Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

bodka13
27. mar 2012

@majulik29 😕 myslím,že takto to nefunguje a je to trestné 😉

briketa
14. apr 2012

Ked sa pozerate na kruto tyrane deticky, nevolili by ste tymto matkam radsej interrupciu?

mamavera
14. apr 2012

@briketa takým matkám by som volila slučku okolo krku

briketa
14. apr 2012

@mamavera ano, ale to je nerealne. Prerusenie tehotenstva realne je a to je ta vyhoda.
Videla som dokument, ktory ma k tejto myslienke priviedol.
Na Slovensku su zivotne pomery este stale dost vyrovnane oproti Statom. Ale tu castokrat uple zufala existencna situacia (lebo tu clovek na ulici skonci velmi lahko a nikoho to nezaujima, nefunguje tu taky socialny system ako u nas) , matke preskoci v palici a tie dietky boli hrozne utyrane, naozaj nieco strasne.
V Statoch sa pouziva ako mozny sposob interrupcie v prvych 7 tyzdnoch podanie tabletiek, ktore vyvolaju menstruaciu.
Celkom urcite je to v mojich ociach realne riesenie prijatelnesie ako taky ne-zivot pre ubohe dietatko, ktore bude mat z toho dozivotne nasledky a castokrat prave koli tyraniu skoci s tak porusenou psychikou, ze ono same bude neskor tyrat.

lussy23
14. apr 2012

@briketa ja by som v takom prípade volila radšej adopciu☹

maja22
autor
14. apr 2012

@briketa zlo sa nedá riešiť zlom. Ako by si to chcela zaviesť? Vieme dopredu, ktorá matka bude svoje dieťa týrať? Ak by sme to vedeli, riešením nie je interrupcia, ale odobratie dieťaťa a zverenie do výchovy normálnej rodine. Neviem si predstaviť, že by sme tu mali prípady, kde by matky dopredu oznamovali, že ak im dieťa nezabijeme v tehotenstve, utýrajú si ho samé 🙄 . V každom prípade treba narušených ľudí liečiť. Možno existujú ženy, ktoré majú doma peklo, boja sa priviesť do takého prostredia deti, ale opäť mi z toho vychádza len to, že im máme podať pomocnú ruku, aby boli schopné od tyrana odísť. Ponúknuť im umelý potrat nie je riešenie, možno sa to tak javí, ale v podstate by sme týranú ženu vystavili ďalším trýznivým pocitom, že si dala zabiť vlastné dieťa. Interrupcia je vždy zlo, nech sa na to pozrieme z ktorejkoľvek strany. Spoločnosť je natoľko vyspelá, nakoľko sa dokáže postarať o tých najbezbrannejších. Postarať sa ale neznamená odstrániť...

vejula
16. apr 2012

@esmera
@bodka13 myslim že počatie zo znasilnenia je taK vynimočne... no zrovna ma nenapada prirovnanie... Väčšinou je pre splodenie potrebne vhodne prostredie, ktore vo velkom zabezpečuje jej prijemne pocity. Akonahle je žena znasilnovana, je celkom stiahnuta, psychika ani nehovorim, nevylučuje ten hlien aby bolio prostredie v jej pošve poyzitivne naladene na spermie nasilnika. Takže obhajovanie interupcii kvôli otehotneniam zo znasilnení je podla mna nie moc namieste...

vejula
16. apr 2012

@briketa neviem ako si to predstavuješ realne. Že akože potencionalne nasilničky a tyranky detí by boli prinutene isť na potrat aby potom svoje deti netyrali? či ako nepochopila som moc tvojim prispevkom 😅 či je to všetko len v teoretickej rovine, že radšej keby išli nasilničky na potrat akoby mali tyrať dieeťa? To su tak plodne uvahy... To potom rovno vykastrovať gvšetky nie?? To by bolo asi najučinnejšie a najbezbolestnejšie a asi tak isto realne ako to že by boli prinutene isť na potrat

