Je manželstvo v dnešnej dobe moderné?

expertka8
27. dec 2008

...alebo....."Žiť pod záštitou sobášneho listu, alebo nie?"... 😕

...casto sa stretavam s nazorom..."ze na spolocne spoluzitie nie je potrebny papier"...
..."papier" vsetko pokazi/l/...a pod.

...ako to vidite vy???
...dakujem za kazdy nazor...

P.S....podla mna je mangelstvo DAR 😵

zanett
28. dec 2008

..mne ucitelka v autoskole rikala, ze kdyz neudelam ridicak na prvni pokus, ze to nevadi, ze pry ti, co jej ziskaji na druhy pokus jsou lepsi ridici, rikavala: 'S ridicakem je to jako s manzelstvim; nejlepsi je to az na podruhe' 😀 😀 😀

ria80
28. dec 2008

Tak doufám,že u mě to bude platit,zanett.Teda jasně,nepochybuju o tom. 😀
Ale andělka má prostě štěstí,ale podle mě je to právě ta výjimka,co potvrzuje pravidlo.
Já se koukám na stránky naší třídy,a nejdřív tam přibývaly svatby,ted už začínají rozvody.ale nejsem tam na tom nejhůř,jedna už to stihla 2x 😀

zanett
28. dec 2008

rio - stejnou chybu jako v prvnim manzelstvi uz neudelas, to je jasne (ted myslim tvuj konkretni pripad), takze to muze byt jenom lepsi 😉 Osobne samozrejme doufam, ze kdybych se mela nekdy vdat, tak bych cekala, ze vyjde ten prvni pokus (z pochopitelnych duvodu), ale treba pro MP by to bylo druhe manzelstvi a basni mi, ze lepsi vztah nez se mnou nikdy s nikym jinym nemel...takze on ten druhy pokus opravdu muze byt laska jeho/jejiho zivota 😉

ria80
28. dec 2008

Ted je mi líto akorát tech peněz vyhozených za svatbu.
Ne ale ,svatba je fakt krásný zážitek,jen si už nemyslím,že to stojí za ty případný problémy potom.

zanett
28. dec 2008

rio - ja osobne jsem nikdy nechtela velkou svatbu, mam osypky z predstavy klasicke svatby s horou svatebcanu, 😝 Svatbu bych chtela jen ve 4, nekde v zahranici (tedy v zemi, ve ktere bychom nebydleli), coz bychom idealne spojili i se svatebni cestou. A jelikoz jsme (predevsim MP) povahou dekadentni bohemove, tak si umime predstavit svatebni menu jen jahody se slehackou a sampanskym, pro me sexy uzke/pruhledne saty a pro MP skinny jeans (je dusi i povahou rocker 😀 )...proste neco netradicniho a jen pro nas, co by nas dva dokonale vystihovalo 🙂 Takovou svatbicku bych si chtela uzit a na tu se tesim a doufam, ze se mi (nam) to jednou splni... 😵

fender
28. dec 2008

já jsem nikdy nebyla nějak moc vdávací typ nebo typ, který by se rozplýval nad každým kočárkem. názor na svatbu jem změnila poté, co jsem potkala mého - nyní už - manžela. S ním mi přišla svatba jako něco naprosto logického a přirozeného a musím říct, že jsme si to náramně užili - manžel dokonce prohlásil, že kdyby věděl, jaká to bude super pařba, tak by si mě vzal dávno 😀 (měli jsme komplet kapelu, po obřadu se všichni převlékli do neformálního, atd)
Svatbou jako takovou se myslím nic moc nezměnilo (bydleli jsme spolu už předtím), jen ráda nosím jeho příjmení a řekla bych, že vztah je takový... no, pevnější? Hezčí? Prostě víc náš, jestli to dává smysl 😅

abetka
28. dec 2008

mne dava manzelstvo pocit istoty, taky nejaky zodpovednejsi pristup k nasmu vztahu. Ja som rada, ze som vydata 😉

