Je dôležité oháňať sa titulmi?

mexx
11. dec 2008

Zaujimalo by ma, ako ste na tom s postojom voci sebe a inym na zaklade vzdelania. Mate pocit, ze ked niekto ma vyssie vzdelanie, mali by sa k nemu ludia inak spravat? Je dolezite ohanat sa titulmi? 😕

sirinka
11. dec 2008

a ja poznam babu, ktora musela kvoli zaskolactvu a flakaniu sa prerusit strednu skolu, nepresla v prvom rocniku ani z odretymi usami, bola v napravnovychovnom ustave a neskor si uvedomila niektore veci, dorobila si skolu, dalej vysoku a je z nej pohodova inteligentna baba a mozno raz bude ucit aj vase deti... ludia sa niekedy aj menia, dospievaju, ked najdu nieco, co ich bavi, co ich pohlti dosahuju ovela lepsie vysledky ako by kto od nic cakal... ja by som podla zakladnej a strednej skoly ludi az tak neposudzovala, niekedy maju v skole zle vysledky aj hyperaktivne deti, ked sa im nepomoze a v dospelosti mozu byt vo svojej profesii velmi uspesny...

mexx
autor
11. dec 2008

Som mala dilemu, ako nazvat tuto temu, aby to co najlepsie vystihlo to, co ma vlastne zaujima. Lebo nic sa mi nezdalo uplne vystizne... 😅 Mozno som mala zvolit skor "Posudzujete ludi na zaklade vzdelania?" - co by vyjadrovalo aj to, co som popisovala v tom prvom prispevku, ako sa spravaju niektori ludia hnusne, ked si myslia, ze su nieco viac... 😨

etnicka
11. dec 2008

🙂 ako som uz pisala predtym, titul si nepisem nikam, akurat do zivotopisu, lebo tam to je dolezite. To neznamena, ze sa zan hambim 😉 ale naozaj netuzim po tom, aby ma niekto oslovoval "pani bakalarka" 😀 to by som sa asi pocikala od smiechu
vseobecne si myslim, ze tie skoly studujeme kvoli vedomostiam a nie kvoli pismenkam pred menom...

kitty68
11. dec 2008

nezduraznuju, na vs js pobyla jen 2 roky, takze to nezminuju 😅 a maturitu mam z uplne jineho oboru nez ve kterem pracuju takze tak nic

kitty68
11. dec 2008

ale super tema, fakt js se pobavila 😀

mexx
autor
11. dec 2008

No ja tiez nadnes koncim, som zvedava, ake zaujimave nazory a prihody tu pribudnu este do rana. 😉

majcik
11. dec 2008

Fakt zaujimave prihody ... Som sa zasmiala a pobavila.

nera
11. dec 2008

Zaujímavá téma....
Môj názor....čím väčší blbec, tým viac zdôrazňuje(niekedy dobre, že ich nezvýrazní zvýrazňovačkou) svoje tituly(ktoré sú mnohokrát úbohé)
a naopak čím väčšia osobnosť, tým skôr si nevšimne, že ste mu tituly zabudli.
U nás na VŠ sme najmä spočiatku mnohokrát nevedeli kto má aký titul, no ja som sa s nikým nestretla čo by ho to urazilo. Po štátniciach nám podali ruky so slovami - blahoželám kolega...no my sme vedeli, že to nie je pravda, lebo oni sú kapacity...mnohí mali titul profesor.
Pre mňa titul vôbec nie je smerodajný, lebo poznám mnohých, ktorým by som titul hneď aj zobrala, keďže mali všetko vybavené a titul mali zaplatený.....a v hlave vymetené.
A zas naopak poznám mnohých, ktorí síce titul nemajú, ale by si ho zaslúžili.
A napokon aj jeden titul a nemusí znamenať rovnaké vedomosti.....napr. už sa tu spomínali lekári.....poznám zopár takých, ktorí si kvôli tomu nevidia na špičku nosa a pritom fakt neviem ako školu mohli dokončiť
a zas naopak poznám lekárov, ktorí ukončili karlovku a vôbec tak nevyzerajú, sú skromní.
Ja osobne si titul nepíšem, len keď som išla rodiť tak ma manžel donútil, aby som to tam uviedla. A pomohlo to, najprv si jedna sestrička to nevšimla a správala sa ku mne ako k nejakej handre a potom keď si to všimla tak ma oslovovala už titulom.....