briketa
16. apr 2012

@vejula @bodka13 @esmera , ale to nie su ziadne teoreticke uvahy, ako som pisala, tato moznost je (na Slovensku nie, ale v mnohych inych krajinach ano) kde sa tehotenstvo v prvych siedmych tyzdnoch prerusi medikamentozne vyvolanim menstruacie.
Podla mna je dobre, ze tato moznost existuje, pretoze interrupcie sa vzdy robili, robia a robit budu, taka je realita, ci sa to niekomu paci, alebo nie.
A radsej ako zatvarat pred tymto problemom oci a nechat tisice zien v rukach podomovych masiarov je najst rozumne riesenie, ktore je v prvom rade vzdelavanie a osveta sexulanej vychovy. Hranica sexualnej aktivity mladych ludia sa posuva stale k mladsiemu veku. A osveta na SVK sa posuva kam? Vobec nikam...

Nech ma mlada (ci zrela) zena radsej slobobne rozhodunie si dieta ponechat alebo nie, ako ho potom tyrat a vyhadzovat mu na oci ze bolo nechcene.
A nadarmo je moznost adopcie, ked polovica z tych mladych dievcat je v situacii, ze sa nikto nesmie dozvediet, ze su vobec tehotne!

esmera
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esmera
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maja22
autor
29. apr 2012

Mužský pohľad na túto tému, ide z toho toľko lásky, nehy a odpustenia...a tiež útechy a nádeje, myslím, že ani nejde o to, či bol potrat spontánny alebo úmyselný, ide o ten vzťah a puto, ktoré mamu spojí so svojím dieťatkom navždy: http://www.lifenews.sk//node/2796

kennys
1. aug 2012

ahojte, poniektore uz kocikujuce.. 🙂 chcem sa poradit.....s ex som mala posledny styk v polovici aprila....koncom aprila som si urobila pre istotu test...negat. ....menzes ale odvtedy skoro ani nemam...od aprila som ale mala niekolkokrat herpes na pere, teraz psoriazu, teda opakovane infekcie, cize bravala som a beriem lieky. zila som nezdravo..... otazka teda znie, ze ked som teoreticky vo 4. mesiaci, zo zdravotneho hladiska je mozna interrupcia?

traktor
1. aug 2012

@kennys neries teoreticky..ale vyhladaj lekara , ten ti povie viac..ci si vôbec tehu, ake mas moznosti ..

veverka149
18. sep 2012

ja som prvyrat otehotnela mesiac pre 18tinami a ani na chvilu som nerozmyslala o interupcii nechali sme si dietatko a dnes je to uz skoro 4rocna slecna , ked mala 3a pol roka otehotnela som zvova a aj ked niesme milionari mame druhe dietatko . som strasne rada ze ich mam polo to na zaciatku tazke "ten rozbeh do zivota " ale sme stastny , no teraz ak by som napriklad otehotnela uz by som si dieta nenechala lebo by som to nezvladla aj napriek tomu ze viem aky je to krasny pocit byt mamou tak 3tie uz nie

angel31
19. sep 2012

@veverka149 ? ako mat muza a riesit ci si nechat 3 dieta je uplne na hlavu padnute.. ale kazdeho osobna vec.. to ja by som dieta dala na adopciu pokial by som ho nechcela a mam ho s muzom ktoreho neznasam.

angel31
19. sep 2012

@mamavera no fíha.. asi mas idealne podmienky.. teplo domova a partnera ktory ti pomaha.. skus zit ako bezdomovec, kedy riesis ci sa ti vobec chce zit a potom ries komu das slucku, hlavne ked nemas kde byvat, a nemas ani jedlo a zijes jak posledna chudera!

mamavera
19. sep 2012

@angel31 zrejme sme sa nerozumeli, ja som reagovala na matky, ktoré týrajú svoje deti - kľudne to zopakujem ešte raz - matke, ktorá týra svoje deti by som uviazala slučku okolo krku!!!! A nemala som vždy ideálne podmienky, viem, čo je to byť sama s deťmi bez partnera, viem, čo je to mať posledné dve stovky (nie eurá, ale koruny). Všimni si koľko je hodín , keď toto píšem, dnes som bola v práci, potom v druhej a teraz robím niečo, čím si tiež vylepšujem rodinný rozpočet. Áno, mám sa teraz celkom fajn, ale niečo ma to stálo a ešte niekedy stojí, občas spím štyri hodiny, teraz to tiež viac ako päť nebude...

