Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

emily3
1. feb 2009

zabka...len ti chcem moju skusenost...( nebola som na interupciii ale tri krat som spontanne potratila, 2x to bolo v rannom teho a posledny krat v 12tt som videla svoje babvatko uz mrtve, bec akcie srdiecka a bez pohybu..a bol to moj najhosri ultrazvuk v zivote. s manzelom sme sa tesili na vsetky a z toho posledneho potratu som sa velmi dlho spamatavala, citila som sa velmi prazdna, doma som len plakala utesoval ma syncek ktory mal vtedy rok a pol a bol zo mna tiez velmi smutny, a ked nevedel ako mi ma povoct priviedol babku ku mne, byvali sme vtedy s mojimi rodicmi,...mali sme jednu izbu a dve deti a tretie sme " cakali"). tiez som si velmi nevedela predstavit ako sa piati natlacime do jednej izby ( s rodicmi byvali este dvaja bratia, takze nas tam bolo az az...)

ale vsetko sa vyriesilo, podarilo sa nam kupit dvojizbovy byt....a potom som oterhotnela z nova a tesili sme sa...

emily3
1. feb 2009

zabka..teraz tiez cakame 4 babatko.najmladsi ma rok ...podarilo sa nam vymenit nas dvoj za stvor z manzelovymi rodicmi. financne na tom tiez nie sme najlepsie, ja som stale na rodicaku a pridavkoch co je nic moc, mame hypoteku na krku este takych 23 rokov, vysoke najomne...a zijeme tak tak od vyplatu po vyplatu...tiez to nemame ruzove...
ale devat mesiacov je dlha doba a za ten cas sa moze vselico zmenit, a ked vam BOh pozehnal dalsie babatko, vie preco to robi. prosim dobre si to rozmysli, je to zivi cloviecik a ma pravo na zivot...a ked ho nebudete moct uzivit , mozte ho dat na adopciu rodicom, ktori deti nemozu mat... 😉
moj nazor je ze vrazda nie je riesenie zlej situacie...len to este zhorsi....
drzkaj sa 😉

sassi
1. feb 2009

osobne si myslím, že žena horšie nesie, ked pride o bábo, ktoré chcela pri spontánnom potrate
ako ked dieťa nechce a rozhodne sa sama isť na potrat
Ja som tiež prišla 2x o dieťa v skorom štádiu tehotenstva, v 6 tt. a prekonala som to, až ked sa mi narodil zdravy syn. Ešte aj on mal byť z dvojičiek, ale o druhe babo sme prišli ☹
Takže z 5 detí mame len 2 😒

emily3
1. feb 2009

ja som teraz 7krat tehotna...tri deti mame a o tri deti sme prisli...a teraz sa modlim aby nam babatko zostalo...

sassi
1. feb 2009

emily, držím palčeky 😉
smiem sa spýtať, bolo plánované?

aktak
1. feb 2009

zabka ziadny standard ani nadstandard ani zivotna uroven sa nevyrovna babetku, ver mi, ze vecsiu lasku ako k tu k mojim malickym nepoznam, je nekonecna, daj malickemu sancu, a ak nie u vas tak mu daj sancu na zivot inde a zvazte adopciu, urcite ziska uzasnych rodicov ktory po nom roky tuzili a daju mu vsetko na svete, drzim vam s manzelom palce 😉

elise
1. feb 2009

môj manžel teraz na konci február končí v práci - rušia podnik vraj finančná kríza, takže bábenko si nemôžeme dovoliť ale ak by som náhodou otehotnela (pritom sa chránim dosť) tak si bábenko určite nechám aj ked by to bola v tej chvíli neriešiteľná situácia. všetko sa dá vyriešiť všetko sa časom prekoná. 😵 😵 😵

zabka7777
1. feb 2009

niekedy mam pocit, ze netusite pred akym tazkym rozjhodovanim stojim. Ani ja som netusila, kym som nezazila..... Myslim, ze to ci sa budem schopna pozriet manzelovi do oci 😕 ma vhodnu paralelu - budem schopna pozerat sa do oci mojim trom teda styrom - hladnym detom, ktore nebudu mat co jest?????
Ziaden problem nema len jednu stranku, ziaden.

Adpocia je uplnou absurditou, taketo mudre reci som mala kym som bola sklobodna a bezdetna. Naozaj si viete realne predstavit, ze zena, matka vynosi dieta a potom oznami detom, ze ho dava na adopciu? 😕 Nehovorim o tom, ze to vobec neriesi moj problem, lebo ako som uz pisala - tehotna o pracuz pridem.

