Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

cherry1981
17. dec 2012

@vadimka Opísala si moj pribeh presne toto som prezivala pred 2 rokmi. Vyse dvomi rokmi nedokazala som sa s tym zmierit, a pomohlo mi dietatko ano to jedine mi pomohlo tretie dietatko ma dostat z toho utrpenia ktore som prezivala. Vzdy si spomeniem kolko by malo uz moje dietatko malo by rok a pol, ale dnes mam pol rocnu dcerku uz vlastne 8 mesacnu🙂ktora ma z toho bludneho utrpenia dostala aj ked nikdy nezabudnem 😔 Paradox je, ze sa narodila presne o rok neskor ako sa malo narodit nase dietatko ktoremu som nedala sancu na zivot. Drzim Ti palce viem ako sa citis.

cherry1981
17. dec 2012

@vadimka Ja ked som podstupila UPT som myslela tiez ze sa zblaznim doma som mala dve deti, pre ktore som musela zit, a tak sa mi nechcelo chcela som zomriet to bola ukrutna bolest, ktora sa neda ani opisat, stale som plakala a psychicky upadala, a vtedy som si povedala, ze chcem svoje dietatko spat. A tak sme sa s manzelom hned rozhodli pre babatko. Vedela som, ze jedine dietatko ma z toho vsetkeho utrpenia dostane. Nebolo to lahke obdobie bolo veeeeelmi tazke, ale teraz sme stastni a mame tretiu babiku doma 🙂 🙂 A ja dokazem povedat, ze som stastna, aj ked nikdy nezabudnem a vzdy si spomeniem na mojho anjela . 😔

vadimka
18. dec 2012

@ewellina

ja som to nemyslela tak, ze MNA sudite, lebo o to mi ani neslo....skor som reagovala na tuto diskusiu, ktoru som si takmer celu precitala, ze su tu ludia, ktori otovorene zatracuju zeny co podstupili potrat, co ich nazyvaju vrahynami...o.k....ja sama sa tak citim...len by ma zaujimalo, KOLKO Z TYCH ZIEN, ktore takto verejne vystupuju proti interupciam ci aj realne pomohli ASPON jednej zene, jednemu dietatku....lebo lahko je napisat si co si myslim, lahko je diskutovat o zakone....ale nic to neriesi...tuto komlikovanu situaciu moze vyriesit IBA pomocna ruka aj celkom neznameho cloveka....
...som si uvedomila, ze tato diskusia vznikla vcase, ked som ja bola na interupcii, velka lutost, ze som na nu vtedy nenatrafila....mozno by ma zobudila z toho klamstva a mozno nie, neviem....
..tak isto si uvedomujem, ze EXISTUJU aj dobri ludia aj ochotni pomoct...viem, ze existuju....len skoda, ze je ich tak malo...ktori naozaj chapu podstatu problemu....

ewellina
18. dec 2012

@vadimka áno, ja viem, že podstata riešenia problému je v pomoci takým ženám, ktoré majú problém prijať dieťa. Napriek tomu si však myslím, že aj verejné vystupovanie proti potratom je dôležité, hoci nie najdôležitejšie.

vadimka
18. dec 2012

@cherry1981
ahoj moja...tato myslienka mat babatko este ma napadla a napada, ale citim sa uz toho nehodna...citim, ze uz si ho nezasluzim....ze ked som ho raz vyhodila uz nejde "si objednat"nove....to je moj problem....nedavno ma napadla myslienka si adoptovat....no kedze nemame svoju nehnutelnost, asi by sa nam to nepodarilo....neviem....ale tebe prajem vsetko dobre...ten tvoj anjelik je stale s vami a je rad, ze si znova stastna...

ewellina
18. dec 2012

@vadimka
@cherry1981 Videli ste film Bella? Je to o chlapíkovi, ktorý nechtiac autom zrazil malé dievčatko a veľmi si to vyčítal. Neskôr prehovoril ženu, ktorá chcela ísť na potrat, aby dieťa porodila, že on ho vychová. Tak sa aj stalo. Pekný film.

