Je dôležité oháňať sa titulmi?

mexx
11. dec 2008

Zaujimalo by ma, ako ste na tom s postojom voci sebe a inym na zaklade vzdelania. Mate pocit, ze ked niekto ma vyssie vzdelanie, mali by sa k nemu ludia inak spravat? Je dolezite ohanat sa titulmi? 😕

expertka8
11. dec 2008

...zuzana....OK....mas moje pozehnanie...mozes sa vyjadrovat dalej 😀
..je to Tvoj nazor.... 😔

danae
11. dec 2008

Já titul vůbec nepoužívám. Myslím, že to má smysl jen, když se člověk uchází o práci, kde je patřičný titul potřeba. Potom v práci už titul také nehraje roli. V běžném životě není potřeba vůbec. Já nemám titul v občance, nebo na schránce, prostě nikde 🙂 Jen v životopise. V zahraničí se tituly neuvádějí skoro vůbec, jen u lékařů.

Myslím, že než vzdělání je důležitější, co člověk umí, jak je svědomitý, pracovitý atd. Taky mi přijde, že ti, co si potrpí na všechna ta písmenka před a za svým jménem, se tím ohání, protože mají jinak pocit, že by jinak neměli dostatečný respekt. Myslím, že respekt by si člověk neměl budovat na základě vzdělání, ale na základě schopností a kvalitě práce. Samozřejmě ke spoustě profesí je určité vzdělání potřeba, ale potom jsou ještě další a důležitější věci.

sirinka
11. dec 2008

no...aj v rakusku si dost potrpia na tituly...mali sme dokonca pacientku s alzheimerom, ktora si svoje meno uz bohuzial nepamatala, ale jej rodina si vyzadovala, aby sme ju oslovovali pani doktorka...vsade sa najdu aj taki aj taki ludia...
a nahrobne kamene...ved tam si malokedy ludia sami vyberu napis... ale podla mna je to ok, ak to bol clovek uznavany vo svojom odbore, preco nie... nam nedavno nahle zomrela teta, jej manzel tam dal iba jej krstne meno, ziadne datumy, nic...to su veci haklive a kazdy sa zariadi ako sa mu to zda najvhodnejsie.

zuzana76
11. dec 2008

dik expertka, ale neziadala som o pozehnanie 😀

zuzkaprofant
11. dec 2008

jasne ze viedia ze mam, ale presne odbor a kde som studovala tak to ucite nevedia 😀 ja to beriem tak ze na slovensku hocikto moze mat VS kto je troska sikovny a ma peniazky je tolko Vs ktore su platene ze dnes aj s ucnovkar si urobi titl. nechcem nikoho urazit, klobuk dole kto studuje v zahranici to je uz ine ale na sk 😀 😀 😀 na slovensku je kazdy 4. clovek inginerik 😀 😀

zuzana76
11. dec 2008

danae suhlasim, dolezita je pracovitost a svedomitost s akou clovek vykonava svoje zamestnanie.

zuzana76
11. dec 2008

a tiez podla mna je dolezite, aby si clovek uvedomil, ze nesmie zaspat na vavrinoch a mal by sa neustale zdokonalovat

susik77
11. dec 2008

na druhej strane aj ked nerobim presne co som vystudovala ale uzko to s tym suvisi. moje vedomosti z VS casto vyuzivam a vidim suvislosti. tu pracu sice moze urobit rovnako aj clovek, kt. nema podobne vzdelanie ale ten ma omnoho viac prace aby si to nastudoval sam...
u nas v praci viac machruju ludia, co tu VS nespravili-stale hovoria, ze na to treba inteligenciu 😀

berynka
11. dec 2008

Ano, své vzdělání zdůrazňuji... zkrátka řečeno: na hnoji jsem ho nenašla! 🤐 😉

monkula
11. dec 2008

zuzka profant, súhlas... 😉
ja keď som p oškoel zistial, kt ovšetk osa z našej triedy dostal na vysokú... 😲 😲 😲 aj taká ,čo takmer prepadla na maturite... keby teda nebolo moje jdobrej povahy a nenašepkávala by osm ejj na maturite z účtovníctva, tak k ústnym maturitám ísť ani nemusí.... 😉 😉

