Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

nina41
17. júl 2010

@dajna11 neviem ako to počitaju

ani3012
17. júl 2010

@dajna11 ale veď sa ja berie! Len väčšina užívateliek s interrupciou nesúhlasí.
apropo:
Tiež to nieje diskusia,že podporme ich 😉

dajna11
17. júl 2010

@ani3012 ja len že si písala že keby si prispela na diskusiu kde sa potraty podporuju tak ťa tiež znosia....ale tu nieje jednoznačne diskusia žeby sa mali nepodporovať......iba tolko

dajna11
17. júl 2010

@nina41 ani ja neviem....len to bolo kruté...tiež kolegynina dcera nemala nárok na štipendium lebo prevyšoval príjem o 3koruny.....hoci bola mama sama s deťmi po rozovde.

nina41
17. júl 2010

@dajna11 mne to presahovalo minuly rok 100sk,ale teraz neviem,lebo napriklad ked som chora za dva dni sa musim vyliečiť,aby som išla do prace

ani3012
17. júl 2010

@dajna11 jaj tak si to myslela...zle som sa vyjadrila:keby som prispela do diskusie,kde väčšina užívateliek interrupciu podporuje...OK ?

vejula
18. júl 2010

@usiko prave som prečitala tvoj prispevok a normalne nechapem ako možoš napisať, že rodičia maju pravo rozhodnuť kedže ho oni splodili??? Tak to ptom ked dieťa nebude posluchať alebo jednoducho si povedia že im bolo lepšie bez neho tak ho možu zabiť, ved však oni ho splodili tak ho možu aj zabiť???

vejula
18. júl 2010

ako ja neodsudzujem ženy čo išli na potrat, lebo viem že človek može zoskratovať. Ale take kraviny typu žena ma pravo rozhodovať kedže je to jej dieťa, alebo je to sučasť jej tela doslova neznašam 😠 Ako može mať sučasť tela napr inu krvnu skupinu ako ostatne telo? a Dieťa može mať. To potom akože je možne že v ruke by ti prudilo A-čko a v ohe AB-čko.. no proste dieťa je už samo o sebe jedinec tvor ktory potrebuje matkino telo aby mohlo rasť, a ked mu ho matka odoprie tak to ako keby vyhodila narodene dieťa na ulicu, tiež by určite umrelo. Lenže to sa už považuje za trestny čin, ale ked žena odmietne poskytnuť domov ešte nenarodenemu dieťaťu to je uplne oK.

mackopuf
18. júl 2010

@vejula uplne s tebou suhlasim... Interrupcia je proste vrazda. A ako tu niekto pisal,v dnesnej dobe je mnoho sposobov ako sa chranit pred otehotnenim. A treba mysliet na nasledky svojich cinov. (ja viem,ze mozno niektore vytiahnete znasilnenia a pod. ,ale proste je to uz zivy tvor a mali by to zakazat,lebo je to nemoralne).

warholette
18. júl 2010

@vejula tak sorry ale snad mam pravo rozhodnut sa, ci mi v tele bude rast dieta alebo nie. tehotenstvo je zasah do organizmu zeny, ktory v podstate vyzivuje cudzi organizmus v maternici. mnoho spontannych potratov sa udeje prave kvoli tomu, ze tela dietata a matky nie su kompatibilne a organizmus matky jednoducho organizmus dietata vypudi.
tehotenstvo tiez so sebou prinasa zdravotne komplikacie, ktore mozu byt pre matku smrtelne. takze ma pravo rozhodnut sa v akejkolvek situacii, ci si dieta necha alebo nie. myslis, ze trinastrocna dievcina, ktoru znasilinili, ma povinnosti dieta donosit? alebo zena, ktorej tehotentsvo zhorsi uz existujucu chodobu, ma povinnost zostat tehotna a donosit dieta aj ked vie, ze zomrie?
a co sa tyka toho trestneho cinu - ked sa dieta narodi, uz viac nie je sucastou matky. berie ziviny z okolia, dycha samostatne, je to samostatny jedinec. preto je trestne zabit ho, ako akehokolvek ineho ziveho tvora. dieta v maternici je vsak s matkou spojene pupocnou snurou, takze je cast jej tela.

