Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

etuska
1. jan 2009

Magimary-presne ako pises-neodsudzujeme tie zeny,ale ten skutok samotny 😔 ,lebo myslim ze pre drvivu vacsinu zien to nie je jednoduche 😔

monuska_9
1. jan 2009

ahojte tiez sa pridam ....ja osobne nie som proti interupcii...ked to zena musi z nejakych dovodov urobit tak.....ona musi vediet...a ziadne zakony proti interupcii jej to nesmu zakazovat..nevravim ze to je idealne riesenie ale niekedy sa to asi inak neda 😒

ivulik007
1. jan 2009

priznám sa, že ja osobne som otehotnela absolútne neplánovane, rok pred štátnicami. keď som sa dozvedela, že som tehotná, samozrejme, že som mala obavy a strach ako to všetko zmáknem. mala som strach ako dokončím školu, ako to poviem rodičom /nakoľko mám dosť konzervatívnych rodičov/ atď. Nakoniec sa to všetko vyriešilo. Rodičia to prijali super /až nadmieru super/, čo som vôbec nečakala. A pritom som tak dlho odkladala čas, kedy im to povedať. S priateľom sme sa zobrali a netrpezlivo očakávali príchod malého človiečika. Čo sa týka školy, posledný ročník som chodila do školy s bruškom, dokonca mi každý lichotil, ako mi to pristane 🙂 V škole ku mne všetci pristupovali s pochopením, boli ku mne milí a ohľaduplní. Štátnice som si nechala odložiť, prvá časť ma čaká asi o 3 týždne, zvyšok až v máji. Teraz mám 9-mesačnú dcérku, ktorá mi dodáva chuť a energiu do života.
Ešte dodám, že asi v 5. mesiaci mi oznámili, že dieťa sa narodí postihnuté. Samozrejme, že ma to šokovalo, prežívala som kadejaké pocity, ale ani na sekundu som nepomyslela na to, že by sme sa ho mali vzdať. Proste sme sa na neho tešili a rozhodli sme sa, že ho prijmeme s postihnutím, či bez neho. Dcérka je absolútne zdravá a čiperná 🙂

etuska
1. jan 2009

Monuska-ja nie som pre zakaz UPT,lebo kto chce ,cestu si najde a ta nelegalna je podla mna este horsia,len sa mi zda,ze niektore zeny su v tomto trochu lahkovazne 😒

magimary
1. jan 2009

ja zákony v tomto neriešim... (a najmä neovplyvním), ale ako som písala vyššie: vždy existuje okrem jedného musím aj iné môžem... 😔

etuska
1. jan 2009

Ivulik-pripominas mi moj zivotny pribeh.Ja som tiez otehotnela v 4 rocniku a dcerka sa narodila pred posl. rocnikom.Ked mala 6 tyzdnov,tak som mala prve stacky a dalsie ked mala rok.Vsetko sme zvladli,lebo sme hladali cestu ako to zvladnut 😉

monuska_9
1. jan 2009

etuska- jasne ja to chapem su aj take zeny...ja by som tiez asi na interupciu nesla 😖 ...mna ale najviac rozculuje prave to ked sa do toho miesaju politici, alebo dokonca aj farari...tak nech oni vychovavaju 10 deti z desattisicoveho platu..potom nech su mudry 😠 ...toto ma vie dost nahnevat

ivulik007
1. jan 2009

tým som len chcela povedať, že som neuprednostila školu /kariéru/, ale ČLOVEKA...

maja22
autor
1. jan 2009

Monuska a myslíš, že farári alebo politici niekomu kážu, aby splodil 10 detí, keď je vo finančnej núdzi? 😖 Myslím, že farári poukazujú na dôsledky neuváženého konania. A okrem iného hlásajú aj predmanželskú čistotu a zdržanlivosť a v manželstve zodpovednosť. Tá asi mnohým chýba a zabiť svoje dieťa, aby mi odpadli starosti za zodpovedné správanie vôbec nepovažujem. Je ich a aj našou povinnosťou brániť nevinné nenarodené životy a keďže to nie je zrovna populárne, niekto tých ľudí brániť musí aj za cenu toho, že bude na posmech. 😖 Raz sa budeme za svoje postoje zodpovedať a mlčať pri zabíjaní nevinných nie je žiadna čnosť...

