Je manželstvo v dnešnej dobe moderné?

expertka8
27. dec 2008

...alebo....."Žiť pod záštitou sobášneho listu, alebo nie?"... 😕

...casto sa stretavam s nazorom..."ze na spolocne spoluzitie nie je potrebny papier"...
..."papier" vsetko pokazi/l/...a pod.

...ako to vidite vy???
...dakujem za kazdy nazor...

P.S....podla mna je mangelstvo DAR 😵

alias313
27. dec 2008

hm..no na toto bude asi dost nazorov. mala som priatela 3 a pol roka a otehotnela som, takze sme sa rozhodli, ze sa zoberieme...Povedali sme si, ze ked uz babo, tak budeme aj "papierova rodina". Ale myslim, ze aj keby sme sa nezobrali, tak sme rodinka.A beriem to, ako nieco viac-dalsi level 😀 manzelia sme len necele dva mesiace, ale co sa zmenilo???absolutne nic, spravame sa rovnako, ako aj predtym. A vety typu: "papier" vsetko pokazil ani neberiem vazne..ak to raz neklape tak za to nemoze ani manzelstvo a ani to, ze dvaja ziju "na divoko".manzela v robote kolegovia podpichovali, ze sa idem zmenit-kedze som uz teraz jeho zena, ale nic take sa nestalo a to Ti poviem, ze sa toho obaval..ale ked mi to povedal, akurat sme sa na tom z chuti zasmiali. 😀 😀 😀

P.S....podla mna je dar laska a porozumenie a kazdy by mal urobit to, co sam chce: vydať/nevydať,oženiť/neoženiť 😉

mata25
27. dec 2008

pre mna osobne je dolezite pokial ludia chcu mat deti. my keby sme nechceli deti tak sa asi nezoberieme. nezda sa mi ze by sa nieco manzelstvom zmenilo, iba ak moje priezvisko. a samozrejme sme navzajom kryty co sa tyka nasho majetku. ale nejaky hlbsi vyznam som este neobjavila, mozno raz nejaky najdem. 😉

lefika
27. dec 2008

mata, suhlas. zmysel to ma len z pravnych dovodov, kvoli dedeniu, detom a pod...ale inak? akurat otravne vybavovacky kvoli novemu priezvisku 😒

ria80
27. dec 2008

Já už nikdy víc!Asi se většinou nic nezmění,ale pokud je chlap násilník,tak takoý velice často čeká až po svatbě,aby se projevil.Když už si myslí,že má ženu k sobě připoutanou.
Není to tak důležité,jak se zdá.Už bych do toho asi nešla.
Třeba si někdy někoho najdu a budu s ním chtít mít ještě dítě,to ano,ale i to bude,až bude předmanželská smlouva,kde se sepíšou pravidla ohledně dítěte po případném rozchodu.Jinak dítě nebude.Budu chtít být aspon trochu pojištěná.

wurmm
27. dec 2008

V mojom pripade sa manzelstvom tiez nic podstatne nezmenilo (nastastie). S manzelom sme sa brali pred styrmi rokmi a zatial vsetko klape. Minuly rok sa nam narodil prvy syn, tak sa z neho vytesujeme. Este ked som s manzelom len chodila, tak sme sa obaja zhodli na tom, ze sa casom vezmeme, cize svadba bola chcena a planovana a bol to jeden z najkrajsich dni v mojom zivote. Naozaj som si to uzila, bola som nevesta v bielych satach, vsetci sa nadchynali ako mi to pristane, mame pekne fotky a pekne video, mali sme krasne pocasie. Dufam, ze aj cely nas spolocny zivot bude taky, aky bol ten svadobny den. 🙂 Ale ono je to asi vzdy tak trochu loteria. Manzel pochadza s kompletnej rodiny, svokrovci su fajn, dobre si rozumieme, ja pochadzam s podobnych pomerov. Cize prognozy su dobre, ci to tak aj zostane sa uvidi asi az casom. 😵

