Je manželstvo v dnešnej dobe moderné?

expertka8
27. dec 2008

...alebo....."Žiť pod záštitou sobášneho listu, alebo nie?"... 😕

...casto sa stretavam s nazorom..."ze na spolocne spoluzitie nie je potrebny papier"...
..."papier" vsetko pokazi/l/...a pod.

...ako to vidite vy???
...dakujem za kazdy nazor...

P.S....podla mna je mangelstvo DAR 😵

asanaa
13. apr 2009

mama 😀 tak to máš pravdu,manža by si mě po roce nikdy nevzal.Ten si musel být sakra jistý že jsem pro něj ta pravá.Ani jsem to nečekala a když mě pak požádal o ruku 😵 😵 😵 to byla prostě taková nádhera

sisstin
13. apr 2009

tak třeba taky jednou budu nevěsta..ta nejkrásnější 😅 😅 😅 😅

mamameeja
13. apr 2009

jj, rozvedení jsou ještě opatrnější...
Asanaa: jj, někdy je pro chlapa i 5 let krátká doba🙂 jde opravdu o to, jestli si je člověk jistý, zda to bude mít nebo nebude mít budoucnost. Plno manželství se sice rozpadne, ale zase kdyby do toho člověk nešel, tak to nepozná... "jak se říká, lépe litovat něčeho, co jsme udělali, než toho, co jsme neudělali".

sisstin
13. apr 2009

mama: pěkný přísloví..já si zas říkám, lepší svobodná, než rozvedená 😅 😅 ne...fakt nejsem proti, ale mně to zatim neláká 😝

sisstin
13. apr 2009

ježiš mě...fuj..samá hrubka 😝

pollyanna
13. apr 2009

neviem, ci je dnes manzelstvo moderne, aleja sa planujem vydat z cisto praktickych dovodov 🙂 niektore tu uz boli spomenute...meno, majetkova otazka..ale aj ako priatelke vam nikto nemusi podat informaciu o zdravotnom stave partnera, ak by bol nahodou v nemocnici...a este ak si nahodou nevychadzate najlepsie z jeho rodinou....

mamameeja
13. apr 2009

a lepší rozvedená než vdova🙂))) ne blbá sranda, ale jen mě to napadlo - omlouvám se koho by se to dotklo 😉 jde asi o to, mí t takového partnera se kterým chcete být... pak se na svatbu člověk dívá jinak, než když má vedle sebe někoho nespolehlivého

sisstin
13. apr 2009

mama: víš co..blbý je, že já neberu za nesplehlivého jeho...ale sebe 😉

asanaa
13. apr 2009

sis hm tak pak je možná na místě hledat chyby i u sebe 😉
taky jsem musela hledat a je to docela nepříjemný.ale našla jsem a snad i vyřešila

sisstin
13. apr 2009

asanna: no chyby jsou určitě i ve mně..o tom žádná 😉

bihan
13. apr 2009

Siss, podľa mňa je fajn, že sa do svadby nehrnieš...s TP sa síce dobre poznáte a ste spolu dlho, ale vlastne sa poriadne nepoznáte, neprežívate veci spolu...ono by to fakt chcelo nejaké spoločné bývanie na skúšku.. ja by som do toho skôr s akýmkoľvek chlapom nešla....

No a pre mňa ten "papier" zmysel nemá.. pre mňa mal zmysle sľub, ktorý som MM dala v kostole, ale keby sa veľmi zdráhal a nechcel si ma vziať (čo teda bolo zo začiatku 😀) tak by som na ňom možno až tak striktne netrvala. Nakoniec to vzal tak, že jemu manželstvo nevadí, mne na tom záležalo, tak mi urobil radosť.. a navyše nám z toho plynie dosť veľa výhod.

zuzanockamt
13. apr 2009

bihan ... a ake vyhody mas na mysli? 😕 ... ja som zatial ziadne vyhody manzelstva nepostrehla 😅 😕

mamameeja
13. apr 2009

chyby - není tak zlé je najít, podvědomě asi známe své nedostatky, ale smířit se s nima a následně je zkusit zmírnit... to je práce. My s přítelem na začátku bydleli každý zvlášť a občas jsem přespala tam on pak u mě... pak jsme se ale sestěhovali a najednou bylo všechno jiné - žádné soukromí, pocit že tam někdo je... kdybych se chovala jak jsem byla zvyklá. asi bychom se pozabíjeli... ale naštěstí jsme si o tom promluvili, já i on jsme ze svých požadavků ustoupili a udělali kompromis... to bylo to nejtěžší... ted už mi to ale nevadí, protože vím že když jednou ustoupím já on zase podruhé v něčem jiném, když se zdržím ve škole nebo v práci, vím že uvaří, poklidí ... prostě se můžu na něj 100% ve všem spolehnout a pořád se na něj moc těším když má přijít domu, nebo když se vracím já🙂 je to zlatíčko

bihan
13. apr 2009

Zuzanočka, ono sa to vzťahuje na prácu môjho manžela, nie na nejaké všeobecné výhody 😉

zuzanockamt
13. apr 2009

bihan ... aha tak potom nic 😉

asanaa
13. apr 2009

mama jojo já měla spoustu chyb a věděla jsem o nich,ale až manža mě donutil na sobě zapracovat a já to zvládla.Tak jsem na sebe pyšná 😀 a manža taky samozřejmě musel v něčem ustoupit,je to o kompromisech 😉

