Je lepšia škôlka alebo opatrovateľka?

nada1326
6. jan 2012

ahojte, mam 2,5 rocneho synceka, ktory je zatial doma s mojou maminou, lebo ja uz pracujem... ale situacia sa trosku zmenila a ja sa mam rozhodnut, co je pre neho lepsie - dat ho do skolky, alebo k opatrovatelke. do skolky chodi aj jeho sestricka, deticky ma rad, je bez plienok, ale ma dudel. a zase pri opatrovatelky by sme sa asi vyhli skolkarskym bacilom 😖 maminky, neviem sa rozhodnut, napiste mi svoje skusenosti. vdaka

viki2912
6. jan 2012

ja mam ten isty problem.mame rocnu dcerku a o pol roka ju planujeme dat bud do jasli alebo k opatrovatelke.chodi,ale tak dudel a plienky su nasou kazdodennou realitou,ale uz sa ucime na nocnicek a cemel len na spanie vecer.tiez sa nevieme rozhodnut...

ajca123
6. jan 2012

Môj syn začal chodit do škôlky ked mal 19mesiacov... Súkromná skolka to je...
A aj rad tam chodi doteraz 🙂
Ale bol často choricky :( , ja mám strach z opatrovateľok. Raz som bola s detickama v kutiku a došla tam opatrovatelka s detickama a spravala sa k ním hrozne.. Kricala na ne len tak.
Ale nie sú všetky na jedno brdo... Len ja sa toho bojim

mihouk
6. jan 2012

@nada1326 Moj maly chodi uz skoro rok k opatrovatelke na 2x4hod tyzdenne, nechcela som aby zacinal v skolke, lebo tam je viac deticiek a u opatrovatelky sa mu vedia viacej venovat. Ale teraz uz uvazujem aj nad skolkou, lebo uz nema problem byt aj vo vacsej skupine ludi a keby sa nieco dialo, uz sa vie branit aj sam. To bol moj najvacsi porblem, ci by sa vedel presadit v kolektive. U jeho opatrovatelky sa stretavaju aj starsie deti a aj jej vlstne ktore maju 13 a 16 rokov, takze je zvyknuty sa pohybovat v roznych vekovych kategoriach, v inej rodinnej atmosfere, aspon ja som spozorovala ze ho to dost posunulo vo vyvoji. Ty to mas ine, lebo v skolke uz ma sestricku, takze keby bolo zle ma tam spojenca. Ved nikde nie je napisane, ze ked sa mu nebude pacit nemozes ho premiestnit.

strihalka
6. jan 2012

Pro me osobne vyhrava skolka uz jen z toho duvodu ze dite potrebuje kolektiv

maminka11
6. jan 2012

@strihalka súhlasim, dieťa sa potrebuje pohybovať v sociálnej skupine vekuprimeranych deti a deti v MŠ v triede vo 2-3ročných je menší (nižši) počet deti a chorobnosť si musí odbyt kazde dieta, ci nastupi ako 2,5 rocne alebo 4 rocne

jarus1
6. jan 2012

@nada1326 môj názor na vyhnutie sa škôlkárskym bacilom je mierne odlišný. Je nutné si uvedomiť, že každé dieťa potrebuje "styk" s bacilmi od narodenia pre prirodzený vývoj vlastného imunitného systému. Moja malá chodila do jaslí a bola často chorá. Každý mesiac. Učiteľky mi hovorili, že iné deti si to odbijú až v škôlke... a spätne musím uznať, že mala pravdu. Do škôlky chodíme od septembra a ešte sme neboli chorí 😵 😵 😵 klop klop klop, kým iné deti každú chvíľu.
Choroby príliš deti chránené, si počkajú aj do čias školskej dochádzky, čo už bude väčší problém 🙂

kamilka22
6. jan 2012

Ak by som sa rozhodovala, kam mam dat 3 rocne dieta - zvolila by som skolku, je pravda, ze si tam bude s chorobami "budovat" imunitu, ale beriem to tak, ze v skolke dieta nielen varuju, ale ho mnohemu aj ucia. Ideal je dat do skolky 4 rocne dieta, moja dcerka sla ako 4 rocna, nakolko mi ju od 3 rokov nezobrali pre nedostatok miesta. Bola som na MD, tak mi to nevadilo. V 4 rokoch sla do skolky bez placu, bola na to uplne pripravena. A je mi jasne, ze keby mala len 3 tak by to tak hladko neslo. Je pravda, ze byva castejsie chora, ale prejst si tym musi a verim, ze buduci rok to uz bude s chorobami aj u nas lepsie.