NIkomu na svete neprajem toto rozhodovanie, nikomu.
Nechcela som dieta, bola som zodpovedna, chovala som sa podla toho, UPT bola pre mna nepripustnym riesenim, tak som radsej pchala svoje teklo hormonmi. Napriek tomu sa stalo, k tomu pribudelo manzelove prepustenie a tak som dosla v uvahach k tomu, o com by sa mi ani nesnivalo, ze uvazovat budem.....
Opakujem, nejde o majteok, ako je mi tu dookola podsuvane, ale o normalne existencne dovody. Sme 5-clenna rodina, len na seky potrebujeme mesacne 20 000 - len na seky!!!! A to sme este nejdli, neprali, neumyvali sa neobliekli a nikde neboli. Nehovorim o novom aute a o dovolenkahc all inclusive a pod......
Hovorim o tom, ze jednoducho musime zit.

Mozno si manzel najde robotu, mozno nie. Kto to vie? Ved je kriza, ocakava sa dlha a hlboka, kolko potrva? rok, dva, pät, desat, dvadsat???? Nevieme, nikto nevie.

Mam este cas na rozmyslanie, som stale na zaciatku, stale zvazujem z kazdej strany, nie som nachylena na zaidnu......ale uz sa viac neozvem.
Viem, ez to myslite dobre, ale odpovede su prevazne velmi jednostranne a niektore zranuju a to naozaj v tejto situacii nepotrebujem.

m311293
1. feb 2009

zabka, ja uplně chápi tovje starosti, protože to nebylo tak že je ti to jednojestli budeš těhu nebo ne, ale byla si odpovědná a chránila jsi se a chápeš ta jako podraz, proč zrovná já, vdžyť jsem byla odpovědná a chránila se.

A nikdo opravdu nikdo tě nedokáže úplně pochopit protože nikdo není v tvé situaci. A řeči o tom že kdyby se tostalo mně tak já udělám to a to. nikdo neví jak se v té které sitauci zachová, protže dnes je to takhle a zítra je situace je úplně jiná. Já sama nevím co bych na tvém místě dělala, ale dokážu plně pochopit proč si si vybrala toto řešení.

Ať už se rozhodneš jakkoliv, je to jen tvoje rozhodnutí, musíš si za ním stát a být pevně rozhodnutá.
Myslím na tebe a držím pěsti ať už se rozhodneš jakkoliv.

magimary
1. feb 2009

žabka, myslím, že naozaj všetky, čo sme tu, Ti chceme len dobre, hoci sme možno otravné, hoci sme možno nezažili to, čo ty, hoci nikto nie sme priamo v Tvojej situácii..., a v podstate Ťa ani nepoznáme - tak na Teba myslíme...

zrejme každá z nás si uvedomuje, aké je to pre Teba ťažké, hoci sme to nezažili... je nám úprimne ľúto, že to musíš zažívať a radi by sme Ti pomohli, a keď nemôžeme inak, tak Ti aspoň píšeme. Píšeme aj preto, aby sme Ti pomohli v rozhodovaní, každopádne sme Ťa svojimi slovami nechceli zraniť...

každý z nás zažil niečo iné, niečo podobné, a možno niečo úplne odlišné, ale nikdy nevieš, či Ti niektoré slová predsa len nepomôžu, a preto (stále) píšeme... síce Ťa nepoznáme, ale záleží nám na Tebe..., a na tom dieťatku...

sorry, nechcela som Ťa obťažovať... len jedno ešte chcem povedať: v dnešnej dobe, pri Tvojej maximálnej starostlivosti a minimálnych príjmoch sa NEMOŽE stať to, aby si sa musela pozerať svojim 3-4 deťom a manželovi do očí, pričom by oni umierali od hladu... 😔

zabka7777
1. feb 2009

magimary - po preluskani zakonov...ak skoncime v hmotnej nudzi, ziv. minimum nasej aktualne 5 clennej rodiny je cca 12 500Sk uz aj s prispevkom na byvanie + pridavky na deti, tie sa do toho nerataju. Nevyplatia cele ziv. min, len nejaku cats z neho, ale keby aj dali cele, tak schvalne...je to 14 000sk. Nase seky su 20 000. Dobre, zrusime si vsetci telefony a prepadnem sa od hanby a vybavim detom skolku a skolu - stravu za korunu. Ubudne nam zo sekov 5000.
teda stale mame prijem 14 000 a seky 15 000. Necham vypnut elektrinu, plyn, alebo???? Naozaj si myslis, ze sa neda dnes hladovat? Omyl, podla mna sa nedalo hladovat pred 20-30rokmi, ale dnes je to kruta reality. Rodiny, kde navaria 6l polievky = 1mrkva, 1 zemiak a inak len voda podbita mukou, den co den.... kruta realita.

