Je dôležité oháňať sa titulmi?

mexx
11. dec 2008

Zaujimalo by ma, ako ste na tom s postojom voci sebe a inym na zaklade vzdelania. Mate pocit, ze ked niekto ma vyssie vzdelanie, mali by sa k nemu ludia inak spravat? Je dolezite ohanat sa titulmi? 😕

lefika
11. dec 2008

mexx, ja neznasam, ked nejaky doktor alebo pravnik...alebo vlastne ktokolvek ocakava, ze dieta vystuduje to iste ako on 🙄 a potom este ti ludia prevracaju oci, ked im poviem, ze mne je jedno, cim bude moja dcera, pokial nebude slapka a pokial ju to bude bavit....

bihan
11. dec 2008

Ja titul síce mám (inak nie je to pani magistra, ale pani magisterka 😝) ale absolútne ho nepoužívam a nemám ho zapísaný v občianskom- po prvé v zahraničí nikto nemá ani len tušenie, čo tá skratka znamená, po druhé titul nepovažujem za patent na mozog a keďže som si tých 5r na výške odkrútila a preliezla skúškami tak isto ako moji spolužiaci, ktorí mali v hlave vymleté, nositeľom vysokoškolských titulov beriem presne tak isto ako ľudí s maturitou a žiadneho vyjadrenie doktora (teraz myslím MUDr.) neberiem ako absolútnu pravdu.
Podľa mňa je napr. dosť netaktné uvádzať titul na svad. oznámení ak jeden z snúbencov titul nemá a hlavne by som povedala, že svadba nie je o tom, že inžinier si berie magisterku, ale Maťko Zuzku 😉

mexx
autor
11. dec 2008

Lefi, super pristup, ja tiez dufam, ze sa mi podari zachovat sudnost a necham svojim detom dostatok slobodnej vole na to, aby robili veci tak, ako sami budu chciet...len dufam, ze to ustrazim aspon do tej miery, ze si neznicia zivot... 😉 Najhorsie su asi tie pripady, ked vas rodicia nutia robit nieco, co vobec nechcete, len preto, ze oni to robili alebo robit nemohli... 😔

zuzana76
11. dec 2008

certica 😀 😀 mna zase napadlo Doktor rád 😀

zuzkaprofant, ja sa tiez cudujem,ze sa ta nepytali, alebo ze neprisla rec na to, teda nic v zlom, nie ako chvalenie sa, ale cisto informativne, ved na tom nic nie je, ked si rodina povie, kto ma aku skolu

cuchre
11. dec 2008

ja som sa bavila na svojom spoluziakovi, ktory ma dve vysoke skoly a pise si Ing. Mgr....ako cest mu, ze si ich spravil, ale kazdemu na fakulte to prislo trapne.....

aponchie
11. dec 2008

je to trapne.. 🙂

lefika
11. dec 2008

ja takych poznam dvoch 😀 jeden bol moj sef pred materskou 😉

bzuco
11. dec 2008

titul mám, ale nezakladám si na ňom...ale na pošte ho uvádzam presne z takých istých dôvodov ako lienočka...v paneláku je ešte jedna s rovnakým priezviskom, dokonca aj menom...takže aby poštárka vedela, komu daná pošta patrí 😉

zuzana76
11. dec 2008

lefika a nebol to nahodou aj moj sef 😀 , pocuj nie si ty nahodou moja kolegyna? 😀 😀

lefika
11. dec 2008

zuzana 😀 😀 😀 asi nie, ja robim v BA 😉

zuzana76
11. dec 2008

lefika 😉

lefika
11. dec 2008

ale teraz si tusim robi doktorat, to este len bude...meno kratsie ako pismenka okolo 😅

audreyd
11. dec 2008

ja som raz bola na pedikúre a prišiel tam jeden pánko sa objednať a pedikérka sa pýtala na meno a on zadrel, že "kováč, inžinier kováč" 😀 😝 😅

lefika
11. dec 2008

audreyd: bond, james bond 😀

zuzana76
11. dec 2008

audrey 😀 😀

bihan
11. dec 2008

inak viete, že spisovne sú "doktorandi"? 😅

audreyd
11. dec 2008

možno si myslel, že mu tie hnáty lepšie vyškrábe ako nejakému robošovi alebo čo 😅

lefika
11. dec 2008

bihan, to su ludia, co si ten doktorat robia, ale este ho nemaju 😉

zuzana76
11. dec 2008

bihan ano doktorand, ale my sa tu bavime o doktoratoch

zuzana76
11. dec 2008

a inak , ked sme uz pri tom neznasam, ked niekto vravi - Ale ja si robim ten velky doktorat/ rozumej PhD./ , akoze je niekto viac, ako ked si niekto robi rigoroznu skusku PhDr. 🙂 podotykam ja nemam ani jedno z toho 😀

petua
11. dec 2008

Ono s tim přístupem rodičů k (ne)titulům dětí to může být i naopak - manžel je Ing. (jeho brácha Mgr.), jeho rodiče vyučený, a táta se chová stylem "na co jsi studoval tolik let, když bereš stejně almužnu, jako automechanik by ses měl líp" 😨 🙄 🙄

bihan
11. dec 2008

Lefika, neboj, mne je to jasné 😉

mimakro
11. dec 2008

petua, tak v tomto máš absolútnu pravdu. Ibaže s tou vysokou nemusím stále robiť iba robotníčku a môžem ísť aj "vyššie", pričom robotník, i keď na to môže mať hlavu a skúsenosti, sa tam nedostane. Pretože nemá dostatočné vzdelanie. Mimochodom, ja mám RNDr., ale plat budem mať asi taký, ako moja sestra s maturitou. Titulom sa neoháňam. Určite sa nepredstavujem: Doktorka XX. Ale ak niekto cudzí zistí, že ho mám, tak ma potom ako doktorka oslovuje (magistra u nás v lekárni, môj gynekológ, sestrička u zubára a pod.) a mne to pripadá strašne divné. V každej ruke jedno dieťa, rifle, tenisky a bunda a že doktorka. 😅

tilly
11. dec 2008

petua a o tom to je, ak človek nie je dobrý vo svojom obore, je to na nič... radšej budem mať doma jedného z najlepších automechanikov ako jedného z najhorších inžinierov, právnikov, lekárov a pod...