vadimka
18. dec 2012

@ewellina

nie nevidela som to....ano, je to taky pocit zachranit teraz ine dietatko...dat mu sancu...

ewellina
18. dec 2012

@vadimka Možno sa ešte niečo podobné raz podarí aj tebe. 😉 Možno aj tým, že si tu napísala svoj príbeh, si prispela k záchrane nejakého iného dieťatka. 🙂

vadimka
18. dec 2012

@ewellina
bodaj by 😉

...moja dobra kamaratka ma 10mesacneho chlapceka, som z neho uplne paf....ked boli u nas, aj moj muz ho stale obdivoval, nosil na rukach....viem, ze aj on olutoval....srdce mi slo puknut ked som ho videla s akymi iskrami v ociach sa s chlapcekom hral....

cherry1981
18. dec 2012

@vadimka Ja som to tak nebrala jedine co som si stale vycitala a vycitam, ze preco ked som dala trom detickam sancu zit, tomu malemu anjelikovi nie, ale vedela som, ze jedine babatko ma dostane z toho utrpenia. Co sa aj stalo..., drzim Ti palce v zivote.

cherry1981
18. dec 2012

@vadimka Inak co sa týka adopcie, my sme tiez uz mali podanu aj žiadost pisala som si aj v teme Adopcia bala som sa ze sa nam uz vlastne nepodari a bola som ochotna aj s mm prijat aj adoptovane dietatko, ale kedze som ostala tehotna a mame vlastne babo, tak sme to potom zrusili 🙂 🙂 ja som proste vedela, ze jedine dietatko ma dokaze z toho utrpenia dostat a bolo mi jedno ci vlastne alebo adoptovane🙂 Drz sa

borkavan
25. dec 2012

@vadimka ahoj, prečítala som si tvoj príbeh s tým UPT tretieho babatka. Ja osobne sa nestaram ženám, prečo na to idú alebo nie. Viem len o sebe, čo bych ja robila.
Ale skús si to povedať tak, že možno pri tom strese aj tak by si oň prišla. Je to taká záplata klamlivá. Ale nevieš, či by sa to tehu dobre vyvíjalo v dnešnej dobe. Nevieš, či by mu nezistili chybu a ty musela aj tak na potrat. Proste ťa k tomu viedla jej ručička, chcela aby si si ju zobrala preč, chcela sa stať tvojim anjelikom, lebo možno by nebola zdravučka alebo tak. Nevyčítaj si to hlavne. Ja viem, že je to scestné si to takto myslieť, ale inak sa to nedá prežiť.
Ja som 6 týždňov od abortu, museli mi ho zborať, nevyvíjalo sa ako malo a nebilo mu srdiečko. 12 tt som sa tešila.. ajjjjááááájaaajj. Bolo to moje najkrajšie obdobie v živote, neviem to opísať. A potom bum, priateľ ma o dva dni nechal. Ked bolo malé tak sa chcel o mňa starať aj o jeho babo a potom akokeby nič. Už ho netrápi, ako to zvládam, lebo však on si ma nechcel zobrať ani so mnou žiť, len sa postarať. To mi vôbec nevadilo, bola som šťastná aj tak. ale nezvladam to tereaz prečo sa nezaujíma o mňa či nemám chuť si niečo spraviť alebo ako som na tom. Dobre vie, že som sama. ☹
Kiež by som našla odpoveď na toto všetko tak ako som ju našla pre teba. Možno tebe sa to nehodí, si takto to myslieť o Veronike, že ťa podvedoma sama k tomu doviedla, lebo možno by bola choručka v tebe a aj tak by musela preč.
bolesť je stále rovnaka, či malo dieťatko v brušku 3 mesiace, alebo sa narodilo alebo išla žena dobrovolne alebo musela ísť zo zdravotných dôvodov.. BOLESŤ raz príde. ☹ nemalo sa to stať. nikomu, žiadnej.

vadimka
25. dec 2012

@borkavan

dakujem ti velmi pekne za mile slovicka. Myslela som, pozerala som sa na to uz aj z tohto uhla, vlastne uz som si to pretacala na vsetky mozne strany, ze preco to tak bolo, preco som to ja spravila....teraz na tom uz asi nezalezi, aj ked mi to radikalne zmenilo zivot,moj pohlad.....