bambusko
27. dec 2008

expertka, hej, je to dar statnej pokladnici 😀 ako vydata mas kratsiu matersku, na rozne ucely sa zaratava prijem nielen tvoj, takze davky, ktore by si dostala ako slobodna nedostanes. navyse, napr. pri uvere, aj ked ide o bsm musite behat podpisovat obaja a zhanat opatrovanie 😒

zanett
27. dec 2008

no jo, rio, jenze tvuj manzel byl naprostej hnup! Ne kazdej je takovej...prece se nenechas takovym individuem odradit 😉

lenkabu
27. dec 2008

Jestli je moderní nevím....na našem vztahu se po svatbě nic nezměnilo. vzít jsme se chtěli a brali jsme to jako gesto že to spolu myslíme opravdu vážně na celý život...a chtěli jsme to ztvrdit před rodinou a přáteli.Kdyby si mně chlap vzít nechtěl,měla bych dojem že si nechává zadní vrátka na snadnější rozchod.ale je to můj názor,neodsuzuju nesezdané páry,to vůbec ne.

ria80
27. dec 2008

Upřímně,já to u sebe budu brát asi jako zadní vrátka,"kdyby něco".Poznala jsem, jaký to je,když člověk ty zadní vrátka nemá a to "něco" přijde.Už nikdy.
Beru to tak,že člověk si taky zakládá životní pojištění a neplánuje přitom,že umře. 😉
Zanett,ráda tě vidím. 🙂 Máš pravdu,ale asi mě to fakt odradilo. ☹ Ale třeba někdy změním názor.Přesto z té mé pojistky se budu snažit neustoupit.
Individuum mi znepříjemnuje život pořád dál já už jsem z toho skoro na prášky.Ne kvůli sobě,ale kvůli malé.Už jsem mu i nabídla,že jestli nám dá pokoj,tak nemusí platit,ale ne,msta je důležitější. 😝
Ale na muže jsem nezanevřela. 😉
Taky to nemáš jednoduchý.

maca793
27. dec 2008

žiť sa dá aj bez papierov, je to len formalita. a zbytočne vyhodené peniaze. ale ak sa majú 2 ľudia úprimne radi tak potom niet čo riešiť.

andelka
27. dec 2008

U nás se změnilo moc. Jednak jsme spolu začali bydlet, ale hlavně tak nějak uvnitř. Toužili jsme po tom být manželé, cítili jsme, že to tak má být, že tak to bude teprve úplné. Chození bylo krásné, ale prostě přišel čas přeskočit na vyšší "level", jak už tu padlo. Běhání kvůli změnám bylo pro mě jedno z nejšťastnějších období. Vůbec mi to nevadilo, naopak, byla jsem šťastná. Můj muž rád od začátku používal slova, moje manželka, moje žena apod. a bylo to krásné a pořád je, vyslovuje to s láskou a úctou a já taky. Jsme moc rádi, že jsme už manželé. Bez svatby bychom spolu ani dlouho nežili a rozhodně bychom neměli dítě. Pro nás bylo a je manželství dar a má pro nás obrovskou hodnotu, není to jen papír, viditelný závazek,demonstrace pro okolí, obtěžující změny na úřadech a jak to má s manželstvím stát je nám úplně jedno. Nebrali jsme se proto, abychom měli výhody. Žádnou smlouvu nemáme, na co, naše manželství je natrvalo, ukončí ho až smrt. Navíc jsme majetek žádný neměli, vše, co kdy budeme mít získáme až spolu, v manželství.
Určitě lze žít spokojeně i bez svatby a pokud pro někoho znamená jen list papíru a zbytečně vyhozené peníze, tak není důvod se brát, když to tak necítí, tak proč se nutit. Změnit názor může vždycky, nebo nikdy.

andelka
27. dec 2008

A jestli je moderní? to je snad jedno, ne?

ria80
27. dec 2008

Andělka:je to krásné ,co píšeš,ale je to zázrak,pokud je tak jak u vás.Realita je většinou jinak.Přeju ti,at máš pravdu v tom,co píšeš a at to u vás tak je i dál.At jste ta výjimka,která ale jen potvrzuje pravidlo.

