Je dôležité oháňať sa titulmi?

mexx
11. dec 2008

Zaujimalo by ma, ako ste na tom s postojom voci sebe a inym na zaklade vzdelania. Mate pocit, ze ked niekto ma vyssie vzdelanie, mali by sa k nemu ludia inak spravat? Je dolezite ohanat sa titulmi? 😕

skuska
12. dec 2008

inak az na VS som pochopila aky boli ucitelia na strednej trapny ked sa nechali titulovat "profesor".
😀

gtver
12. dec 2008

Nepředstavuiu se s titulem, nemám ho v občance, nemám ho na schránce. V běžném životě jsem to využila v případě, když mi úřednice tvrdila nesmysl a pomohlo to k nápravě. Ale je smutné, když musíte být z daného oboru, aby jste měli jistotu, že "kompetentní" osoba postupuje správně.
Jinak: nestydím se za titul, ale nemám zapotřebí ho vystavovat na odiv, v běžném životě to považuji za svou osobní věc a bohužel mám "smůlu" na titul, se kterým se pojí dost často neopodstatněná závist a zároveň pohled skrz prsty = "no jo, prachatej hajzl."

slnieckova
12. dec 2008

skuska to nie je o trapnosti, ale o zvyku 🙂 od nepamati sa takto oslovuju ucitelia na strednej skole. Myslis, ze sa to da vyriesit? Nie....

mexx
autor
12. dec 2008

Gtver, a to je aky titul? Zo zvedavosti sa pytam... 😕 😉

yvetta
12. dec 2008

suhlasim so skuskou je chore oslovovat ucitelov na strednej profesor 😒
ja poviem svojim detom aby ich tak neoslovovali brrr 😖

mexx
autor
12. dec 2008

Pri niektorych mi to nevadi, su fajn a zasluzia si, ale niektorym to akurat tak masti ego... 😀

gtver
12. dec 2008

mexx, nic zvláštního, jsem vzděláním právník 😉

mexx
autor
12. dec 2008

Gtver, som si aj myslela, lebo som rozmyslala, ze na aky titul by ludia mohli pozerat tak ako si pisala... 🙂 Ale je to asi pravda, kazdeho pravnika, co poznam, niekto ohodnoti ako namysleneho prachaca... 😒

yasminelle
12. dec 2008

Ja svoj titul nezdôrazňujem, popravde aj zabúdam na to, že nejaký mám. Mám "len" Bc. Píšem to v úvodzovkách, lebo tento titul rozhodne nebol zadarmo ako tu niekto píše. Boli sme v prvom ročníku, ktorý nabehol na nový systém dvojstupňového štúdia, takže sme boli v podstate pokusní bakalárski ročník a mali sme štátnice z 5 predmetov, dokopy som sa učila z 11 kníh a písala som bakalárku, ktorá mala 50 strán a natrápila som sa teda poriadne. Okrem toho študujem externe a nie z lenivosti, ale preto, že som nemienila byť ďalších 5 rokov závislá na rodičoch a oni neboli ochotní ma živiť. Pracujem ako ktorýkoľvek človek, ktorý neštuduje, nebrigádujem v potravinách. Mám však šťastie a mám tolerantného šéfa, ktorý ma uvoľňuje keď potrebujem. Na to ako to všetko zvládam som hrdá, ale ani keď budem mať titul Ing. neplánujem sa ním oháňať.

Súhlasím s tým, že nie je škola ako škola, ale chcela by som vidieť toho trúfalca, ktorý by o tej mojej povedal, že je ľahká...

Nemyslím si, že Vš je záruka inteligencie, skôr je to naozaj o tom, vydržať 5 rokov ležať v knihách a vzdať sa mnohých vecí.

