Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

danka.k
14. júl 2010

ja nechapem ani to ze ked niektora povie ze nema na antikoncepciu.. ale na potrat ma v pohode???? 😖 😖 fakt to nechapem

dajna11
14. júl 2010

@danka.k tak to su len výhovorky....treba isť k lekárovi po recept....spoliehaju sa na to že ved čo sa može stať ked is bueme dávať pozor?!

janulienka1
14. júl 2010

@dajna11 súhlasim

diddi
14. júl 2010

ja interupciu odsudzujem a hodnotim ju ako surovu a umyselnu vrazdu (vynimajuc zdravotne dovody a znasilnenie)....v kazdom inom pripade totiz zena sulozila dobrovolne a bez ochrany,co znamena,ze taktiez dobrovolne otehotnela....ospravedlnenie neexistuje......s tym ukoncenim som to myslela tak,ze je v medicine zle stanoveny termin,pretoze v skutocnosti ide o ukoncenie,nie prerusenie......nie sme klokani,ze si pozastavime vnutromaternicovy vyvin a ked sa nam to hodi,bude v tehotenstve pokracovat.

sabiatko
14. júl 2010

no este k tomu, ked sa niekto chrani prerusovanym milovanim... tak to sa za ochranu moc povazovat neda, sak to je asi najmenej spolahlive. takze to kazdy musi vediet, ze skor ci neskor to pride. ja teda hormonalne tabletky nechcem brat a takto sa "chranime", ale s tym, ze ked nahodou pride babetko, tak si ho nechame a budeme sa z neho tesit. takze takyto typ ochrany je skor pre pary, ktorym by popripade dalsie babatko, hoci neplanovane, nevadilo a chceli si ho nechat.

traktor
14. júl 2010

@sabiatko veru.aj my sme to tak mali 😉 ..zato tolko deti 😀 ale uz viem, ze nas je dost, tak sa chranim... 😉 ..a o to tu ide ..o tu zodpovednost...ale viem aj to, ze sa moze aj napriek tomu prihodit...ale aj tak by som si babo nechala..ja som skratka ako nasi hovoria..rodena matka 😀 😉 ..a dnes je vela moznosti , ci uz ochrany alebo potom ako sa o dietatko postarat- mam na mysli adopciu, hniezdo zachrany...vsetko je vzdy lepsi sposob ako si to...zle nie to..ale .ako si DIETA dat zobrat...a je velmi smutne , ze my , co nesieme za dieta zodpovednost , v sekunde vieme rozhodnut ci bude alebo nebude zit...

sabiatko
14. júl 2010

@traktor 😀 tak aspon je u vas veselo... my to budeme riesit az po tretom babatku, dovtedy to nechame na nahodu 🙂

danka.k
14. júl 2010

@dajna11 aj ja si myslim ze su to vyhovorky...

a ked niekto napise ze mam dve deti, tretie by sme nezvladli tak to mi akosi pride tiez smiesne.. bo veci po predoslych detoch su cize hned o starost menej....

ale my to tu nikomu nevysvetlime... kazdy ma svoj rozum a podla toho sa bude riadit 😒

dajna11
14. júl 2010

@danka.k ja si myslím že ved každá má právo si určiť kolko detí chce a ked úž necche,nech sa rozhodne akokolvek je to jej vec.nikoho nesudim. jalen že je tolko možností,ako sa brániť,ako predísť nechcenemu tehotenstvu....žiadna ochrana nieje na 100%,moja svokra mala vnutromaternicové a otehotnela....stáva sa,a to či má alebo nie na antikoncepciu?nieje to až tak vela financíí....stačí ísť k lekárovi,no to sa tiež mnohým necche.ja som u gyndoša ako doma,mne to tak nepripada ale poznám baby a mladé baby ktoré tam neboli aj 6rokov....a to dokonca po porode nešli.to je už sila.

