Je manželstvo v dnešnej dobe moderné?

expertka8
27. dec 2008

...alebo....."Žiť pod záštitou sobášneho listu, alebo nie?"... 😕

...casto sa stretavam s nazorom..."ze na spolocne spoluzitie nie je potrebny papier"...
..."papier" vsetko pokazi/l/...a pod.

...ako to vidite vy???
...dakujem za kazdy nazor...

P.S....podla mna je mangelstvo DAR 😵

sisstin
25. apr 2009

sir: no ale už ne 😉 ale zrovna dneska teda pijeme 😝 😅

sirinka
25. apr 2009

sis sak ani ja uz tak neee...ale spomienky ostali 🙂 a obcas si teda aj ja dam pivecko...ale radsej pohar vinka...

sisstin
25. apr 2009

sir: my máme víno s colou 😀 😝 nj..to byly časy..kochlicek a spol 😝 😅 😅 😅

sirinka
25. apr 2009

skoda len, ze teba som ja uz nespoznala...
to boli casy...divoke...uz by som ich ale nevratila, som spokojna, vyblaznena a na svojom kopecku 😀

sisstin
25. apr 2009

sir: já pařila s nima až dýl 😝 😅 v tý době jsem byla ještě na SS 😝 😅 ...ale už není xchat 😅 😔

sirinka
25. apr 2009

to fakt uz nie je??? ani som sa nepozerala davno, obcas som tam hodila ocko, ale uz som nikoho nepoznala, tak ani do debtay som sa nezapajala...

sisstin
25. apr 2009

sir: není vůbec 😝 scházíme se aspon na facebooku, pokud možno 😝 ale až ta "novější" parta..třeba Laca nemůžu donutit, aby se tam registroval 😝 😅

sirinka
25. apr 2009

sis sa mu necudujem...ani mna na facebook nikto nedostane 🤐 😝

tinus20
9. máj 2009

otehotnela som ako 20 rocna a o svadbe som nikdy moc nesnivala MAXimalne niekde na urade v bielom nohavicovom kostyme a vybavenu za 5 minut...,lebo vidim jaka je realita a vela mladomanzelov sa rozvadza,a tomuto som sa chcela vzdy vyhnut,takze u nas ziadna svadba nebude.Mozno to bude zniet trocha chladne ale ked som bola raz na jednej svadbe tak som bola uplne znechutena z tej neuveritelnej pretvarky,ako sa nevesta snazila vyzerat dokonale a stastne pritom bolo na nej vidiet ten stres... 😖
ale co mi trocha vadi je ze syn a priatel maju rovnake priezviska a ja mam stale to "povodne" ...Inak vztah funguje aj bez svadby a nakoniec vela parov takto zije 😉

andelka
10. máj 2009

tinus: Ale svatba je stres a někdo ho vnímá hodně citlivě, i když je šťastný a myslí si, že v tu chvíli i dokonalý. Nemusí to být přetvářka (i když může), je to prostě velký nápor na nervy. A manželství se může rozpadnout nezávisle na tom, jestli byla svatba hodinová, v pohádkových šatech a mnoha hosty, nebo 10 minutová, malá, v kostýmku. O tom to opravdu není. Naštěstí dneska kdo nechce, brát se nemusí (pokud mu nevadí třeba to rozdílné příjmení, což se dá vyřešit změnou příjmení i bez svatby, pokud vím).

vladkaz1
10. máj 2009

Ahojte, ci je moderne no neviem odpovedat na tuto otazku ,lebo mi pride nepodstatna,myslim to tak ze je to vec nazoru ci zit v manzelstve ,alebo len tak na divoko 😀 ,nieje v tom rozdiel je to len papier, ale zasa pre niekoho to moze znamet ta svadba nieco posvetne, aspon ja som to tak vnimala ,ked ma muz poziadal o ruku bolo, to premna nesmierny prejav lasky, neviem to vysvetlit alebo popisat jednoducho to tak citim..
To ci sa rozvediete pocas manzelstva , alebo sa rozidete pocas spoluzitia je podlma mna to iste ,ked su tam majetkove vysporiadania na obydvoch stranach a zavazky ako deti nieje v tom rozdiel...
Ale otazku na to ci je moderne neviem odpovedat ... co je dnes moderne?
😅
Dufam ze pochopíte co som tym myslela ,neviem ci som to nenapisala nezrozumitelne 😕 🙂

luminkasp
12. máj 2009

no, aj podla mna je uplne jedno rozvod v manzelstve, alebo rozchod v spoluziti, ked uz je tam dieta, myslim, ze je to o tom istom.