ada11
12. dec 2008

tak sa tiež zapojím do diskusie. Učím na strednej škole, môj nástupný plat pred 4 rokmi bol naozaj biedny, bolo to cca 8500 Sk v čistom. Spolužiaci, ktorí mali len SŠ, tak zarobili o dosť viac. No napriek tomu som učiť chcela a zatiaľ nebanujem. Finančne to nie je neviem čo, ale mohlo to byť aj horšie. 😀 Čo sa týka používaníia titulu, tak ho uvádzam tiež väčšinou len v úradnom styku. V januári som končila postgraduál, neuvádzala som ho ani na polročnom vysvedčení mojich žiakov, doteraz ho nemám v OP a ani sa ním nepredstavujem. Či niekto má titul alebo nie, tak od toho až tak nezávisí kvalita človeka. A k tým profesorom na stredných školách, samozrejme že je to nesprávne oslovovanie. 🙂

norik1
12. dec 2008

No baby neviem ci od nemapäti 😀 manzelov stary otec bol ucitel...ma sice 95 rokov, ale ked ho na ulici stretnu jeho ziaci, dnes sedemdesiatnici, stale ho oslovuju Dobry den pan ucitel.... pisu si pohladnice z kupelov a oslovenie "Mily pan ucitel, posielam vam pozdrav..." To bol titul! Takze pan profesor je len nejaky komunisticky vymysel...
Inac ja mam v rodnom liste napisane povolanie rodicov - stredoskolsky profesor a stredoskolska profesorka ha ha a obaja su Mgr

komaro
12. dec 2008

To, že má někdo vysokou školu nedělá z toho člověka nadčlověka a že by se měl povyšovat nad člověka se základním vzděláním atd. Osobnost formují daleko jiné věci než je jen diplom doma v šuplíku.

gtver
12. dec 2008

S tím oslovováním: S jedním svým bývalým vyučujícím z VŠ se každou chvíli potkávám a jeho konkrétně vždycky oslovím "pane profesore." Ale souvisí to spíš s úctou k němu, vážím si ho jak jako odborníka v dané oblasti, výborného pedagoga, tak především jako obecně moudrého inteligentního a hodného člověka.

slnieckova
12. dec 2008

no ten Bc. ma podla mna vyhody aj nevyhody. Vyhody v tom, ze ak niekomu staci Bc. alebo jednoducho nechce ist dalej, tak ma prvy stupen vysokoskolskeho vzdelania. No ak sa chystam na druhy stupen VS vzdelania, tak je to pre tych studentov len zataz.... v statniciach ani nie... aspon to maju pekne podelene a nemaju vsetko naraz v piatom rocniku, len ta bakalarka je zbytocnou zatazou...

skuska
12. dec 2008

norik1: uplne s tebou suhlasim - oslovenie profesor si stredoskolsky ucitelie "prisvojili" az za komunistov. tym ze sa stredoskolsky ucitelia nechavaju oslovovat "profesor" "profesorka" len dalej dehonestuju naozajstnych PROFESOROV

mracik
12. dec 2008

pán profesor na strednej škole nie je komunistický výmysel, je to pozostatok z čias, keď sa na školách hovorilo po latinsky a v preklade znamená hádajte čo? No predsa učiteľ 😉 takže, či pán učiteľ, alebo pán profesor je úplne jedno, asi tak ako doktor a lekár

slnieckova
12. dec 2008

skuska no tych naozajstnych profesorov by som sa az tak velmi nezastavala 😀 mala som cest na VS s niektorymi.... no comment 😉 vzdelany, ale emocne a povahovo absolutne "neinteligentny"....

mracik asi tak 🙂

gtver
12. dec 2008

přesně tak,jak píše mračík, však vzpomeňte na staré filmy pro pamětníky 😉

skuska
12. dec 2008

slnieckova: bc.nick - kto tu ma bodku v nicku 😕 ale ved je to kazdeho vec aky si da nick , mne len pride smiesne ze si da niekto nick s titulom - rovnako smiesne by pre mna bolo keby to bolo Ing.nick , alebo Mgr.nick - nesmejem sa na titule Bc. lebo viem ze je za tym vela prebdenych noci a bola by som nerada keby to tak bolo chapane ze som sa na Bc. smiala

yasminelle
12. dec 2008

Bakalár má výhodu v tom, že máš už po 3 rokoch niečo v ruke. Keď skončíš napr. v štvrtom ročníku ( v prvom ročníku druhého stupňa - po novom 😀 ), tak už máš titul. Ale v starom systéme by si študovala 3 a pol roka bez ničoho. Takže ja som rada, že urobili dvojstupňový systém.

