vie to aj ona, aj ja že to bola velka chyba čo urobila ale bohužial stalo sa ona s tym musi žiť. P tom ako podstupila UPT bola celkom zničena dokonca o niekoko mesiacov na to mala falošne tehotenstvo normalne priznaky ako tehu dokonca sa jej mliečko začalo tvoriť. Všetko to velmi olutovala a doteraz to berie ako svoju životnu prehru. Ale chcela som len tolko že ju mam stale velmi rada, napriek tomu čo urobila ju nemôžem odsudiť, a stale si ju velmi važim ako ženu ako matku.

latvia
13. júl 2010

@vejula odsudzujem cin, nie cloveka...a myslim ze sa sama potrestala dostatocne ☹ zial....

maja22
autor
13. júl 2010

Myslím si, že ženy, čo podstúpia potrat, sú hodné nášho súcitu a ak treba, aj nejakej konkrétnej pomoci - ak ju, samozrejme, neodmietajú. Súcitu preto, že sú k potratu dotlačené zlými životnými podmienkami, sú bezradné, utrápené a možno nechcú, aby sa dieťatko v živote trápilo, tak volia potrat, ako lepšie riešenie pre neho. No ako sa často dočítam, ani toto im na pokoji nepridá, práve naopak, ľutujú to a trápi ich to... Alebo sú to potom ženy, čo počítajú peniaze a majetky a nie, že by im "nevydalo", pokojne by ďalšie dieťa uživili, ale oni nechcú "prežívať", ale si užívať - majú svoj štandard a boja sa, že by sa im znížila životná úroveň. Takéto ženy, resp. manželov ľutujem tiež, je to krátkozraké, človek môže mať jedného dňa všetko a druhého dňa nič, môže prísť prírodná katastrofa, úraz či choroba a je po snoch a plánoch, zosypú sa ako domček z karát... Počet detí na toto nemá žiadny vplyv... Ale žiť v každodennom strachu, že čo ak sa nám to stane, to človeka zväzuje, áno, stáva sa to, ale dobrí ľudia sa nájdu všade a ako sa vraví, vždy môže byť horšie ako je... Aj ja sa bojím o budúcnosť, ale to nie je dôvod vykonať rozsudok smrti nad niekým iným. Potom sú tu mladé dievčatá, zranené z vlastných rodín, často aj "nerodín", kde chýba milujúce otcovské pohladenie, hľadajúce lásku mimo domu, v náručí mladých frajerov a keď sa stane "nehoda", riešia to takto... Tiež mi ich je ľúto... Že nemajú vedomie o vlastnej hodnote, úctu k sebe samým a úctu k životu iných... Lebo im to nemal kto odovzdať. Tých dôvodov, prečo žena podstúpi dobrovoľne potrat, je veľa, koľko osudov, toľko dôvodov. Keby sa mi nejaká žena či mladé dievča zdôverilo, že o tom uvažuje, spolu by sme hľadali iné riešenia. Ako píše latvia, odsudzujem čin, nie človeka. Taký človek potrebuje hlavne našu pomoc, lebo je v ňom niečo rozbité, boľavé, smutné, choré, niečo, čo v človeku nemá byť, lebo človek je stvorený pre lásku a nie na zabíjanie... 😔

vejula
14. júl 2010

@latvia
@maja22 suhlasim maja napisala si to dobre, častokrat si človek nevie predstavi čo dokae urobyť zufala žena ktora nama v blizkom človeku oporu. Je to smutne hlavne to že až neskoro zisti že to bolo to najhoršie rozhodnutie v živote aqle späť to už vratiť nejde 😔

diddi
14. júl 2010

UPT je zly a zavadzajuci nazov...v skutocnosti nejde o prerusenie, ale UKONCENIE tehu.

