Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

zuzanockamt
2. feb 2009

dufajme, ze sa este zabka ozve ... som zvedava ako sa rozhodla ... je to naozaj svinstvo, ze sa clovek musi takto rozhodovat a nemoze mat dieta preto, lebo ho jednoducho chce a musi zvazovat financnu situaciu a kalkulovat stale a rozmyslat, ci si to moze vobec dovolit 😠 ... je to hrozne 😠 😖 ☹

natashkaa
2. feb 2009

Hej hej dievcata hovorte si co chcete len kazda jedna pozerate na SEBA!!!!!! ze ako to zvladate Vy, ako ste sa s tym zmierili Vy, ako je Vam luto a podobne...Ja tu pre Boha hovorim o tom dietati!!!!!! Mne je jedno ako ste sa s tym vysporiadali vy a podobne. Ja nedokazem trapit cloveka, nedokazem sa pozerat na jeho trapenie, nedokazala by som byt za jeho zivot, ktory nema zmysel zodpovedna. Ja tu ale nepisem o detoch s Downovym syndromom a podobne tie maju dnes vela moznosti dokazu zit. Ja rozpravam o tazko poskodenych detoch ktore sa narodia, nedokazu primat samostatne potravu trapia sa v bolestiach a za 3-5 rokov odidu. To su tazke geneticke poskodenia to je pre mna BEZCITNOST A ZA TYM SI STOJIM!!!!!!!!!!!!!!

etuska
2. feb 2009

zabka,ozvi sa nam prosim,akokolvek si sa rozhodla 😔

kveta
2. feb 2009

Natashkaa, my máme takúto poruchu embrií, že je zvýšená šanca, že dieťatko do dvoch rokov nevyhnutne umrie. Nechcem sa nikdy dostať do situácie, že by som vedome takéto niečo dopustila dieťatku, že by umieralo, lebo ja som si chcela risknúť, či sa nám predsalen nenarodí zdravé bábo /šance na zdravé bábo sú u nás vyrazne slabšie než na choré/ a tak sme sa rozhodli, že s našimi embriami sa o dieťatko nepokúsime. Ale úprimne, keby som vedela, že dieťatko v mojom brušku má takúto diagnózu, šla by som na interupciu, aby v bolestiach celé mesiace neumieralo. A potom by som sa asi zbláznila z výčitok svedomia.

Bolo pre mňa zaujímavé hovoriť o tom s jedným naším známym. Povedal nám, že on by to riskol a prijal dieťa nech by bolo akékoľvek. Osud miluje iróniu. Tomuto známemu sa po umelom oplodnení narodilo dieťatko, ktoré má vďaka extrémne predčasnému pôrodu mierne poškodené pľúca a môj známy sa rúca a zvažuje, či to stálo za to liečiť neplodnosť... Nechcem domyslieť, čo by s tým známym bolo, keby malo tú poruchu, ktorá hrozila u nás... Zvláštne aký je človek odvážny, kým starostlivosť o postihnuté dieťatko neuvidí/neucíti na vlastnej koži a keď sa ho takéto riskovanie osobne netýka.

