Je dôležité oháňať sa titulmi?

mexx
11. dec 2008

Zaujimalo by ma, ako ste na tom s postojom voci sebe a inym na zaklade vzdelania. Mate pocit, ze ked niekto ma vyssie vzdelanie, mali by sa k nemu ludia inak spravat? Je dolezite ohanat sa titulmi? 😕

zuzana76
12. dec 2008

no a napriklad ja som bola rozhodnuta,ze budem ucitelkou este skor, nez mali nejake tituly. Mala som svoj sen a isla som si za nim. Vobec ma netrapilo ci budem pani ucitelka, alebo pani profesorka, ja som chcela ucit, no popravde, uz som trochu vytriezvela a momentalne som rada,ze som na MD a venujem sa svojmu dietatu a velmi ma to naplna a vobec mi nie je luto za tym,ze ma nikto neoslovuje "pani profesorka" ale " mama". To je ten najkrajsi titul,aky si viem predstavit.

norik1
12. dec 2008

Hej a u doktorky "Mamička"...to je tiež krásne 😵 ináč, titul "mamička" by tiež chcel jednu vysokú školu...lebo tých informácií čo som nasal za vyše rok je skoro ako jedna VŠ

maja22
12. dec 2008

Slnieckova, veď ani neriešia... Resp. sú na to zvyknutí... Ja keď som prišla učiť na sš, tiež som mala taký úmysel nechať sa oslovovať pani učiteľka, žiakom som tykala, ale keďže som vyzerala na 15, drzáni skúšali, kam až môžu zájsť, tak ma to kamošovanie prestalo baviť 🙄 Ono aj keď je to oslovenie profesor prebrané z latinčiny, má svoj vlastný význam - aj v zahraničí... Ale nie je to na tých, čo majú denne svoje starosti so žiakmi, zmena by mala prísť zhora...
Otázka znie, či zdôrazňujeme svoje vzdelanie... Ako som písala, ja sa z neho teším a používam ho často - napr. aj v obyčajnej adrese. Ale to je už tým, že žijem na dedine, kde nás žije viac s rovnakým menom, značenie ulíc nemáme, len čísla domu a aj to niekde zvyknú dopliesť, myslím, že tým poštárom uľahčujem robotu... Ale určite nemám vo zvyku sa nad niekým povyšovať... Hoci podľa niektorých som potom asi nejaká namyslená fuchtla, že...? Mne zasa pripadá dosť blbé odsudzovať niekoho práve za to, že svoj titul používa.... Akože nechápem, čo vám na tom tak strašne prekáža... Dobre, nie každý si titul vydrel, resp. niekto si možno "kúpil", ale predpokladám, že drvivá väčšina niečo pre štúdium obetovala... Nemyslím si, že používanie titulu je vždy o povyšovaní sa... Ja to beriem ako prirodzenú súčasť mňa... Nerozhlasujem to do rozhlasu, ale ani to neskrývam... Osobne mne to zvyšuje sebavedomie, že som niečo dokázala a teším sa z toho... Preto som podľa väčšiny z vás asi riadna hus, ako to tu čítam... No ale neva, ja už to nejako prežijem... A nebojte, zatiaľ si to na náhrobný kameň neplánujem dať... 😝 😀

slnieckova
12. dec 2008

maja22 nie si hus 😲 ja som na svoj titul tiez hrda a dobre mi padne 😉 ak mi pride list s titulom.... a na nahrobny kamen si ho tiez neplanujem dat, ale zas uplne ho vymazat zo svojho zivota, ako keby ani nebol, tiez nemienim 😀

gtver
12. dec 2008

maja22, nemyslím, že by se to nějak všeobecně odsuzovalo, vždyť používání způsobem, který popisuješ, je normální věc a každého věc 😉 Něco jiného je, když to někdo používá s prominutím i při vynesení odpadků. Já si titul taky nekoupila (na to nemám 😀 ), ale vystudovala. Ale máš pravdu, mně bohužel svým způsobem někdy překáží 😀 😀