A či posudzovať ľudí na základe vzdelania?
Určite nie, nie každý má rovnaké podmienky....niekto chcel študovať a nemohol a pritom môže byť oveľa inteligentnejší ako ten čo vyštudoval aj keď na to nemal.

maja22
11. dec 2008

Ahojte, nemám síl to tu všetko prečítať, ale napr. mne sa veľmi nepáči, že máme na Slovensku "poprehadzované" tituly... Teda, čo by som ja zmenila, je to, aby na stredných školách neboli profesori, lebo to je navyšší titul, aký môže človek svojím vzdelaním dosiahnuť... Bola by som buď za oslovenie pán učiteľ, alebo potom už naozaj tým titulom - Magistra tá a tá, inžinier ten a ten... Lebo profesora si človek musí zaslúžiť..
Čo sa mňa týka, mám svoj titul rada, nehanbím sa zaň, píšem si ho často, ale určite sa tak nepredstavujem, skôr ho používam v písomnej forme... Robím tak aj preto, že mám pocit, že vzdelanie u nás nie je dostatočne platovo ocenené - teda ja som učiteľka, neviem, ako iné povolania... Výšku som si robila práve preto, že som vždy chcela byť učiteľka a bez toho vzdelania to moc nejde, že... A druhá vec, kým som ja 5 rokov navyše drela školské lavice, moji spolužiaci, čo išli pracovať, si zatiaľ zarobili, čo to našetrili, tak ja ten titul beriem ako istý druh satisfakcie, že ani ja som nezaháľala, neváľala šunky, ale na sebe makala....Ale ako vravím, nemám pocit, že by som to preháňala.... A vôbec mi neprekáža, keď niekto používa svoj titul všade... Keď je to magor, je to iná vec a smiešne sú potom i iné veci, čo robí a pokiaľ to je múdry a dobrý človek, nech sa z toho teší...

etuska
11. dec 2008

Maji-suhlas 😉
Ja tiez titul pouzivam iba v uradnej forme,nemam ho ani v OP,lebo len kvoli titulu sa mi ho menit nechcelo a tu v zahranici by mi bol ten titul nanic,lebo im to nic nehovori.

S tym oslovenim "pan profesor" mi to bolo smiesne najma po skonceni VS,ked som zacala ucit na strednej skole. Tu v UK sa mi napr. paci,ze ucitlov oslovuju priezviskom,napr.Mrs.Brown, Mr.Johansson...a napr. "classroom assistants" dost casto krstnym menom i ked mna sa pytali ako chcem aby ma decka volali,tak krsne meno pri prislo normalne

liana
12. dec 2008

mám titul, nastávajúci tiež, využívam ho predovšetkým v úradnom styku, lebo sa mi potvrdilo že takto sa aspoň so mnou začnú baviť. Nehanbím sa za to, stálo ma to 5 rokov štúdia, žiadnej dovolenky, stresov a koniec koncov aj nemalých financií, lebo som študovala externe a na rozdiel od spolužiakov som do školy poctivo chodila. A vo všeobecnosti je mi v samej podstate nanič, lebo v práci ma kvôli tomu neznášajú tak, že som pevne rozhodnutá odtiaľ odísť a plat mám stredoškolský, takže vôbec nie je pravidlo, že človek s VŠ zarába haldy peňazí.

sassi
12. dec 2008

neviem už kto to písal ... len by ma zaujímalo, to na akej škole je nastupny plat učitela 15.000???? Lebo ja tolko nemám po 6 rokoch praxe 😕 😕 😕
Najviac som mala 13500,- ale to s nadčasmi a odmenou za projekt ☹ ☹ ☹

