Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

viera27
28. jan 2011

@ewellina Ano. A tak to je aj teraz, ked sa nad tym zamyslis.

ewellina
28. jan 2011

@janinah Sem tam áno. Ale to neznamená, že sa teraz treba na všetko vykašľať, lebo každý si aj tak bude robiť čo chce. No ale s tým koláčom pre deti to bol dobrý nápad. 🙂

ewellina
28. jan 2011

@viera27 A ja som presvedčená o opaku - že zákon by mal byť predovšetkým dobrý - taký, ktorý chráni základné práva všetkých, aj tých nenarodených.

sorciera24
28. jan 2011

ano a zakladynm ludskym pravom je aj sloboda rozhodovania

ewellina
28. jan 2011

@sorciera24 Sloboda rozhodovania - takže mám právo slobodne sa rozhodnúť zavraždiť svojho suseda a zrealizovať to?

sorciera24
28. jan 2011

ano, pravo na to mas....sa tak rozhodnut......a kazdy preto nesie za svoje rozhodnutia nasledky....

viera27
28. jan 2011

@ewellina Podla mna urcite nie. Zakon ma byt nestranny a vacsinovy. Vsak aj ich navrhuju zastupcovia vacsiny obyvatelov demokraticky zvoleni vo volbach. Zakladnym pravom plodu na zivot by si zaroven odobrala zakladne pravo slobodnej volby matke.

ewellina @sorciera24 Sloboda rozhodovania - takže mám právo slobodne sa rozhodnúť zavraždiť svojho suseda a zrealizovať to?
Tvoje pravo konci zasahom do prav druheho.

sorciera24
28. jan 2011

presne tak vierka.....ak uz ideme do pravnych detailov....je tu niekto pravnik? 😝

ewellina
28. jan 2011

@sorciera24 Ale len preto pôjde človek, ktorý zavraždí suseda do basy, lebo tak káže štátny zákon, ktorý vytvárajú ľudia a ktorý by mal byť morálny. Prečo za vraždu suseda človek do basy pôjde a za inú vraždu (nenarodeného dieťaťa) nie? Takýto zákon zjavne nie je spravodlivý.

ewellina
28. jan 2011

Nateraz končím, lebo môj maličký je hladný. Idem mu niečo pripraviť.

viera27
28. jan 2011

@ewellina nepojde do vezenia, lebo vacsina obyvatelov nepovazuje UPT za vrazdu.

viera27
28. jan 2011

@sorciera24 bohuzial ja nie, mala som sa lepsie ucit 😀

sorciera24
28. jan 2011

@ewellina vela zakonov nie je spravoslivych 😒 ....len mozno prave tu ej ta moznost aj pre tie, ktore su napr. znasilnene, alebo ich to ohrozuje na zivote......v tejto situacii by som veru asi aj ja konala inak.......ak sa bavime o interupciach vseobecne,......ine je to naozaj z rozmaru, alebo ekd si to zena pletie s antikoncepciou......ale nejake vynimky si myslim, ze tam treba.....lebo ono to nie je sranda...
no nic idem aj ja sa venovat rodine...

u2jana
28. jan 2011

necitala som celu diskusiu, len chcem vyjadrit svoj nazor.
Cela ta diskusia o interupciach mi pride v dnesnej dobe, ked uz pubertiacky beru antikoncepiciu ako lentiky, uplne neuveritelna. No co sme, zeny, uz uplne "drbnute" ??? Ved su tabletky po styku, fakt este niekto je odkazany na interupciu?
Naozaj neviem, ake percento je zien, ktore su tehotne po znasilneni, ale zas to nebude predpokladam vela.
A ak som to pochopila spravne, tak interupciu dalej vykonavaju lekari za poplatok. Nuz, ked niekto "suka" bez rozmyslania, tak nech potom plati.

maca_p
28. jan 2011

@janinah no veru neviem ci ja o voze, iba KDH presadzovalo a presadzuje zakaz interupcii. btw ty si spomenula desatoro, ktore ked si ja precitam, tak to pre mna nic neznamena. ano, niektori zhresia, vyspovedaju sa, dostanu rozhresenie a hor sa hup sa robi sa to znova. to neznamena, ze kradnem, sulozim kade tade, zabijam.... skoda, ze v tej statistike, ktoru som ti sem hodila nie je uvedene vierovyznanie klientiek. myslis, ze ani jedna krestanka nebola na UPT? poznam min. 2, pricom obe maju po dve deti... citala som od teba citujem: uplne prerusenie tehotenstva, je to umele prerusenie tehotenstva, tak si to oprav v slovniku skratiek.