maja22
12. dec 2008

Slnieckova, ďakujem 😉 Lebo niektoré baby sa tu vyškierali nad tým, že si to ľudia dávajú do adries... Tak ja to väčšinou všade do adresy uvediem... Mám ho v OP, aj na kartičke poistenca, lebo tiež mám pocit, že niektorí ľudia značne menia svoje správanie, ale to je ich obmedzenosť, že triedia ľudí podľa vzdelania 🙄 Mne osobne to zvyšovalo sebavedomie práve tým, že ešte aj v 25-ke som vyzerala na 16 a veľa ľudí sa tak ku mne aj správalo, skoro ako k nesvojprávnej, ak chápete, čo tým myslím... Ale už starnem, s dvomi deťmi snáď už budem na svoj vek aj vyzerať, tak to bude lepšie... 😀 😀 😀 😀

zuzana76
12. dec 2008

maji 😀 , suhlasim s tebou aj so slnieckovou 🙂

maji , inak ty byvas v okrese NZ, mozem vediet kde? mozes do IP, vdaka

slnieckova
12. dec 2008

maja22 no s tou kartickou poistenca... to mi zmenili v poistovni ani neviem ako 😀 len som prisla s diplomom - ako dokladom o ukonceni VS (ma poslal tusim urad prace) a ona hned, ze vydam vam novu karticku aj s titulom, lebo vam patri 😀
takze k titulu na karticke poistenca som prisla ako slepa hus k zrnu 😀
a co sa tyka OP, tam som si titul nedavala (nie preto, ze je mi to proti voli, ale preto, ze sa mi nechcelo 😀 vybavovat...), ale ked som sa vydala, uz som nemala na vyber, no a so zmenou mena mi pripisali aj ten moj "nestastny" titul 😉

yvetta
12. dec 2008

tak ja si titul neuvadzam nikde okrem CV, aj kvoli tomu, ze nechcem mat ziadne vyhody, alebo ine zaobchadzanie 🙂 proste ja si viem svoje vydobit aj podrezanym jazykom a bez titulu...
ako som uz napisala ja nikoho neodsudzujem je to kazdeho osobna vec len nemam rada, ked sa na mna nejaka ing pozera z vysoka a pritom som aj ja ing len to nikde neuvadzam 😖 😲

ygreen
12. dec 2008

tak v zaměstání jsem ho užívala na dokumentech denně, páč jsem byla nejmladší, tak aby se ke mě nechovali jako k podržtašce a docela ho využívám třeba u doktorů nebo když něco vyřizuji - oni se pak lidé i jinak chovají. Ale mezi přáteli, rodinou a vůbec mezi většinou lidí ho neužívám. A v oslovení nikdy - propadla bych se hambou oslovit se inženýrka jádijádi 😀 😀 ale když jednám s chlapem a osloví se tak a čumí z patra, tak se oslovím taky 😀 😀

dalli
12. dec 2008

Maja, absolútne nie si hus 😉 , súhlasím s tebou, ja som patrične hrdá na to, že som zmákla VŠ a neskôr dorobila doktorát, ktorý určite nemám zadarmo a makala som a makám ďalej, tak prečo by som si to nepísala...aj keď určite sa nepredstavujem ľudom, že Dr. tá a tá...to mi príde divné 🙂

etnicka
12. dec 2008

ahojte, tu je zivo 🙂 ja teda titul mam aj na obcianskom aj na karticke poistenca a spomenula som si na situaciu, ked sa mi zisiel - minuly rok sme sli s manzelom pozicanou dodavkou z Grazu do Prahy vyzdvihnut kamosov na letisko a na odpocivadle nas zacali prehladavat policajti (Rakusaci). Viete, 2 divne obleceni dredaci v starej dodavke s 3 psami, a este k tomu cudzinci - asi sme pre nich boli jasni fetaci 😀 ja este k tomu vyzeram tak na 15, takze sa k nam chovali ako k nejakym hovienkam. Policajt mi zacal tykat, tak som mu dala OP (s titulom) a spytala som sa ho vybornou nemcinou (chodila som na rakusky gympel) a velmi slusne, ze preco mi tyka. Tu reakciu na jeho xichte ste mali vidiet 😀 hned sa mi ospravedlnil, ze prepacte pani, ale my sme zvyknuti na mladsich hehe. No a potom sa k nam uz chovali slusne.