latvia
18. júl 2010

to by si zena mohla zvazit uz pred tym ako otehotnie....nie?

latvia
18. júl 2010

a ked je ok zabit dieta este ked je s matkou spojene pupocnou snurou, preco niesu interupcie povolene az do 40tt? 😕

warholette
18. júl 2010

@latvia to som zacala pisat, ale kedze neviem presne fakty a cisla, tak som to radsej vymazala a postla len to, co som postla. chcela som to ukoncit tym, ze aj rozdiel medzi predcasnym porodom a potratom okolo 25. tyzdna tehotenstva je v tom, ze ak je dieta zivotaschopne, tak sa ho snazia zachranit a ide do inkubatora. ak je vsak nedovyvinute a nema sancu prezit, tak sa to klasifikuje ako potrat. nie som si vsak ista presnym tyzdnom, ci je to 24. alebo 26. do tohto tyzdna sa potom da aj robit interrupcia zo zdravotnych dovodov.
@mackopuf nie kazde dieta je chcene a planovane. niekedy zlyha aj antikoncepcia.
teraz boli v novom case dva clanky, jedna o trinastrocnej babe, ktoru znasilnil sused a sla na potrat, a o druhej, ktora mala v trinastich dieta s vlastnym bratom, dieta donosila a dala na adopciu. obe zo slovenska. budete teraz odsudzovat tu prvu a velebit tu druhu? co keby sa to stalo v trinastich vam? alebo vasej dcere, sestre...

vejula
18. júl 2010

@warholette ale ked sa dieťa narodi sice dycha samo ale tiež ešte nieje schopne samo žiť... KEby ho matka nechala len tak ležať na posteli tiež by dlho nepožilo, či?
Samozrejme že dieťa v brušku je zavisle od matky a velakrat su komplikacie ked je nekompatibilita, ale uznaj, je možne aby žena donosila dieť s inoku krvnou skupinou??? JE!!!! Čiže to dieťa nemože byť sučasťou jej tela, lebo v CELOM tele musi prudiť rovnaka krv, či nie????
Samozrejme že dieťav brušku ovplyvnuje vo velkom ženu.. A ked sa narodi tak už nie??? Kolko krat ešte viac 😉
KEd už pišeš o ohrozeni života ženy tak je to minimalne percento potratov, ovela viac potratov je vykonanych z inej pričiny ako že žena je v priamom ohrozeni života. A potrat?? Ten nenesia riziko pre zdravie ženy???

A ako priklad uvieš trinasťročne znasiklenene dievčatko, ako nehnevaj sa ale to je tak mizive precento vykonaných potratov, že by som sa aj hanbila taketo neičo uviesť. Rozpravajme sa prosim realne o tom prečo väčšina žien ide na potrat. Väčšina z nich nema ani trinasť ani nebola znasilnena. Takže asi tolko

latvia
18. júl 2010

@warholette robi sa do 24.tyzdna.... a boli uspesne zachranene aj 22tyzdnove deti....
a neodsudzujeme tu zeny, viacere to pisali, ale ciny

mackopuf
18. júl 2010

@warholette ako pisala @latvia neodsudzuju sa tu zeny,ktore isli na potrat,ale TEN CIN 😔