etuska
2. feb 2009

Kveti,veru,lahko sa hovori,ked to clovek nepreziva na vlastnej kozi 😔

maja22
autor
2. feb 2009

Natashkaa, ty v tom vidíš sebeckosť a bezcitnosť mám, ja v takýchto ťažkých postihnutiach vidím ďalšiu záhadu života... Nechápem, prečo sa tak ťažko postihnuté dieťatko narodí (lebo veľa ťažko postihnutých detičiek zomrie ešte v čase vývinu u matky, bez zásahu človeka), nechápem, prečo sa trápi ešte týždeň, mesiac, rok, tri... Ja tam ten zmysel utrpenia nevidím... Tak, ako nevidím zmysel v utrpení detičiek, ktoré sú do 2, 3, 5...rokov zdravé a zrazu bum... rakovina, svalová dystrofia a čo ja viem aké hrozné choroby ešte existujú... 😔 Pri dospelom človeku si môžem povedať, že tá choroba je možno výsledok jeho nezdravého spôsobu života, alebo je to dôsledok jeho duševného utrpenia, ktoré sa prejaví fyzicky, alebo si tiež neviem povedať nič... Nad zmyslom utrpenia môžeme dumať roky, celý život, aj tak nám to vtisne slzy do očí, pri deťoch zvlášť... Áno, mám na to isté vysvetlenie z pohľadu viery, ale pri maličkých deťoch je to aj tak ťažké prijať... Napriek tomu si myslím, že matka, ktorá privedie na svet ťažko postihnuté dieťa, si nezaslúži prívlastok bezcitná... Možno tiež nechápe, bolí ju to, plače, ale miluje... Viem, nie každá takéto dieťatko prijme, alebo je schopná sa o neho postarať, každý má svoju hranicu sily a odvahy... Ale ešte stále mi to nedáva právo život zobrať... Nie je to bezcitnosť, je to rešpekt pred životom ako takým... Možno zmysel toho všetkého raz pochopíme... 😔

luciauk
2. feb 2009

natashka, ja som hovorila svoje pocity. nehovorím, že by to bolo ľahké. ale povedala som aj to, že nič nie je čiernobiele. nie som ani za utrpenie. pred pár mesiacmi som psychicky podporovala ženu, ktorá sa rozhodla za prerušenie v 18.tt. dieťatko bolo veľmi poškodené a okrem iného mu chýbala polovica mozgu, takže by pravdepodobne umrelo ešte v maternici. rozhodla sa tak, ako sa rozhodla a v živote by som ju neodcudzovala...práve preto, že aj keď som celé dni rozmýšľala, ako by som sa rozhodla na jej mieste, na odpoveď som neprišla. z jednoduchého dôvodu. ja som sa rozhodovať nemusela. za mňa rozhodla príroda.
ale utekať na interupciu, pretože nejaký pán obvodný gynekológ povedal...

mám niekoľko známych a kamarátiek,ktoré sa rozhodli doktorom oponovať a detičky sú zdravé alebo s oveľa menším postihnutím. tak isto sa kamarátke stalo, že dieťatko "vraj" zdravé, bolo ťažko postihnuté a po pár týždňoch umrelo...aj taká je medicína.

nemôžeme ale hovoriť ani za tých ťažko postihnutých. nikto z nás nevie ako sa cítia, čo prežívajú 😒

m311293
2. feb 2009

jo holky, tohle si musíme vyřešit každá sama, nevím kolik z vás stálo před rozhodnutím zda porodit postižené dítě nebo jít na inerupci. Já před takovým rozhodnutím stála a můžu vám říct že to bylo nejtežší co mně v životě potkalo.

natashkaa
2. feb 2009

Ok. Kazdy ma svoj nazor. Uz sa o tom nebavme lebo je mi z toho len smutno a konik ma byt o radosti. Ja som asi slaboch pretoze nedokazala by som sa pozerat na to proste by som to nedokazala.

luciauk
2. feb 2009

m311293, to mi je ľúto ☹

natashka, nikdy nevieš 😉 možno by si sa postarala oveľa lepšie ako niekto, čo sa bije do pŕs. ja neviem...kto vie, čo nám život prinesie 😕 ale ako hovoríš, bodaj by len radosť z brušiek a bábätiek.

ramzesa
2. feb 2009

Citam tuto diskusiu ajked velmi neprispievam v poslednom case na MK. Mna akurat napadlo ako som citala pribeh zabky. Pises,ze uz ako tehotnu Ta prepustia. Ale aj vtedy ak by na rodicovsku dovolenku nastupil Tvoj manzel? Viem,ze niekde to takto riesili. Nastupila by si na MD ktora je povinna niekolko tydnov pred porodom,aspon myslim,ze niekedy bola povinna a po porode by si sla pracovat.Nedalo by sa takto dohodnut so zamestnavatelom? 😕

etuska
2. feb 2009

Ramzesa-no uvidime ci sa Zabka ozve,ak nie,tak asi uz ma po UPT,aj ked pevne dufam,ze nie 😔

