Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

etuska
3. feb 2009

M311293-takze si nas "tichy pozorovatel" 🙂 -no rady uvidime aj tvoje prispevky,ak budes mat chut pokecat 🙂

sassi
3. feb 2009

m311293 u nas je možnosť anonymneho porodu, su aj hniezda zachrany, kam mamička može odložiť dieťatko anonymne - ked sa nevie alebo nevladze postarať
ale otezne je, či by sa jej podarilo utajiť tehotenstvo, aby sa to okolie nedozvedelo ...

aj ked ... osobne poznam prípad dievčaťa, kde si NIKTO nevšimol tehotenstvo, ani učitelia, kamarátky, ani rodičia, dokonca ani jej priatel
podla mna to chcela porodiť anonymne a potom ho dať na adopciu
ale ked dostala bolesti, predsa to len mame povedala
dieťatko si nechala
priatelovi poslal po porode SMS, že maju syna
ale zostali spolu, neviem, či sa už aj nevydala
synček je krásny a ona vyzerá spokojne

vraj sa bála svojho otca, že ju zabije, ked otehotnele v 4. ročníku na škole ...

maja22
autor
3. feb 2009

m311293 , pokojne príď, teda ak sa nebojíš, že sme tam všetky podobne zmýšľajúce.... 😀 Lebo sa nám v tej téme viackrát stalo, že k nám prišli baby s otázkami a keď sme na ne odpovedali inak, ako chceli počuť, tak radšej odišli... Nuž, v niektorých otázkach proste kompromis ťažko hľadať, nedá sa slúžiť dvom pánom naraz.... 😉

maja22
autor
3. feb 2009

Sassi, aj ja som počula o takom, že nikto v okolí netušil... Síce je otázne, či mama tušila, len bola ticho alebo fakt si nič nevšimla... Z toho jeden takýto prípad sa tiež stal na strednej škole...

sassi
3. feb 2009

vraj ak ženy vnutorne potlačí tehotenstvo, tak to ani navonok nie je vidno
ona ani na žiadnej poradni nikdy nebola, bála sa, aby to nepraskolo
tvdrila, že ani ona to nevedela, že je tehotna, ale osobne si myslím, že je to blbosť, aby si dospela žena nevšimla tehotenstvo
mala šťastie, že sa dieťa narodilo zdrave, načas a ani jej sa nič nestalo 😕

mexx
3. feb 2009

Ja poznam dievcinu, ktora tiez cele svoje tehotenstvo utajila. Teda povedala to priatelovi, a on to prijal velmi negativne, a rozisiel sa s nou...l-l Tak sa bala, ze to tak zoberu vsetci, a cely cas to tajila. Nechcela ale ist na interrupciu, tak sa dohodla s lekarom, ze ked dieta porodi, da ho na adopciu. No ale v porodnici robila nejaka zena, co ju poznala, a ta z toho bola dost prekvapena, ze ani nevedela, ze bude u nich v rodine babatko. Takze ked sla po meste a stretla mamu tej holky, tak cela prekvapena na nu vybafla, ze co sa to take prihodilo, ze to museli takto riesit...a mama nechapala, o com je rec... 😅 Tak jej povedala, ze ved jej dcera pred nejakymi dvoma dnami porodila a dala dieta na adopciu... 🤐 Tak mama utekala cela zmatena domov za dcerou, ze co sa to stalo...a dcera nechcela zapierat, vsetko hned priznala, a ze sa bala povedat to doma, lebo ked priatel to prijal tak zle, tak si myslela, ze to tak zoberu vsetci. 😅 Mama sa do nej pustila, ze co ju to napadlo, ze ved spolu by to nejako zvladli, a rychlo volala do nemocnice, ze ci sa to da vsetko odvolat, ze oni si po to dieta pridu... 🙂 Vraj OK, tak tam rychlo utekali, este cestou sa zastavovali v obchode kupit aspon par zakladnych veci, a mama cela naradostena volala otcovi, ze maju vnucatko... 😵 Dieta si zobrali domov a normalne ho vychovavaju...a ked ich stretnem v meste, vzdy sa pousmejem nad ich pribehom a obdivujem, aka stastna a spokojna mamina je z tej holky a ako jej to pristane... 🙂 (Ja ju poznam zo strednej skoly, chodila do vedlajsej triedy, stale sa obliekala do cierneho, vyrazne sa licila, chodila velmi smutna, mala dost psychickych problemov a nakoniec sa pokusila o samovrazdu. 😔 Dnes je ale uplne ina...) 🙂

kveta
3. feb 2009

Mexx, príbeh je pekný, ale tú zdravotníčku by za takéto prezradenie lekárskeho tajomstva mali zavrieť. 😠 A potom má žena premýšľať o adopcii ako alternatíve UPT alebo o utajenom pôrode... Mňa osobne hrozne rozčuľuje zákon o utajených pôrodoch, kde žena musí dať svoje osobné údaje v pôrodnici a tá ich vraj "utají"... No a takto nejak to dopadá...