vejula
14. júl 2010

@janulienka1 vdaka. no jo je viacero ťažkych osudov a kto nezažije nepochopi... KEd už je to tak ťažke že sa zdravy človek rozhodne siahnuť si na život lebo nevidi vychodisko tak potom je to fakt sila
@danka.k no jo ked žena resp. dievča ostane v tom celkom same ťažko čakať že sa rozhodne isť proti všetkym a to dieťa si nechať...
Jo a je ťažko odsudiť kedsme sa neocitli v takej krizovej situaci, Ťažko sa vžiť do situacie matky ktora je tyrana a navyše sa musi divať ako každy den trpia i deti. _Je lhšie byť matkou 4 deti v priaznivom prostredi pričom vidi že deti su šťastne... Kto je bez hriechu nech hodi kamenom. A ohladom tej antikoncepcii boli ženyu pred 15 rokmi uplne inač informovane ako teraz bolo to viacmenej tabu... Určite je to velka chyba a predchadzalo tomu vela inych menšich chyb ale nikto nikto nemôže pochopiť zufalstvo a bezvychodiskovosť niektorych situacii ked ich nezažil. Nikdy by som potrat neschvalila a neobhajovala, len som pochopila že nie všetko sa vždy tak razne kategorizovať a bez mihnutia oka hadzať všetky ženy ktore boli na potrate do jedneho breca. Mala som dlhe obdobie kedy som bola nekompromisna a pre ludi čo boli na potrate som nemala pochopenie, ale pochopila som že to nieje spravne

danka.k
14. júl 2010

@dajna11 jasne je tolko moznosti.... ale tak nikomu nevysvetlis ze sa musia chranit... hrozne s nimi a doplacaju na to nevinne deticky ☹ ☹ ☹
@vejula mas pravdu.. je lachsie vychovat 4deti v priaznivom prostredi ako kde trpia... a nedokazeme pochopit ake to je ked deti v rodine trpia... nie kazdy ma take stastie ako my.. ale tak ani my nevieme ako dopadneme o par rokov ☹ ☹ snad nie tak ze by muzi tyrali nas a nase deticky

nina41
14. júl 2010

V tomto štate ked je žena aj deti tyrane,policia aj tak nepomôže,ešte sa smeju žene do tvare,že až vtedy môžu niečo robiť ,ked sa niečo stane,nikomu to neprajem zažiť ,najhoršie su tie spomienky a deti ked sa vnoci budia s plačom,

cmulinko
14. júl 2010

niekde som citaala,ze manzelka bola znasilnena inou osobou a otehotnela a napriek tomu sa s manzelom rozhodli,ze si dieta nechaju a vychovaju ako svoje spolocne a nebudu robit rozdiel medzi detmi od manzela a dietatom pocate zo znasilnenia 😔 myslim si,ze je to az nadludske rozhodnutie 😔

maja22
autor
14. júl 2010

@cmulinko , na stránke fórum života je už skoro 4 roky tento článok:

Znásilnené ženy nepodporujú potrat

Skupina amerických žien, ktoré otehotneli následkom znásilnenia prehlásili, že nepodporujú potrat, pretože ženám prináša viac problémov ako riešení. Organizácia žien, ktoré otehotneli následkom sexuálneho útoku požiadala Kongres o verejné vypočutie, kde by mohli prerozprávať svoje príbehy. Podľa nich su vo verejnej debate o potratoch zle reprezentované postoje sexualne zneuzitych zien, pretoze sa často predpokladá, že tieto zeny potrat chcú a profitujú z neho. „Ľudia, ktorí tvrdia, že zastupujú naše záujmy, si takmer v žiadnom prípade nenašli čas, aby nás skutočne vypočuli alebo aby sa dozvedeli o našej skutočnej situácii, potrebách a starostiach. Sme hlboko urážané a nemilo prekvapené, vždy, keď sa naše zložité okolnosti verejne využívajú na presadzovanie politckej agendy niekoho iného,“ napísali vo svojom vyjadreni.

dajna11
15. júl 2010

@danka.k ja som si to zažila,ked som trpela.manžel alkoholik,a ked mi meškal menzes tak ma veru napadalo všeličo. dlho som čakala na zmenu,chodil na liečenia a mal aj svetle chvilky ked bolo všetko ok. ale ked som predstavila,že by sme mali mať druhé dieťa v ´tej časti života že sa lieči a nevieme ako to dopadne tak ma zamrazilo.on druhe chcel a ja rozhodne nie.kým sa situácia nevyrieši. potom som si dala antikoncepciu. a nakoniec sme sa i tak rozviedli. 😒

cmulinko
15. júl 2010

@maja22 tym nadludskym rozhodnutim som myslela,ze si vazim tie pary,ktore sa tak rozhodnu....ja osobne by som za ziadnych okolnosti nesla na potrat...ci by bolo dieta postihnute,znasilnenie,moje ohrozene zdravie...jednoducho s tym som absolutne vyrovnana a viem jasnu odpoved,ze dieta by som si za kazdych okolnosti nechala.Moja svokra otehotnela ked mala 40 rokov...lekari jej povedali,ze ona porod neprezije a dieta je aj tak postihnute....coskoro bude mat moja svokra 70 rokov a moj manzel je absolutne zdravy a normalny chlap 🙂 A zas mojej mame diagnostikovali mimomaternicove tehotenstvo a mala ist na zakrok....v poslednej chvilke povedala lekarovi,ze ona to citi uplne inak a ziadala este vysetrenia od ineho lekara....zistilo sa,ze prvy lekar pochybil a ja som sa dostala sancu narodit sa.ked som mala 2 mesiace,tak mama otehotnela znova...kazdy ju posielal na potrat,lebo to nezvladne.....brat sa narodil len v 6 mesiaci tehotenstva,ale prezil,lebo prezit mal..... dnes ma uspesnu opatrovatelsku agenturu 😵