lefika
12. dec 2008

no, ako to tu citam, zacinam zvazovat uvedenie titulu na karticku poistenca 😀 lebo mate pravdu: v zdravotnictve je to fakt des a hroza...nechapem, preco sa tak spravaju 😒

sasiki
12. dec 2008

Tak ja som na svoj malilinký titulček hrdá, nepoužívam ho (keď sa zamyslím, vlastne som zatiaľ nemala kde), ale stál ma dosť námahy. Štátnice som robila na konci ôsmeho mesiaca tehotenstva a doma ma čakala vtedy 14-mesačná dcérka. A na školu som sa dala preto, lebo som sa veeeeeľmi sekla s výberom strednej - nevedela som, čo chcem v živote robiť, išla som tam, kam aj moja najlepšie kamoška 😒 A veeeeeeeeľmi dúfam, že sa mi školu podarí dokončiť a zamestať sa v obore 😎

sasiki
12. dec 2008

v odbore 😀

nera
12. dec 2008

Ešte by som rada zareagovala na ten titul učiteľa.....ja som tiež učiteľka. Jasné, že aj tu sa nájdu takí(ako všade) čo zo seba robia majstrov sveta, no nejak oslovovať učiteľa treba. Jasné, že nie je profesor ako profesor stredoškolský, ale niekedy sa to pri žiakoch zvrtava, či vôbec treba učiteľov oslovovať....
Raz som mala takú zaujímavú debatu a zrazu sa na mňa vrhli, že čo oni ma oslovujú pani profesorka veď ňou nie som.Tak som im aj povedala, že ja som im to nehovorila tak ma oslovovať....stačí p.učiteľka. A on hneď na to - či vôbec to treba? Ono žiaci sú už omnoho odvážnejší a myslím, že netreba im dovoliť, aby si z učiteľov robili fackovacích panákov, už tak si veľa dovoľujú. To len na obranu, či na vysvetlenie.
Voľakedy by si to nedovolili, učiteľ bol autorita a myslím, že bolo aj iné správanie šudí voči sebe....taká stará škola.
My sme mali jedného profáka na gymku a on bol čisto stará škola, keď sme študovali tak občas to bolo smiešne, ale neskôr sme sa podľa toho správali a myslím, že teraz by mal z niektorých radosť a je to pekné.
A čo sa týka toho učiteľského platu....tak ja len zíram, doma som síce 2 a pol roka, ale nikdy som nemala 15 000,- a napokon môj brat je tiež učiteľ(zástupca, teda má všelijaké príplatky) a je o 15 rokov starší a tiež jeho plat nie je ktovie aký....(neviem presne, ale určite nepresahuje priemerný plat na slovensku, čo už myslím, že by mal)....dajte vedieť kde to je.... 😉 Ináč ja som mala nástupný plat 5.900,- a to nie som nejaká stará rafika.

sirinka
12. dec 2008

tak moj mm ma tiez ucitelsky smer, ale pracoval vo svojom odbore iba par mesiacov...potom pochopil, ze takto sa zivitelom rodiny nikdy nestane, tak presedlal na iny druh prace...a ten titul mu pomohol ziskat vyssiu poziciu, aj ked nema s tou pracou nic spolocne...

