Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

kaktusik007
19. jan 2011

@tekvicka17 super spravicky - mam radost 😉 ja som sa zrovna 17teho dozvedela, ze 30.03.2011 rodime 😀 😀 😀
@maca_p ano, je to rozhodnutie kazdej jednej z nas... ako hovori jedno myslim ze cinske prislovie - sudit ta budem az ked prejdem v tvojich topankach niekolko tisic kilometrov.... ci tak nejako 😉

tekvicka17
19. jan 2011

@maca_p Držím ti tiež palce, aby všetko dobre dopadlo. A výsledky krvi a amniocentézy si mala v poriadku?

helenka333
20. jan 2011

@tekvicka17 ahoj...dosť dávno som tu nebola, a teraz som si prečítala celý tvoj príbeh....OBDIVUJEM ŤA...a musím sa priznať, až som slzy mala na krajíčku, určite si sa rozhodla správne, veľa žien by malo z teba brať príklad, prežila si toho dosť a ja Ti prajem len to najlepšie, aby si ste boli s bábätkom zdravé!!!Prajem veľa veľa veľa sííííl!!!A to s mníchom bol asi ako dar, nevieme to na 100% nikto to dokázať nevie, či to bola náhoda alebo nejaký odkaz, no môj názor je, že nič v živote náhoda nieje, určite za tým môžeme hľadať niečo iné, ale to každý z nás vycíti. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Prajem veľa šťastia a drž sa aj nadalej!Dnes moja modlitbička určite bude aj pre teba!!!! 🙂

tekvicka17
20. jan 2011

@helenka333 Ďakujem pekne, veľmi ma to potešilo. Nemám pocit, že by ma mal niekto obdivovať, ja som si len dedokázala predstaviť to, že mám ísť na potrat a ten pocit po. Dlho by mi trvalo, kým by som sa z toho dostala. Určite by ma to poznačilo na celý život a nikdy by som sa s tým nezmierila. Teraz už viem, že nič nieje také zlé ako sa zdá byť na prvý pohľad. Ďakujem ešte raz 😉

enilora
21. jan 2011

@katy31 ďakujem vám za reakcie

lucinocka
22. jan 2011

chcela by som reagovat na temu : https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ako-casto-sa-moze-podstupit-interupcia/
ktora bola presmerovana sem.

Aj my sa snazime o babatko..teraz pol roka a dala by som vsetko na svete, aby ku nam konecne prislo, ale reakcie v tejto teme mi pridu prehnane, kedze nevieme, co konkretne sa dotycnej stalo. Vsetky pisete, ze je sprosta, lebo mala pouzivat antikoncepciu..a co ak im prave ta zlyhala? Dotycna sa nerozpisuje ako to presne bolo, preto mi pride neadekvatne ju takto napadat. Nic o nej nevieme..a myslim, ze ani to nebolo zmyslom temy- asi sama vie co sa deje, co urobila a co nemala... cchela odpoved na otazku...
Tolko moj nazor..

lucinocka
22. jan 2011

@mamutka asi nevie co chce 😀

maca_p
25. jan 2011

dnes som v TV zachytila spravu, ze v bratislave vo vsetkych troch FN nebude mozne poziadat o interupciu. zda sa mi to ako velka rana pre slobodne rozhodnutie zien, zamedzenie pristupu k zdravotnickym sluzbam i rana demokracii! viem, ze istu dobu sa nevykonavaju interupcie v TT. nakoniec si to KDHaci vymozu takymto podlym sposobom, ked hlasovanie v parlamente pred casom nepreslo a myslim si, ze tento hon na interupcie este neskoncil. predpokladam, ze o chvilu mozeme cakat, ze vsetky nemocnice, ktore nesu v nazve sväta donutia lekarov uplatnit si vyhradu vo svedomi.
mne je z toho veru na nic... mozno by sa k tomu mohla vyjadrit nejaka lekarka na MK, ako to v skutocnosti je.

filipal
25. jan 2011

@maca_p je to tak ako pises. interupcie budu vykonavat len sukromne zariadenia.
dnes to bolo uz aj v Sme a na Markize v spravach.
obavam sa toho, ze menej solventne zeny, ktore su aj tak rozhodnute pre interupciu, pojdu k nejakym anjelickarkam ako volakedy.....