zaujimave je, ze väcsinou veriaci su proti UPT a zakazat a zrusit vsetko co nie je v sulade s vasim ucenim/hlasanim... fajn, my vam neprikazujeme robit nic proti vasej voli, nik vam neprikazuje podstupit abort. tak neberte to pravo rozhodnut sa ani vy inym zenam. a taktiez to neustale moralizovanie ma vytaca. ako tu uz baby spominali, aborty sa robili a aj sa robit budu akou formou, to nechame do buducnosti na nasich legislativcov, ja len dufam, ze nase zeny nebudu musiet navstevovat tych sarlatanov ako spominas. lebo sarlatan = problem a nik nechce problemy.

a predstav si, ze gynekologicke komisie stale funguju, napr. ked si klientka chce nechat ako formu ATK prerusit vajcovody. 😲

ewellina
28. jan 2011

@maca_p Tebe nevadí, že tým tebou tak často skloňovaným "právom rozhodnúť sa" sa zasahuje iným do práva na život? Bez ohľadu na to, či niekto je alebo nie je veriaci - sú základné etické princípy, ktoré sú skryté v každom človeku, isté normy, ktoré by nemal prekračovať nikto. Napríklad nikto nespochybňuje princíp, ktorý tvrdí, že nie je správne zabiť nevinného človeka. Ak tebe nič nehovorí 10 Božích prikázaní - ok, rešpektujem. No prečo robiť iným to, čo nechceme, aby iní robili nám?

maca_p
28. jan 2011

plod do 12 tt nie je klasifikovane ako clovek. ak to tak niekto citi, UPT urcite nepodstupi.

janinah
28. jan 2011

@maca_p,dakujem za opravu,išlo mi samozrejme o slovo prerušenie,nič sa nepreruší,ale ukončí sa,v tomto prípade bohužiaľ ľudský život ☹
a neviem prečo sa snažíš diskusiu otočiť na dva tábory-kresťania versus ateisti
nemorálni ľudia sú v jednom i druhom tábore,nikde netvrdím opak,ale o tomto sa tu teraz nebavíme
opakovane píšem,že dnešná žena nemá normálny objektívny dôvod na interupciu,je to z 95% čisté sebectvo, a na tom trvám a týmto aj končím svoje príspevky v tejto diskusii,nemám viac čo dodať 😉
a teda plod starý 11 týždňov a 6 dní nie je človek,ale o pár hodín na to má už 12 t. a teda človek je? logicky mi to nesedí a teda to neuznávam

ewellina
28. jan 2011

@maca_p Nie je klasifikované kým?

ewellina
28. jan 2011

@viera27 Väčšina sa teda mýli. Ako inak nazvať fyzickú likvidáciu (nepohodlného) jedinca, než vraždou? Ak teda pomýlená väčšina tvorí zákon, ten zákon je nutne tiež pomýlený.

maja22
autor
28. jan 2011

@maca_p príspevkom o 22:23 si vystihla podstatu, úplne presne!
Nedefinujeme človeka do 12 tt, aby sme obmedzili svoje city, oklamali vlastný rozum a pchali hlavu do piesku... Tak si nahovárame, že sú to len "bunky". Ale môžem nad tým premýšľať koľko chcem, z tých buniek sa utvára človek. Do toho 12 tt to nie je jašterička, šteniatko, mačiatko alebo teliatko a od 12 tt sa to nezačne zázračne pretvárať v človeka... To je celý problém, používame slovník, ktorým chceme zakryť a ospravedlniť hrozný čin zabitia človeka. Do 12 tt tomu vravíme zhluk buniek, lebo cítime, že keby sme mu dali meno, alebo aspoň definíciu človek, nedokázali by sme to urobiť... potratu povieme "prerušenie", akoby to po nejakom čase malo pokračovanie a vieme, že nemá...aby sme si navodili falošný pocit nádeje, že to, čo robíme, nie je zlé... Manipulácia so slovíčkami, ako aj s vlastným svedomím... 😔

ewellina
28. jan 2011

@maja22 Tak ako píšeš, Maji.