..je mi luto, ze sa takto trapis a ze si prisla o dietatko aj ked uplne za inych okolnosti, aj tak to boli ja viem....u teba este dalsia rana, ze ta nechal ten, ktoremu si verila....zelam ti vela vela sily...aj ked to je teraz pre teba tazke, no ver, ze pride krajsi zajtrajsok....na buduce vianoce bude lepsie....ked nieco stracame je to preto, aby sme nasli nieco ine, ja dufam, ze v tvojom pripade TO BUDE TO DOBRE a zelam nech je to TO NAJLEPSIE A NAJKRAJSIE....
chlap, co ta opusti tak v tazkom obdobi nestoji ani za to, aby si o neho oprela bicykel.....ten pravy pride a uvidis ze sa budes tesit, ze tento NIKTO uz odisiel...zelam vsetko dobre. pokoj v dusi.

jania023
25. dec 2012

Ja si myslim ze cely nas Slovensky sistem je chory..Ja neodsudzujem interupcie a ani niesom pre ale kazdy sa ma rozhodnut sam a hlavne aby to nelutoval cely zivot...Nastastie nezijem na Sr a tu sa to riesi takto ze skor ako ten zakrok podstupite musite prejst psychologickymi testami co je dobra vec pretoze ak ta niekto nuti k niuecomu co nechces tak to zistia a ak si niesi ista ci ej to dobre pre teba tak ti daju stale dve moznosti rozhodovania a z toho si vyberies a len tie idu naozaj na interupciu krote s tym potom dokazu zit a netrapit sa,ale kedze nas sistem je chory tak sa potom nase urychlene rozhodnutia stanu nasou nocnou morou..ja som sla na kyret pretoze som mala velmi nizku sliznicu a kedze chceli vziat vzorku tak ju museli vziat celu a dali ma do izby z babou co cakala na interupciu a nepadlo mi to dobre..videla som kocky v inych izbach ktore sa chychotali akoby sa nic v ich zivote nedialo a toto ja odsudzujem pretoze aspon tuto pre mna smutnu chvilku mohly stravit v tichosti a lutosti nad ich cinmiale nic z toho sa nedialo

vadimka
25. dec 2012

@jania023

a kde zijete? ano tiez si myslim, ze psychicka podpora by velmi pomohla.

jania023
25. dec 2012

@vadimka zijem vo svajciarskua tu kazdy povinne ide pred akymkolvek zivotnym rozhodnutim konzultovat psychologa co nieje na skodu

darkabarka23
25. dec 2012

@vadimka aj ja som podstúpila potrat pred 6 timi,rokmi,a prežívam to dne rovnako,tiež už som mala dve deti,práve mi skončila druhá materská,a nakoľko manžel slabo zarába,a ja som si práve našla super prácu,bola tu konečne šanca,že sa budeme mať lepšie.Bývali sme v malom 3.izbovom byte aj s mojou mamou.Priestoru bolo málo,a aj financíí,preto keď som nečakane zostala tehotná,pochytil ma nečakaný strach,ako to finančne zvládneme.Na krku nový úver,a keby som zostala na meterskej,neviem si predstaviť,ako by sme finančne vedeli existovať.Niekto povie,že voľakedy sa na finančnú stránku nepozeralo,a mali aj 10 detí,ale v akých podmienkach tie deti žili? Alebo je chyba v nás,že chceme deťom zabezpečiť slušný základ v živote?Keď sa znovu vrátim do tej situácie,neviem si predstaviť,že by som sa rozhodla inak.Následky na duši zostali, a veľké.Viem presne o čom hovoríš.Obrovská ťarcha na duši,a bolesť,myslím na svoje nenarodené dieťatko,ktoré som dala preč,myslím,že by to bol chlapček ,a prihováram sa mu do nebíčka,aby mi odpustil,a že ho milujem.Niekedy ma chytí strašný plač,keď na neho silno myslím,a musím sa rýchlo rozptýliť,lebo potom neviem prestať,a idem objať moje deti,ktoré mám tu,a prosím boha o odpustenie,a hnevám sa na svet a finančnú situáciu,ktorá ma k tomu dohnala.Možno to niekto nepochopí,že ako som sa vtedy mohla takto rozhodnúť,veď by sa to nejako finančne zvládlo,ale kto nepocítil veľkú finančnú neistotu,tak to nepochopí. ☹ ☹

