Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

ewellina
17. feb 2013

@vadimka pozri ešte môj príspevok z 15. dec 2012 o 14:49 😉

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

ja som chcela reagovat iba na tvoj nazor, ze interupcia je fyzicke sa zbavovanie sa nepohodlneho cloveka...

..som sa nad tym zamyslela, ze kazda antikocepcia pracuje na tom istom principe, zbavuje sa nepohodlneho cloveka TERAZ....a vies, ja si nemyslim, ze je rozdiel medzi tym co uz konkretne je clovek a medzi tym, co by to mohlo byt....
ano, vidim, ze budes mat stvrte dietatko, ale asi by si uz mala viac, keby si nepouzivala antikoncepciu.....ja tiez nesudim, nemam pravo, iba sa zamyslam.....ze zeny by aj v dnesnej dobe mali po 8 deti nebyt antikoncepcie.....a teda sa pytam, kde su tie deti?????
p.s. aj kondom zabranuje k otehotneniu, chranis sa nim pred pocatim, vedome...cize to dietatko TERAZ nechces.....az ked bude vhodny cas.....lebo sama uznas, priroda by to zariadila asi uplne inak...preto je aj cirkev proti antikoncepcii....to je len moj uhol pohladu, a viem ze nie je od veci sa nad tym zamysliet....

ten prispevok z dec. si pamatam,cennim a dakujem.

malinkaaninka
17. feb 2013

@vadimka rozdiel v interupcii a antikoncepcii je ten,že jedno bráni oplodneniu vajíčka a druhé bráni vyvinúť sa už oplodnenému vajíčku a teda už človeku.
je mi jedno ako ho nazývajú doktori,plod a podobne.tehotná žena ktorá si od tretieho týždňa tehotenstva hladká bruško a pozerá kočíky zároveň prizná že v piatom týždni ísť na potrat nie človeka ale zhluku buniek??

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Áno, stále si myslím, že interrupcia je fyzická likvidácia nepohodlného človeka.
Ale prečo ma stále presviedčaš o tom, že beriem antikoncepciu, keď to nie je pravda? Jediný spôsob, akým regulujeme počet detí, je to, že sledujem, kedy mám plodné a kedy neplodné dni. No a v tie plodné dni jednoducho nemáme sex, ak ešte nie sme na dieťa pripravení. Toto však nie je antikoncepcia. Keď sme sa s manželom vzali, tak sme chceli mať minimálne štyri detičky.
Cirkev je však proti antikoncepcii aj z iných dôvodov, nie len preto, že niektoré druhy spôsobujú potrat už narodeného dieťatka.

vadimka
17. feb 2013

@malinkaaninka

hm, ale interupcia a antikoncepcia brani narodeniu dietata.....cloveka......zato, ze my nevieme fyzicky dokazat, ci by prislo k oplodneniu keby bolo keby nic nemeni na fakte, ze to dieta nechceme, branime sa mu narodit, zbavujeme sa vopred zodpovednosti ...ale to je hlboke dusevne sa zamyselnie...v ktorom mi tiez moze byt jedno ako to dr. nazyvaju...a ci uz doslo k oplodneniu alebo nie....

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Súhlasím s tým, čo píše @malinkaaninka . Je veľký rozdiel medzi neoplodneným vajíčkom - čo je len jedna ľudská bunka a medzi už oplodneným vajíčkom - čo je už vlastne nová ľudská bytosť, ktorá už žije svoj život - vyvíja sa.

malinkaaninka
17. feb 2013

@vadimka trochu ťa poopravím.potrat sa týka bytostne piateho božieho príkazu.antikoncepcia skôr nepriamo.tam ide o to,že regulovať počet narodených detí má len Boh.jedno aj druhé sa prieči vyznaniu,bezpochyby.
a poviem to na plné ústa,aj ked sa možno nepatrí.je pre mňa priatelnejšie zniesť trebars kondom ako ísť zabiť svoje vlastné dieťa. aj ked v ponímaní hriechu je tam rozdiel,koniec koncov hriech sú oboje.akurát inak závažné.

ewellina
17. feb 2013

@vadimka No aj tak, myslím, že ti trošku rozumiem: Ideálne je samozrejme to, ak manželia sú vo všeobecnosti otvorení pre vznik nového života a neberú žiadnu antikoncepciu. Ale sama vieš, že často z dosť vážnych dôvodov sa nedá byť otvorení pre príchod nového dieťatka.