lenkabu
28. dec 2008

andelka:moc hezký 🙂

Když to dva lidi cítí jako přechod na vyšší level(já třeba jo,jsem v tomhle asi konzerva 😀 ) tak by to udělat měli a asi by byl problém kdyby jeden nechtěl.Pokud je to pro vás jen kus papíru,nemá cenu se nutit.společná hypotéka nebo dítě je takový závazek jaký vám radnice neposkytne,pak jsou ty zadní vrátka zbytečný 😀 😀 😀

Ty právní výhody jsou jen bonbonek navrch,taky to vždy výhoda není zvlášť pokud chcete čerpat co nejvíc sociálních dávek.

andelka
28. dec 2008

ria: Je to přesně tak. Vdaná jsem víc jak rok a pořád to cítím/cítíme stejně. A výjimka nejsme, aspoň v našem okolí určitě ne. Já spíš jako výjimku cítím ten opak, list papíru na sebe, konec lásky, kvůli nemocnici, zajištění apod.

andelka
28. dec 2008

lenkabu: Mluvíš mi z duše. My tedy ani hypotéku ani dítě nemáme, nás pojí jen manželství a i to je pro nás dost velký závazek. Spokojené manželství je dar a jak se do toho začnou míchat záležitosti jako prospěch, zajištění, vyšší dávky, tak to je hodně špatné. My jsme spíš o víc přišli (kdybychom ještě dnes spolu jen chodili nebo žili jen tak,byli bychom na tom určitě lépe, minimálně finančně), ale je nám to jedno.

zanett
28. dec 2008

rio - 😉 ja te na jednu stranu chapu (ze te to odradilo), proste budes priste chytrejsi, ale byla by urcite skoda, kdyby se zenska jako ty uz nikdy nevdala, proste to jen udelas jinak a s nekym jinym 😉 Ja bych se teda vdavala, ale ta prvni 'vdavaci vlna' me uz presla - tehdy jsem to dost chtela, z cehoz ale u nas seslo a pak jsem to dlouho rozdychavala a ted je mi to nejak jedno, mam spoustu jinych zajmu (karieru, skolu atd), takze i kdyby treba hned zitra prisel MP s pozadanim o ruku, tak bych z toho asi ani nebyla moc nadsena...ale do budoucna pocitam s tim, ze se snad jednou vdam...ale pomalu si zvykam na to, ze ted je (nastesti) trend starsich nevest a spousta zen se poprve vdava treba ve 40 a zacinam se pripravovat na to, ze mozna budu ve stejnem veku 😅 (je mi sice 25, ale uz vim, ze nema cenu nic planovat, do 30 to asi nestihnu, snad do 35, ale radeji uvidim, jak se to vyvine...Sestra me kolegyne se vdavala, kdyz ji bylo dost pres 50 a na fotkach vypadali jako moc pekny par...neni vsem dnum konec 🙂 )

sisstin
28. dec 2008

nejde mi o to, jestli je to moderní nebo neee...já v tom prostě smysl života nevidim, nezmění se tím nic...žádnej obří majetek nemáme...nevim no...jako nejsem zásadně proti..ale není to pro mě důležitý 😕

makak21
28. dec 2008

Já ani moc neřeším, zda je to moderní nebo ne, ale pro mě osobně je důležité, aby rodina byla i právně rodinou 🙂 Sice manželé ještě nejsme, ale budeme...už kvůli tomu malému 🙂 neřeším, v jakém pořadí to bude, ale dle mě patří jedno ke druhému 🙂 i když nemít malého, asi bych si našla jiný důvod, páč vdávat se chci 😀 Pro mě je to "povýšení" vztahu...jak už tu někdo říkal, tak je to možná staromodní, ale krásné 😵