warholette
18. júl 2010

@vejula ked matka odlozi narodene dieta na postel, moze sa o neho postarat niekto iny, hocikto. o dieta v jej bruchu sa musi starat len ona sama. okrem toho, nie je nezakonne, aby tehotna zena fajcila, pila alkohol, brala drogy alebo robila cokolvek ine, co je zakazane robit detom a mladistvym do 18 rokov prave preto, ze je to jej telo a moze s nim zaobchadzat, ako sa jej chce.
ano, vacsina zien nebola znasilnena ani nemala 13, ale zakazom potratov by ste prave taketo dievcata vystavili traume z donosenia dietata pocate znasilnenim a traume z porodu. preco by sa zena nemohla dobrovolne rozhodnut, ci pocate dieta donosit chce? citala som v jednom britskom denniku, ze rocne sa v UK vykona asi sto potratov deti, ktore boli pocate umelym oplodnenim. takze sto zien skratka zmenilo nazor aj napriek tomu, ze sa o dieta dlho usilovali alebo za oplodnenie zaplatili niekolko tisic libier.
co sa tyka krvi, aj moj maly ma inu krvnu skupinu ako ja 😉 ale dieta je samostatny organizmus zijuci v tele matky, ma samostatny krvny obeh, samostatne organy, pupocnou snurou len berie od matky ziviny, ktore nasledne v svojom tele spracuvava. preto sa krv matky a dietata nemiesa, preto je to mozne.

@latvia presne preto som to nepisala, lebo si nie som ista 😉 medicina postupuje stale dopredu, kedysi sa nedali zachranit ani 30. tyzdnove deti a dnes v poho. mozno o par desatroci budu existovat umele maternice, ked sa dieta pocne v skumavke a v dalsej dorastie az do porodu... ktovie...

latvia
18. júl 2010

@warholette tak to mi pride dost smutne,ked uz zena ide na potrat po IVF....
mne to stale pride nefer, ked na jednej strane vidim matky, ktore sa snazia o dieta a na druhej strane tie,ktore sa daju vyskrabat, lebo si to rozmysleli.....ale nemozem cakat ze kazdy dostane vsetko,ze? 😒
a co samovrazda? je to tiez ok? lebo clovek sam rozhodne, ako nalozi so svojim telom? nechce zit, tak ma tiez pravo sa zabit?je to predsa jeho telo...

warholette
18. júl 2010

@latvia no, je to nefer 😒 ale to je asi tak so vsetkym v zivote...
co sa tyka samovrazdy - tiez som sa. nie je to nezakonne, ak sa rozhodnes zabit sama. asistovana samovrazda uz je legalna v par krajinach. urcite je lepsie, ak sa clovek pokusi riesit svoje problemy inak ako smrtou, ale v podstate neexistuje legalny sposob, ako samovrazde zabranit. ale nie je toto uz mimo temy?

latvia
18. júl 2010

@warholette je, len som to davala do suvislosti s narabanim s vlastnym telom pri interrupcii 😉
mne samovrazda nepride ok, ale tot len moj nazor...

vejula
18. júl 2010

@warholette no a prave preto taky nazor že žena si može so svojim telom robiť čo chche neberiem lebo ako si napisala citujem dieta je samostatny organizmus zijuci v tele matky, ma samostatny krvny obeh, samostatne organy, pupocnou snurou len berie od matky ziviny. Čiže matka dava svojmu dieťaťu iba živiny a robi mu priazniovu mikroklimu pre vyvoj. Takže žena si so svojim telom može robiť čo chce ale s telom dieťaťa čo vo vnutri nej byva už nie!!!!!
A ano tehotna žena može fajčiť aôe to može ja matka narodeneho dieťaťa, či nie????? V tomto argumente som akosi nenašla logiku. Prečo porovnavaš tehotnu ženu s neplnoletym dieťaťom????
Ano o dieťa ktore je už narodene sa može postarať niekto iny prave preto že je už narodene. Teoreticky aj nenarodene dieťa ktore by sa prenieslo do maternice inej ženy by mohlo prežiť. Teda vlastne aj prakticky lebo su take pripady. Takže taketo argumenty u mna určite neobstali
A o legalnosti a nelegalnosti potratov sa nejdem rozpisovať je to velmi ťažka tema a trošku o niečom inom.
Ja som o tomto nepisala len hovorim že neznašam take trapne argumenty akože žena ma pravo rozhodovať o sovjom tele pričom ty sama si napisala ešte raz citujem dieta je samostatny organizmus zijuci v tele matky, ma samostatny krvny obeh, samostatne organy, pupocnou snurou len berie od matky ziviny PRepač že sa opakujem možno je to trapne ale neva radšej dvakrat 😉 😝