nefertitka
18. jan 2013

@darkabarka23 ja ta chapem....je to strasne, ked sa zena musi takto rozhodnut, ale niekedy to inak nejde.

Necitala som uplne celu diskusiu, ale to co su niektore schopne tu napisat, neni snad ani pravda. Nazvat zenu, kt. sla na potrat a nic o nej nevedia, ze je vrahyna a podobne?Nikto nikdy nevie, preco to zena urobi, co ju k tomu donuti, a reci typu tie co nemozu mat by chceli a opacne, ano aj ja som bola kedysi takeho nazoru, ale zmenila som ho ani neviem preco, tiez sme dlho nemohli mat deti a potratila som 2x, ale potom som sa zamyslela, ze danu zenu nepoznam, neviem v akej je situacii, tak ju nebudem nazyvat vrahynou preboha!Len aby tie, co sa biju do prs, ze by to nikdy neurobili sa raz nedostali do takej bezvychodiskovej situacie, som zvedava, ake budu mudre potom. Ked sa bohuzial stane, ze zena otehotnie neplanovane a ma zdravotne alebo financne alebo osobne problemy, nech na interupciu ide, urcite to pre ziadnu nie je lahke( aj ked je pravda, ze jednu taku poznam, co bola uz 3x a bez mihnutia oka, dobre, tak taka si zasluzi odsudenie), ale nie hadzat vsetky do jedneho vreca!

evkasus
18. jan 2013

Myslim, ze zena, ktora isla dobrovolne na potrat ma zial pred sebou boj s vycitkami...ci sa dostavia hned alebo rokmi. ☹
Ale pred tym zial zeny nevaruju.

maja22
autor
18. jan 2013

@nefertitka rozčúlilo ťa označenie vrahyňa. Chápem to, lebo spojenie mama - vrahyňa sa bije, to proste nejde, slovo mama nám evokuje tie najkrajšie city, nezištnú lásku, obetavosť, milosrdenstvo, milujúcu náruč. Pričom zo slova vrah ide hrôza, zdesenie, sebectvo, strach... Ako by si nazvala človeka, ktorý odsúdi nevinného na smrť a sám tento "rozsudok" vykoná? Je jedno, či tomu budeme hovoriť pekne alebo "škaredo", ide o samotný skutok. Každý človek, ktorý svojvoľne zabije iného, má na to svoje dôvody, chce sa pomstiť, chce odstrániť nepohodlného svedka, chce sa dostať k nejakému majetku, chce mať od niekoho pokoj, chce mu zmenšiť utrpenie...alebo je to psychicky narušený človek, ktorý si ani neuvedomuje, čo robí, má len nejaké nutkanie, ktoré ho úplne premáha. Ale ktoré z týchto dôvodov oprávňuje človeka siahnuť na život iného? Môžem zabiť svoje dieťa, lebo veď ja som ho splodila, je to "moja súčasť", tak ja môžem rozhodnúť, či bude žiť alebo nie? Je toto dôvod? Je dôvodom na zabitie chudoba? Nechcem, aby si trpel nedostatkom, tak ťa radšej zabijem. To skutočne neexistuje iné riešenie, len poprava? Tieto situácie nie sú len o ľuďoch, ktorí pri nich prídu o život. Tieto situácie sú aj o ľuďoch, ktorí sa v nich rozhodujú. Následky svojich činov si ponesú celý život a že to nie je jednoduché, si môžeme prečítať aj tu. Tým, že súhlasíme s tým, že žena má "právo" na rozhodovanie o bytí a nebytí iného, súhlasíme aj s tým utrpením, ktoré tieto ženy skôr či neskôr dobehne. Keby žena nemala právo rozhodnúť sa pre potrat, možno by sa jej život o kus sťažil, ale netrpela by výčitkami svedomia. Dá sa utiecť pred všeličím, len pred vlastným svedomím nie. Pri potrate trpia minimálne dvaja, jeden chvíľu, druhý celé roky. Schvaľovať potrat znamená schvaľovať utrpenie. Preto s právom na potrat nemôžem súhlasiť.