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

nesnazila som sa ta o nicom presvedcit 😉
interupcia- fyzicka likvidacia nepohodlneho cloveka
antikoncepcia- moralno- dusevna likvidacia nepohodlneho cloveka

beriem tvoj nazor.....

ewellina
17. feb 2013

@malinkaaninka Podľa učenia Cirkvi Boh nemá nič proti tomu, ak z VÁŽNYCH dôvodov regulujeme počet detí. Len ten spôsob, akým ten počet regulujeme, je dôležitý. Proti prirodzeným metódam nemá Cirkev nič.

vadimka
17. feb 2013

@malinkaaninka

inak zavazne?????
ale pre koho? pre teba? nas? pre BOHA?
prepac, trosku ma to pobavilo 😉

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Lenže pri antikoncepcii (tej neabortívnej) ešte žiadny človek neexistuje. Tak tam niet čo likvidovať. Keď už, tak by som to povedala takto:
antikoncepcia: morálno - duševná likvidácia MOŽNOSTI vzniku nepohodlného človeka.

Môže byť? 😉

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

prepac, ale ja sa o cirkev a ich zakony, ci je hriech zavazny alebo menej vobec neopieram, je mi to jedno.....lebo moj BOH S NASOU cirkvou, nema nic spolocne...teda narazam na hriechy, ktore akoze stanovila cirkev....

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

moznosti - rovna sa VELKEJ PRAVDEPODOBNOSTI 😉

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Dobre, ty si niečo spomínala, že Cirkev je proti antikoncepcii, tak som nadviazala na to.
S tým názorom síce tiež nesúhlasím, že Boh nemá s Cirkvou nič spoločné, ale to už je ozaj iná téma.

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Veľkej pravdepodobnosti - ťažko povedať, či veľkej, či menšej, no ale dajme tomu. 😉

vadimka
17. feb 2013

@ewellina

ANO, spomenula, lebo je tu urcite vela zien, co chodia do kostola, uzivaju chemicku antikoncepciu ale zaroven maju velke odsudenie pre fyzicku interupciu....ze vlastne tiez nie su daleko od zbavovania sa zodpovednosti od velkej pravdepodobnosti narodenia cloveka.....svojho dietata.....
o.k. som rada, ze tebe to s tym planovanim vychadza. vela zdravia detickam. 😉

ewellina
17. feb 2013

@vadimka Aj Tebe všetko dobré. 😉

maja22
autor
17. feb 2013

@vadimka viem, že som hriešny človek, ale mám potrebu reagovať na tvoje slová - nikdy som žiadnu antikoncepciu nebrala, som veľký "propagátor" prirodzených metód plánovaného rodičovstva, lebo si uvedomujem, že aj mechanické, chemické alebo akékoľvek bránenie počatiu je miešanie sa do Božích plánov. Prirodzenými metódami hovoríme Bohu, že máme síce vlastné predstavy o rodičovstve, ale aj zasiahne, prijmeme jeho vôľu... A potratové účinky HAK sú mi tiež známe 😉

maja22
autor
17. feb 2013

Inak, toto bola dobrá škola, pocítila som na vlastnej koži, ako sa človek cíti, keď je obvinený z niečoho, čo neurobil...

malinkaaninka
17. feb 2013

@vadimka tak sa bav,toto nie je humorna tema.aspon pre mňa.potrat je do neba volajúci hriech,antikoncepcia ťažký hriech.pre Boha to nie sú rovnocenné hriechy.stačí takto?alebo humornejšie?

darkabarka23
17. feb 2013

@malinkaaninka Ako to myslíš,že pre Boha nie sú hriechy rovnocenné?Boh povedal:Proste a bude vám odpustené.
Takže podľa teba boh neodpustí vrahovi,ktorý svoj čin ľutuje,a obracia sa ne neho s prosbou o odpustenie,lebo je to väčší hriech ako klamstvo?Tak by to by nebol BOH,lebo boh je láska,a odpustenie.Každý si nesieme nejaké hriechy,je jedno či veľké,alebo malé,ale ak naozaj niečo ľutujeme bude nám odpustené,ale v prvom rade,musíme odpustiť sami sebe.A to tiež hovorí BOH.

malinkaaninka
17. feb 2013

@darkabarka23 mrzí ma to,ale nemáš pravdu.uvedomiť si svoju hriešnosť,olutovať hriech je základ.
prečítaj pogúgli o úplných odpustkoch.nie všetky hriechy stačí olutovať pri spovedi..

darkabarka23
17. feb 2013

@malinkaaninka vieš,pre mňa neplatia pravidlá žiadnej cirkvi,ja sa nepotrebujem spovedať tretej osobe,ja sa spovedám priamo Bohu.Pre mňa je Boh živý,je pre mňa stelesnením lásky,modlím sa priamo k nemu vlastnými slovami,nepotrebujem k tomu žiadne naučené motliby,mám osobný vzťah priamo s Bohom,a vďaka Bohu prijímam a dávam lásku,odpúšťam,Boh mi dáva duševný pokoj,a verím,že mi odpustí.Toto je môj pohľad na vieru.Samozrejme chápem,že ty máš iný pohľad na vieru,beriem to a tolerujem.

