Je možné dieťa pokrstiť v katolíckom kostole?

svetlusa12
4. jan 2011

prosim o radu, v nasej rodine vznikla zaujimava situacia, ktora trva od mojej svadby. Svadbu sme mali v evanjelickom a.v. kostole s tym, ze moj muz je katolik a ja evanjelicka. Tym, ze moj muz uzavrel manzelstvo v evanj. a.v kostole stratil vsetky sviatosti okrem krstu, lebo ten si cirkvi uznavaju... Vie mi niekto poradit, mozno pozna odpoved na otazku, ci je aj za takejto sitacie mozne pokrstit dieta v katolickom kostole? V evanjelickom a.v. je, to je samozrejme.... ide o ten katolicky... dakujem vopred

seva
4. jan 2011

myslim, ze zavisi od konkretneho knaza, ako sa k tejto situacii postavi, a zaroven aj od vyberu krstnych rodicov dietata (myslim, ze je podmienkou, aby aspon jeden krstny rodic mal vsetky sviatosti - krst, sv. prijímanie a sviatost birmovania).
este sa chcem opytat, kto Vam povedal, ze manzel prijatim sviatosti manzelstva v evanjelickom kostole "stratil" vsetky sviatosti? som sice laik, ale myslim, ze prijata sviatost sa neda len tak "zrusit", "stratit", alebo "vymazat".
byt Vami, poradim sa s dobrym katolickym knazom, urcite najde riesinie, aby ste svoje dietatko mohli pokrstit.
posledna otazka, ked ste mali sobas v evanjelickom kostole, preco chcete svoje dietatko pokrstit v katolickom ? 😕

palomka
4. jan 2011

no tak to aj mna zaujima ako moze stratit tieto sviatosti ked napr. sobas sa rozvodom "nestraca" .... 😒
stale to bude sobas v kostole....tak isto ako keby v evanj. by povedali, ze ked si sa raz vydala v katolickom kostole a nasledne rozviedla, tak sa mozes vydat potom v evanjelickom, ked by si presla na inu vieru...akoze ozaj tym knazom nerozumiem.
poviem to takto....zalezi na ludskosti konkretneho kanaza. niektory nepokrsti rodicom ked nemaju napr. birmovku a iny pokrsti aj rozvedenym a nezosobasenym rodicom...
a potom ako seva pise, tak by malo ist o krstnych rodicov ci maju tieto sviatosti aby to dietatko mohli v tej viere vychovavat a najst mu k nej cestu 😉

nam nechceli uznat krstnu mamu lebo nemala birmovku hoci my vsetci (rodicia a krstny otec) sme mali vsetko 😠

andrea487
4. jan 2011

mi s partnerom niesme zosobášený,on je katolík,birmovaný-krstený,a ja evanjelicka som len pokrstená nemám konfirmáciu.
krst bol tažký,babky silou mocou,že musíme pokrstit,a ja som najprv chcela že bude evanjelička,v kostole mi povedali,že sa musíme zosobášit,a tie ich hlúposti,že akoju chceme viest dalej,ked vsetko začína manželstvom...
potom sme boli v katolíckom kostole,som z Prešova,najprv sme skúsili,velký,tam takisto nehrozilo,zosobášit sa bezpodmienecne,tak sme šli 5km od Prešova odkial máme jednu babku,a starý farár,ani počut,a ked siel na liečenie,tak ho zastupoval mladý farár,naša babka sa ho bola pýtat i by bol ochotný pokrstit,a povedal že neni problém,keby sme neboli za tým starším,lebo už vie meno,takže ten by ju bol bezproblémov pokrstil.
tak mi jedna bývala kolegina dala typ,že oni boli v mestskej časti prešova a pokrstili im,tak sme sa šli,opýtat,tak bezproblémov,pokial otec ma všetky sviatosti,i obaja krstný rodičia,sli sme na poučenia o dva týždne nám ako 5mesacnu pokrstili.. 😀 😀
babky boli spokojné,mi sme mali klud, lebo už nedobiedzali,že kedy budu krstiny..
takže tak to je v tej našej cirkvi..
jeden farár dokonca,že keby som prestupila na katolícku vieru,chodila na hodiny,a bola znovu krstená 😔 😔 ..tak že by ju po krstil!!

qwerty01
5. jan 2011

noo moj brat je v rovnakej situacii, on je katolik svagrina nie je, svadba ani krst neboli v katolickom kostole, a keby chceli tak musia prist za knazom, aby im specatil manzelstvo aj v katolickom kostole a tak by mohli aj krstit...sviatosti sa nestracaju to sa neda 🙂 len u katolikov moj brat akoby nebol vobec zosobaseny, tak preto nemoze ani dat pokrstit deti, ani ist na spoved a tak dalej, najprv musi specatiti svoje manzelstvo aj v katolickom kostole, takze myslim, ze u vas by to mohlo byt podobne, treba sa porozpravat s knazom, on vam poradi co a ako.

pink_lady
5. jan 2011

no ja neviem, s krstom by nemal byt problem, ved krstia aj deti slobodnych mam, alebo len druhov (nie zobratých) aj uplne neveriacivh, len je podmienka ze krsrtný rodic musi mat birmovku 😉

dermakova
5. jan 2011

kedze ste obaja veriaci, len nie rovnakeho vyznania, ale mate sviatosti a dokonca i manzelstvo ste uzavreli v kostole, tak by ste nemali mat problem dieta dat pokrstit. Len neviem ako to prebieha pri uzatvarani manzelstva v evanjelickej cirkvi.pretoze ak by ste manzelstvo uzatvarali v rims-kat., tak by si musela slubit, ze dieta budete vychovavat v krestanskej viere. Ale tak evanjelicka ci katolicka- vsak vsetci veria v jedneho Boha, tak snad v tom nebude problem.

kikaa10
8. jan 2011

Všetko zavisi od knaza ako sa k celej veci postavi, je zaujmave to sledovat ako cirkev dokaze odpalkovat ludi, je to ubohe podla mna az niekedy nekrestanske ako odmietaju knazi pokrstit deti, ved oni sa na svet nepytali a za nic nemozu ☹ ved aj jezis povedal, nechajte malickych prichadzat ku mne... tak preco potom tolko cavikov okolo krstu? Cirkev ma dokaze niekedy pekne vytocit, s tymi jej pravidlami, nieedy mi to pride ako keby to ani od Jezisa nebolo !!!!

annika11
15. jan 2011

moji starký mali šesť detí a babka bola evanjelička a dedko katolík, no a synovia boli katolíci ä v počte 3ks 🙂 ) a dievčatá boli evanjeličky ( v počte 3ks 😀 ) no a zakaždým sa to dalo a to bolo už dáááááávno a to bola vtedy iná mentalita....takže teraz by to malo byť tiež v pohode. Niekto tu spomenul, že záleží od kňaza, takže sa pridávam k tomu názoru.

nella11
16. jan 2011

My sme boli v uplne rovnakej situacii rovnakej situacii, a s krstom sme nemali ansolutne ziadny problem , dokonca u nas aj krstny rodicia su na tom rovnako a to krstna je katolicka a krstny evanjelik a malicku nam bez problemov pokrstili a knaz bol perfektny vobec nic neriesil a nerobil medzi nikym ziadne rozdiely. 🙂