ewellina
18. jan 2013

Interrupcia nie je nič iné, ako fyzická likvidácia nepohodlného človeka. Nech už sa to niekto snaží ospravedlniť všelijakými (možno aj nie až tak nepochopiteľnými dôvodmi).
Jasné, že sú ťažké situácie v živote niektorých žien a chápem, že niekedy sa môže zdať, že iného východiska niet. Ale navrávať si, že ak mám vážne dôvody zabiť nevinného človeka, tak vtedy nejde o vraždu, je číry, do očí bijúci nezmysel.

ewellina
18. jan 2013

O žene, ktorá zamietla potrat postihnutého dieťatka: http://www.topky.sk/cl/13/1337100/

nefertitka
19. jan 2013

@ewellina jasne ze nejde vtedy o vrazdu, ked ma zena zdravotne problemy a ma si vybrat, bud bude riskovat svoj zivot, alebo zivot toho dietata, alebo rovno oboch, ak bude dalej tehotna, ved uvidime, mozno to dobre dopadne, aj ked je mala sanca, to je v poriadku?nech obetuje radsej seba?

ewellina
19. jan 2013

@nefertitka Nemala som na mysli situáciu, kedy je úmyslom zachrániť život matky a smrť dieťaťa je len vedľajším, nechceným efektom. 😉 ako napr. mimomaternicové tehotenstvo, to je niečo iné.

janinah
16. feb 2013

@darkabarka23 nemám právo niečo ti vyčítať,ale nebolo by lepšie sa zopár mesiacov finančne "potrápiť" a dnes mať 3 deti a žiadne výčitky svedomia?možno by si na toto mohla odpovedať a možno niekomu by si pomohla sa rozhodnúť...

darkabarka23
16. feb 2013

@janinah ono keby išlo o to obdobie materskej,tak určite ano.Problém bol v tom,že by som prišla o prácu,nakoľko som bola v skúšobnej dobe,čiže by sme prišli úplne o jeden príjem.Viem,že v dnešnej dobe je pohľad taký,že nejako sa predsa určite dá finančne vyjsť,ale aj momentálne žijeme od výplaty k výplate,nesťažujem sa,som vďačná,za všetko čo máme,viac nepotrebujem,hlavne,že sme zdraví.Nie som človek,ktorý je náročný,ale pre mňa je dôležité pre deti zabezpečiť aspoň základ.Vychádzalo nám to vtedy tak finančne,že keby som prišla o príjem,zostalo by nám mesačne po vyplatení všetkých účtov cca 100eur na celý mesiac.Nevedeli sme na seba zobrať takú zodpovednosť,že by sme nevedeli ani čo do úst,z čoho by sme všetci žili?Ak by nám aspoň rodičia vedeli finančne pomôcť,tak by to mohlo byť iné.Ale moja mama žije z dôchodku 280 eur,a svokrovci,sú na tom tak isto.Ja sa nechcem obhajovať,ale naozaj to nešlo,ja to dieťatko milujem aj teraz,naozaj ma to trápi,že sa tak stalo.Preberám za to plnú zodpovednosť,chyba je v tom,že sme sa mali s manželom lepšie chrániť,aby k takejto situácii nikdy nedošlo!!!!! ☹