etnicka
12. dec 2008

s ucitelskymi platmi je to u nas naozaj biedne, ako bude ten narod vyzerat, ked si nasa vlada takto ceni tych, co by nase deti mali vzdelavat ☹ tiez som ucitelka a deti mam rada, ale prave z financnych dovodov by som do skolstva nesla, radsej ucim dospelych a mam aspon 2x tolko. Inak by ma vlastne do skolstva s Bc. tuto na Slovensku mozno ani nevzali - neviete, ako to vlastne je? Zaujimave je, ze na univerzite sme mali veduceho katedry bakalara 😀 bol to Amik a bol velmi mudry a sikovny. Samozrejme tam boli aj ovela vyssie kapacity, ale paci sa mi, ze v CR to uz funguje aj na VS tak, ze nezalezi na titule, ale na tom, co kto naozaj vie. (studovala som anglistiku a amerikanistiku na filde v Brne a tuto katedru odporucam vsetkymi desiatimi - je to sice makacka, ale maju tam kurzy, o ktorych inde ani nesnivaju)

sassi
12. dec 2008

eticka, vzali by ťa, ale s tým, že by si si školu (Mgr. + pedagogicke minimum) dorobila 😉
a kym by si ju nedorobila, mala by si plat asi ako "nekvalifikovana" čo je už uplne smiešne 😖
Ja som tiež učila dospelákov + prekladala cez agenturu, ale to sa fakt dalo, len kym neboli deti ...
vyučko mi začínala o 14:00 -15:00 do večera, a to bolo dosť blbe, ako mala chodila do školky... v tom čase bolo treba isť pre nu do školky a nie že ja som vtedy len šla do roboty
potrebovala som prácu iba na ráno - takže školstvo je pre ženu dobrá robota vzhľadom na prac. čas

Teraz som ešte rok na MD, ale neviem, či sa ešte vrátim do školstva ... chcem sa pokukať aj po niečom inom 😉

mexx
autor
12. dec 2008

Nera, velmi dobre a vystizne si to povedala... 😉

Tiez som sa este na strednej cudovala, preco sa tam nechavaju ucitelia oslovovat "pan profesor" a "pani profesorka", ked maju tituly uplne ine...a pamatam si, ze ked sa niekedy stavalo, ze sa niekto zmylila a podla zvyku zo zakladnej ich oslovil "pani ucitelka" tak ho velmi "taktne" opravili, ze su "profesorky"... 🙄

Sassi, ja som spominala ten ucitelsky plat, neviem teda aka je kde realita, tato kamaratka nastupila ucit na zakladku v Galante, uci piatakov, a povedala, ze nastupny plat mala 14 tisic, teraz neviem kolko ma, ale predtym spominala, ze ked sa k tomu prirataju aj kruzky a podobne veci, tak mava nejakych 16 tisic... 😕 A minule som sa u kozmeticky stretla s jednou uz trochu starsou ucitelkou u nas v Seredi, ta sa tiez stazovala, ze ma malo, ale nakoniec vysvitlo, ze spolu s kruzkami ma nejakych 17 az 19 tisic, ako kedy (uci na prvom stupni). To sa mi zdalo uz dost... 😅

slnieckova
12. dec 2008

mexx je to dost 🙂 ale ako nastupny, popr. po par rokoch oducenych, ale urcite nie po 20-tich rokoch praxe.... 😖

mexx
autor
12. dec 2008

Slnieckova, to suhlasim, po takych rokoch praxe je to o nicom. Ale ked na to pozeram ako na nastupny... Mne sefka povedala, ze mi moze dat maximalne tabulkovy plat, cize ako absolventke vysokej skoly do dvoch rokov praxe je to 12 182 korun v hrubom...a maximum, ktore by som mohla dosiahnut bolo podla tabulky 17 tisic aj nejake drobne (nepamatam si presne kolko) pri 32 rokoch praxe... 🤐 Tak nech sa nikto nedivi, ze sa mi potom 20 tisic zda ako majetok... 😔

norik1
12. dec 2008

Etnicka aj ja som skoncila anglistiku a amerikanistiku, len tu v Presove....S tym rozdielom ze Bc sa nedalo, slo sa rovno na Mgr...ale je to pravda, je to jedna z najtazsich skol ake poznam a poctivo som si ju oddrela, na rozdiel od par kamosiek a znamych na inych skolach...
Ja si titul pisem tiez v uradnom styku a bezne ho nepouzivam, nevidim zmysel v tom bazirovat na tom, aby ma niekto oslovoval titulom... ale je pravda ze boli situacie, ked titul pomohol - hlavne na uradoch - s ludskejsim zaobchadzanim...je to smutne, ale je to tak....

