Je manželstvo v dnešnej dobe moderné?

expertka8
27. dec 2008

...alebo....."Žiť pod záštitou sobášneho listu, alebo nie?"... 😕

...casto sa stretavam s nazorom..."ze na spolocne spoluzitie nie je potrebny papier"...
..."papier" vsetko pokazi/l/...a pod.

...ako to vidite vy???
...dakujem za kazdy nazor...

P.S....podla mna je mangelstvo DAR 😵

dadous
2. apr 2009

otazka je, jestli mě požada 😀 😀

jeudi
2. apr 2009

ahojky ja jsem sice vdana ale dneska je mnohem vice lidi co ziji na psi knizku..myslim ze je to lepsi pak kdyz to neklape tak s tim nejsou takove problemy s roschodem..jinak mozna je to dobre kvuli detem..no vse ma sve pro i proti

kacka.va
2. apr 2009

jeudi: právě tohle, co jsi napsala mi přijde jako taková výmluva a nechávání si zadních vrátek, že mnohem líp se pak opouští člověk se kterým se nevezmeš 😉. Já si naopak v tomhle myslím, že pokud mají společné bydlení, tak je mnohem jednodušší když se manželství rozvede, než když se dva hádají, že si koupili společné bydlení, ale nejsou svoji 🙂

ennya
2. apr 2009

V dnesnej dobe je najlepsie zit na opustenom ostrove s opicami, ale fakt. strasna doba.

jeudi
2. apr 2009

hihi enny a co by jsme tam delali?vzdyt chlapy jsou sice obcas na zabiti ale bez nich se take zit neda..

kristi
2. apr 2009

souhlas s Kackou, to je presne ten problem, do manzelstvi jdes s tim,ze nastale problemy proste musis vyresit, ne prasknout dvermi a jit nekam jinam. Cely zivot se ucime resit vztahy a nic bychom se nenaucili, kdybychom pokazde utekli

jeudi
2. apr 2009

kacka:to neni vymluva to je fakt,a navic mi si zatim ani nemame co delit ,mozna ze bych zdedila dluhy ☹

sssimi
2. apr 2009

Manželstvo je veľmi individuálna vec. Veľmi záleží na tom aký ľudia sa vezmú... O modernosť v tomto prípade určite nejde... Dôležité je aby to chceli obaja a nie že jeden núti toho druhého do manželstva...
Zažila som veľa prípadov keď sa dvaja vzali a do roka boli rozvedený, preto uprednostňujem spoločné bývanie pred svadbou... Vtedy sa dvaja najlepšie spoznajú aj keď viem že vydržali aj manželstvá kde dvaja spolu pred svadbou nebývali a vydržalo to.

kacka.va
2. apr 2009

mně by to taky bylo jedno jestli s papírem nebo bez, ale na druhou stranu mi to bez papíru přijde, jako že můžu v podstatě kdykoliv odejít, nebude mě nic držet, nic mě v odchodu nezdrží (myslím tím rozvod), nebudu chtít nic řešit, což už je v manželství jiné, člověk se snaží o určitý kompromis na obě strany a takhle bych mohla ze vztahů utíkat celý život, já beru manželství jako určitý závazek ve vztahu k partnerovi.

tommik
2. apr 2009

Ahoj, nevím jestli je moderní, ale je praktické 😀 Musím říci, že špatně se odchází jak z volného vztahu tak i z manželství. Nevím, kdo jen tak práskne dveřmi například po 10 letech žití a ještě pokud jste oba investovali do společného majetku a nebo máte děti. Jen je rozdíl v tom, že pokud odejdeš jen z "partnerského" vztahu, tak můžeš mít i po dlouhodobém budování společného života "holý zadek". A to nemluvím o tom, když máte děti a partnerovi se něco stane a všechno je napsané na něj. Nedědíš apod.

vroni
8. apr 2009

Felixko, netusim, preco by som mojmu dietatu ¨musela¨ nejako specialne vysvetlovat, ze mam ine priezvisko nez ono. Bude s tym vyrastat a bude to prenho normalne. Aj keby som si jej otca vzala, tak si rozhodne ponecham svoje priezvisko. Takze by sa nezmenilo nic. Povazujem manzelstvo aj nemanzelstvo za rovnocenne s rovnakym poctom vyhod aj nevyhod na kazdej strane.