maca_p
28. jan 2011

@janinah nezabudaj, ze zijeme v dobe ked pre niektore rodiny je problem prezit aj s jednym dietatom. pre ine rodiny nie je problem mat 3,5,10 deti. ide o to z akeho uhla pohladu sa na to ten ktory clovek pozera. preto ja nehodnotim zenu, ktora UPT podstupi. pre niekoho je 10 deti pozehnanie, pre niekoho su 2 deti existencny problem. nedivam sa na to ako na sebectvo, rozmar, zlyhanie ATK, nemoralnost. len maloktora zena ide na UPT 2 a viac x. kazdy clovek raz zlyha, jeden v tom, druhy v inom. ako sa hovori nikdy nehovor nikdy...

veronikapp
28. jan 2011

nedá mi nereagovať...
@maja22 napísala si to úplne krásne, ďakujem

ewellina
28. jan 2011

@maca_p Píšeš, že rodiny majú problém prežiť. Ty vieš o nejakej rodine na Slovensku - v "dnešnej dobe", ktorej členovia by kvôli materiálnemu nedostatku neprežili? Ak nerátame tých členov rodiny, ktorými boli nenarodené deti?

maca_p
28. jan 2011

@maja22 mas pravdu, len to svedomie, o ktorom stale pocuvam si bude spytovat konkretna klientka UPT, nik iny, ziadna z nas, z vas, tak to nechajte/me na nu.

zda sa vam, baby anti UPT, ze na SVK je malo nechcenych deti? detske domovy praskaju vo svikoch. ci tam maju len romske deti, ktore nie su ziadane? potom je tu kopec DSS, su tam prevazne deti, ktorych vychovu a starostlivost sami rodicia nezvladli, aj ked by si to zelali zvladnut...

ewellina
28. jan 2011

@maca_p áno, nechcených detí je dosť a mnohé z nich majú nie veľmi šťastné detstvo. No karta sa počas života môže otočiť. Poznám takých ľudí, čo mali nešťastné detstvo, no v dospelosti našli svoju životnú lásku, majú deti, prežívajú šťastie. Pozri si trebárs niektorú časť Pošty pre teba.
K tomu, že nechajme to na ňu, ona si bude spytovať svedomie... Keď uvidíš, ako niekto znásilňuje ženu, tak to necháš tak a povieš si, veď je to na svedomí toho chlapa - násilníka? Nebolo by správne obrániť bezbranného pred nespravodlivým útočníkom? O toto nám - "babám anti UPT" ide.

magimary
28. jan 2011

@maca_p bola si už v domovoch, keď vieš, ako praskajú????
uuurčite nie, ani jeden domov už nepraská 😉
to len na odľahčenie...

@maja22 , ako vždy! super 😉

maca_p
28. jan 2011

@ewellina postu pre teba mi davas ako priklad? to nie... 😒 tam su ludia ktori boli nejakym sposobom odluceny ci v DD, ci inak...
znasilnenie nema daleko od moznosti UPT, pokial pridem na scenu neskoro... ale zabudla som aj to by bola vrazda... a hned dvojita. aj toho chlapa a potom aj podla vas toho dietata.... ak by si bola znasilnena (hypoteticky, ked uz spominas znasilnenie), vychovavala by si s laskou takto pocate dieta? s peknymi spomienkami na ten den?
alebo co ak by sa to stalo v buducnosti dcere (ani na to nechcem mysliet) a rozhodne sa pre abort? zatratis ju?

ewellina
28. jan 2011

@maca_p Neodpovedala si mi na moju otázku: Nie je lepšie obrániť nevinného pred nespravodlivým útočníkom, než nechať to na jeho svedomie?
Prečo by som tu mala niekoho zatracovať? Je veľký rozdiel, či poviem že "ten čin je zlý" alebo "ten človek je zlý". Nikde nenájdeš príspevok odo mňa, kde by som niekoho zatracovala, ani v budúcnosti nikoho nebudem.
Ku problému znásilnenia a následného počatia som sa už v tejto téme raz vyjadrovala.