sundae
11. dec 2008

Zdravim vsechny. Ja to vidim takto: v nasich zemich je obrovsky a pro ostatni staty neprirozeny duraz na uvadeni titulu v beznem zivote. A psychologickym pozadim tohoto jevu je vetsinou potreba zvysit si sebevedomi, stejne jako kdyz nekdo zduraznuje svuj majetek nebo si porizuje obleceni, na kterem je uz z dalky videt, ze je "znackove". V cizine na zapad od nas je napr. na dverich od bytu jen prijmeni bez jakychkoli detailu (vsichni maji stejne prijmeni nelisici se pro muze a zeny, tak je to hodne jednoduche) nebo i u vysoce tiulovanych lidi jako treba profesoru se tam pri tymove praci ci v emailove adrese neobjevuje titul...ono vzdelani s titulem a inteligence/chytrost se zkratka ne vzdy doplnuji.
Navic je podle me potreba mit urcitou skromnost a ten kdo je opravdu v obraze a rozumi nejakemu oboru po chvili muze rict: (upravila jsem trochu Sokrata 🙂 "cim vic vim, vim, ze nic nevim".
Ja sama jsem MUDr., ziju v cizine a titul pouzivam, pokud to pri praci pomuze. Se sestrickami si ale vzdy tykam - proste si myslim, ze vice mene neformalni atmosfera a dobra nalada je pri leceni pacienta a pro nas pri dlouhodobejsi spolupraci dulezita. Setkala jsem se ale i se sestrickami/ terapeuty, kteri tykani s lekari principielne nechteli.
Jinak kdyz ja sama jdu jako pacientka k novemu Dr., vetsinou na zacatku neprozradim, ze jsem z oboru 🙂, abych si udelala predstavu, jaky je profesional. Uz i na medicine clovek vidi, jak ohromne rozdily v kompetenci a dovednostech jsou u jednotlivych mediku.
Zdaleka ale nejde jen o titul po ukonceni skoly. Napr. titul pro specializaci (odborny lekar - ten, kdo sam muze vest ordinaci): drive byly dve atestace, ted uz jen jedna celkova. Ti doktori, kteri zacali ve starem systemu, meli moznost dostat druhou atestaci hodne rychle a bezbolestne - dovete si predstavit, ze jejich zkusenosti a znalosti titulem nenarostly..
Vsem preju krasny adventni vecer!

expertka8
11. dec 2008

...vas prekvapuje tizul na svad. oznameni...na postovej sxranke...v OP......ale prosim vas......
...preco si ludia davaju tituly na nahrobne kamene????? 😅 😅 😅
...myslim...ze "tam" si uz budeme vsetci rovni 😀 😀 😀

sundae
11. dec 2008

Jeste jsem zapomnela:
titul na svateb. oznameni: rozhodne ne - svatba je (ebo by mela byt) o uplne necem jinem, nez jaky ma kdo titul!

zuzana76
11. dec 2008

sundae- nemyslim,ze si na tom zakladame len tu. Napr. aj v Mexiku kladu ludia na titul velmi velky doraz, vacsi nez u nas.

a napr. bolo mi to take cudne, ked mi kamoska z Mexika posielala mail a zobrazilo sa mi v jej emailovej adrese Dra. a meno, tam si ludia na tituloch tiez dost teda potrpia, ale asi to zavisi aj od cloveka. A inak je to fajn baba.

a znova sa tu riesi svadobne oznamenie, tak my sme tam mali titul obaja a suhlasim, svadba je o niecom inom, ved aj bola, ale to nevylucuje,ze nemozem mat titul na oznameni, teda pokym som necitala v tejto teme, nepripadalo mi na tom nic zvlastne,ani som sa nad tym nejako nepozastavovala, proste vydavala som sa 2 mesiace po promocii, tak som si tam dala titul, no a co.

A zase nahrobne kamene- ja neviem, ja ked idem na cintorin a nahodou sa pristavim pri nejakom hrobe a citam meno, datum narodenia a umrtia, ak ma aj titul, tak niekedy rozmyslam, co to bol za cloveka, aky bol a ak tam je titul, tak viem trochu blizsie, aha - bol to lekar, alebo nejaky inzinier, alebo zverolekar, myslim,ze nie je nic zle na tom, ano sme si vsetci rovni, ved pred Bohom aj sme, ale ten nahrobny kamen je tu pre dalsie generacie. Neviem, to by bola tiez otazka do diskusie, ved ten clovek nemusel byt vobec namysleny, mohol byt aj dobry odbornik a ak ma na nahrobnom kameni svoj titul, tak hned si niekto pomysli o nom svoje.

expertka8
11. dec 2008

....OK...dik za vysvetlenie...
...v tom pripade by som navrhovala...aby sa na nahrobne kamene uvadzalo aj znenie:
...tu odpociva-matka...kolegyna....lekarka XY 😉 😀

zuzana76
11. dec 2008

expertka sorry za moj nazor 😀 , ale mozem ho vyjadrit