martinka79
11. dec 2008

Já si tedy na svoje vzdělání nijak nepotrpím, titul používám jen na úřední dopisy a jinak my je .......... nějak na tom neplí. Na hnoji tedy neležel, ale že by byl královký to taky ne. Kde jaký debil a blbec má tisíc škol.a Já si spíš cením toho co umím, jak zvládám dobře svoji práci a oceněním pro mě je vděk rodičů. 😀

zuzkaprofant
11. dec 2008

monkula 😀 😀 😀 ale je to tak nemam rada reci ze ja tu pracu robit nebudem to je pod uroven ja mam VS ja mam na viac, potom sa ukazuje len jeho inetligencia alebo ked niekto podava ruku a tituluje sa mi ideme s muzom do kolien 😀 😀 ale co uz kazdy ma na to iny nazor

martinka79
11. dec 2008

no vidíte mám titul a napsala jsem my. místo mi. takže jsem taktéž debil.

souhlasím s Vámi ofuky nad prací je to nejhorší. kdyby všichni měli školy, kdo by dělal řemesla. a kdo by nás v obchodě obsluhuval? 😅

ssissi
11. dec 2008

V SR sa pouzivanie titulov dost precenuje, zatial, hlavne u starsich rocnikov.
Osobne som zazila par smiesnych situacii, ked sa pan s dvoma vysokymi nechal oslovovat v liste INZINIER INZINIER XY. Alebo pani v strednych rokoch ohanajuci sa KSČ titulom RSDr.
Oslovenie titulom sa jednoznacne hodi u vysokych postov - pan profesor atd. - u kapacit, tiez pan doktor - v nemocnici.
Ale nechapem to titulovanie sa v beznom zivote u obyc. ludoch, akych je nas vacsina. U nas sa este aj na domovej schodzi susedia tituluju, je to dost trapne, najma preto, lebo potom sa tam vzdy pohadaju ako male deti 😀 .

Na ziadosti o uzavretie manzelstva som svoj titul neuviedla. U nas v obradnej sieni oslovuju nevestu a zenicha titulom - ak to maju v ziadosti a prave tomu sme sa s muzom chceli vyhnut (osobne by som bola najradsej za oslovenie krstnym menom).
Na oznamenie o svadbe si to davat, tak to no comment, ved to predsa posielam priatelom a znamym, ved ma poznaju, tak nechapem naco to zdoraznovat prave v oznameni. To by som potom ten titul mohla pisat aj na venovanie k darceku, kvetom a podobne.
Do oznameni sa to skratka nehodi, rovnako ako tam nepisem svoju krvnu skupinu, vysku, vahu...., cislo topanok... nebudem tam upozornovat na svoj titul. Na to su predsa oznamenia o promocii, nie svadobne oznamenia. O to trapnejsie, ak tam ma titul len jeden z partnerov.

monkula
11. dec 2008

zuzka, t oteda hej.. Ako som už písala poznám pár ľudí, čo majú titul a v hlave nakakané... 😅 😅

zuzkaprofant
11. dec 2008

ja poznam aj takych co maju dokoncenu VS a vzivote nemali otvorene skripta 😀 😀 ale co uz skolu kazdy dokonci kto sa aspon troska posnazi mali by sme pozerat na ine veci nez na titul

etnicka
11. dec 2008

😀 super tema
na svoje vzdelanie som hrda sama kvoli sebe, lebo ma skola velmi bavila, vela som sa tam naucila a poctivo som si to tam oddrela 🙂 ale titul si nikam nepisem, len do zivotopisu, lebo tam je ho treba. Suhlasim s tym, ze dnes ma VS kadekto a s IQ to uz nema skoro nic spolocne. Naopak, inteligentny a sikovny clovek sa v zivote uplatni hravo aj bez titulu - napriklad moj manzel 🙂 .