Riešením pri súčasnej ukecanosti zdravotníkov by boli anonymné pôrody, ale to legislatíva nepovoľuje, lebo dieťa má mať právo vedieť kto je jeho matka. Zaujímavé, že po otcoch legislatíva nijak nepátra. A čo je otec niečo menej, že ho netreba uviesť?

Anonymné pôrody sú také, keď žena nemusí v pôrodnici povedať kto je. V Čechách to s úspechom robili a využilo to mnoho mladých študentiek. Ale aj tam to neskôr zrušili. Smutné... Možno by pár detí nebolo potratených pri UPT, keby žena mala možnosť rodiť anonymne.

sassi
3. feb 2009

no ja myslím, že ked to chce ozaj utajiť, tak treba isť rodiť do ineho mesta
ale aj tak sa to može časom prezradiť

m311293
3. feb 2009

Ano, Kvetka o tom jsem mluvila, anonymní porody se dělali někde v Aši, nebo Chebu, ty matky tam byli už od 6.měsíce a děti byli dány přímo na adopci. Primář s tím měl obrovské problémy.

Nebo FOD ( Fond ohrožených dětí) má problémy s tím že jednak "nabízejí" děti k adopci na internetu, i když to není zcela přesné. a taky že se staly jakoby tichým garantem anonymních porodů. Může se na ně obrátit žena, která chce dát dítě k adopci a oni vše "zařídí"

etuska
3. feb 2009

pozrela som si tu stranku.Kiezby vsetky tie deticky nasli ludi,kt. sa o ne postaraju 😔

magimary
3. feb 2009

aj u nás sú anonymné pôrody...

luciauk
3. feb 2009

mexx, pekný príbeh, kiež by sa všetky takto skončili.

m311..., Juno som videla. no, ale to je o 16ročnej kočke, ona nemôže mať ešte teký materinský cit. i keď ona vyzerala, že je dosť vyspelá a mala v tom od začiatku jasno. ale inak to prežíva 36 ročná žena... ja som si stále vravela, že nechápem , ako matka 2 detí môže dať ďalšie na adopciu , ale keď som dlho premýšľala, tak som zistila, že to je fakt prirodzenejšie, ako ísť na UPT. najvne si predstavujem, že takto má možnosť s dieťaťom byť aspoň občas...

kveta
3. feb 2009

Magimary, oficiálne nie sú. Sú len utajené pôrody.

magimary
3. feb 2009

hej, ale ma anonymitu tých, ktorí to potrebujú to stačí... 😔

kilon
13. júl 2009

mozem sa opytat niekoho kto bol na interupcii ci mu prisli nejake papiere domov z poistovne alebo ine?

kilon
13. júl 2009

mozem s aoyptat niekoho kto bol na interupcii ci mu potom prisli domov nejake papiere z poistovne alebo ine?

kilon
13. júl 2009

rdg

dominka11
13. júl 2009

ked začnem čitat taketo temy, vždy mi pride luto...snažím sa ludi neodsudzovat, lebo ani ja by som nechcela byt odsudzovaná. Chapem, že niekto sa na dieta neciti, niekto bol znasilnení a niekomu zistili poškodenie. Je na každom resp. každej ako sa rozhodne.

Chela by som len povedat, aby ked sa niektoré mamičky rozhodnu si dieta nechat,myslím tým chore, aby sa onho aj starali a nebrali nanho len peniaze a dieta v nemocnici ani neprídu pozriet.
poznám 2 prípady, detičky sa strašne trápia 😢 do nemocnice nie su schopní priniest ani plienky...

luciaakubko
17. júl 2009

Ahojte. Viem, aka je toto citliva a kontroverzna tema. Pracujem na diplomovej praci, ktorej samostatnou castou ma byt prave vyskum na tuto temu. Nemusim asi hovorit, ze vsetky info budu anonymne. Dotaznik je robeny pre zeny, kt. absolvovali UPT.Vopred dakujem za vasu ochotu a cas. lucia

chulieta
17. júl 2009

ahojte,
aj ja pripajam svoj nazor.
myslim ze je to kazdeho osobna vec, aj ked som za aby sa matka posnazila ked uz otehotnie aby si dietatko nechala, ja som otehotnela a tiez to nebolo v akurat spravnom obdobi, ale malicku som si nechala, postavila som sa vsetkym nepriaznivym vplyvom osudu, a obhajila som si tehotenstvo aj ked moj ex bol proti. teraz som spokojna a stastna, aj ked uz bez partnera, ved sa najde novy.