sisaka
7. jan 2012

z vlastnej skusenosti sa tiez priklanam k skolke, u malych deti je sice lepsie byt v rodinnom prostredi s mensim poctom deti, ale zverila by som len osobe, ktoru doverne poznam, poznam jej spravanie k detom, vlastnym ,cudzim, jej vychovne metody, dcera presla viacerymi opatrovatelkami, to uz bola ale starsia (skolacka ) a vedela mi porozpravat, co sa u opatrovatelky deje, uprimne - so ziadnou som nebola spokojna, nastastie islo len o strazenie pred a po skole a to vsetky opisovali, co vsetko s detmi robia, ako sa im budu venovat, ako vychovavat ..... keci, skolka zabezpecuje aspon aky taky standard, ucitelky su tam len na to, aby sa venovali detom a maju na to aj prislusne vzdelanie + vo veku 3 rokov vacsina deti je uz pripravena travit cas v kolektive (ten moj sice nebol, ale radsej som zvolila skolku ako opatrovatelku, kedze osobne som ziadnu nepoznala)

spalka
7. jan 2012

kazdopadne skolka, aj moja dcerka zacala chodit do skolky ako 2.5 rocna a v pohode to zvlada, je viac-menaj kazdy mesiac chora, ale tomu sa nevyhnes, aj 3-4 rocne deti byvaju po nastupe do skolky chore, chce to prejst tymi zakladnymi chorobkami a imunita sa posilni, v kolektive sa vela naucila, ma kamaratov, stale sa jej zlepsuje slovna zasoba, ked pre nu pridem ma vzdy dobru naladu 🙂... opatrovatelky by som sa bala, nedoverovala by som a koniec koncov mozno aj trosku ziarlila 😉

tinara23
7. jan 2012

@nada1326 môj názor je, že od určitého veku je škôlka určite lepšia. Moja dcéra chodila k opatrovateľke od 2-3 rokov (bolo to už ale dávno), opatrovateľka sa starala asi ešte o 4 deti. Bola to staršia pani, ale deti neučila to čo by sa naučiliv skôlke, rôzne básničky, pesničky....V troch som ju dala do škôlky a bol to výrazný rozdiel, určite sa jej páčilo viac a veľa sa naučila.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
7. jan 2012

My sme mali opatrovatelku pri dcerke a u maleho ani nic ineho nezvazujem 😉 Ale to je vsetko o dovere.

verka66
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kristinka.s
29. júl 2012

ahojte, tiez sme riesili podobnu dilemu a presli sme si procesom vyberu tych najlepsich moznosti. Mozno vam nas pribeh pomoze pri rozhododvani: http://www.zariadim.sk/blog/item?id=20

yyyyw37
31. júl 2012

Moj nazor je skolka, v kolektive mu bude urcite dobre a pises, ze ma deticky rad. Deti v tomto veku prirodzene vyhladavaju kolektiv rovesnikov. Viem to podla mojho synceka, ked som mu dala na vyber k babke, alebo na piesok s detmi... A co sa tyka "bacilkov", skus sukromnu MS, tam je deti menej a mensie riziko... A do troch rokov, ak pracujes Ti preplati poplatok v sukromnej MS stat. Vela stastia a odvahy! 🙂