no a postavenie ucitelov v spolocnosti je naozaj na zaplakanie, ked sa nic nezmeni, tak neviem ci sa podari udrzat standart vyuky na nasich skolach, lebo drze a neprisposobive deti a ich rodicia+platove podmienky pomaly vsetkym ucitelom zoberu chut vobec sa snazit... je to smutne.

lucenek
12. dec 2008

mno tak já ho nikde neuvádím, na schránku na dveře ani na sv oznámení...i když znám pár takových, ale v Op ho mám, ale to jsem nevěděla že se tam psát nemusí takže tak

irenkat
12. dec 2008

ja som na strednej niekedy zvykla ucietlov oslovovat aj prieziskom... hlavne tych co si mysleli ze zjedli vsetku mudrost sveta.
nic proti vam baby - ucitelky, ale ja nemam velmi v laske ucitelov a myslim ze poniektorym ten plat staci, za to ho.no co robia 🤐 (samozrejme nemam namysli vsetkych).

minea
12. dec 2008

Já jsem si ho den po státnicích obřadně vytiskla a dala na dveře bytu 😀

sassi
12. dec 2008

no ja myslím, že ine je svoj titul "používať" a ine "zdôraznovať" pri každej príležitosti ...

A čo sa týka učiteľstva ... použijem s dovolením slova mojho kolegu : "učiť v škole je moje hobby, zarábať musím inde" 😀 😀 😀

bambusko
12. dec 2008

podla mojich skusenosti si na titul najviac potrpia ucitelia, lekari a zamestnanci v statnej sprave. mozno to suvisi s tym, ze tams a to bezne pouziva v pracovnom kontakte a odlisuju sa tym aj jednotlive urovne, takze im to pride normalne pouzivat aj bezne. technici, vedci ap. sa tituluju malokedy, jedine pri publikovani a tak. mam kamosa - vedecku kapacitu, momentalne je v oxforde a uz vidim ako si pise tituly na schranku alebo na menovku dveri 😀

m.c.
12. dec 2008

normálně mi nedávno přišel mejl od jednoho klienta který měl email ing.jan.novak@... (jméno jsem pro jistotu změnila🙂 ). No to jsem teda fakt zírala jak někteří ten titul prožívají.....

Jinak já titul uvádím jenom tam kde je to nutný, nijak to neprožívám. Navíc podle mě je důležitý co člověk umí, ne jaký vystudoval školy.

minea
12. dec 2008

tak v tom emailu je to síla, hodně to ale o tom člověku vypovídá - je to jako kdyby do světa volal: "jsem fakt mimoň" 😀
jinak já jsem roky pracovala v zahraničních firmách, kde se mísily národnosti a mluvilo se anglicky - v takovém prostředí se titul samozřejmě neužívá, to by bylo skoro až směšné - což teda bylo, když přijel pracovní tým z Německa, tam se na tituly hraje 🙂

hupcza
12. dec 2008

tak já s ttul píšu na žvotopis a na živnosťák

příjde m k míchu, když doktor třeba po několka letech, co k němu chodím zjití, že jsem ing a trašně ho začne dopisovat do mé karty - vždycky e jm nažím vyvětlit, že tam jem jako člověk a ne jako ing 🙂

bývalá od manžela dala na jejch schránku jména i s tituly ... pak nastala výměna a najednou tam žili jen lidi, žádní inženýři

opravdu v běžném kontaktu mi to příjde směšné, v pracovním pokud se nejedná o ofiko dokumenty taky

měli jsme jednoho dodavatele a ten se vždy do telefonu představoval jako inženýr p. - to mi příjde mimořádně výživné, když se tituluje sám 🙂

ale na začátku pracovní kariéry jem to čas od času používala v obchodním styku i já - bylo mi 23, byla jsem holčina s culíkem v džínách a vedla jsem celé sklady a nákupní oddělení - někdy to byla jedná páka, jak změnt jednání obchodního partnera - s h. jednal jako s blbou pipnkou, s ing h. jednal o tři třídy líp a mohl se přetrhnout ... ale to je píš jeho viztka než má 😅