vladka a ja ta chapem, aj vsetky ostatne, ktore tak pisete o svadbe, kazdy to vnima podla seba 😉

tinus ma mozno pravdu v tom, ze ked sa rozhodnes odist v spoluziti, tak odides hned, a nemas ziadne papierovacky a poplatky za poplatky, ktore si mala na svadbe 😉

Ja si teda neviem predstavit, aky by bol u nas rozchod, no tazky, lebo mame dieta, aj ked teda mne ked niekto nieco take na svadbu povie, no poviem, aspon sa nebudem musiet rozvadzat, ale bolo by to podla mna uplne o tom istom, tak dufam, ze to nikdy nebude moj pripad 😉 😎

sirinka
12. máj 2009

aj u mna plati, ze ked ma mm poziadal o ruku, mala som pocit, ako keby sme presli do ineho levelu...veeelmi vela to pre mna znamenalo, aj keby sme nakoniec svadbu nemali, ale ta chvila, ked to urobil je pre mna nezabudnutelna...
a co sa tyka svadby, ja som si ju uzila fakt...vsetku organizaciu som popresuvala na inych a ja som mala klud 😀

no a presne ako pisu baby...vela manzelstiev sa rozvadza a vela partnerstiev sa konci...bohuzial...

veronkaj
13. máj 2009

čítala som si Vaše príspevky a ak môžem rada by som sa niečo opýtala

možno to nepatrí až tak do tejto témy tak ma asi admini prehodia alebo odporučia na inú - dopredu sa ospravedlňujem

- svadba je pekná vec ale ste tu aj také čo tento krot chcete alebo plánujete alebo urobili ste ho druhý raz vo Vašom živote???

- aký máte na to názor, a potom následne čo z toho vyplýva, kedže tam už väčšinou sú deti z predchádzajúcich vzťahov, a potom nastáva problém, že ano chceme byť spolu ale ako to bude s bývaním, oboch, dedením a tak pod.

vroni
14. máj 2009

Veronika, ja zacnem. Som rozvedena, ale nic proti manzelstvu ako takemu nemam (nie je chybou institucie, ze som si nevhodne vybrala) Nemienim sa znovu vydavat, ale ked by na tom mojmu partnerovi zalezalo, ustupila by som a vzala si ho. Deti z predchadzajuceho vztahu ma len chlap, tak je to snad jednoduchsie. Vedela som o nich od prveho okamihu, su u nas vela a casto, ale mame vynikajuci vztah a chalani vyborne vychadzaju aj s nasim (spolocnym) dietatom. Jednoducho akceptujem, ze "musime" chodit niekedy aj na spolocne dovolenky (viac to stoji), len malokedy dostaneme "volno" na vikend a na prazdniny a sviatky musim ratat s troma detmi namiesto jedneho. Tak isto po chlapovi budu dedit jeho tri deti a po mne len moje (to je miestna zakonna uprava) Spolocny majetok je kompletne pisany na mna (to ma trochu ine dovody, ale tie sem naozaj nepatria), ale urcite by sme sa dohodli aj keby to tak nebolo. Podciarknute, zratane - vedela som, do coho idem a bolo to moje rozhodnutie, ci takyto vztah chcem alebo nie. Nie vzdy je to perfektne, ale mam, co som chcela 😀 A nemenila by som. Ani chlapa a ani deti (ani tie "len jeho")

veronkaj
14. máj 2009

vroni

ved to teraz už je veľa vecí iných, aj ja som rozvedená aj moja polovička a obaja máme deti z prvého manželstva, hoci jeho sú už dospelé moje ešte chodí na základku.

dlho po rozvode sme boli samy a teraz mám možnosť mať znovu rodinu, len mám akosi strach, je pravda že ten čo viac chce svadbu som ja, pre veľa dôvodov, spoločné dieťa neplánujeme, nakolko máme ja pred 40 a priateľ po 40. bojím sa však aj toho , že teraz budeme musieť zobrať dosť veľký úver a by vyplatil bývalú manželku a tak nieje to tak dávno čo som si ja splatila svoj úver na byt a teraz sa budem musieť pustiť do ďalšieho aby si vyrovnal veci, a potom netuším ako sa dohodnúť čo ďalej, veď budem platiť spoločné účty, prispievať na úver a aj ked bude potom pol domu na mňa čo z toho, ked sa s priateľom niečo stane, jeho deti tam budú bývať aj naďalej už so svojou rodinou a ja budem musieť odtial odísť, pre ne budem v podstate niekto cudzí čo tam už nemá dôvod byť a to že budem mať na papieri pol domu, ked im banka nedá úver alebo nebudú mať na to ma vyplatiť tak nič z toho a ja sa budem môcť vrátiť späť s tým čím som prišla. ako to vlastne bežne chodí v takých prípadoch????