bodka13
1. jan 2009

to je pravda že nekážu...tú predmanželskú čistotu a zdržanlivosť chápem a manželská zodpovednosť je čo?...milovať sa iba ak chceme splodiť dieťa,lebo pokiaľ viem farári sú aj proti HAK ☹

frzko
1. jan 2009

je to každej osobná vec. Nemáme právo súdiť. A žiadna z nás by nemala hovoriť NIKDY. Vždy sme presvedčené, že vieme ako by sme riešili nejaký problém, ale keď sa do neho dostaneme reálne, riešime ho mnohokrát úplne inak. Ja som nikdy na interupcii nebola a ani som túto dilemu riešiť nemusela. Mám synčeka, ktorého nadovšetko milujem a neviem si predstaviť, že by som si ho dala zobrať. Ale som presvedčená, že keby som mala ozaj VÁŽNE dôvody na interupciu, tak by som na ňu v budúcnosti išla. A už len na mne by záležalo, ako a či by som to v sebe vôbec spracovala. Nikdy som žiadnu ženu neodcudzovala za to, že bola na interupcii, ale na druhej strane neviem pochopiť, ako môže žena otehotnieť, keď to miminko nechce. V dnešnej modernej dobe máme rôzne možnosti, ako sa chrániť, tak nepochopím, prečo ich mnohé ženy nepoužívajú. Keď raz dieťa nechcem, tak spravím všetko preto, aby som neotehotnela.
.....čo sa týka farárov a cirkvy.........je to vymývanie mozgov.....HAK nie ale ani potraty, tak čo chcú???? mali by sa starať o iné veci!!!! 😠

ivulik007
1. jan 2009

žena by mala byť natoľko zodpovedná, aby na tú interupciu ísť nemusela - t.j. ako som už písala - mala by zvážiť dôsledky ešte predtým než niekomu "vlezie" do postele. A ak sa už dostane do druhého stavu, mala by niesť zodpovednosť za tento skutok.

magimary
1. jan 2009

vidíš, frzko, nesúhlasím s Tvojim názorom o NIKDY: predstav si, že ja si napr, v tejto oblasti viem celkom dobre a (1000%) povedať, že nikdy (a aj v iných-napr. viem, že by som NIKDY nebrala žiadne drogy, viem, že by som nikdy nevraždila....)... a ty si zase vieš povedať: "Ale som presvedčená, že keby som mala ozaj VÁŽNE dôvody na interupciu, tak by som na ňu v budúcnosti išla", preto Ti s pokojom môžem oponovať v tom, že každá, ktora je o tom presvedrčená, si môže povedať nikdy (v rozličných oblastiach)...
Nikdy nehovor nikdy je len jedna z klišoidných fráz a len preto, že sa tak často opakujú, nemusia znamenať, že sú ˇ100% pravdivé...
a k vymývaniu mozgov...aj každý jeden príbalový letáčik od HAK môže byť poňatý ako vymývanie mozgov..., ak sa nevenuješ ostatným súvislostiam... podobne je to aj s Cirkvou... ak nerpoznáš súvislosti (a všetky jej odporúčania, a zjavne teda nepoznáš...), tak Ti to tak môže pripadať... no realita je iná... cirkev poskytuje iné možnosti, ako predcháadzať tehotenstvu..., ale o tom nie je táto diskusia

bodka13
1. jan 2009

no veď ju nesie,zodpovedne sa rozhodne/určite zváži všetky možnosti(písali o tom viaceré kočky)...a musí s tým žiť do konca života

ja osobne si nedovolím povedať čo by som urobila,resp. že by som to nikdy neurobila...nekrič hop,kým nepreskočíš 😉 ,nikdy nevieš aké prekvapenia ti život prichystá
...myslím že ani jedna "nelezie" niekomu do postele s tým že UPT to vyrieši

aviril
1. jan 2009

prešla som si len v rýchlosti túto stranu.
plne súhlasím s ivulik007, žena má právo sa rozhodnúť, tak nech to právo využije predtým, než vlezie chlapovi do postele a nie vyhovárať sa na toto právo už potom, keď je dieťa splodené.

ja mám 3 deti, zatiaľ sa nijak nechránim, ďalšie dieťa neplánujeme, ale viem, že keby náhodou otehotniem, tak si budem niesť zodpovednosť, lebo viem veľmi dobre, že nechránený styk môže viesť k tehotenstvu. Dávame si pozor, ale človek nikdy nevie, môže sa stať a som pripravená na to, že by som sa postarala aj o to štvrté dieťatko. Napr. teraz môj najmenší ma nestojí okrem plienok dokopy nič. Všetko má po svojich starších súrodencoch, tak už by sa pri nich nejak vychovalo aj to štvrté dieťa. 🙂

ivulik007
1. jan 2009

bodka - ísť s niekým do postele a za pár dní ísť na interupciu - je podľa mňa maximálne nezodpovedné. keď tak, zodpovednosť už tu predsa nesie aj za to dieťa...

ivulik007
1. jan 2009

aviril 😉

bodka13
1. jan 2009

sú prípady keď dieťatko donosí a potom ho "zodpovedne" vyhodí z okna, hodí do smeťáku alebo dá doma do mrazáku...ale to je asi o inom

nie som za UPT,ale žiadnu ženu za to neodsudzujem...len ona vie prečo to tak vyriešila
...ešte ma napadlo že zodpovednosť by mali niesť dvaja!