janika7
1. jan 2009

Ja to mela podobne jako fender. Mela jsem 5 let vztah a po rozchodu se mi nechtelo hned do vaznyho vztahu. Osud to chtel ale jinak🙂 Po par mesicich uzivani, jsem se nhodou seznamila se svym manzelem (bratr moji kamaradky!) a po 2 tydnech jsme spolu bydleli. Prislo mi to naprosto prirozeny. Kdyz svy matce rikal po dalsich asi 2 tydnech, milujeme se, budeme se brat, tak jsem se smala...s prstenem prisel asi za tyden...svatba byla asi po 5 mesicich po seznameni🙂 Vedela jsem, ze je to clovek se kterym chci byt a mit s nim rodinu, tak proc cekat, az to budou vsichni cekat🙂 Taky jsem jedna z tech holek, co chteji nejdriv svatbu a pak mimi. Svatba mi dala pocit mnohem vetsi zodpovednosti za nas za oba. Tedy ted uz za nas tri i kdyz mimisek je jeste v brisku 😀

baskaj
1. jan 2009

no, myslím, že pri tejto téme budú dosť pestré odpovede 😀

myslím, že jednoznačná odpoveď na otázku je "nie je". veď sa s tým asi každý stretávame... myslím si, že je to tým, že sa mladí ľudia boja zodpovednosti a nechcú sa viazať, aby sa v prípade nepohodlia alebo nejakého problému nemuseli namáhať. teraz je taká konzumná doba - nepáči sa? vymením... kúpim nové... lepšie...
ale manželstvo je aj o krízach, o obetovaní sa pre druhého, sebazapieraní. a to sa teraz moc nenosí...

keď takto vidím rovestníkov, kamošky, bratrancov... je mi niektorých trochu ľúto, lebo vidím, že hľadajú, striedajú, skúšajú a čím viac skúšajú, tým je to horšie... a roky idú a oni nie sú šťastní...

pre mňa je manželstvo tiež dar, ako píše expertka. okrem toho mi dáva pocit istoty a bezpečia. u nás sa toho svadbou dosť zmenilo, nakoľko sme pred manželstvom spolu nežili. zosobášení sme v kostole a to mi dáva najväčší význam manželstva. lebo sme ho uzavreli pred Bohom a fungujeme v ňom s jeho požehnaním. síce nevravím, že naše manželstvo nemôže nič ohroziť alebo sa nič nečakané nemôže stať, ale verím, že aj vďaka sobášu v kostole berieme manželstvo zodpovednejšie a nerozídeme sa pre nejakú časom možno povedať "hlúposť". zobrali sme sa po 3 rokoch známosti a sme spolu skoro 2 roky. zatiaľ si len chválim...

(PS: manželstvo má teda pre mňa význam, aj keby bolo bez detí...)

digysa
2. jan 2009

Manzelstvo pre mna predstavuje- Dar, Puto, Tradiciu a Posvatny zvazok.

V ziadnom pripade by som manzelstvo nedefinovala, ako "Papier"...Ten, kto si mysli, ze manzelstvo je "papier", tak asi si to manzelstvo nezasluzi...alebo nema potuchu, co manzelstvo je a co obnasa.

baskaj: ta "pohodlna" generacia a "konzumna doba" to mas fakt pravdu. A priamy dokaz toho je tato debata.

stvura
2. jan 2009

Asi do 25-ky som si myslela ze sa nikdy nevydam - nie som typ na manzelstvo, no vsetko sa zmenilo ako som stretla mojho terajsieho manzela. Sme spolu pat rokov, zobraty sme cez tri roky. Je to uzasny clovek, spolu sme prekonali uz vela veci...
V dnesnej dobe sa ludia nechcu vydavat\zenit naozaj kvoli tomu, ako pise baskaj aby mohli v pripade ze by sa veci nevyvijali tak ako si predstavuju velmi rychlo "odkracat" a tiez kedze je tolko rozvodov i v nasich rodinach sa mnohi boja riskovat aby neskoncili rovnako. Ti ktori sa nechcu viazat chcu mat pocit volnosti...akurat nechapem ludi co po piatich i viacerych rokoch manzelstva povedia ze by uz zili nadivoko a nebrali sa....