m311293
2. feb 2009

luciauk, je to už 12 let, a tenkrát to za mně rozhodla příroda, ale když řekli: " budete mít postižené dítě, než budou výsledky, přemýšlejte o tom zda si dítě necháte nebo ne" nevěděla jsem co mně čeká, nejdřív se to zdá jednoduché a čím déle čekáš, tím víc zvažuješ všechna pro a proti, probíráš to s rodinoum sama se sebou zepředu zezadu, sháníš informace a čím víc jich máš tím je to těžší a těžší, nespíš a přemýšlíš ale jednoznačné řešení nemáš.
Pardox...věřící to mají jednodušší, my pohani máme více možností a více zvažování a taky více starostí 😵

maja22
autor
2. feb 2009

m311293 myslíš, že my veriaci to máme jednoduchšie? Tak si predstav: sex až po svadbe (6. prikáz.), nevyvolávať hádky so svokrou či inou "vyženenou rodinou " (4. prikáz.), neokrádať šéfa a vlastne nikoho, takže žiadne "prilepšenie" do rodinného rozpočtu (7.a 10. prikáz.), byť verný stále tomu istému partnerovi, aj keď nás už po čase omrzel (9. prikáz.), no bolo by to na dlhšiu debatu.. 😀 😀 😀 😀 Ale nie, len som to tu chcela trochu odľahčiť, no svojím spôsobom máš pravdu, veriaci to naozaj majú aj v piatom prikázaní "jednoduchšie", ale len na prvý pohľad... Lebo iné je vedieť, ako to má byť a iné je sa podľa toho správať a aj tak žiť... Hoci sa vraví, že Boh dá len také bremeno, aké človek dokáže uniesť, v podstate som slaboch a prosím Ho, aby ma ťažkých bremien ušetril... 😔 A tiež si myslím, že veľa veriacich, na ktorých také bremeno doľahne, rieši v sebe tú otázku prečo... Prečo ja...

zabka7777
3. feb 2009

ramzesa - mna neprepustia, to by nemohli len preto, ze som tehotna, mne nepredlzia zmluvu, ktora je na dobu urcitu zatial, pretoze tehotnej ju jednoducho nepredlzia. Ak tehotna nebudem, dostanem dalsiu zmluvu - uz na neurcito.

kveta
3. feb 2009

Vernosť, nekradnutie, nevyvolávanie hádok a sex až po svadbe som dodržala aj keď nie som veriaca. Je to súčasť mojej morálky. Ale nechcem sa teda niekoho dotknúť, ale z mojich kamarátiek podviedli manželov len tie veriace - tomu hovorím paradox. A pokúšali sa o počatie dieťaťa pred svadbou len tie veriace... Ale uznávam, že mám asi divnú vzorku veriacich okolo seba. Ale nebránilo im to poučiť ma, že o dieťa som prišla, lebo som sa nechodila modliť do kostola... No, hlavne, že ony si deti vymodlili na loži a potom do pôrodu dúfali, že sú manželove... 😀

sassi
3. feb 2009

kvetka takých "svätých" mam najradšej, tiež take poznám... čím častejšie behaju do kostola, tym horšie su
ja veriaca som, verím v boha .. ale do kostola nechodím, z cirkevníkov sa mi dviha žaludok, sama pretvárka, fakt česť výnimkam 😉

sassi
3. feb 2009

zabka, už si sa rozhodla?

titkovamiriam
3. feb 2009

ved sa vyspovedaju 😀 😀 😀 a budu cisty-poznam 😠

expertka8
3. feb 2009

...tato tema zmenila nazov????.... z interupcie na cirkevnikov???? 😕 😕 😕

sassi
3. feb 2009

expertka, len sa tak vyvinula ... proste taka polemika, či to maju horšie veriace alebo neveriace ženy, rozhodnuť sa pre UPT 😉
Inak poznam ženu, čo čakala 6. dieťa a chcela isť na UPT a farár ju odhovoril. Tak maju 6 synov v 3-izbáku a žiju si v pohode. Da sa to isto, len ja neviem, či by som sa vedela tak obetovať a uskromniť
Dufam že dieťa č. 6 nebudem musieť nikdy riešiť. Zatial máme len 2, viac sa neplanuje, aj sa chránime ... ale keby prišlo, tak by bolo, na UPT by som nešla ... už sme o tom s manželom diskutovali 🙂