tohoto sa veľmi bojím, že či svadba áno alebo nie, jednoducho ak sa mojej polovičke niečo stane, čo potom.

ako to poznáte ???

vroni
14. máj 2009

Nuz, pravdu ti poviem, toto vsetko su podla mna dovody, preco svadbu NIE!!! Dom by som kupila na polovicku ako ne-manzelia (to pravne nie je problem)a uhradzala svoje splatky. Preco by si ty mala vyplacat priatelovu byvalu (nepriamo, cez spolocny uver)? Je uplne jedno, ci budete alebo nebudete manzelia, v pripade, ze sa partnerovi nieco stane su jeho deti tak ci onak dedicia a ty mas problem. Nehovoriac o tom, ze ak by sa nedajboh tebe nieco pritrafilo, bude to (po svadbe) TVOJE dieta, ktore utrie labu.... (naprazdno) Ak som ta spravne pochopila, ty mas "hotovy" vyplateny byt a pan "holy zadok" (musi vyplatit byvalu) Ty prinesies do manzelstva majetok, on dlhy a ked to nebude klapat a rozvediete sa, ostanes naprazdno aj ty..... Moznost mat rodinu mas aj bez svadby, zo svadby ti okrem moralneho uspokojenia kukaju len skarede (financne) problemy Vratit sa s cim si prisla tak celkom moct nebudes. Budes mat dlhy na dome, ktory nebudes moct ani predat (nie je len tvoj) ani uzivat (su v nom nanosene partnerove deti) a ak svoj vyplateny byt predas a peniaze investujes do spolocneho, tak strati (pravne) dolezitost, ci to boli tvoje alebo jeho peniaze, ktore si vrazila do spolocneho majetku... Myslim, ze svadba je v tomto pripade hra s ohnom....

veronkaj
14. máj 2009

vroni

nuž celkom objektívny názor na vec, bohužial taký mám aj ja, ale poznáš ako to je, človek je zamilovaný a chvala bohu riadim sa aj rozumom, ale nech urobím akokolvek vždy to budem ja kto na to doplatí, lenže niektoré veci sa chlapom akosi zle počúvajú, obaja chceme byť spolu ale toto je sakramentsky krutá vec, čo ma ťaží,
v každom prípade je to nefér, ja som bola roky sama a makala aby som si kúpila byt a nikoho tým nazaťažila a teraz sa má mať jeho bývalá dobre bez problémov a ja budem s mojou polovičikou do dôchodku splácať úver, dokončovať a opravovať dom kde by sme bývali a určite jedno jeho dieťa tam chce bývať aj s rodinou.

možno to dopadne aj tak, že bud mu budú vyhovovať moje víkend. pobyty, kedy sa o všetkých starám, alebo ???? sa so mnou rozíde a nájde si inú ak nebudem akceptovať možnosti aké su.
je to ťažké, konečne mám niekoho koho tak ľúbim aj on mňa a musíme okrem iných riešiť aj takéto problémy, mať tak o 20 rokov menej . 😅

luminkasp
14. máj 2009

veronka, a na co chces svadbu? a chces viac svadbu ty ako on? moj osobny nazor, nechcem nikoho urazit, ani teba: ja by som sa muzovi nikdy neprosila, ak ta nechce, nestoji za to, mal by to byt on, kto pride a navrhne ti manzelstvo, nie? kazde prinasa nejake problemy, aj spoluzitie, si nenahovarajme, ze nieco ma menej problemov ako druhe, tak si myslim, vydavat sa v tvojom pripade, a na co? 😎