werunka21
2. jan 2009

Já jsem si také myslela, že se nikdy vdávat nebudu. Bude to asi přístupem mých rodičů, kdy taťka mamce jeden čas zahýbal a mamka nám jako dětem tvrdila že všichni chlapi jsou stejní ☹ (což určitě taky není správný). Přišel ale takový, který mě přesvědčil, že manželství má smysl. Je to opravdu o něčem jiném. Jinak zní když se řekne "manžel" a "muž" než jen "přítel". Není to "papír" co někoho změní k horšímu nebo k lepšímu, ale je to v každém z nás, jak se zachováme. K tomu jsou potřeba dva a musí "jít stejnou cestou". Pokud si jeden začne nabytím papíru myslet, že toho druhého má jistého nic dobrého to nevěstí a nemůže to vést nikam než k rozvodu. Také je to z velké míry dáno dnešní dobou, kdy je manželství bráno na lehkou váhu. Mám dojem, že dnes se mnoho manželství uzavírá tzv."na zkoušku". Kdyby něco, rozvod to jistí. ☹ ☹

zanett
2. jan 2009

ac je to k nevire, tak musim asi poprve v zivote souhlasit s digysou: taky myslim, ze lidi, kteri o manzelstvi mluvi jako o 'papiru' si ani zadne manzelstvi nezaslouzi a vdavat/zenit by se radsi nemeli. Rekla bych dokonce, ze je to v poslednich letech nejaka divna moda, kazdy si hraje na to, jak je 'cool' a 'free' a manzelstvi -takova prizemnost- ho vubec nezajima...tak co je teda zajima? Neverim tem, kteri me s kreci v obliceji presvedcuji, ze jim uplne vyhovuje takovy ten zivot, kdy jdou z jedne party na druhou a z jedne postele do druhe... 🙄 To muze byt 'super cool' pro ty, kterym je 18, ale vyzralemu cloveku takovy zivot proste nikdy nemuze vyhovovat (vyjimku tvori asi skutecni bohemove typu divadelnich/ akademickych umelcu)...

Pamatuju, ze pred par lety temer kazda medialne znama osoba, se kterou byl nekde publikovan rozhovor, mela plnou pusu reci o tom, ze manzelstvi je jen car papiru 😝 ....po par letech se tyhle celebritky vdaly/ozenili a kdyz zjistily, ze je manzel/ka podvadi, tak v mediich nasledovaly srdceryvne a pomstychtive sceny....nechapu proc? Kdyz je manzelstvi jen papir, tak by je nejaka nevera prece nemela rozhazet (rozvod to jisti)....spis si myslim, ze jim doslo, ze zas tak nepodstatny papir to manzelstvi nebude...

tannawe
2. jan 2009

Tohle je taky mile tema...ja beru manzelstvi spis z te "duchovni" stranky veci. Obrad byl pro nas tak absoltuni vrchol partnerske magie, ze jsme oba breceli dojetim, protoze "to" tam proste bylo a oba jsme citili svatbu jako dalsi krok v nasem spolecnem zivote.
Jinak my jsme podepisovali tradicni zidovskou smlouvu, ktera ma opravdu presah.
Muzete se podivat sem...to je primo ona...http://www.artketubah.com/Ketubah/view_print.sh...
A text na ketube mluvi prave o pratelstvi partneru, o lasce, o tom byt svobodny a byt sam sebou a dat to nejelpsi ze sebe...je to fakt krasa a uz se moc tesime az si ji dame zaramovat a povesime si ji v novem domecku
Takze ja rikam za sebe,kdyz se to podari muze to byt taky jedna z tech nejkrasnejsich veci v zivote 😵

kocurik16
3. jan 2009

na jar bude 18 rokov od našej svadby a musím povedať,že v žiadnom prípade by som nechcela žiť len na divoko. Pre mňa je to ako keby si chlap držal slúžku. Tie zadné dvierka sú síce niekedy fajn ale myslím,že ked je ten vzťah pevný a obaja sú férový aj po rokoch je to krása aj vtedy,ked sme už väčšinou sami lebo mládež je väčšinou v trape.
Podstata je tá,že nemenila by som.

digysa
4. jan 2009

zanett: heeeej, a my sme kedy mali vymenu nazorov? 😀 😎 😀 😎

Inak, ak si precitate nazory dam v tejto teme, tak matematika je lahka...Ta , ktora sa sklamala povazuje manzelstvo za NO-NO
A ta, ktora zije stastne v manzelstve ho povazuje za skvele a ucelove.