darkabarka23
16. feb 2013

@janinah ono keby to len trošku šlo,rozhodla by som sa inak,aj dnes po rokoch sa pýtam manžela:" naozaj to inak nešlo????".Každý rok počítam,koľko by malo dieťatko rokov.Naozaj keby bola tá hnusná finančná situácia,aspoň trochu lepšia,rozhodla by som sa inak.Naozaj veľmi ľutujem celú situáciu,s tým sa proste za celý život vyrovnať nedá. ☹ ☹ ☹

darkabarka23
16. feb 2013

@vadimka presne to isté cítim aj ja,necítim sa hodná ďalšieho ďieťatka,ak som jedno dala preč,ako by som mohla mať ďalšie?Veď aj aké nespravodlivé by to bolo voči dieťatku,čo sme si nenechali? ☹ ☹

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

ty si sa nikdy nechranila pred nezelanym tehotenstvom? kondomom napr, alebo antikoncepcnou tabletkou?????? alebo telieskom????
lebo ak ano a chranila si sa nejakym sposobom tak tiez sa mi to zda ako likvidacia nepohodlneho cloveka...a tabletka PO predsa vieme ako ucinkuje.....
uz len z tohto principu KAZDA ZENA CO POUZIVA ANTIKOCEPCIU ci uz chemicku alebo inu, "zabija,nici" to co mohlo byt ale nie je.....je vemi lahke a polahcujuce to vytknut iba zene co fyzicky podstupila inerupciu, ale male inetrupcie si robi kazda zena branim antikoncepcie...
..sak keby vam teraz niekto povedal, ze uz ste mohli mat 7/10deti, len ste ich pred rozmozenim buniek zlikvidovali, keby ste mali moznost pozriet sa konkretne na tie deti, akoby ste sa citili...vsetky co berieme antikoncepciu sa zbavujeme svojich deti a nezalezi na tom, ci je to v prvom alebo 7 tyzdni.....lebo keby ste vsetky co ste proti interupcii nechali vsetko na volu BOZIU mate kazda po 7deti minimalne ako volakedy....
TAK KDE MATE TIE DETI????????????????????
@janinah
@maja22
..Tymto som chcela aj vas upozornit, ze nie ste take ciste a nevinne ako sa vam mozno zda....ze antikoncepcia je tak isto interupcia, len je dolezite ako hboko sa clovek zamysli a je schopny to pochopit a to ze realne mate dve=tri deti nie je preto, ze ste neboli na inerupcii v siedmom tyzdni, ale preto, ze ste sa pricinili, chranili, aby sa to dietatko nenarodilo.....a prosim, nech mi tu nikto nepise, ze antkoncepcia nie je interupcia....lebo zakladna myslienka je nemat teraz dieta....chranit sa a prerusit vyvin uz na zaciatku....skor, akoby by mohlo vzniknut....

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Áno, máš pravdu, aj niektoré druhy antikoncepcie (kondóm však nie) môžu zabíjať. Aj preto sme my s manželom nikdy žiadnu takú antikoncepciu ako napr. HAK, alebo tzv. tabletka "PO", ale ani kondóm, nepoužívali. A keď chceš vedieť, kde mám deti, tak kuk do môjho pasu. 😉
Ešte si myslím, že je rozdiel zabíjať toho, kto existuje a nedať možnosť vzniknúť niekomu, kto ešte neexistuje. 😉

No a na záver - Nikdy som žiadnej žene, čo podstúpila interrupciu, nič nevytýkala. Skôr si myslím, že také ženy, čo to ľutujú, treba podržať a podať im pomocnú ruku, aby sa s tým akosi vedeli vyrovnať, podľa možnosti. Myslím, že to práve s tebou som sa nedávno o tom bavila aj cez IP a celkom pekne sme si pokecali vtedy.