tatolu
1. feb 2009

Žabka, keď je manžel nezamestnaný, nemojol by ísť on na materskú?
Ty by si vlastne mohla hneď nastúpiť dopráce.

zabka7777
1. feb 2009

m311293 - dakujem.

tatolu - pointa je v tom, ze mam zmluvu do juna a tehotnej mi ju nepredlzia, termin porodu je v druhej polke septembra. Takze nemohom by ist ☹
Inak so mnou pocitaju dalej a mali by mi ju predlzit, som tam 3 roky. Neurobia tovsak - aby mi dali od 1.7. na neurcito, ked ja cca 1.8. nastupujem na MD

tatolu
1. feb 2009

Veľmi by som Ti chcela pomôcť.

Ešte ma napadlo, či by si sa mohla porozprávať s vedením v práci. Ale na to treba riadnu odvahu. Možno by Ti to pomohlo pri rozhodovaní.

Môj kolega so ženou riešili niečo podobné. Manželka bola dlho nezamestnaná a dieťatko sa im nejak nedarilo. Potom sa manželka zamestnala na skúšobnú dobu a vtedy otehotnela. Bála sa to vedeniu povedať. Nakoniec jej predĺžili na dobu neurčitú.

magimary
1. feb 2009

Žabka, viem, aká je realita-mám deti z domova, a niektoré pochádzajú z osád (z ukrutných podmienok-elektrina, plyn ani pomaly nepoznajú, resp.len z počutia, takže čo to o krutej dobe viem..., my sami splácame mesačne na hypotéku a "šeky" cca 35000..., žijeme skromne-ale tak sme boli už z somu obaja zvyknutí), ale žiadne z nich priamo neumieralo od hladu... 😔

tým nechcem porovnávať vašu situáciu s inými, ale stále tvrdím, že riešenia vždy sú-aj na stranách, kde by sme nečakali... a hoci ich Ty teraz nevidíš..., lebo sa trápiš...

sassi
1. feb 2009

zabka, prajem vela síl
nech sa rozhodneš akokolvek, bude to správne rozhodnutie
a ako si aj ty napísala ... nikdy nehovor nikdy ... nemožeme to posudiť, kym sme sa neocitli v tvojej situácii
a preto ťa ani nemám právo sudiť a už vobec nie odsudzovať
kočky ta asi chceli len podporiť, že sa to da zvladnuť, aj ked teraz sa ti to zda neriešitelne ... ale v konečnom dosledku ty a tvoj manžel musíte vychovať to dieťa, ak sa narodí ...

natashkaa
1. feb 2009

audreyd konecne zdravy a inteligentny nazor. Ak niekto povazuje za bezcitnu matku tu ktora ide na potrat z takeho dovodu ako si uviedla ja povazujem za bezcitnu matku a osoby tých, ktorý vedome nechaju priviest na svet tak tazko poskodene dieta. To su pre mna bezcitní ludia

tatolu
1. feb 2009

Natashkaa 😉
Hľadám príspevok Audrey aby som bola v obraze...

sassi
1. feb 2009

ani ja som ho nenašla 😕

tatolu
1. feb 2009

sassi 😀 😵

emamamamu
1. feb 2009

ja proti potratum nejsem 😕

luciauk
1. feb 2009

nedá mi zasa sa po čase nezapojiť. spomínali ste volajakú zbierku pre zabku, tak ja sa pridám tiež, keď bude treba 😉 a spomínali ste aj Anjeliky. toto je môj príbeh http://www.anjelik.sk/dvojciatko_babatko.htm zabka, ja viem presne, čo cítiš. my sme týmto prešli pri treťom dieťati. ale veci sa menia a dnes môžeme s troma deťmi ísť do reštiky, na plaváreň aj na kolotoč. nie je to ľahké, ale myslím, že staré "najedli sa 4 krky, naje sa aj 5" nie je len fráza 😉