mamameeja
13. apr 2009

jj, každej může bejt hrdej... ale i ta hrdost někdy musí ustoupit - když na něčem hodně záleží

kubaka
14. apr 2009

zuzanockamt - kdyby nemělo manželství výhody (společnost a celý právní systém je na něho naprogramovaný), tak o něho homosexuálové tolik desetiletí neusilují 😉

luminkasp
14. apr 2009

mne sa paci nazor bihan, ja myslim, ze to celkom vystihla 😉

ja zijem v spanielsku, nasa dcera ma podla ich legislativy mena oboch rodicov, zeny po vydaji nepreberaju manzelovo priezvisko, takze ja ked poviem, ze som vydata, tak ani nikto nevie, ze nie som 😀 (ale to nehovorim) Tu existuje aj registrovane partnerstvo, neviem, ci aj na slovensku uz ano,alebo nie, ale ja nie som ani to. Ale ja mam fakt pocit, ze sme ako ktorykolvek iny par.

zuzkut
14. apr 2009

Ahojte🙂

Ja som sa vydavala kvoli slubu v kostole - cirkevny sobas pre mna ma z tohto hladiska vyznam. A som vydata stastne a tento "stav" ma velmi bavi🙂

Civilny sobas a manzelstvo povazujem za akysi "pravny akt" - registraciu pre nejake dalsie prava a povinnosti. Ale myslim si, ze "zivot s takymto papierom" a ked si clovek vyvodi tie dosledky v pripade zlyhania, tak aj je zodpovednejsi... Ale samozrejme, nevravim, ze ludia zijuci bez sobasa su nezodpovedni (alebo nieco podobne).

Je to na kazdom z nas, ako sa rozhodne... A je super, ze sa mozeme rozhodnut ako chceme. Skoda, ze nas ale spolocnost niekedy tlaci do rozhodnuti, ktore by sme za beznych okolnosti neurobili.

Pekny vecer a dobru noc🙂

z

gavrilka
24. apr 2009

Manzelstvo je dobre na to, aby si sa poistila v pripade smrti partnera, dostanes vdovsky a deti sirotske. To je asi vsetko, lebo uz je doba predmanzelskych zmluv, takze ani manzelstvo ti nezaruci dedenie zo zakona. Ked sa mate radi, nepotrebujete na to papier. Hovorim, jedine ak chcete mat krasnu svadbu, zazitok a inac nikoho neprinutis ani manzelsky slub dodrzat, nie je to totiz nic viac, ako pisomna dohoda o tom, ze spolu chodite 😀

kubaka
25. apr 2009

hi hi hi - když je to "jenom" papír, tak proč se tomu tak bránit?? 😀 S tím "jenompapírem" je to totiž mnohem jednodušší v naší euroamerické civilizaci atd atd.

Mám známou - děsnou volnomyšlenkářku, žila s Ekvádorcem,synem diplomata a jasně že manželství není důležité. 😝 Jezdila s ním do Jižní Ameriky a po světe -a po pár letech vyšlo najevo, že jsou lmanželé několik let- museli se vzít právě kvůli možnosti vycestování, kvůli úřadům , jako manželka měla samozřejmě práva manželky, jako milenka neměla výhody žádné 😝
Takže je třeba rozlišovat, jak je technicky společnost nastavená - i ti, co spolu léta žijí nakonec většinou zjistí, mít stejné příjmená je prostě obyčejně v naší civilizaci praktičtější.
Romantika s tím nemá co dělat - samozřejmě že papír nikoho nepřinutí být věrný. To se totiž ani nečeká. to musí mít každý v sobě. Ale jako pár jste prostě legalizovaní.
🙂

sisstin
25. apr 2009

já fakt nemám důvod, proč se vdávat..nebydlíme spolu, nemáme žádný společný majetek, ani půjčky, hypotéky atd. ...takže tak 🙂

asanaa
25. apr 2009

sis tak až budeš mít chlapa se kterým budeš žít a fungovat normálně jako rodina,tak potom uvidíš.Zatím si myslím že je to bezpředmětné!!

sisstin
25. apr 2009

asanaa: já s žádným jiným zatim výhledově nepočítám 😅 jinak čau 🙂

asanaa
25. apr 2009

čauky 😉 tak nepočítáš jooo?? Jen počkej,to pak přijde jako blesk z čistého nebe,když to nejmíň čekáš 😉

pepibubu
25. apr 2009

asanaa, už nevím kdo to řekl, ale je to "nesouhlasím s tvým názorem, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo jej vyslovit..." a upřímně, mám pocit, že tobě se to v případě siss moc nepovedlo 🙂 tím neříkám že já s jejím názorem souhlasím, ale pokud jí to tak vyhovuje, proč ne... 🙂

sisstin
25. apr 2009

pepi: já nemám ten pocit 😝 😅

sisstin
25. apr 2009

asanaa: no tak jinýho nehledám 😉 😝 jinej se může objevit i v manželství že 😀

asanaa
25. apr 2009

pepibubu jsem asi natvrdlá ale tvůj příspěvek jsem jaksi nepochopila 😅