cmulinko
15. júl 2010

@cmulinko pre mna je kazde dieta dar...mam za sebou 2 samovolne potraty,ale 2 krasne deti mi pobehuju v dome a rozhodne som s rodenim neskoncila 😉

danka.k
15. júl 2010

@dajna11 vidis bola si rozumna 😉 ... vedela si do coho by si priviedla dieta tak radsej si sa chranila... a som si vsimla ze uz sa ti blizi termin... tak sa opatruj 😉

traktor
15. júl 2010

@cmulinko ..ja som prezila podobne, mne pri patkovi povedal doktor na ultrazvuku, ze koniec , ziadna akcia, urobime potrat, a bol tam aj druhy doktor co sa priucal na ultrazvuku, tak ten povedal , ze pozrieme este zo spodu, a akcia bola...a este musim povedat...ze ten doktor , ked spomenul potrat a videl, ze som taka nestastna, tak mi povedal, ze sak mam 2 deti tak co este chcem 😠 ...a ked uz som odchadzala, tak miesto toho aby povedal, ze je mu to luto alebo nieco, tak to zaklincoval....este nemate vyhrate, do konca sa este moze vselico stat...vam poviem...som si dlho porevala a bola som v takom strese...dodnes mam to meno pred sebou ...Saxun, ...a dufam, ze ho uz v zivote nestretnem, bo by som ho musela niecim ovalit ...lebo ta ziadna akcia ma dnes 7 rokov a je to uzasny chalan...

danka.k
15. júl 2010

@traktor tak to bol riadne "mily" doktor... ja by som ho ovlalila asi hned vtedy 😀 😀 😀 a dobre ze to vsetko dobre dopadlo a akcia beha po tomto svete 😉 😉 😉

maja22
autor
15. júl 2010

No aj mňa dostávajú do vývrtky reči typu - však keď máte dve deti - načo ďalšie 😖
@traktor máš krásnu rodinku a hoci bol ten zážitok s dr. otrasný, máš asi v živote väčšie šťastie ako on 😉

dajna11
15. júl 2010

@danka.k dakujem,umieram v týchto horúčavách

danka.k
15. júl 2010

@maja22 tak to vie vytocit aj mna.. vsak ked niekto chce nech ma aj 10.. a nikoho to nemusi trapit 😠 😠 😠

@dajna11 neviem si predstavit ako je v tych horucavach, ale uz dako dobojujes, ved uz len mesiac 😀 😀

dajna11
15. júl 2010

@danka.k ale jasné....nejako to dotiahneme,doma je fajn,klíma ,bazén....len ked treba isť do mesta k lekárovi alebo nakupiť čo treba tak to je desné.

leiinka
16. júl 2010

ahojte, ja som tiež Simonku nosila pod srdcom v riadne sparnom lete a keď som sa chcela ísť prejsť, tak ráno ešte pred ôsmou som musela utekať z domu a potom celý deň som sedela pri klíme 😀 a k zážitku traktor... to by snáď chcelo riešiť aj inak ako "dúfam, že ho už nestretnem", lebo ktovie, koľko mamičiek tak na potrat poslal, keď nemal pri sebe druhého lekára, ktorý by mu v tom zabránil... možno je to nejaký sadista, ktorého baví štvrtiť detičky v matkiných bruchách a oznamovať ženám, že ich chcené a očakávané detičky umreli a musia ísť na potrat... Neviem, či by som to nechala len tak..lebo to je teda DOSŤ ZÁSADNÝ OMYL. Teraz s tým už, samozrejme, nič robiť nejde...ani nevyčítam, v tej chvíli je človek určite taký rád, že to bol omyl a dieťatko žije, že lekára ani nevníma...no ale nie je to ok, aby lekár takto vážne chybil... veď keby tam nebol ten druhý lekár, tak snáď syna teraz ani nemáš..nie??