zanett
28. dec 2008

sis - ja v manzelstvi taky nevidim smysl zivota, ale myslim, ze svatba + libanky + manzelstvi patri k tem lepsim vecem k zivote, na co se lidi tesi, co radi prozivaji a na co pak (vetsinou) radi vzpominaji, nebo alespon ja jsem v tomhle konzervativni a nechtela bych se o to nechat pripravit...Chtela bych nam planovat svatbu a vybirat misto libanek a priznam se, ze ackoliv to nezni moc emancipovane, tak se docela tesim, az si vezmu partnerovo prijmeni (coz je v mem pripade tez velmi prakticke, protoze s mym ceskym prijmenim tady docela vycnivam 😅 ) a proste mam dojem, ze byt neci 'manzelka' cloveka dostane na vyssi level nez byt jen porad neci 'pritelkyne', jako by to melo ve spolecnosti neci vahu (kdyz prijdu treba na urad/k lekari atd. a mluvim o MP jako jeho pritelkyne, tak se na me divaji jinak, nez kdybych o nem mluvila jako o svem manzelovi....), ale primarne mi jde samozrejme o nas dva a o to, ze bych chtela byt neci (jeho) manzelkou, to ostatni ja pak uz bonus...

sisstin
28. dec 2008

zanett: já si myslim, že lidi se berou asi proto(teda většinou), že si myslí, že to bude už na celý život..a já v tohle nějak nevěřim 😕 mě to bralo strašně za začátku, kdy jsem byla fakt strašně zamilovaná..ale postupem let..kdy se to trošku už změnilo..tak mě to už nebere vůbec 😕 páč si nejsem jistá, že s MP fakt ten celej život budu..takže já se musim vdát bud hned(do roku 😕 ) a nebo vůbec 😅

lenkabu
28. dec 2008

Být manželka má pořád vyšší váhu,je v nás ještě dost ze starých dob...chlap si bral ženskou se kt. oficiálně sdílet život,milenka má nádech ženy co je jen na sex a v pozadí.Neříkám že to tak je,dneska už ne,ale ten dojem tam přetrvává.

sisstin
28. dec 2008

len: ono je fakt jiný, jestli se berete po roce nebo po 10např. 😅

zanett
28. dec 2008

sis - no ale kdyz se vdas do roka, tak tim to vyprchani vztahu nezachranis, kdyz te to prestane po nejake dobe bavit (a ty to vis uz predem), tak asi nema cenu se vdavat, ne? Jasne, ze dnes vetsinou neni manzelstvi na cely zivot, ja osobne s tim ani nepocitam, holt je uz bezna norma, ze se lidi rozvadej a pak treba znovu zeni/vdavaji...to je holt beh zivota. Ja bych se vdat chtela a chtela bych doufat, ze to bude naporad, zaroven bych ale zustala pragmaticka a nedelala si iluze, ze to URCITE bude naporad. Proste kdyz bude, tak prima, kdyz nebude, tak se s tim holt budeme muset nejak poprat, ale vidina pripadneho rozvodu by me od manzelstvi neodradila. Vzdyt rozejit se muzeme i bez manzelstvi a i kdyz vim, ze existuje moznost rozchodu, tak presto ve vztahu jsem...

lenkabu
28. dec 2008

sis: s tímhle souhlas, my se brali po necelých dvou letech, nevím jestli bysme to udělali teď.Je nám spolu krásně pořád,ale možná bysme usnuli ve stereotypu a už by se nenašlo odhodlání pro ten krok.

lenkabu
28. dec 2008

Já si rozvod dovedu reálně představit i když žiju ve šťastným manželství,nenamlouvám si že se to nemůže stát...když se to děje 50 % manželství.Přežila bych to a věřím že bysme se rozvedli slušně,budu radši když k tomu nedojde,samozřejmě.