sima3
1. feb 2009

milá žabka, možno ti pomôže môj príbeh, je totiž podobný tomu tvojmu. Tak isto sme 5-členná rodinka mame tri detičky 6,5r, 5r, a 3,5r a čakáme štvrté bábätko. Ja som bez práce, s tej bývalej som odišla s tým, že nastúpim inde, ale žiaľ, nekonalo sa. Manžel je učiteľ, takže plat nič moc a do takejto situácie k nám prišlo "neplánovane" naše štvrté bábätko. Presne viem, čo prežívaš, lebo u nás to je podobne. Je ťažko vyžiť s jedného platu pri všetkom ostatnom, čo si vyžaduje 5-členná rodina, ale ver tomu, že sa to dá. Nás teda bábätko prekvapilo, ale nikdy by sme mu nezabránili prísť na svet, veď čo ak v budúcnosti budeme potrebovať práve jeho, aby sa postaral on o nás? Nevedeli by sme s manželom povedať našim trom detičkám, že viete, mali ste mať bračeka alebo sestričku, ale nemali sme dosť koruniek na to, aby sme sa o vás postarali. My sa skôr snažíme viesť deti k tomu, aby sa aj oni aj my vedeli podeliť aj s tým málom, čo máme. A ďalšia vec, verím, že stále je okolo teba a tvojej rodinky veľa dobrých ľudí, ktorí pomôžu. Nám sa veľakrát stalo, že nám jednoducho niekto úplne cudzí podaroval korunky, iba tak, že nás pozná z videnia, a pre nás to bolo niečo neuveritelné, pretože vždy to bolo práve vtedy, keď sme to najviac potrebovali /akoby Boží dar/. Naše bábätko by sa malo narodiť v máji a niet krajšieho pohľadu, ako keď vidím, akú radosť s neho majú naše babulky /máme totiž doma tri dievčatká/, ako sa tešia, hladkajú bruško, prikladajú ručičky, či ich kopne, ... každé dieťatko je obrovský dar a ja verím tomu, že keby tu čo i len jedno z nich nemalo byť, tak tu nebude. Možno aj to vaše raz budete potrebovať, hoci sa vám teraz zdá, že prišlo v najnevhodnejšiu chvíľu. Niekedy človek vidí až neskôr, aký význam v jeho živote mala tá alebo iná vec a myslím si, že až neskôr pocítime, akým obrovským darom sú pre nás naše detičky, každé jedno a aj to neplánované.

elle64
2. feb 2009

natashkaa, mne genetička predpovedala tažko postihnute dieta na 90%, narodilo sa mi krasne zdrave dieta, a to nie som sama, vies kolko zdravých deti sa takto zabije, a to su uz babatka okolo piateho mesiaca tehotenstva.

magimary
2. feb 2009

natash, tiež si myslím, že si ešte asi nevidela odhodlaných rodičov, ktorí priviedli na svet a dalej sa nádherne starajú o svoje ťažko postihnuté dieťa a akí sú naň hrdí..., keď si ich dovoľuješ nazvať bezcitnými... 😨 😔 🙄
teda to je "odvaha" takto im krivdiť... kde žiješ??? 😨

mracik
2. feb 2009

poznám tri žienky, ktoré pre nedostatok peňazí a strach z toho, že nevyžijú, išli na potrat vo svojom treťom, štvrtom, piatom tehotenstve . A viete, čo je zvláštne? Každá z nich potom ešte o pár rokov jedno dieťatko mala, dokonca plánované. Niekde v ich srdci ostalo to prázdno, ten pocit, že tu mal byť ešte niekto ďalší...

etuska
2. feb 2009

mracik 😔

roasha
2. feb 2009

byvala kolegyna hovorila raz o svojej znamej,ktora dala svoje stvrte dietatko na adopciu,s cim sa nevedela zmierit jej maminka/stara mama/,a ta si to dietatko vzala,a vychovavala.... 😔
zivot prinasa rozne situacie... 😔

luciauk
2. feb 2009

natashka, ženy majú pravdu. možno svoj pohľad zmeníš. nie je to také čiernobiele, ako sa zdá. ja som tiež nevedela, či bude dieťa určite zdravé, keďže sme prišli z neznámej príčiny o jeho dvojčiatko a zrušili sme aj tripple testy. jednoducho mi to bolo jedno. a stále mi je ľúto, že s nami nie je aj to, čo odišlo, hoci by bolo aj choré ☹ kamarátka počúvala celé tehotenstvo horory, doktori na ňu tlačili, ale ona sa nedala a dnes má malý Mišulo dva rôčky a zdravšieho chlapca som nevidela 😠

mráčik, aj ja mám takú kamarátku ☹ ☹ ☹

magimary
2. feb 2009

ktovie, ako dnes dopadla žabka... 😕 😔
myslela som na Teba...
a príbeh Simi je presne to, čo som chcela aj ja predtým svojimi príspevkami povedať...