angel31
20. sep 2012

@mamavera vážená.. lenže ja mať 200SK tak som ako blcha šťastná... 😀 no ale ty musíš byť superžena.. no ja byť tak prepracovaná a vyťažená tak detváky týram .... ziapala by som jak hladný lev, pretože byť nevyspatá, unavená a prepracovaná a mať k tomu deti je kombinácia pre hrobára... to musia byť decká moc radi, že maminka tak vylepšuje rozpočet a oni majú freitag abend 😀

mamavera
20. sep 2012

@angel31 ak ti robí dobre byť arogantná a kopnúť si, kľudne si poslúž, mňa nevytočíš, ja sa len pousmejem. Musíš byť veľmi nešťastná, keď takto reaguješ. Nikdy som sa nikde na koníkovi neprezentovala ako superžena, iba som sa v ťažkej životnej situácii snažila hľadať riešenie. len tak na okraj , nenapadlo ťa, že moje deti sú už dospelé a nepotrebujú, aby ich mama kŕmila a uspávala? 😀 😀 Zrejme v svojej zaslepenosti hnevom nie. Ani si si nevšimla, že som písala, že je to občas. Napríklad, dnes už mám dávno fajront, tak tu sedím a odpovedám na slová niekoho, kto je asi nahnevaný na celý svet. Neviem prečo, keď by sa mal tešiť na bábätko a ani to je je moja vec. Nečítala som ani celú diskusiu, priznám sa, že včera som ani nevedela, ne čo vlastne tak zúrivo reaguješ. Opakujem tretí krát, ktorá týra svoje deti, nie je matkou a treba jej hodiť slučku okolo krku. Tieto moje slová plynú z mojej najväčšej životnej lásky - lásky k deťom, už som za tie roky zažila veľa uslzených, ustráchaných očiek, takže to kľudne napíšem aj sto krát, za svojím názorom si stojím. Je mi úplne jedno, ako budeš ty reagovať, aj keď nechápem, prečo sa budúca matka rozčuľuje a škodí tak svojmu dieťatku. Ak si sa dostala do životnej situácie, v ktorej sa ti zdá, že nemá východisko, ak potrebuješ pomôcť, to sa rieši ináč, nie navážaním sa do niekoho, kto ani netuší, čo v skutočnosti potrebuješ.

mamavera
20. sep 2012

@angel31 hádam to s tebou nebude až také strašné, pečivko, zeleninka, šunka, na to treba trošku viac ako dvesto korún....ale kľudne sa môžeš na tomto fóre prezentovať pre mňa za mňa aj ako muž, už som tu zažila hocičo, som tu trošku dlhšie ako ty. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . Iba mi svitlo a viem, odkiaľ vietor fúka. Pekné tehuľkovanie, zdravé dieťatko a zdravý rozum ti želám.

digysa
24. okt 2012

Interupcia....hmmm... preave som o tom citala v inej diskusii....

Ja mam na to velmi zvlastny nazor, ako katolik.

V prvom rade som proti interupcii ako takej, ale jednu vec tu mozem bezpecne vyhlasit, ze ak by ma niekto znasilnil, tak si jednoducho nedokazem predstavit, ze by som si to dieta nechala...
Ono je to pekne,ze donosit dieta a dat ho na adopciu.....ale ja by som sa pocas tych 9-tich mesiacov asi psychicky zrutila....stale mysliet na ten "nechutny akt"......pri pohlade na moje viac a viac zagulatenejsie brusko....No neviem si to proste realne predstavit.

Podla mna by mali byt v zakone vyhradene urcite vynimky- znasilnenie, incest, prilis malolete tehotne dievcata.....
Ale mat potrat napr. koli financnej situacii, alebo koli tomu, ze mam zivot pres sebou a budujem si karieru je podla mna bezcharakterna vec....vyfackat a poslat na galeje!