zanett
28. dec 2008

lenkabu - jj, jak se to (svatba) neudela zavcasu (dejme tomu do nejakych 7-10 let trvani vztahu), tak uz se do toho lidem casto nechce, pac si reknou, ze proc by se brali zrovna ted, kdyz uz spolu spokojene ziji treba 10 let, tak tech dalsich treba 30 to pujde i bez svatby, ze jo (mluvim ted hlavne o tech, kteri neplanuji deti. Pac my deti neplanujeme, takze ta svatba --> manzelstvi by bylo ciste a jedine pro nas dva, tak bych to taky chtela udelat driv, nez bude pozde, pac MP zacina mit takovy postoje ve stylu 'Vzdyt nam nic nechybi ani bez svatby'. 😝 Svym zpusobem ma pravdu, ja necekam, ze se ten vztah svatbou zmeni, spis teda cekam, ze se nezmeni a pokud mozno zustane stejny, jen bych si proste chtela vychutnat vsechno, co k tomu patri, nechtela bych se o to ochuzovat a tajne doufam, ze i on by si to uzil....)

zanett
28. dec 2008

...abych byla spravedliva; MP je jeste stale zenaty se svou prvni choti 😝 , takze vzit si me proste stejne nemuze, jenze do rozvodu s ni se nijak nehrne, tak mi nezbyva nez cekat, ze se neco stane (pac jsme spolu v podstate 4 roky a navzdory puvodnim planum se s ni rozvest se nerozvedl, tak nejak neverim, ze by to najednou udelal, kdyz to doposud neudelal 🙄 No je to trosku slozitejsi v nasi konkretni situaci...ale mam ted spoustu jinych zajmu a svatba/manzelstvi me momentalne moc nebere, tak uvidim, jak se to vyvine do budoucna).

Neda mi to, abych si nerypla; kdyz jsem mela svou 'vdavaci manii' - pred par lety (to jsme o svatbe mluvili velmi casto), tak se v te dobe zrovna hojne vdavaly moje kamaradky/byvale spoluzacky a moje tendence vdat se tim byla jeste vic zivena...Tenkrat z tech jejich svateb byly obrovsky akce, delaly se s tim fakt cavyky, svatebni fotky mi chodily na mail jeste pul roku po jejich svatbach, proste se z tech svateb delalo strasny haloooo a ted? Jedna uz je rozvedena a dalsi dve uz rozvod navrhly... 🙄 Tedy neni vsechno zlato co se trpyti a i kdyz pocitam s tim, ze se nam rozvod treba nevyhne, tak doufam, ze by to nebylo tak brzo jako u vyse jmenovanych a ze bychom spolu nejaky ten rok vydrzeli...

andelka
28. dec 2008

No já se vdávala z kamarádek skoro první, takže v tom moje vdávací mánie určitě nebyla, i když má to něco do sebe. 😉 My se brát chtěli vždycky, jen nebyla možnost. Touha po tom být manželé byla pořád stejná, ať už v době zamilovanosti tak i později. Brali jsme se po 5 letech.
O rozvodu vůbec neuvažujem, stejně by to bylo jen formální. A naštěstí máme kolem sebe páry, kteří se těm 50% vymykají a s mladými manželi jako my se tak nějak držíme navzájem. Nějak ty rozvody nemáme kde okoukat. 😅
A máte pravdu, že být manželkou (nebo manželem) je něco víc, než jen přítelkyní nebo družkou. Je to o pocitu. Mně by určitě nestačilo být něčí přítelkyně třeba 15 let. Přišlo by mi to takové nemastné neslané. U nás v rodině se narodily děti ve dvou vztazích jako nemanželské, ale další dvě už po svtabě. Říkám si, proč se brali až tehdy? Copak to první dítě nebyl dostatečný důvod? Nevím. Ale hlavní je, že obě rodinky jsou spokojené.
A víte co je zajímavé? Mamčiny kamarádky, které potkaly své protějšky (většinou po rozvodu) až ve vyšším věku, si je po čase vzaly. A byly to krásné svatby a určitě ne jen kvůli tomu, aby mohly dostávat info v případě nemoci. Jak se říká: Pravá láska touží po sjednocení. A "prostředkem" jak toho dosáhnout je právě sňatek.