kaktusik007
25. jan 2011

@maca_p tiez som to zachytila... a taktiez k tomu komentar, ze vyhradu vo svedomi si smie uplatnit jednotlivec, avsak nemocnica ako taka predsa nema svedomie 😠 😠 😠 😠

ako ja nei som zastancom interupcii - ale musia byt povolene, nemozeme ich predsa zakazat - malo by to daleko fatalnejsie nasledky pre zeny a spolocnost...

a potom --- ako vravi jedno cinske prislovie (neviem rpesne, len cirka) : sudit ta budem ked prejdem v tvojich topankach 1000 km....

maca_p
25. jan 2011

baby, som zvedava, o kolko % bude narast v dojceneckych ustavoch a dets. domovoch a kolko zboznych rodin si nechcene dutuchy osvoji.
ja som tiez nikdy nepotrebovala zakrok, mam 36 rokov a o chvilu budem mat dalsie bejby. ale proste ma stve, ze niekto si dovoli robit taketo rozhodnutia bez toho, ze by sa k tomu mali vyjadrit odborna verejnost a budu obmedzene zeny prevazne zo soc. slabsich rodin!!!
osobne si myslim, ze vyhrada vo svedomi je len zamienka KDH!
keby si sudcovia uplatnili vyhradu vo svedomi, ze nebudu rozvadzat manzelstva uzatvorene v kostole??? keby si policajti uplatnili vyhradu, ze nebudu strielat po pachateloch, ale tam sa lipsic vyjadri, ze policajt si nemoze uplatnit vyhradu vo svedomi. tak ako to je, jeden moze a iny nie? preco je gyndak gyndakom, ked studium mediny vyzadovalo aj studium vykonania interupcie? tak taketo zakladne veci ja nepochopim!!! a v podstate vela veci z kuchyne KDH nepochopim...

maggie2
25. jan 2011

@maca_p A Ty by si si osvojila? Aj gyndák môže byť len človek, ktorý nemá to srdce vykonať potrat. Urobí to jeho kolega. A ver takých na SK vždy BUDE DOSŤ. Takže žiadne strachy, keď myslíš na tie obmedzené chudobné ženy. Žeby trochu osvety im urobiť, že v rámci svojho ničnerobenia by mali aj menej nechránene súložiť - to by skôr napadlo mňa ako moralizovať. Dojčenské ústavy a detské domovy sú plné detí to je fakt, ale majú právo žiť. Príde mi scestná predstava, povedať dieťaťu vieš čo, Ty si tu, lebo matka nemala ísť možnosť na potrat, vlastne si tu na obtiaž, najlepšie bude ak po dovŕšení plnoletosti spáchaš samovraždu, lebo si vlastne nikdy existovať nemalo....

magimary
25. jan 2011

@maca_p, bola by si prekvapená, koľko je nás "zbožných", čo sme si tie deti osvojili...
a nie preto, že to KDH uvarilo vo svojej kuchyni 🙄 😉 /btw., rozhodol sa tak riaditeľ FN, nie ministerstvo/
existujú aj iné princípy...
(napr. aj ten, že tieto deti sú rovnako úžasné, ako ktorékoľvek iné...jeden takýto "potrat"/-prepáč, Láska moja/ mám doma, keďže jeho matka sa o ňom sama takto vyjadrila)

a, súhlasím s @maggie2

maca_p
25. jan 2011

@maggie2 to rada pocujem, ze takych doktorov tu bude stale dost, ktori budu vykonavat prerusenia, len je otazne, ze ci to nadalej budu vykonavat legalne... predpokladam, ze tento akt v BA FN nie je konecnym aktom. a skutocne rada by som vedela, ci si zrazu vsetci gyndaci zacali uplatnovat vyhradu alebo je to dalsie nariadenie z MZ.

mne zasa pride scestne ak by mi niekto nieco zakazal, nodovolil, obmedzil ma a musela by som s tym zit. ako ma potom vzniknut puto medzi matkou a dietatomm ked je nechcene? resp. mnoho zien ide na prerusenie, ze zlyhala nejaka forma HAK, boli tu pripady, ze zena otehotnela po sterilizacii, co ak otehotnie zena z nepriaznivym zdravotnym stavom? aj na tento fakt treba mysliet. nie hned vsetko rusit, zakazat!!

ci by som si osvojila? ak by moj muz nenamietal, tak biele dieta, co najmensie, zdrave. ano.

maca_p
25. jan 2011

@magimary to zboznych nemyslim osobne...
kto sefuje riaditelovi FN?