vejula
14. júl 2010

@diddi jasne maš pravdu ale inu skratku nepoznam a takto je to njkratšie... len pre doplnenie tato žena o pr rokov na to čo spravilA otehotnela a napriek tomui že už bbo chcela tak potratila, potom otehotnela znova mala už 40 a v´doktori jej vraveli že mazle vysledky krvi že to dieťa bude chora ale ona odmietla aj amio, povedala mi že to dieťa si necha tak či tak a ak bude chore tak ona si to zasluži za to čo urobila, vtedy som ešte nechapala prečo toto povedala lebo som nevedela o tom čo spravila. no a nakoniec sa jej narodil zdravy chlapček a ona ho bere ako odpustenie boha za ten strašny čin

janulienka1
14. júl 2010

@vejula Ja som napísala ,že je to každeho osobna vec.Ja ju nemám pravo súdiť.Chcela som povedať,že ja by som na potrat nešla.Jednoducho by som to nedokazala.Hoci by som sa ho potom musela vzdať.Je to lepšie ako zabiť svoje dieťa.Je to smutný príbeh.Na druhej strane ,ako ta žena môže s tým mužom dalej fungovať.Milovať sa ,s ním žiť v spoločnej domacnosti.Prečo to dovoli?Deti vyrastu a z nej bude troska.Ak by jej mal kto pomôcť tak by zvladla od neho odísť.Detom to treba poriadne vysvettliť prečo od neho odchádza.Možno by ju pochopili.Tak týra nielen seba, ale aj deti.Je mi jej ľuto.

vejula
14. júl 2010

@vejula jj a poznam ešte smutnejši pribeh čo sa stal v mojom okoli. 17 ročne dievča otehotnelo so ženatym chlapom. Rodičia ju prinutili isť na potrat, ona ich posluchla a v obdobi ked sa malo dieťa narodiť si vzala život. Je to velky zasah nie len do tela ženy ale aj do psychiky. Ak si toto čita iekto kto sa rozhoduje či isť alebo neisť tak prosim nechodte. Aj kvôli dieťaťu aj kvôli sebe samym. Často rozmyšlam nad jednym dievčatom tu z konika. Je to už asi 5 mesiacov čo sme si pisali a ona zistila že je tehotna. Mala prave na dalši rok maturovať, nayše na nejakej tanečnej škole čiže mškolu by asi skončiť nemohla. Frajera si zobrať nechcela asi to nebolo až take važne. Tak nevedela čo dalej, ja som jej napiala nech to nerobi že nieje nič krajšie ako ked citi v brušku prve pohyvy babatka a ona bola dojata napisala že sa musi porozpravať s rodičmi či by ju podporili keby si babo nechala. ˇYe ona by si to babo nechala len nevie či by to zvladla keby ostala celkom sama. Tak som jej povedala nech sa určite ozve a ona že sa ozve.... Ake už sa neozvala 😔 Asi ju rodičia moc nepodporili. Často na nu myslim, lebo to bolo velmi citlive dievča a viem že niečo ako potrat by len tak za hlavu nedokazala zahodiť ako poniektore čo tu pišu, že bola som na potrate a som rada 😠 Ani poriadny dôvod nemaju a ešte su hrde na to čo sparvili. Ja som len zvedava čo povedia ked sa raz pozru na druhom svete svojmu nenarodenemu dieťaťu do oči a ono sa ich spyta že prečo??? či ešte potom budu take hrdinky a budu take hrde na to čo spravili.

janulienka1
14. júl 2010

@vejula Je to smutne až sa mi tisnu slzy do oči.

vejula
14. júl 2010

@janulienka1 no tam je už situacia ina. Ona sa bala od neho odisť aj kvôli deťom a navyše sa jej muž stale vyhražal že ak sa s nim rozvedie tak deti dostane on, lebo mal znamosti na vysokych miestach a to bolo ešte velmi davno. Ona si to nevedela predstaviť že by prišla o svoje deti. A človek by neveril že aj zazraky sa stavaju a aj takyto človek sa dokaže zmeniť. Ono zlom nastal asi vtedy ked mu ukazala že nieje len taka handra a išla ho udať, lebo jej velmi fyzicky ubližil. Ale si predstav že aj tam sa už tie znamosti ukazali a policajti ktorym to hovorila ešte do nej, a z nej urobili pomaly štetku čo podvadza svojho muža pričom ona ho nikdy nepodviedla... No a nakoniec ju tí policajti prehovorili že nech mu da ešte šancu že keby sa to ešte zopakovalo nech potom pride. Tak ho nakoniec neudala.No ale na druhej strane asi aj riadne dohovorili tomu chlapovi a od vtedy sa jej ani nedotkol. Určite nikdy nezabudne na všetku hrôzu ktoru s nim prežila, ale je fak že je to už iny človek. Dala mu druhu šancu a on sa fakt velmi zmenil. Už niekolko rokov je uplne iny, sama by som tomu neuverila keby som to nevidela na vlastne oči.