ivulik007
1. jan 2009

bodka - samozrejme - táto vec sa týka oboch a podľa mňa za ňu nenesie zodpovednosť len žena, ale aj muž, s ktorým to dieťa splodila
ja takisto nikoho neodsudzujem, nakoľko mi také právo neprislúcha, len s tým otvorene nesúhlasím

etuska
1. jan 2009

bodka-mali 😒 😒 ,ale niekedy sa chlapi zachovaju ako chrapuni 😒 Mna prekvapila trochu informacia z toho clanku,na kt. som hodila link,ze vacsina zien kt. podstupi UPT je vydata a ma 2 deti ☹ 😒 😒 a to sme si mylne mysleli ze vacsinou teenegerky 😒 .Viem,doba nie je lahka,ale aj tak...

sue
1. jan 2009

...nechcem teraz uraziť žiadnu z mamín a ani podporovať tie, ktoré idú na ukončenie tehotenstva, ale ja deti nemám, aby sa "nejak vychovali" ale aby som im dala všetko čo sa im dať dá... a to nemyslím len materiálne, ale najmä čo sa týka výchovy a podobne...
Plánujem dve deťúrence a pevne verím, že sa mi ich podarí mať a dobre vychovať... nevravím, že by som pri treťom tehotenstve išla na potrat, ale ani by som nedokázala fungovať bez ochrany... práve preto, že deckám chcem dať všetko...

magimary
1. jan 2009

ivulik, súhlas 😉

magimary
1. jan 2009

mám viacero detí, ale myslím, že im dávam všetko ( a tiež nemyslím to materiálne), čo môžem... 😉
no, myslím, že je dôležité, vedieť si správne odhadnúť, aký je pre koho ten správny počet

etuska
1. jan 2009

suhlasim s tym o com sme sa minule bavili,ze by bolo dobre ak by zena,kt. chce ist na UPT mohla tieto veci prediskutovat najp. s odbornikom-nielen lekarom,ale najma psychologom...lebo je to velky zasah nielen do organizmu zeny,ale najma zaberak na psychiku

sue
1. jan 2009

Magimary, úplne súhlasím.... každý máme iné hodnoty a iné schopnosti o ktorých vieme aj pred sexom a podľa toho by sme sa všetci mali správať 🙂
...a k tej pomoci tehotnej žene....ono je všetko pekné, že keď chce ísť žena na UPT, všetci jej hovoria o uzlíčku šťastia a radosti, nádhernom bábätku, prípadnej dostane nejaký jednorázový balíček... ale čo potom? Čo ďalej? Kto jej pomôže o rok, dva, desať? Podľa mňa si drvivá vúčšina tých žien uvedomuje o čo prichádza a čo vykonáva a majú u toho do konca života problémy, ale surovo povedané, je to jednoduchšie rozhodnutie 🤐

etuska
1. jan 2009

...ano,je to jednoduchsie rozhodnutie,ale ci aj spravne? 😔

ivulik007
1. jan 2009

my s manželom bývame v jednoizbovom byte, máme dieťa, ktoré je relatívne živé, preto musím povedať, že sa tu doslova tlačíme. kedy sa naskytne lepšia možnosť bývania je vo hviezdach..
otvorene priznám /podobne ako aviril/, že ani my sa nechránime, dieťa neplánujeme /nakoľko by bolo najlepšie ho priviesť už do väčšieho bývania/, ale ak by sa náhodou "pritrafilo", tak určite nebudeme panikáriť a budeme sa tešiť. Proste keď sa stane, tak sa stane.
a dodávam, že ešte nemám ani školu dokončenú...
inak, je zaujímavé, že pred nejakým tým rokom som mala celkom iné plány - dokončiť školu, zamestanať sa, zarobiť si nejaké tie korunky, a potom dakedy aj nejaká tá rodinka... ale - človek mieni, Pán Boh mení... takže teraz som mamina na materskej, poctivo učiaca sa na štátnice, ale ŠŤASTNÁ... 🙂

bodka13
1. jan 2009

pamätáte si tú rodinu čo im Viki Ráková mala vytancovať strechu?...tak tú strechu nemajú ale zodpovedne sa rozhodli priviesť na svet ďalšie dieťa do rozpadajúceho sa domu
...nepotrebovali by aj takéto ženy rady odborníkov prečo už nemať ďalšie dieťa? 😉

magimary
1. jan 2009

bodka, táto rodina už novú strechu nepotrebuje, lebo pôvodný dom budú užívať ako chlaupu, už bývajú v byte 😉 , a či potrebujú radu? ja myslím, že o možnostiach, ako nemať deti vie, i tak ich však má-asi to tak skrátka chce...neviem, osobne nepoznám...

bodka13
1. jan 2009

tak to som nevedela 😉 čítala som iba to že nemajú strechu ale dieťa,kde hovorili že majú byt?