hupcza
9. apr 2009

tak já jsem v některých věcech trošku rebelka, ale ve věci manželství bych se držela klasiky- manželství ano
je to pro mě symbol - ano, s tebou to chci zvládnout až do konce života a nepotřebuju žádné zadní vrátka

jasně, že se to může za pár let změnit - ale nerozumím oc lidem, kteří se nevezmou, jelikož by byl problém při rozchodu a vesele si spolu pořizují děti 😅

a jen na okraj - manželství má pořád určitou váhu - i když jsme s manželem měli společnou firmou, koupili jsme dům atd., kroužilo kolem něj mraky svobodných třicátnic, po svatbě se velká část stáhla - prostě část lidí tuhleinstituci stále respektuje

kuchy
9. apr 2009

...ahojte, my se taky dnešní moderní ideologii vymykáme, brali jsme se Z LÁSKY 🙂 ,po žádosti o ruku, 8 měsíční zásnubní době,celkově po 2 letech známosti a nějakém čase společného bydlení. Jsme stejný ročník narození a mě bylo v době svatby 23 😀 😀 😀
Všichni na nás čučeli jak na blázny, proč a vůbec, nesly se fámy,že jsem těhotná a taaak. Za pár dní máme 1. výročí svatby a teprve ted jsem v 7 měsíci, jsme až na běžné problémy spokojení a nelitujeme....teda já ne.

A svatba není jen papír, jsem i ve svém věku staromodní a asi jinak vychovaná, za prvé dítě vždy až po svatbě, nelíbí se mi moc pupkaté nevěsty ,tam to spíš zavání tím musíš...a páry s dětmi a nesezdané ,to taky není nic pro mě.

Ale každý, ať je jak mu vyhovuje 😉 😉 😉 Láska je to hlavní.

anatanka
10. apr 2009

Ja jsem v tomhle smeru celkem konzervativni. Manzelstvi pro me znamena hodne, je to tak jak pise hupcza symbol.
Kouzlo pro me ma ale manzelstvi z lasky ne kvuli detem. Zenska otehotni a rychle se chysta svatba - to uz pro me ztraci tu opravdovost a ryzost.

Nemam rada jiz ustalene spojeni, ze svatba je jen papir. Pro me to urcite neni jen papir a myslim si, ze spousta lidi, co tohle rika [prevazne zeny] to nemysli uplne uprimne. Tim se nechci nikoho dotknout.

Prece jenom, zena jako manzelka ma uplne jinou vahu nez zena jako pritelkyne. Prijde se spolecnosti a muz vas predstavi jako pritelkyni, tak fajn, je to "jenom" pritelkyne, ale kdyz se rekne manzelka, tak uz v tom je jakysi respekt a definitivnost.

kuchy
11. apr 2009

anatanka: úplně s tebou souhlasíme, oba 🙂 🙂 🙂 Manželka je víc, něž družka....i okolí to jinak přijímá, přítelkyní může mít, ale každou si za ženu brát nebude 😉 to si nechá, pro tu nej z nich.....a je- li normální, udělá to Z lásky ,svobodně a rád. Když musí, ztrácí to smysl.

kubaka
11. apr 2009

Přispěji troškou do mlýna: jsem taky pro manželství a nejen z toho romantického a morálního hlediska 😉 jak píšete - jako manželé jsme totiž jednotka před sebou i před zákonem: manželství má rozhodně větší váhu už jen proto, že celá civilizovaná společnosti i právní systém počítá s institucí manželství a rodiny. Spousta věcí se od toho odvíjí. úřady, školy, nemocnice, jména dětí dědictví, ručení, půjčky, úvěry atd.
Takže je rozhodně praktičtější a jednodušší přijmout vymoženosti společnosti (manželství) pokud v ní chci bez potíží existovat. 🙂

Homosexuálové celá desetiletí usilují o možnost právního svazku - právě proto, že jako registrovaný pár je musí zákony respektovat a mají práva vyplývající z tohoto legalizovaného a posvěceného svazku. Oni vědí, proč o to usilují ... a my bychom to samé chtěli odvrhovat? 😨

hupcza
13. apr 2009

ono s tím "je to jen papír" se to dá obrátit - pokud to je "jen" papír, proč se tomu cancu tak vehementně brání, že 😀 😀 😀

kubaka
13. apr 2009

hupcza - no, přesně tak, když se na to podíváš otočeně - hned je to vidět v jiném světle 😀

mamameeja
13. apr 2009

manželství chápu jako něco posvátného a to co plyne ze vstahu 2 lidí, kteří to myslí vážně. Nejde ani o ten papír, ale o tu stálost. Kdybych žila z někým na psí knížku, přijde mi to jako že spolu chdoíme a že neám žádnou jistotu. Ale když se vezmeme, jde o souhlas a přání obou dvou a to něco znamená - hlavně ze strany muže. Pak jednou, když si nebudou lidé rozumět je velice jednoduché až zbabělé zbalit kufry a odejít. Ale v případě, že by měl přijít orzvod, začne dotyčný nad tím více přemýšlet, nedělá nic bezhlavě, vzpomene si na hezké věci, na těžkosti kolem rozvodu a pečlivě zváží jestlo rozvod je to, co opravdu chce nebo ne. V životě na psí knížku mi přijde, že se vše dělá v afektu a bez rozmýšlení, když člověk ví, že nemá žádné velké závazky.