ale tie zeny ktore si dieta daju zobrat, tak nesudim ich myslim ze v tom okamihu ked to spravili a rozhodli sa tak, to im prislo to najspravnejsie riesenie, urcite to raz v zivote budu lutovat, ale nesudim ich za to, neviem co ich k tomu viedlo preco sa tak rozhodli. kazdy mame svoje postoje k urcitym veciam, ale co totalne neschvalujem je tie pary alebo ludi ktory robia deti ako na pase a potom to davaju na potraty. to je zverstvo totalne. myslim ze ked uz zena otehotnie a ide na UPT tak do buducna by si mala zobrat ponaucenie a robit vsetko preto aby sa to viac neopakovalo, len bohuzial nie vzdy to tak je.

luciaakubko
17. júl 2009

upresnim, tyka sa to aj zien, ktore podstupili UPT z dôvodu vazneho porusenia plodu.

junovka
2. sep 2009

chcela som sa vas opytat, ci pri zakroku musia zenu uspat, a ak ano, na ako dlho?? 😔 ☹

sue
2. sep 2009

Junovka, pokiaľ viem, tak sa dáva len tabletka na spanie...ale počulasom už aj,že to robili len v lokálnom umŕtvení... 😔

titkovamiriam
2. sep 2009

osobne by som na nu nesla ,no neodsudzujem ju.
je na zene ako sa rozhodne

junovka
2. sep 2009

ono, to je dost strasne rozhodnutie, ked si vezmete, ze zena ma zdravotne problemy, sama zo sebou, dalsie tehotenstvo by ju zabilo a ...este ked nemoze byt uspata pri potrate, koli zdrav.rizikam...a hlavne financna situacia, ked je zivitel len jeden a mal by zivit 5 osob 😔

etuska
3. sep 2009

junovka 😔

duska1122
3. sep 2009

to je pravda. to nema zena na vyber. ja neviem preco ale nemala by som az taky problem moralny ist na potrat, skor vzdat sa uz narodeneho dietata. moja mama bola strasne pobozna uz po mne jej dr zakazovali mat dalsie deti, a mala este dve. a poslednom tehotenstve to nezvladla. vsetko by bolo ine keby si dala povedat a sla na potrat. viem ze je to krute takto hovorit ale ja to vidim s pohladu maleho dietata ktore prislo o mamu

mirustek1
3. sep 2009

ahojte-trochu som vas precitala,ale poviem len jedno,dobre sa radi a hovori,ale ked to clovek zazije,je to uplne ine,tiez som tak hovorila az kym som sa neocitla v blbej situacii.S manzelom,este neboli svoji sme sa pokusali o babo a ked som konecne,asi po pol roku aj viac otehotnela,prave som sa liecila silnymi antibiotikmi na toxoplazmozu,cize dieta by bolo vraj dost poskodene,tak som mala na vyber risknut to albo ist UPT zo zdravotnych dovodov.Najtazsie rozhodnutie v mojom zivote....ale isla som,nevedela som si predstavit chore dieta pre moje lieky....ani na to nechcem spominat....co som sa naplakala,a teraz mam 2 zdrave deti a radsej sa uz nad tym rozhodnutim ani nebudem zamyslat

maja22
autor
20. sep 2009

Pre tých, ktorým to nie je ľahostajné:
http://www.peticia.sk/informovanie-o-interupcii...

sasulec
20. sep 2009

ak smiem pridam svoj nazor...ked som otehotnela,bola som na 90%,ze ostaneme s malou same...bala som sa co a ako to bude,ale malu som si nechala..pomohla mi rodina a som stastna,ze ju mam..aj za cenu ze koli tomu ze som sl.mamina ostanem bez partnera..nepisem sama,ved mam malu.. 😉 🙂
no ine by bolo,keby zistim,ze dieta bude mat tazky postih..
ak by som to zistila,kedy by sa dalo odobrat,asi by som to urobila..nechcela by som aby sa trapilo..sama som bola na skoleni profesionalnej matky v DD
ked som videla ako tam to dieta len lezi..ani neviem ci vnimalo,nemohlo sa ani pohnut,prekladali ho zo strany na stranu aby nemalo prelezaniny..sondov mu podavali jedlo.. ☹ ak by som sa mala rozhodnut ci priviest dieta s takymto postihom a bolo by to na mojom rozhodnuti..asi by som sa rozhodla,ze nie ☹
Odkaz pre vsekych rodicov postihnutych deti...skladam vam klobuk,budte silni..viac ako ja..