Bihan sa mi páči, že ty si taký koníkovský jazykovedný ústav ( to s tymi doktorandmi.... 😀 ) Myslela som to v dobrom.... 😉

sassi
12. dec 2008

aj mna oslovuju Pani profesorka ... ale nechape sa to ako titul, ale oslovenie - extra som sa na to raz informovala na porade, či to nie je nejako "protizakonne" alebo tak ... ked taky titul nemáme ...
je to tak proste zaužívané
ale ked je niekde kolonka povolanie - píšem stredoškolský učiteľ

ja si na tom neko nezakladám, ked povedia pani učitelka, tak to beriem normálne, ani ich neopravujem 😉 ale väčšinou tak hovoria iba prváci, starší sa už "prepnú"

U nas na škole funguju len "tabulkove" platy a "tabulkove" príplatky (napr. triednictvo, príplatky za nadčas) - osobne príplatky nemáme žiadne, prémie žiadne, odmeny boli iba 1x. Ked chcem navyše, musím robiť projekty (niekedy je v nich odmena), alebo inu robotu navyše - organizovať vylety, objednavať učebnice ...
To čo je odmena za kružky sa do platu neráta ... to je práca mimo školy a je to vyplácane z uplne iných peňazí (zo vzdel. poukazov)
Ja kružky nerobím, lebo nemienim sedieť v škole do 18:00 (kedže u nas normálna vyuka prebieha bežne do 15:00) , to si radšej zoženiem občas preklad, čo možem robiť večer, ked už deti spia ...
Na ZŠ kde končia o 13:00 sa jasne že kružky robiť daju 😉

slnieckova
12. dec 2008

a vobec, myslim si, ze stredoskolski profesori 😝 maju dost roboty s disciplinou a uctou... nie, aby este riesili nejake oslovovanie.... 🙄

komaro
12. dec 2008

Oslovení řeší jen ti, co si na ten titul potrpí a nebo prostě jen tupci. Nic víc v tom není. Ten kdo je opravdu nad věcí a neřeší titul a jak mu kdo řekne se spokojí i s pánem, paní. Nebuďme pozéři.

yasminelle
12. dec 2008

Presne komaro. Mne najviac vyhovuje, keď mi hovoria krstným menom aj so zdrobnelinou mi to vôbec nevadí.
A na výške mi príde smiešne, keď mi povie vyučujúci, že kolegynka....

komaro
12. dec 2008

Mě stejně říkají "všichni" už asi cca 15 let Komáre, takže je to jedno 😀

gangulienka
12. dec 2008

Ja svoj titul pouzivam v uradnom styku a vo vsetkom co suvisi s mojou pracou....a preto ho musim mat aj v obcianskom a na vsetkych dokladoch lebo by som sa bez neho daleko nepohla....ked sa nejedna o pracu nikde sa s tym nechvalim, neposminam to....ved na co...az na jednu vec, ktoru som si nemohla odpustit, na poistenecku karticku k lekarovi som si titul dala schvalne,,,,neznasam ked sa doktori chovaju tak povysenecky (a pritom mnoho krat mam pocit akoby ten titul nemali za vedomosti ale za nadradenost)...takto sa aspon ku mne chovaju normalne 😔

norik1
12. dec 2008

Keď som bola šiestačka, bežala revolúcia a tým spojená zmena oslovovania zo súdružka učiteľka na pani učiteľka. Na výtvarnej sme mali ťažkú komunistku, ktorá po revolúcii prvá kričala že treba zmeniť titul...tak jednoducho reagovala až na pani učiteľku, na súdružku sa tvárila že nepočuje...a vtedy môj spolužiak vymyslel, že by samali učitelia oslovovať podľa stavu - slečna učiteľka, panna učiteľka a podobne...ale vyrástol z neho sexista a drzak prvej triedy, takže to sa naňho podobá....

PS. toto malo byť na odľahčenie atmosfery 😀 vsetky tu už len nadávame a žiadna čo sa necháva oslovovať titulom sa sem nezapojí aby sme ju ukameňovali he he

komaro
12. dec 2008

A měli jste tam i nějakého panice učitle a vdovu učitelku, když podle stavu? 😉

zuzana76
12. dec 2008

ja som zase to s tymi doktorandmi nepochopila, ved sa tu hovorilo o doktoratoch a bihan poznamenala, ze ci vieme, ze doktorandi su ti, ktori si robia doktorat.

norik1
12. dec 2008

KOmaro ved toto, bolo by dost tazke zistovat stav pedagogickeho zboru a jeho pripadny update 🙂