vroni
14. máj 2009

joj, veronika, celkom zle!!! Je super byt milovana a moct niekoho milovat. Ale nikdy, skutocne nikdy nie za kazdu cenu.... Vybudovala si si iste financne zazemie nie len pre seba, ale aj pre svoje dieta (lebo nemozes mysliet len za seba).Ak ta ten tvoj skutocne miluje tak ako ty jeho, tak pochopi, ze tuto poziciu jednoducho nemozes riskovat (co neznamena, ze mu to musis takto priamo obuchat o hlavu. Trochu diplomacie nikdy nezaskodi 😉 )Na konci pises, ze ked mu nebude situacia vyhovovat, najde si druhu. No, a ked mu situacia nebude vyhovovat o tri roky, ked budete este len na zaciatku splacania (spolocnych) dlhov a najde si druhu? Jemu ostane na utechu nova frajerka a dom, na ktory si mu z velkej casti prispela ty a tebe tak maximalne dlhy a oci pre plac. Kusok nevyhodny kseft - teda pre teba. Isteze sa to stat nemusi, ale moze... Suhlasil by ten tvoj, aby ste dom kupili na tvoje meno, ale on by spolusplacal uver? Pochybujem. Ty nad tym uvazujes uplne ¨prirodzene¨ Kvoli komu svadba - aby aj susedia (rodina) uverili, ze o teba stoji? Kasli na to. Nemame 20, rodina a susedia nas nebudu tahat z kase, ked sa nam nas princ po kratkej dobe spolocneho zivota zmeni na zabu. A v nijakom pripade by som si nevzala muza, ktory zatial nevyriesil svoje vztahy (financne) s byvalou. Nemusi byt vyplatena, ale on to musi mat zorganizovane, kde a z coho tak ucini (a nie z TVOJICH penazi) 😠 😠 😠

darina77
14. máj 2009

Veronika, keby ste sa zobrali ty predáš byt a vyplatíte bývalú, tak keby sa ti niečo stalo tak tvoje dieťa tam zostane s 25% podielom medzi cudzími ľudmi. Určite byt nepredávaj, môžeš ho aj prenajímať, a ked to s priateľom bude naďalej fungovať môže tam neskôr bývať tvoje dieťa, ked dospeje. A ked ho miluješ tak naozaj len ten spoločný úver a popasovať sa so splátkami, ale v žiadnom prípade nesiahaj na svoj byt. A ešte ma napadlo, keby sa nebol dal dokopy s tebou aj tak by musel vyplatiť bývalú, čo mal v pláne ako to chcel riešiť?

veronkaj
15. máj 2009

nuž kočky, ťažká voľba,

ono je to tak, že moje prvé manželstvo bolo z donutenia a trvalo krátko a nestálo za nič, a ja som roky prežila sama so svojím dieťaťom, splácala úver na byt aby sme mali kde bývať a veľmi by som chcela mať normálnu rodinu, vedieť aké to je mať doma milujúceho manžela a proste to všetko dobré aj zlé čo manželstvo obnáša, a nakoniec aj tým že už mám okolo 40 a ked budeme starší kvôli iným veciam má manž. význam.NIkdy priateľa do toho nútiť nebudem ani si to vyžadovať

svoj byt by som nerada pustila aj ked je maličký a vo veľa veciach máte pravdu. a je to bohužial tak, že je to nefér, že on ešte nemá vyriešené veci s bývalou a či chcem alebo nie ked budem s ním budem na to doplácať,
aj keby hned som nesplácala úver ja ale tým napr. aj tým, že potom budem musieť viac robiť a nebude mať na mňa čas akurát tak možno večer pred spaním mi dať pusu.

vôbec neviem čo mám robiť, a ako to vyriešiť, na jednej strane by bolo príjemné a radi by sme bývali spolu ale na druhej strane aj keby som tam bola a úver by si riešil sám a ja by som len prispievala na účty za bývanie, a opravy počas toho čo by som tam bola, potom keby niečo tak sa môžem vrátiť akurát tak späť a tiež tým na to doplatím, jemu a jeho deťom zostane dorobený dom, o ktorý by sme sa spolu starali a nech to beriem akokolvek vždy na to doplatím, Jediné čo v tomto vzťahu získam je že budem mať niekoho nejaký čas pri sebe .
a potom zase krutá realita

darina77
15. máj 2009

Veronkaj, trošku cítim medzi riadkami pochybnosti o vzťahu, možno sa mýlim. Ja na tvojom mieste by som určite byt nepredala,toho by som sa v žiadnom prípade nedotýkala to je taká tá železná istota pre teba a tvoje dieťa. Je to niečo na čo si aj ty hrdá, že si to dokázala. A keby som na 100% bola presvedčená že to je muž môjho života, tak nech si zoberie úver a spolu by sme ťahali domácnosť a pasovali sa s nedostatkom financií resp. času, ked by musel samozrejme aj viac pracovať. Ved dnes s úvermi, hypotékami žijú mnohé páry. Veronkaj a teraz bývate v spoločnej domácnosti? Aby si si ho zbytočne neidealizovala.