(Samozrejme mame aj vynimky)

lenko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
15. jan 2009

No, podla mna ked sa niekto opyta, ci je manzelstvo moderne, tak by ziadne uzatvarat nemal. Manzelstvo uzavriet chcem alebo nechcem, je uplne irelevantne, ci je prave moderne alebo nie. Ak dnes je a o desat rokov nie, tak co? Znesiem chlapa zo sveta?
Vztah moze byt dobry alebo zly, v manzelstve alebo mimo neho, ale to je otazka vnutorneho presvedcenia a nie modernosti ci nemodernosti manzelstva.

amaretta
15. jan 2009

vroni, uplne s tebou suhlasim

kocurik16
16. jan 2009

vroni 😀 😀

felixko
1. apr 2009

manželstvo bolo kedysi niečo ako povinnosť, keď dvaja ľudia dlhšie žili spolu, resp. mali spolu dieťa/deti. spoločnosť ich odsudzovala,pokým spolu žili nadivoko. v dnešnej dobe ľudia chcú slobodu a pokiaľ si dvaja ľudia veria aj "bez papiera" a majú pocit, že z toho profitujú, prečo nie? ja osobne, pokiaľ by muž odmietal manželstvo so mnou, mala by som pocit, že má stále otvorené zadné dvierka a môže si kedykoľvek odletieť 😖

jonatanka
1. apr 2009

nevidim v tom velky rozdiel, nie sme manzelia a sme spolu uz dlho, teraz sme prestali dost vaznu krizu, kedze sme "iba" priatelia tak sme sa snazili najst rozne formy riesenia, myslim, ze keby sme boli manzelia, tak to riesim uplne inac, ale to je iba moj uhol pohladu sto ludi sto chuti

zuzanockamt
1. apr 2009

Ahojte 🙂
ja som vydata 2 roky, predtym sme spolu boli 3 roky a kebyze sa mam este raz rozhodnut, tak ostanem radsej bez papiera

kacka.va
1. apr 2009

mně by to bylo jedno, jestli s papírem nebo bez, akorát s tím papírem mi to přijde takové formálnější a i vzhledem k založení rodiny lepší.

lucaska
1. apr 2009

ahojte, tak ja neviem ci by som sa vyjadrila ci moderne alebo nemoderne..............................je to kazdeho vec a ak si chcem niekoho vziat , tak si ho vezmem ci uz je to moderne alebo nie a ak chcem zit len tak, tak zijem a je mi jedno co si myslia ostatni, hlavne aby som bola ja a moja rodina stastna....

horallka
1. apr 2009

Podľa mňa manželstvo je super vec- ale iba keď je dobré a obidvaja manželia sa zobrali z lásky a rozumejú si.
A keď sú o tom presvedčení, že urobili správne.

pepibubu
2. apr 2009

Moderní je, cítit se dobře. Takže každý ať jedná podle toho jak se on sám cítí dobře. My s Honzou se cítíme dobře jako manželé, teď už jako rodina, a - a teď nechci rýpat do nesezdaných - mně osobně by se nechtělo vysvětlovat "Dobrý den, tady Veselá, matka Pepíčka Matouška" Navíc - jsme rodina, a je to i jasné všem.

A jestli je manželství moderní nebo není - spíš si myslím že je dobře že moderní není, protože ne vždy jsou moderní věci správné.... módní vlna odezní, přijde jiná, ale "staré" věci přežijí několik vln 🙂

kacka.va
2. apr 2009

jeee, tak to souhlasím s Pepibubu, já na moderní věci, taky moc nedám, protože "moderní" často rychle odezní a pak už je to nemoderní 🙂. já mám ve všem raději klasiku, beru to, co se mi líbí, bez ohledu na to, jestli je to zrovna in. neřeším, že v módě letos letí růžová, a příští rok bych mohla obměnit celý šatník, protože poletí zrovna oranžová 😉

felixko
2. apr 2009

predstavte si napr. ze musíte vysvetliť svojmu dieťaťu, prečo máte odlišné priezvisko ako ono a ocko??? a prečo nie ste manželmi ako rodičia jeho spolužiakov? pochopí dieťa, keď mu poviete, že dnes je moderné žiť bez papiera? akým štýlom potom budú fungovať jeho vzťahy s opačným pohlavím v budúcosti?

dadous
2. apr 2009

ahojda, ja jsem se zařekla, že už se nevdam, že jednou stačilo.Ale pokud o to přítel bude hodně stat, tak se klidně znova vdam. 😀 Po těch letech člověk muže změnit nazor na manželství 😉 prostě u mě to po prve nebyl ten pravej 😵