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbie
12. sep 2012

urcite skolka kvoli socializacii, cviceniu pozornosti a dieta si navykne na rezim 😉

littlemonkey
26. sep 2012

Skolka ma okrem socializacie v kolektive aj tu vyhodu, ze pedagogovia dokazu odhalit a upozornit na odchylky a poskytovat poradenstvo.
To sice zvladne aj sikovna opatrovatelka, ale tie sa hladaju tazsie ako dobra skolka🙂

myskacici
26. sep 2012

Síce niesom mamička (čo raz dúfam budem) som učiteľka v MŠ. Jednoznačne som za škôlku. Touto prácou sa živím pár rokov a mala som možnosť učiť dvoj až šesť ročné detičky. Myslím si, že v škôlke má dieťatko možnosť sa všestranne harmonicky rozvinúť. Tým myslím od rozumovej stránky, cez telesnú až k jazykovým schpnostiam. Takže po prvé, dieťa potrebuje kolektív - rovesníkov. Po druhé, v škôlke sa naučí to, čo pri opatrovateľke nie (pokiaľ nemá pedagogické vzdelanie), čo je veeeeľmi dôležité. Len v školke sa naučí správne rozoznávať farby, správne držať ceruzku v ruke, naučí sa poznávať zvieratká a mnoooho iných vecí 🙂 . Po tretie, nebude mať problémy s adaptáciou v ZŠ. A čo sa týka tých bacilov, verte mi, na škôlkach sú prísne hygienické normy o ktorých mnoho mamičiek ani netuší. Niektoré sú by som povedala až pritiahnuté za vlasy. Hygiena pravidelne chodieva na náhle kontroly. Samozrejme, že aj pri dôkladnej hygiene bacilov je veľa, a nejde len o to. Stačí, že má jedno dieťatko nádchu a hneď je nakazená štvrtina triedy. No týmto však si musia prejsť asi všetky detičky. Takto si ale dieťatko vybuduje imunitu, takže predsa je to na niečo dobré. Ja milujem svoju prácu a taktiež aj svoje detičky. Stále hovorím, že všetky sú moje 🙂 aj keď len na chvíľku. Ale keď niekedy na ulici stretnem svojho odchovanca a vidím ako na mňa pozrie s úsmevom vtedy si poviem, že všetky tie ťažšie chvíle v práci stáli zato 🙂

111bublinka111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mechurik
6. apr 2013

Ahojte, ak by ste potrebovali,

mám dva a pol ročného synčeka, ktorý zbožňuje malé detičky, a hrá sa s nimi,

OPATRÍM vám dieťatko , dieťatku, ktoré mi donesiete :napapám ho - raňajky, desiata, obed, olovrant, naučím ho čo potrebuje podľa veku, mám vyštudovanú vysokú školu - psychológiu detičiek a učiteľstvo materskej školy a základnej školy môže chodiť aj so mnou na kurz anglického jazyka v BA Dúbravka , nie je drahý, chodia tam malinké deti, starší ako 2a pol môže so mnou skočiť aj na hrnčiarsky krúžok. ponuka platná oddnes, cena dohodou. pekný deň 🙂 mail: Denisa1@centrum.sk

apendix
6. apr 2013

mali sme aj opatrovatelku a teraz mame jaslicky a zatial vedu jaslicky.

henikav
6. apr 2013

Jednoznacne skolka, v prvom rade kolektiv deticiek, dietatko neskor lahsie zapada a je priebojnejsie a po druhe, nevies na aku opatrovatelku padnes, dietatko kym je male ti nevie povedat. No a to na co sme padli my, zial sa ani clovekom neda nazvat, usmievava a najmilsia na svete, kym sme neodisli z domu a nezostala s malym sama. Som rada ze to vobec prezil, uz je velky chlapec, ale doteraz z nej mava nocne mory a ja tiez z toho co vsetko sa mohlo stat ked som ho nechala doma so psychopatkou. Nevravim, mali sme aj lepsie, aj fantasticku opatrovatelku sme mali, fakt zalezi od toho na koho clovek padne

nelinka2009
17. mar 2018

Tak dievcata... Viem, ze stara tema ale ako??? Ako ste sa rozhodli??? Co je lepsie???