Citala som teraz pred par dnami pripad jednej 16-rocnej dievciny, ktora otehotnela po znasilneni a ako veriaca si to dieta nechala. No po porode dostala riadny sok, ked zistila, ze "otec dietata", co ju znasilnil si narokuje na svojeho syna.....sudom si ziada, aby bol v zivote dietata a aby ho mohol navstevovat. Tak to je silna kava aj na mna, ako katolika. 🤐 🤐 😕 😔 😨

vadimka
14. dec 2012

CHcem sa aj ja podelit so svojim pribehom.

Podstupila som potrat pred 4 rokmi.
Malo to byt moje tretie dietatko, no ja som spanikarila, nechala sa hnat strachom a chcela sa tej zodpovednosti co najskor zbavit. Dodnes nechapem tejto skratovej reakcii, pretoze kym som deti nemala, bola som nazoru, ze NIKDY by som to nespravila...no nikdy nehovor nikdy....

....Nebudem opisovat nasu rodinnu situaciu, ale realita, t.j. 35m stvorcovych v najomnom domceku- pre 5 ludi sa mi zdala katastrofalna, strach, ako to zvladnem [muz cele dni v praci]...co povedia ti druhy..."sak v dnesnej dobe mat 3 deti, nezodpovedny, ani svoju strechu nad hlavou",,,,,, tak, toto boli moje myslienky 7tyzdnov, dokym som ten potrat nepodstupila. Manzel sa zachoval neutralne [co som mu dlho vycitala], nebol ani za, ani proti, nech sa rozhodnem sama....ale ze to bude o drzku...ze sa skor boji o moju psychiku, ako to zvladnem byt dalsie roky na materskej....zdala som sa mu z toho uz frustrovana, hystericka.....mne to v tej dobe prislo aj vhod, bolo to akoby ospravedlnenie, ze to aj tak nezvladnem, len budem kricat na deti atd.....robim to pre dobro rodiny...a bla bla bla...same lzi.....

KED si dnes spominam na ten samotny den potratu, zda sa mi, akoby som to ani nebola ja. Vidim sa, ako idem peso na vlak, potom peso po meste, hladam nemocnicu kde mi to maju spravit... "kuriozita", zakrok robia tam, kde ine matky sa nechavaju umelo oplodnit...sedim na recepcii, je tam velka nastenka s fotkami a detickami, listy od stastnych mamiciek, podakovanie doktorom ze im dopomohli k vytuzenemu stastiu...
...preco som sa vtedy ja neotocila na opatku??? tak, ako to citame v romanoch, ci vidime v telke???????????? preco som tam sedela, citlala????...chladnokrvne, ista si sama sebou, ze robim to najlepsie co mozem pre seba, mm a deti????? dodnes mam tu otazku preco som zabila svoje vlastne dieta.....

......ale viete co je zvlastne? ze tento pocit zufalstva, uzkosti, zleho svedomia neprisiel hned.....vo svojom podvedomi som ho hlboko schovala, dokazala som samu seba klamat 3 roky....sem tam prichadzala myslienka, lutost, no darilo sa mi ju hned zamknut do zasuvky......ale teraz uz nevladzem....myslienka na moje dietatko ma prenasleduje kazdy den, teraz o to viac, ze by malo na vianoce 3 roky....placem a predstavujem si ho....neviem preco, ale velmi by som ho chcela vidiet, aspon raz...
predstavujem si dievcatko...Veroniku....
Nedavno som sa zverila so svojim trapenim dobrej priatelke, ona spontanne potratila 2x....velmi ma podrzala...az
vcera som sla po meste, s tym, ze si kupim anjelika, len mi musi hned padnut do oka...ked som takeho uvidela, s trasucimi rukami som si ho davala do kabelky...vecer som si ho dala na stolik a zapalila som sviecku pre Veroniku, rozpravala som sa s nou a prosila ju o odpustenie...
....viem, ze jej je v nebicku dobre,
.....viem, ze je aj pri mne kazdy den, mozno sa prave teraz ku mne tuli....
.... viem, ze mi Boh odpustil...to vsetko viem....
......len ja sama sebe nedokazem. Keby som tak mohla vratit ten den spat.