dajna11
14. júl 2010

@janulienka1 mylsím že by si sa ho nedokázala vzdať. ked 9mes.žena má v sebe bábo,vidí utzv,jeho pohyby cíti....to sa nedá ho len tak potom vzdať.na to treba podl mna väčšiu silu ako isť na UPT.neviem,nezažila som to....len si myslím.

latvia
14. júl 2010

@diddi interruptio graviditas = prerusenie tehotenstva, upt je len preklad..ale mas pravdu, prerusi sa uz na stalo 😔

danka.k
14. júl 2010

@vejula su smutne tie pribehy.. v mojom okoli poznam tiez jednu babu co sla na potrat, o niekolko rokov sa vydala a cakala babo. zial v 24 porodila a dieta nezachranili... a ona obvinuje teraz lekarov a sestricky... pritom dobre vedela ze ake budu nasledky... ale myslim ze ked tieto mlade baby nemaju podporu od rodicov nic ine sa neda cakat iba to ze pojdu na potrat. lebo rozumu nemaju a chranit sa nechrania.. och toto je tazka debata. na jednej strane je to tak a na druhej inak. ale aj tak drzim velmi palce tym zenam, ktore sa rozhodnu ist na potrat a ked aj v poslednej chvili to zmenili.

janulienka1
14. júl 2010

@vejula Tak jej želam veľa štastia,nech to vydrží.My sme mali v okoli taký prípad,že na verejnosti boli rodinka užasných a doma bolo peklo. Ráno ju nafackal a do práce išli chyteni za ručky.Nakoniec sa zrútila a skončila na psychyatrii.Potom sa rozviedla.Ja žasnem čo vštko dokážu ženy zniesť.

maja22
autor
14. júl 2010

@diddi súhlasím, zavádzajúci a nepresný názov 😒 Eufemizmus, aby sme s tým nemali náhodou morálny problém... 😖

janulienka1
14. júl 2010

@dajna11 Neviem síce ako by to bolo,ale môj názor znie:Radšj sa ho vzdať ako vedome ho zabiť.Ja ked som mala prvý potrat ,tak ma dali čakačku ešte s jednou pani,ktora išla na potrat.J asom tam revala ako krava ,lebo sa potratila a ona nič.Čakali tretie a vraj si ho nemôžu dovoliť.Des.

maja22
autor
14. júl 2010

Zlé je aj to, že u nás deti končia v detských domovoch. Ešte nemáme tak dobre vypracovaný sociálny systém, aby všetky nechcené detičky boli hneď umiestnené do fungujúcich rodín. Aj to asi niektoré ženy odrádza dieťa donosiť, potrat vidia ako menšie zlo pre to dieťa...Ale zasa existujú krízové a poradenské centrá, ako bolo písané, kto chce, hľadá riešenia... Našťastie sa to pomaly rozbieha aj v tom umiestňovaní detí do rodín...

latvia
14. júl 2010

@maja22 vela nechcenych deticiek v domovoch sui prave romske, bielych je fakt malo, a na novorodencov az 1.5 rocne biele deti je dlhy poradovnik....

dajna11
14. júl 2010

@janulienka1 ja neviem,nikdy som toto nemusela riešiť.ale je to aj vec psychiky a nie všetky vnimaju interupciu ako zabitie človeka...nikoho neobhajujem,jasne sú take ktoré ju podstupili a trpia zvyšok života s výčitkami a niektoré nie,v tom momente to bolo jedine riešenie a každá má podla mnaprávo sa rozhodnuť ako ona sama uzná za vhodné.....iné je ked ju do toho rozhodnutia niekto dotlačil.
ale písať o tom ako o super veci,ktorá nebolí,na druhý den ste doma....akoby ste mali iba kašel tak ani to nieje v poriadku.je to zásah do tela ženy,do psychiky ženy lebo v konečnom dosledku to ona bude celý život znášať a mať v mysli....doležitá je prevencia....lenže ani to nikdy neje na 100% nie?iba ak abstinencia 😉