magimary
25. jan 2011

@maca_p presne o tom hovorím, že riaditeľ FN sa dištancoval od toho, že by to bolo rozhodnutie jeho "šéfa"...

maca_p
25. jan 2011

@magimary tak tomu neverim, aj ked to tvrdi.

ako baby ja nie som proti detom, proti osvojeniu, proti nahr. rod. starostl. prave naopak, je to fajn, ze su ludia ktori sa o ne staraju . ale zena sa ma rozhodovat sama za seba, ak je svojpravna - samozrejme.

magimary
25. jan 2011

@maca_p ja zase netvrdím, že tomu verím, ako Sv. Písmu,
ale zase nehádžem hneď všetko zlé na kohokoľvek (v tomto prípade KDH), najmä, ak si tým nie som vôbec istá....
a za druhé, je fajn, že si myslíš že je celá NRS fajn, ale trochu dehonestujúco si sa o nás vyjadrila vyššie 😒 😔

maca_p
25. jan 2011

@magimary prepac/te (vsetky), nemyslela som to osobne.

myslim si, ze je to pokracovanie v tom, ze to KDH nevyslo v hlasovani v parlamente, pred rokom, dvoma? nespomeniem si presne. kazdy mame pravo na trochu subjektivizmu a toto je ta moja trocha.

magimary
25. jan 2011

@maca_p jasne, v pohode
a chápem tvoju trochu,
to vyššie bola moja 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maja22
autor
25. jan 2011

@maca_p keď si napísala, že si zvedavá, koľko "zbožných" rodín si nechcené deti osvojí, napadli mi dve veci. Prvá, v kontroverzných veciach, kde existujú 2 nezlučiteľné pohľady (ako tu, čo je väčšie právo - právo na slobodnú voľbu ženy, alebo právo na život dotknutej osoby, tuná dieťaťa), sa tie dva tábory najčastejšie delia na "zbožné" a na "moderné" - zovšeobecnene. Pričom nie každý, konkrétne pri umelých potratoch, kto vykonanie tohto činu odmieta, je skutočne "zbožný". Myslím si, že sa nájdu aj ateisti, ktorí toto považujú za nešťastné riešenie a dávajú od neho ruky preč. A druhá vec, čo mi napadla - ak sa o niekom tvrdí, že obhajuje istú vec preto, lebo je "zbožný", stojí za úvahu zamyslieť sa nad tým, aké náboženstvo vyznáva, aké má hodnoty... Niekto v mene Boha zabíja, niekto chráni život od jeho počatia... To slovo "zbožný" má asi pôsobiť pejoratívne, ale nevystihuje podstatu... Len mňa zabolelo, že sa tu vyskytlo v tomto kontexte... Ako kresťanku ma potešilo, že lekári si uplatňujú v tomto výhradu vo svedomí, ich cieľom je predsa ľudský život chrániť, nie ho vedome ničiť a zabíjať. Pokiaľ ja viem, ak je ohrozený život matky, lekári ho majú chrániť a urobiť pre to všetko, čo môžu, opravte ma, ak sa mýlim... Ale odmietnuť vykonať potrat z iných dôvodov je podľa mňa čestné. Mýlim sa, ak si myslím, že aj v štátnej nemocnici sa platil za tento zákrok nejaké peniaze? Zdá sa mi, že áno, preto ak žena bude veľmi chcieť, nájde si tie peniaze aj tak... Je mi veľmi ľúto detí, ktoré vyrastajú bez rodičovskej lásky, ale povedať tehotnej nešťastnej žene - vieš čo, ty to dieťa nechceš, ja to dieťa nechcem, nikto to dieťa nechce, zbav sa ho! - na to treba fakt silný žalúdok... Chápem lekárov, ktorí vedia, že umelý potrat je zabitie človeka, že to nechcú robiť. Veď to je ako viesť vojnu proti vlastným ľuďom...

maggie2
25. jan 2011

@maca_p vieš, potraty sa napríklad v Ružinove v Bratislave už nerobia dobrých 7 rokov, to že to teraz niekto zrazu vyťahuje a snaží sa dať do súvisu KDH je odveci. Mne je jedno politika ale toto je veľmi priehľadná manipulácia niekoho z protiľahlého tábora. Neboj sa potraty budú vždy legálne na SK tak ako bude legálna slivovica, či cigarety. To, že je o niečo menej lekárov ktorí sú to ochotní robiť oproti minulosti je preto, pretože vedecký výskum ide dopredu a dnes presne vieme že plod je živá bytosť, ktorá dokázateľne vníma bolesť, svoju likvidáciu, o čom sa napríklad v minulosti ani nediskutovalo, spochybňovalo, popieralo alebo jednoducho nevedelo.