dajna11
16. júl 2010

@leiinka vieš ono je to tak,že pacient nič nevie,nevyzná sa a spolieha sa na lekára. aj kamoške robili interupciu lebo že malé má nejakú vrodenu chybu na srdci..to bola už v 4.mes.a tiež mala pochybnosti že ktovie či to vobec tak bolo,či sa nezmýlil.

leiinka
16. júl 2010

@dajna11 No veď to je jasné, nemáme všetci vyštudovanú medicínu, ale práve preto, aby sme tú dôveru mohli v nich mať, tak tento konkrétny príklad by sa buď vôbec nemal stať, alebo by ten lekár mal byť úplne na kolenách, že prebohaživého, akú strašnú chybu som urobil, idem na preškolenie práce s ultrazvukom, alebo niečo v tom zmysle, a nie sa tváriť, že všetko je v najlepšom poriadku... a traktorke, samozrejme, nič nevyčítam, ako to aj píšem v predchádzajúcom príspevku, len vyjadrujem rozhorčenie nad takýmto prístupom a že my ako klientky by sme sa mali naučiť sa voči tomu brániť. Proste zabudnúť na ten systém, že čo povie lekár je sväté, pretože tu máme jasný príklad (a netreba chodiť ďaleko pre ďalšie stovky takých príkladov), že to sväté nie je, že sú omylní, robia chyby často a podaktorí sú takí arogantní, ako mala "šťastie" práve traktor, že nemá potrebu sa ani len sucho ospravedlniť, za takú vážnu chybu... Keď sa niekto pomýli, že vidí chlapčeka a je to v skutočnosti dievčatko, niektorí rodičia budú nadšení, iní menej, ale nie je to chyba, ktorá môže dieťa stáť život (aspoň v našich zemepisných šírkach).
Ja som bola minulý týždeň na gynde, lebo výsledky čosi potvrdili a lekár (zastupuje Dr na MD) mi len sucho oznámil, že budem brať tabletky a najdôležitejšie je, aby ich bral aj partner a v takých množstvách, že ani na informácii o lieku v krabičke sa také množstvá nepíšu, ale aby som vedela, že vedia, prečo to robia a že to tak treba... Keď som si doma uvedomila, že mi ani raz neodpovedala na otázku, čo mi vlastne je, tak som telefonovala, že ako sa vlastne volá tá baktéria, čo mi našli a sestrička sa divila, že prečo to potrebujem vedieť, že či mi situáciu dostatočne nevysvetlila... (????)

dajna11
16. júl 2010

@leiinka ja som bola minulý týžden na sono na prietokoch...tiež u iného gyndoša v nemocnici...mladý chalan to bol,ešte ma brali prednsotne ako kolegu,lebo pracujem v tej nemocnici,a robil sono,potom len utrite sa a nič.ani slovko!!!!!tak pri odchode som sa aspon spýtala či je vobec všetko v poriadku,ved takto neoznamiť pacientke nič?!som bola tak naštvana.....mamičky tam idú,tešia sa aby boli výsledky v poriadku a oni ani slovka?mnohé tam čakali dve tri hodiny kým začali makať,bolo teplo,žiadna ventilácia či klima v čakarni....už len tam vydržať bolo nad ludske úsilie a oni s nami robia ako s tovarom.

leiinka
16. júl 2010

Inak neviem, či sa tu niekto k tomu vyjadril, ale v tom príspevku, kde sisi píše, ako neľutuje, že bola na potrate a že ju to vôbec nebolelo...tak citujem "HIV? Nebuďte smiešne, každá žena vie posúdiť, aký ten chlap je, či sa prilepí na každú sukňu"... takže k tomuto: ???? Nebuď smiešna Ty! HIV nemá nikto napísané na čele a na posudzovanie zdravotného stavu podľa toho, či sa obzerá za sukňami, by som sa teda určo nespoliehala...takéto názory v dnešnej dobe!!!

leiinka
16. júl 2010

@dajna11 Nad takým prístupom k pacientom sa mi zastavuje rozum... a ešte k tehotným ženám, ktoré nie sú pacientky, ale len klientky, prinútené spoločnosťou riešiť svoje tehotenstvo cez doktorov... a ešte mladý a už taký arogantný... mne lekárka na snímku zo sono ešte naťukala písmenká HI MOMMY! Hold, ešte veľa vecí sa tu musí zmeniť...ale podotýkam, že keď budú klientky ticho sedieť, tak sa nezmení nič... Lekárom musí len vyhovovať, ak sa žena nechá ticho vyšetriť, nepýta sa na výsledky, nedožaduje sa ničoho a odíde... A on si zapíše to poisťovne, že konzultoval s tehotnou jej zdravotný stav 🙄