monkula
11. dec 2008

no, as isi myslia, že ak si kúpi titul, zväčší sa im aj mozgová kapacita 😀

etnicka
11. dec 2008

😀 pripadne pohlavny ud

susik77
11. dec 2008

monkula: hihi...aj na mna vsetci nwechapali, ze som sa z celej triedy dostala na tu konkr. VS ja 😎
nebola som vobec bifla, vzdy som mala na ss solove trojky z predmetov, kt. ma nebavili 😎
ale na vs som sa strasne chcela dostat, par mesiacov pred prijimackami som na tom intenzivne pracovala-cez den, v noci 😎 dokazala som celu noc stravit nad otazkami-potencialnymi a robila som si ich dokonca na cas a kolko chyb mam a pod 😎
a tie baby, co si opravovali vzdy 2-jky na jednicky sa dostali na tu vs az rok-dva po mne 😎
myslim si, ze tam treba skor aby bol clovek cielavedomy-hlavne pri blbych skuskach 😀

linddi
11. dec 2008

Ahojte,
tiež nechápem významu tejto témy 😕 Nechcem ťa uraziť, možno sa mýlim, ale mne pripadá ako keby si sa Mexx práveže pýšila svojim titulom. Neviem, možno sa mi to len zdá, ale keby ti to bolo tak srdečne jedno ako tu vypisuješ, tak tému nezakladáš. Opísala si tu priebeh vzdelania od základy až po rigorózku, ktorú mimochodom ideš písať .... 😒
Ja tiež chodím na VŠ, zatiaľ mám "len" bakalára a som na to hrdá. Titulom sa neoháňam /veď mám "len" Bc./ ale teší ma to, že ho mám. Veď nikto sa za mňa neučí, nikto mi neurobí skúšku.,,, Ja som sa učila na štátnice, zatiaľ čo malá spala, zatiaľ čo bola vonku, zatiaľ čo som mohla byť s ňou ako ostatné mamičky.... a robím to aj pre ňu a pre svoju rodinu.... A vieš čo? Nemôžem sa dočkať až budem mať o rok ten titul, čo máš ty /mgr./ no narozdiel od teba budem naň hrdá.... no a budem si ho aj písať a dúfam, že to nebude nijakú úradničku obťažovať.

monkula
11. dec 2008

etnička 😀
susik ,trojky sú fajn.... ale táto spolužiačka sa vždy vyťahovala ,že má babku v rakúsku a časovala ich haben, du haben, er hast 😲 😲 😲 mne, ako reprezentankte v nemecekj olympiáde na ZŠ to uši trhalo.... 😅 😅

etnicka
11. dec 2008

Na tych svadobnych oznameniach je to fakt vtipne, aj na menovkach na dverach 😀

monkula
11. dec 2008

no, hlavne titul Bc 🤐 🤐

susik77
11. dec 2008

monkula: haha, to je dobre 😀 ja som zase na strednej saedela s hrozne blbou babou-fakt, neprehanam 😎
hovorila, ze ako dieta vedela uzasne nemecky-samo, na strednej prepadavala-aj z nemciny. hovorila, ze chce byt chirurgicka-tak sme si robili srandu-ze to by bol sok, ze by sme boli na operacnom stole a naraz by sa tam objavila 😎 mimochodom raz zahlasila, ze clovek ma 50 litrov krvi 😎 😅

sirinka
11. dec 2008

inac mne nevadi nejak, ak si niekto da titul aj na svad. oznamenie, keby chcel aj mm si dat, tak co aj ked ja nemam. mne to trapne nepride a nehanbim sa za to, vo svojom odbore som dobra a to mi staci.
ja rozlisujem ludi, niektori si naozaj zasluzia aj na ulici oslovit titulom, inym by ho mohli kludne odobrat.

monkula
11. dec 2008

susik, 50 litrov? a kde ich mala, v prsiach? 😀

susik77
11. dec 2008

monkula: asi nie-ona vyzerala nieco ako hybrid medzi babou a chlapom- v 1.sme rozmyslali, co vlastne je... 😅

monkula
11. dec 2008

že hybrid.. 😅

norik1
11. dec 2008

Moj muz sa furt smeje ze maly sa nauci hovorit 1. mama, 2, tata 3. pan inzinier 😀 😀 😀