vroni
15. máj 2009

Veronika, ta kasa nebude zas az taka horuca.... Kto chce najst cestu, ten ju aj najde. Nech si kupi dom on, ty mu mozes prispievat na prevadzku (ak tam budete spolu byvat), ale uver bude jeho, dom jeho a zdedia ho jeho deti. Tebe zostane tvoj byt (mozes ho medzitym prenajat) a mozno aj nejaka ta usetrena koruna - vlastne euro. Neviem, do akej miery je iste, ze jedno jeho dieta ostane byvat s vami.... Je dospele, nie? (Teda ja by som nebyvala s rodicmi ani za nic 😕 ) A preco musite mat nutne dom? Nestacil by vam vacsi byt? Z coho musi byvalu vyplatit, ked nema kde byvat? (Tak na toto by ma naozaj zaujimala odpoved) Je fajn mat milujuceho partnera, ale nie je nic horsie, ako statom odobreny kamen na krku s nalepkou manzel.... Tak dobre meraj, ci beries to prve alebo skor ten kamen....

veronkaj
15. máj 2009

darina 77

pochybnosti nemám, len sa bojím už som sa príliš v živote popálila a tak obavy sú, čo sa týka jeho charakteru o tom nepochybujem a vtom mám jasno že chce byť so mnou a asi to tak dopadne že nakoniec ak si vezme úver tak pôjdeme do toho sppolu a na mňa bude prepísané pol domu.

vroni

prečo ten dom, lebo má tam dielňu ktorá ho živý - dosť velký priestor, a jeho dieti sú už dospelé a jedno z nich býva teraz aj chce v budúcnosti tam bývať. Inak ja by som tiež z rodičmi nebývala ani za nič, ale ktovie, možno bude mať takú ženu, že tá bude trvať na svojom. Vzhľadom k tomu, že ešte nemajú vyspor. po rozvode majetok a tak sú majitelmi obaja a chce tam naďalej žiť, podnikať tak ju musí vyplatiť z pol domu. takže preto.

jedno je isté, veľmi treba zvážiť každý krok a určite nebudem súhlasiť so všetkým ale sa bude musieť nájsť kompromis.

inak ďakujem ešte som nestihla za objektívny názor,

darina77
15. máj 2009

Veronkaj, v tom prípade keď si si ním istá, tak sa pustite do úveru, spolu to zvládnete, budete na všetko dvaja. A aj ked Vás čaká asi veľa odriekania, ako mnoho iných teraz pri kríze, môžete ešte spolu prežiť veľa pekných rokov. A tvoje dieťa ti tiež nič nebude vyčítať ked tam budeš mať aj byt, ktorý je len tvoj.

vroni
15. máj 2009

Aha, no tak to je potom ine... Ja som ta pochopila, ze si chce brat uver na vyplatenie byvalej A na kupu noveho domu..... Ano, v takomto zlozeni sa i zda spolocny uver za 50% domu v pohode (ale radsej urobte dohodu u pravnika, usetrite si robotu a nervy, keby nahodou....) A rozhodne nepredavaj ani nezakladaj byt, este sa ti moze zist (nemusi to byt hned v pripade rozchodu, moze vas financne potiahnut pri splatkach uveru, moze sa don - raz - odstahovat tvoje dieta atd) A ak k tej svadbe raz ma prijst, tak k nej pride, uvidis 😉 Drzim palce, nech je to ten pravy!!!

veronkaj
20. máj 2009

ahojte, tak sme mali rozhovor, najprv si moje obavy zle vysvetlil, a urazil sa, pohádali sme sa, potom ukludnili a všetko si vysvetlili,

dokonca sme sa bavili aj o manželstve ale vzhľadom k tomu , že chodíme spolu rok a pol tak uvidíme čo bude ďalej, teraz je prvoradé aby si vyriešil majetkové veci a dal do poriadku papierovo dom, a potom zároveň pritoom riešime aj naše spolužitie.

to čo bude ďalej uvidíme aj podla toho ako sa vlastne dohodne z bývalou a potom aj záleží ako sa rozhodneme, ako získať peniaze, ale nie som z tých, že s niekým budem a nenechám ho v tom samého, jedno je isté, že nech urobíme čokolvek všetko si právne ošetríme zmluvou. láska je jedna vec, ale stať sa môže čokolvek.

chce to ešte rozprávať sa o tom, ale život stále niečo mení a tak uvidíme ako to dopadne.

dám vám potom vedieť