mexx
autor
12. dec 2008

Norik, anglistiku a amerikanistiku teraz v Presove zacala moja segra, chcela ist do PO podla mojho vzoru, len si vybrala iny odbor. Ale oni maju uz bakalara... 😉

irenkat
12. dec 2008

ja som bola jedina z triedy na strednej co som si vobec nepodala prihlasku na VS. ucitelia na mna pozerali ci som normalna ze co akoze chcem robit. no a teraz bez VS zarobim viac (rovnako) ako vacsinna ucitelov na ZS alebo SS (nie nejako extra viac, ale minimalne rovnako, ako kedy...).
a tiez som nechapala preco chceli aby sme ich volali pan/i profesor/ka... 😅

slnieckova
12. dec 2008

irenkat ked ono je asi divne, ked su vsetci ucitelia aj ziaci nastaveni tak, ze na strednej je profesor, aby tam dosiel jeden novy, ktory by si vysostne ziadal oslovenie pan ucitel 😀

irenkat
12. dec 2008

no tak urcite je kazdy z nich rad ked su oslovovani profesor... sa asi citia dolezito potom (niektori) 😅

niekto sa tu pytal ze ci je tu niekto kto je hrdy na svoju SS, tak sa hlasim ze som 😀 a uplne mi postacuje...

norik1
12. dec 2008

no hej ved sa tam rozdelila katedra a teraz je A a A aj v Ke na UPJS a tiez zatial len bakalar, myslim ze treti rocnik momentalne je zatial najvyssi... profaci sa pohadali a jednoducho sa katedra rozdelila... ze jej drzim palce a veeeela nervov 😀

mexx
autor
12. dec 2008

My sme mali na strednej super anglictinarku, ktora povedala, ze jej mame hovorit pani ucitelka alebo Zuzana, je to na nas, jej je to uplne jedno, a neriesi s nami vykanie a tykanie, lebo v angline je to aj tak jedno. Ucila nas pol roka a naucila ma viac nez ktokolvek iny. 😉

slnieckova
12. dec 2008

my sme zase mali na strednej ucitela, ktory, ked mu v prvom rocniku spoluziacka omylom (este zvyk zo ZS) povedala pan ucitel, tak ako zmyslov zbaveny viedol celu hodinu prednasku o tom, ze on je pan profesor, ze on studoval vysoku skolu v Bratislave, tak si nezela, aby sme ho oslovovali pan ucitel 😀 pritom si nedal vysvetlit, ze sa jednoducho pomylila (boli sme prvaci, niekedy v septembri...) proste trapas 😀 ale aspon sme mali "volnu" hodinu 😀 😀

skuska
12. dec 2008

😀 tak na tomto sa dobre pobavite https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... jeden NICK tam ma "titul" bc. pred nickom 😀 nechcem pisat priamo ved si to tam najdete. asi sa pocikam od smiechu 😀

norik1
12. dec 2008

Ja tiez ked raz pojdem ucit na skolu tak budem chciet aby ma oslovovali krstnym menom - budem ucit cudzi jazyk tak sa budem chciet priblizit forme ako to je vonku....ziadny profesor/ka...ved to je vedecky titul...

bihan
12. dec 2008

Mne príde také smiešne hovoriť, že titul získaný po 3 rokoch na VŠ je "len" BC.. vo Fr je málo, pramálo ľudí, ktorí začnú VŠ a skončia s Master2, čiže s titulom po 5 rokoch...

slnieckova
12. dec 2008

skuska a co aj to nie je titul, len nick, ktory takto vyznel? 😕

slnieckova
12. dec 2008

bihan urcite to nie je "len" titul 🙂 treba sa nan nadriet tak isto, ako na ktorykolvek iny. A to, ze teraz zaviedli taku "modu", po troch rokoch Bc. a potom napr Ing. Mgr., za to ti studenti nemozu.... Ja som este studovala za ery, ked bolo mozne ziskat titul az po piatich rokoch... ak by som mala uz po troch Bc. tiez by som sa nim pysila 😀