malinkaaninka
18. feb 2013

@darkabarka23 samozrejme že sa spovedáš Bohu.on ti dáva rozhrešenie kňazovou rukou.kňaz je len prostredník.Boh dal desať Božích príkazov,nie cirkev.Je teraz velmi moderné vyberať si z vierovyznania to čo mi je prípustné.avšak tam..tam na druhom svete môže byť všetko inak ako si myslíme..

ewellina
18. feb 2013

@malinkaaninka Ja viem, že máš pravdu, ale toto sú veci, ktoré sú príliš zložité na vysvetľovanie a na pochopenie zvlášť pre ľudí, ktorí už svoju pravdu majú a o nejaké hľadanie záujem nemajú. (Vo všeobecnosti)

darkabarka23
18. feb 2013

@malinkaaninka ano viem,že kňaz je prostredník,ale ak ja chcem odpustenie,nemusím ísť za kňazom,môžem prosiť priamo Boha,ktorý mi môže odpustiť.Samozrejme,že desať božích prikázaní je smerodajné.Ja si z vierovyznania nevyberám,ja si vyberám z toho,čo hovorí biblia-božie slovo.Pre mňa to je viera.Ja ako veriaca by som podporila každého človeka,ktorý ľutuje to čo spravil,utvrdila by som ho v tom,že viera je cesta,a ak úprimne ľutuje,bude mu odpustené.Ani jedna z veriacich to tu však nikdy nenapísala.Namiesto toho sa tu len odsudzuje.A Boh tiež vraví,že nemáme súdiť.Nikto nikdy nevie,to akej situácie sa dostane.Cirkev pôsobí všade,aj vo väzniciach,kde sú vrahovia,najťažšieho kalibru.Keby boli už tu na svete odsúdení v Božích očiach,tak potom nechápem,načo by tam cirkev pôsobila.

vadimka
18. feb 2013

@darkabarka23

suhlasim uplne so vsetkym co si napisala...podobne Boha vnimam aj ja....
.. zo vsetkeho ma najviac "hneva" 😉 , ze napr.
@malinkaaninka pise, "mrzi ma to, ale nemas pravdu"
aku pravdu? kde je ta pravda? pravda je predsa vzdy v laske....trosku ma hneva, ze niektore baby pisu tak, akoby nic ine okrem ich vnimania Boha neexistovalo...pobyvala aspon jedna z vas v Bozom kralovstve? nie, dosial nie...no vyjadrujes sa napr. ty malinkaaninka, akoby si tam uz sto krat bola...prepac, ale naozaj mi pride na pousmiatie, ale vobec nie zo zla, ako to vnimas ty, ze Boha vidis ako prisneho sudcu, ktory ma obrovsku knihu a v nej nalinajkovane, aky hriech je vaznejsi, ze to ma odstupnovane a podla toho kona....toto mi pride usmevne, ale este raz opakujem, vobec nie zo zla.....ja si Boha prestavujem ako nekonecnu lasku, ktory je zhovievavy k nam hriesnikom....ani on nas nesudi..sudime sa iba my ludia....mna velmi ovplyvnila kniha CHATRC ....pocitila som, ze takto nejak to je....ze len my ludia sme prilis obmedzeny aby pochopit, ze kazdy ma tu svoju pravdu, ktoru Boh chape,....ze lubi rovnako zlocinca,klamara ako cloveka spravneho, ktory kona dobro...ale naopak, toto mi pride prilis zlozite vysvetlovat ludom, ktory veria klasicky katolicky....
okrem ineho, mi velmi pomohla knihami aj L.Byrne...napr. v knihe anjeli v mojich vlasoch sa venuje aj teme zien, ktore podstupili inerupciu....dala mi vela sily a lasky....pochopenia....viery.... 😉

vadimka
18. feb 2013

naozaj ma baby mrzi, ze sa tu vela krat ohanate pravdou....vasou pravdou....toto slovo je prilis zlozite,pravda ma vela podob....a to co vy nazyvate pravdou je vela krat iba vas nazor....vas pohlad..ovplyvneny vychovou napr.....nikto vam ten nazor neberie....no je trufale vyjadrovat sa...je to tak, alebo onak, ak sa to tyka Boha, ktoreho si privlastnili rozne nabozenstva...aspon podla mna 😉

ewellina
18. feb 2013

@vadimka Pravda je len jedna. 😉
My sa k nej môžeme len viac alebo menej priblížiť. 🙂
Chatrč som čítala aj ja. 😉