vejula
18. júl 2010

no idem ja už spať... tak bru noc všetkym

warholette
18. júl 2010

@vejula no ked tehotna zena fajci, fajci s nou aj dieta v jej tele. podla zakona je to OK a nikto jej to nemoze zakazat. ak vsak das novorodencovi cigaretu, alebo dvojrocnemu alebo patrocnemu dietatu, je to trestny cin. takze v tom ten rozdiel. podla zakona nemozes zabranit prijimaniu alkoholu alebo drog dietatu v tele matky, ale mimo tela matky uz hej.
stale vsak nechapem, co je zle na tom, ze sa zena moze rozhodovat o vlastnom tele. nezijeme predsa v krajine, kde zena patri svojmu muzovi a nema ani volebne pravo. zeny maju pravo rozhodovat sa o tom, ako budu zit, aku kvalitu zivota budu mat, a interrupcia je jedno z tychto rozhodnuti.

marianka79
18. júl 2010

baby ja z vás nechápem doká že te sa pozerat na niečo takéto!!!!!!! http://web.pravonazivot.sk/video/ ja veru nie a som si spomenuja na tie reklamy čo boli všade vycapené a total mi znich bolo zle ani som ten obrázok nemohla vidiet nieto ešte to video 😢 😢 😢

marianka79
18. júl 2010

@warholette ja s tebou nesúhlasím ☹ žena nemá právo zabit svoje dieta!!!!! a hotovo 😠 bodka.

marcelkatt
18. júl 2010

@marianka79 ani v prípade, že sa teší síce veľmi na miminko a zrazu jej oznámia, že čaká choré, nevyliečiteľné dieťatko? Je to veľmi ťažké, ale ja napríklad milujem moc deti a túžim mať tri, no nie som pripravená psychicky ani fyzicky vychovávať postihnuté dieťatko, proste ja to nezvládnem, nedokážem a klobúk dolu pred mamičkami, ktoré sa o takéto detičky starajú, a vychovávajú ich. Nie som za interpcie v tom prípade, ak je mimi zdravé a žena s mužom si nedávala pozor, čo sa týka znásilnenia, neviem sa k tomu nejak vyjadriť, nezažila som to ani nechcem.

marianka79
18. júl 2010

@marcelkatt Znásilnené ženy nepodporujú potrat

Skupina amerických žien, ktoré otehotneli následkom znásilnenia prehlásili, že nepodporujú potrat, pretože ženám prináša viac problémov ako riešení. Organizácia žien, ktoré otehotneli následkom sexuálneho útoku požiadala Kongres o verejné vypočutie, kde by mohli prerozprávať svoje príbehy. Podľa nich sú vo verejnej debate o potratoch zle reprezentované postoje sexualne zneužitých zien, pretože sa často predpokladá, že tieto ženy potrat chcú a profitujú z neho. "Ľudia, ktorí tvrdia, že zastupujú naše záujmy, si takmer v žiadnom prípade nenašli čas, aby nás skutočne vypočuli alebo aby sa dozvedeli o našej skutočnej situácii, potrebách a starostiach. Sme hlboko urážané a nemilo prekvapené vždy, keď sa naše zložité okolnosti verejne využívajú na presadzovanie politickej agendy niekoho iného," napísali vo svojom vyjadrení.

Fórum života - Zdroj : SPUC, Life Site - Dátum : 7. 9. 2006

marianka79
18. júl 2010

@marcelkatt ja mam syna s autistickým syndrómom mala som ho zabit??? 😕 🙄 ☹

marcelkatt
18. júl 2010

@marianka79 nie to netvrdím, je to predsa Tvoje rozhodnutie ako aj každej jednej mamičky, ja viem je to kruté, ale ja úprimne priznávam, že som asi zbabelá, nedokázala by som sa postarať o choré dieťa. Tebe vzdávam obdiv.