expertka8
3. feb 2009

....sassi...casto je to o "...kde je vola...tam je cesta..." 😔

sassi
3. feb 2009

no po 6. zostala neplodna, mala nejaké problemy
ale verím tomu, že keby nie, ma aj 7. dieťa ... možno by konečne vyšlo dievčatko, lebo ma 6 šikovných synov 🙂

elle64
3. feb 2009

Boha neoklame nikto, ani tie vaše známe a neznáme z vášho okolia. 🙂 😉 😲

m311293
3. feb 2009

no já taky dodržuji deset přikázaní, teda snad kromě dvou, neber jméno boží do úst nadarmo ( nevím číslo, ale tak je to nějak) a pomni abys den sváteční světil ( bo když byly žně tak se makalo i v neděli). A te´d holky, které jste dodržela sex až po svadbě? ha? 🙂 🙂 🙂

víš maji, ty prosíš boha aby ti sňal břemeno a já se musím spoléhat na sebe.

a teď k téme, psalo se tady o adopci jako možnosti jak vyřešit neplánované těhu. Myslíte si že naše společnost je dostatečně zralá aby toto řešení bylo pro ni schůdnější?..... Myslím tím to, když žena bude chodit s bříškem a pak se jí lidé zeptají kde má miminko a ona řekne : dala jsem ho k adopci" co si pomyslí? jak to přijmou? nebude za krkavčí matku? .........UPT je mnohem anonymnější a nikdo si ničeho nevšimne. A taky citová vazba, k dítěti ( byť v bříšku) se spíš navážete, těžké je potom rozhodování, pak je žena pod obrovským tlakem ze strany okolí.
V tomto směru si myslím že UPT je pro psychiku méně náročné než se vzdát narozeného dítěte.

Jo a podívejte se na film Juno, je to o tom.....a taky bych měla spoustu otázek pro věřící ale to je asi do jiné témy.

maja22
autor
3. feb 2009

m311293, v tom mám teda asi naozaj ľahšie, že sa nespolieham len na seba... film Juno som zatiaľ nevidela... tiež si myslím, že naša spoločnosť nie je "dostatočne zrelá" chápať adopciu ako lepšie riešenie, hoci na druhej strane pravda vždy raz vyjde najavo... dostatočná zrelosť spočíva aj v osvete... napr. na začiatok by bolo dobré premenovať "umelé prerušenie tehotenstva" na "násilné ukončenie tehotenstva" a trošku by sa náš pohľad na to zmenil...😔

Otázky pre veriacich môžeš smerovať sem: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
🙂

etuska
3. feb 2009

m311293-ved prid do inej temy-pokecame 🙂
Kveta-"nech hodi kamenom kto je bez viny" 😔 -ale ako pises,mas zvlastnu zbierku "veriacich kamaratiek" 😅 😅
Castokrat je viera o niecom inom ako "len" o chodeni do kostola.Ale to je fakt do inej temy.

Zabka-ako si sa rozhodla?Nemala si ist do nemocnice vcera? 😕 😕

m311293
3. feb 2009

okamžitá adopce a utajované porody, by měli mít oporu i v legislativě, ale když vidím postoj našich představitelů k této prolematice, tak to asi jen tak hned nebude. Já bych snad nebyla pro název násilné, spíš umělé ukončení, násilné zavání násilím, a až tak žhavé to nebude, myslím že je to dobrovolné rozhodnutí a ne násilné.

http://filmpub.centrum.cz/kino/170052-recenze-j...

maja22
autor
3. feb 2009

Prečítala som si tú recenziu, dúfam, že ten film uvidím niekedy aj v tv... 🙂
To áno, rozhodnutie matky či oboch rodičov je, resp. by malo byť dobrovoľné, ale pre toho počatého človeka je ukončenie jeho života násilné... 😔

m311293
3. feb 2009

holky přiznám se, do vaší témy už chodím delší dobu, jen tak okukuji,a zaujal mně příběh Magimery, proto to sleduji, zatím nepíši, spíš jen sumíruji myšlenky a pocity.