lussy23
14. dec 2012

potrat - predstavte si situácia, že idete okolo obchodu, ktorý práve vykradli. Ale to väzenia by ste išli vy.
Nespravodlivé však?
Niekto iný niečo urobí , ale pykať budete vy.
Potrat je to isté. muž a žena niečo spôsobili ,ale následky si odnesie nevinné dieťa ☹

vadimka
14. dec 2012

@lussy23

ver, ze zena, co podstupi interupciu je v tom vazeni cely zivot....

ewellina
14. dec 2012

Hádanka:
Ktoré z týchto troch nie je chránené zákonom?
A.- nevyliahnutý orol,
B.- nevyliahnutá korytnačka,
C.- nenarodený človek.

lussy23
15. dec 2012

@vadimka a prečo to robí? je to také nespravodlivé

ewellina
15. dec 2012

@lussy23 Lussy, ja som proti potratom v každom prípade. Ale veľmi ťa prosím, nerob vadimke viac výčitky. Veď vidíš, že to ľutuje. Ak už chceš niekomu vyčítať, tak tým, ktoré považujú interrupciu za jedno z možných riešení.

vadimka
17. dec 2012

@lussy23

Preco?
Pretože som bola slaba, zbabela, vedena strachom....bala som sa, ze to nezvladnem, bala som sa, co povedia ostatni...

PISETE tu casto o zakonoch, podla mna to nie je ziadne riesenie, vsetko je v ludoch...ani ja som nebola chranena zakonom.....preco v tom obdobi v tom prvotnom soku, nebola napr. na blizku v nemocnici pritomna napr. psychologicka ci sestra z klastora....niekto, kto by sa so mnou porozpraval...dal mi nadej...ci slovo, ked bude najhorsie mozem sa na neho obratit...si myslim, ze kebyze taketo dobre duse pracuju aj na oddeleniach kde sa interupcie vykonavaju bolo by tych potratov menej....ja viem, niekto tu napise, ze som uz dospela osoba, nie dieta, mam byt zodpovedna atd....ano, ale sme len ludia a nesudte, ked ste nikdy neboli v takej situacii....teoria ci filozofovanie byva daleko od reality....ak chcete, aby bolo menej potratov, treba podat pomocnu ruku matkam, ktore zufaju....mozno staci slovo, neboj, zvladnes to....mozno staci ak si tieto matky niekto len vypocuje..mozno by stacilo, ze sa spolocnost prestane pohorsovat ked ma niekto 3/4 deti....mozno staci vacsi zaujem o rodiny s 3 a viacej detmi....ved kto sa stara z coho vyziju? kde byvaju? dane treba platit tak ci tak....preco su neni chranene slobodne matky zakonom? ci tyrane zeny a deti?????? preco musia zit takto ponizujuco len preto, ze nemaju kde ist? ...len preto, ze nemaju z coho zit....

KDE STE VY VSETCI???? TI, KTORI LUBITE TAK SUDIT??? KDE STE V TOM VSETKOM VY?????

...nemyslite si, toto pisem preto, aby som seba ospravedlnila...citim sa hrozne vinna....ak by som vsetko mohla vratit spat a trebars stacilo by, ze do mna hadzete kamene, podstupila by som to...lebo ta bolest, ktoru citim teraz je ovela vacsia....zradila som sama seba...niekedy ked objimam svoje 2 deti predstavujem si, ze tam s nami lezi este jedno 3 rocne dievcatko....idem sa z toho zblaznit.....

ewellina
17. dec 2012

@vadimka Však ťa nikto nesúdi. Je smutné, že si vtedy nestretla nikoho, kto by ti podal pomocnú ruku. To však ale neznamená, že takí ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť, vôbec neexistujú. Verím, že raz sa s dcérkou stretnete. Verím, že raz dokážeš s Božou pomocou odpustiť aj sama sebe.