sisstin
13. apr 2009

mamameeja: tak já se vdávat zatím nehodlám, ale rozhodně si myslim, že pokud spolu máme dítě..tak to jsou velké závazky 😉

sisstin
13. apr 2009

a řeči, že pokud nejsou lidi manželé, tak je jednoduchý se rozejít..to je pěkná bejkárna..těžký je to naprosto stejně 😕 já v manželství nevidím nic přínosnýho...nebráním se mu ...ale zatim mě to nějak nebere...žádné výhody by mi z toho neplynuly 😕

k.a.t.k.a.
13. apr 2009

tiez v manželstve nevidím nič prinosneho 😅 a ťažkosti okolo rozvodu? toho by som sa vobec nebala, ja som tiez vydatá, šťastne, ale pre mňa väčší záväzok ako slub tomu druhemu, t.j. manželstvo, je skôr dieťa .... keby sme nemali dieťa, a chcem sa rozviesť, tak nemam problem, ale s dieťaťom to by bolo ťažké sa rozisť aj keby som vydatá nebola

sisstin
13. apr 2009

k.a.t.k.a.: vidim to stejně, dítě je mnohem větší závazek než manželství..aspon pro mě teda 😕 ...mě bralo vdávání okolo 20let..hlavně kvůli tomu obřadu že...ale z toho už jsem vyrostla..a vidím v tom akorát to, že by to stálo mraky peněz, který potřebuju na mnohem důležitější věci 😕 ..a jsem typ člověka, který teda rozhodně nedá ruku do ohně za to, že vydrží s jedním partnerem celý život...takže já o manželství fakt nijak zvlášt nestojim 😝 jinak, když jsem byla v porodnici..tak tam se mnou nebyla snad jediná vdaná ženská 😅

k.a.t.k.a.
13. apr 2009

skôr než som sa vydala som žila s terajším manželom v jednej domacnosti cca 6-7 rokov a teraz sme už manželia cez 2 roky a teda fakt plusy ani minusy nevidím v nicom 😎 A istotu, o ktorej pise mamameeja nemam ani teraz, ked som vydatá, hocičo sa môže stať 😉

sisstin
13. apr 2009

ted koukám, že už jsem sem psala 😝 ze začátku 😅 ..vidim to teda stejně...my už jsme spolu dlouho..a čím jsme spolu dýl, tím mám menší chut se vdávat 😅 ...takže lidi by se měli asi brát hned( do 2let) a nebo už je to pak složitý...to, že má syn jiné příjmení než já mi nevadí vůbec...celkově mi na tom nevadí nic.. 😅 no ale my spolu nebydlíme..to je zas taky jinej případ..možná kdyby jo, tak už vdaná jsem..a nebo taky už nejsme spolu..to spíš 😝

asanaa
13. apr 2009

Pro mne manželství znamená moc moc moc.Není to jen kus papíru,je to něco krásného 😵 S manželem jsme se brali po 3 letech a rozhodně ne z nutnosti,prostě jsme chtěli být rodina.Chtěla jsem hrdě nosit manžovo příjmení,mít prstýnek a být opravdu pyšná na to že jsem si našla chlapa který se mnou chce strávit zbytek života.(tím samozřejmě netvrdím že nám to vydrží,to neví nikdo!!) Svatba byla krásná,stála peníze to ano,ale nelitujeme ani jeden.Máme překrásnou vzpomínku a jsme šťastní.
Asi by mi vadilo žít pořád jen tak na hromádce,nemít stejné příjmení jako naše děti a všude říkat že žiju s druhem 😝 (to je příšerné slovo) 😀

sisstin
13. apr 2009

asanaa: já říkám přítel 😝 .....já jsem bohém, mně nějak závazky na celej život..a hrdost na to, že jsem manželka nic neříká 😝 ale zas když to někoho bere, tak je to hezký...jako nemám nic proti manželství, ale mně je to fakt ukradený 😝

sisstin
13. apr 2009

mě samozřejmě..stydim stydim 😔

sisstin
13. apr 2009

jinak teda nevylučuju, že se někdy nevdám..ale to budu muset bejt bláznivě zamilovaná a to už ted teda fakt nejsem 😅

ygreen
13. apr 2009

pro mě je manželství něco víc než jen partnerství 😉 je to pro mě známka toho, že ti dva se milují tak, že svazek chtějí zpečetit. A souhlasím s tím, že manželství je i známka toho, že dva táhneme za jeden provaz. Jsem v manželství maximálně spokojená. Také jsme se brali z lásky. Po roce mě požádal o ruku. Další rok jsme se vzali a dva roky po svatbě se nám narodil chlapeček. Brali jsme se ve 24 letech 😉