maggie2
25. jan 2011

@maja22 úplne súhlasím. A v porovnávaní policajtov že čo by bolo keby nechceli strieľať po páchateľoch kvôli výhrade svedomia, s tým že NIEKTORÍ lekári nechcú likvidovať ľudské plody je zásadný rozdiel v tom, že plod nenesie žiadnu vinu na rozdiel od páchateľa ktorý sa niečím previnil a je v záujme spoločnosti aby bol dolapený v krajnom prípade aj prostredníctvom strelnej zbrane (pričom takisto platí, že sa najprv treba pokúsiť ho zraniť nie smrteľne)

maja22
autor
25. jan 2011

@fidka79 Máš pravdu, máme hlavu na premýšľanie, len v tejto oblasti to asi tak moc nefunguje 😝 Osobne si myslím, že hlavne osveta chýba, aj v školách, ale nie v zmysle, napchávaj sa tabletkami, použi kondóm a bude to v pohode... Skôr by som to formulovala - nesexuj s nikým, s kým nemieniš vychovávať dieťa... Lebo síce to môže vyzerať ako zábava, ale dejú sa pri tom občas aj vážne veci s následkami😉 Naučiť mládež spoznávať cyklus ženy, mať k sebe vzájomnú úctu... Prípadne by som poukázala na vlastné skúsenosti - čakaním do svadby nič nepokazíš a neboj sa toho, že by si "kupoval/a" mačku vo vreci...
Pokiaľ ide o rodiny, kde majú veľké finančné problémy a do toho príde tehotenstvo, odkázať ich na fórum života, kde takéto prípady pomáhajú riešiť... Kde sa pomoc hľadá, dá sa nájsť a môže to ísť aj bez zbytočného utrpenia a životnej traumy... Inú pomoc potrebujú ženy, resp. rodičia, ktorým sa má narodiť choré dieťatko...Je to bolestné zistenie a pomoc potrebná... Ale ako sledujem aj tu v tejto téme, netreba strácať nádej a keby sa predsa zlá predpoveď mala naplniť, je to obrovská trauma, s ktorou si máloktorý rodič vie poradiť sám, nemyslím, že akurát umelý potrat by za tým spravil hrubú čiaru a rodičia by zrazu na všetko prežité trápenie zabudli, nevidím ho ako dobré riešenie...
Som za hľadanie iných možností ako nariekať nad tým, ako si ženy budú musieť prácne hľadať vhodnú kliniku...a tiež to vidím teraz skôr na politickú hru na rozpútanie vášní voči istej strane 🙄

magimary
26. jan 2011

@maja22 výborné! všetky príspevky 😉

kaktusik007
26. jan 2011

@maggie2
@magimary suhlas v niecom 😉 tu ide o to, ze interupcia musi byt k dispozicii - napriklad zene po znasilneni... nik nemoze zenu nutit, aby takto pocate dieta vynosila a dala na adopciu, napriklad.... 😒

ale - k tej vyhrade svedomia - osobne si myslim, ze to funguje aj teraz tak, ak ma nejaky gynekolog moralny problem robit interupcie, tak isto jedohodnuty s kolegom, ktory ten moralny problem nema a robi ich za neho..... podla mojho nazoru vyhrada svedomia je len obrovsky nafuknuty politicky problem....

filipal
26. jan 2011

@kaktusik007 suhlasim, mas triezve uvazovanie.

959touareg
26. jan 2011

@kaktusik007 suhlasim s tvojim uvazovanim, som toho isteho nazoru. je vela zien, ktore si to dieta naozaj z roznych pricin nemozu dovolit nechat , tiez sa tu mnohi ohanaju antikoncepciou, no aj ta nie je 100% a velakrat zlyha, zena ju uziva, nakolko nechce otehotenie a az otehotnie aj napriek tomu, co potom?
nerada sa zapajam do takejto diskusie, pretoze sa vzdy posunie inym smerom ako ma , casto sa konci hadkami a velmi vela zien je proti interupcii,takze tie sa vzdy pustia do tych, ktory maju opacny nazor, no nedalo mi sem nenapisat .