Je sterilizácia zadarmo alebo nie?

susanh
19. dec 2008

Ahojte, podla mojho gynekologa pri druhom cisarskom ma zena narok na sterilizaciu zadarmo zo zdravotnych dovodov. Ale v nemocke mi povedali, ze to bolo volakedy, ze teraz sa za vsetko plati. Ze to stoji okolo 3500 Sk. Tak neviem ako to je. Mate skusenost?

lante
19. dec 2008

Ahojky a si si istá, že sa chceš na to dať? Mne môj doki povedala, že teraz už žena nie je obmedzená počtom detí, ak mala cisársky. Pýtala som sa preto, lebo Vili je narodený cisrárskym a druhé bábo bude taktiež.

slaviq81
19. dec 2008

susanh, moja kamoska rodila 2x cisarskym a odporucali jej sterilizaciu. Nechape preco ju nesterilizovali hned po porode. Ved by zabili 2 muchy jednou ranou. Tak si to teraz bude musiet zaplatit. 😒

zuz11
19. dec 2008

ha na moju strunu ste udreli 😀
zazila som babu co bola pri druhom tak ze uz nemohla mat urcite dalsie lebo mala uplne tenku tu ranu uz po prvom 🤐
mna tiez caka druhy cisarak a chcem sa z dr dohodnut ci este budem moct mat dalsie ( je to individualne) niekto pri cisarskych moze mat 2 a niekto dokonca 4, je to u kazdeho ine a tak sa chcem s Dr o tom teraz v utorok porypravat a ked tak tak sterilizovat sa pri porode, ale asi az pri tretom idealne 😀 😀 😀

susanh
autor
19. dec 2008

Ved ja stale o tom rozmyslam, ale citala som o rupturach maternice a asi to nepotrebujem riskovat... ☹ Len sa neviem dopatrat toho ci sa teda plati za to ked by to urobili hned pri porode. Aby som zbytocne niekomu nenapchala vacok 😒

zuz11
19. dec 2008

susah, ved sa spytaj tvojho porodnika, ak nezabudnem spytam sa v utorok toho mojho lebo tiez nad tym dumam, len fakt chcela by som este tretie po case 😀

lante
19. dec 2008

Zuz 🙂 my by sme tiež radi tri detváky 😀

zuz11
19. dec 2008

co som nasla na nete:

U nás sa sterilizácia vykonáva len z veľmi závažných zdravotných dôvodov a o dobrovoľnú sterilizáciu môže požiadať len žena, ktorá má viac než tri deti a vek vyšší než 35 rokov. Výnimkou sú ženy, ktoré rodili viac krát cisárskym rezom, pretože tu sa s každým ďalším tehotenstvom zvyšujú riziká pre ženu i dieťa

zuz11
19. dec 2008

Sterilizácia ženy
Základom sterilizácie ženy je podviazanie vajíčkovodov. Tento zákrok sa robí v celkovej anestézii pomocou laparoskopie (pozri Laparoskopia-info stĺpček v kapitole Neplodnosť), pričom sa obidva vajíčkovody podviažu a zatiahnú, takže vajíčko nebude môcť putovať do maternice. Zdravotný stav ženy sa upravuje už niekoľko dní po operácii. Sterilizácia je bez následkov a nijako neovplyvňuje tvorbu ženských pohlavných hormónov ani sexuálnu túžbu a ani menštruačný cyklus.

luciauk
19. dec 2008

fíha, sa čudujem, že toľké plánujete sterilizáciu. jednak preto, že mám dve kamarátky,ktoré majú po 3 deti cisárskym, samozrejme, je tam vyššie riziko. ale sterilizácia u žien je trvalá, prebieha pod celkovou narkózou a je tam oveľa viac rizík ako pri mužoch. ja sa skôr snažím manžela nahovoriť na vazektómiu. predsa len, keby sme sa jedného dňa rozhodli pre 4. dieťa....

zuz11
19. dec 2008

hej nasla som aj toto

Riziká sterilizácie

Riziko zdravotných komplikácií u muža je veľmi malé a takmer sa nevyskytuje, percentuálne je nižšie ako pri sterilizačnom výkone u žien. Sterilizácia muža je oveľa jednoduchšia ako sterilizácia u ženy, ktorá musí byť hospitalizovaná a výkon je prevedený v celkovej anestézii . Sterilizácia u muža je bezbolestný výkon.

len by som sa bala potom muzovej nevery 😀 😀 😀 😀 nemal by sa coho bat 😀 😀 😀

takze zevraj po 3 detoch ju robia bezplatne co som sa docitala a pri zdravotnych dovodov inak od cca 6 tisic a ze to urobia aj mladsim ako 35 rokov

luciauk
19. dec 2008

zuz , nestraš 😅

škoda, že na sk si musíte antiku platiť. tu v UK sú všetky druhy zadara 🙂

jaduska
19. dec 2008

A to ozaj ešte platia tie podmienky pre dobrovoľnú sterilizáciu? Mám pocit, že už dávnejšie som niekde čítala (alebo počula), že sterilizovať sa dá kedykoľvek...Ale možno to boli iba nejaké úvahy o zmene zákona...

Inak, tiež som manžela prehovárala na vazektómiu a on začal hneď srandovať na tú tému, že potom mu nehrozia nemanželské deti 😀 😀 😀 😀 (teda dúfam, že srandoval 😕 😕 😕 )

bambusko
19. dec 2008

uz neplati 3 deti a 35 rokov, je o tom pisane v dietati 12/08 v poradni 😉

http://www.tvojaporadna.sk/cps/rde/xchg/28dnisk...
http://www.urology.sk/nase-sluzby/vazektomia-mu...

na tom prvom linku uplne dole

bambusko
19. dec 2008

a tu je o uhrade

http://www.sme.sk/c/1862930/co-hradi-poistovna-...

som to pochopila tak, ze ak by dalsie tehotenstvo mohlo ohrozit zdravie zeny, hradi sterilizaciu poistovna. moja kamoska neplatila, urobili jej to pri 2. cisarskom. z prveho tehu ma predcasne narodene dvojcata kvoli help-syndromu

susanh
autor
20. dec 2008

Tak sa na to este popytam svojho dokiho, lebo ten clanok je z roku 2004, ci sa nieco nezmenilo.
Zuz11 som zvedava co ti povedia.

petka_s
20. dec 2008

dufam,ze sa nenahnevkate na mna,ale aj tak vam to napisem...
nasa znama mala strasne zlu skusenost s tymto,
vzdy chcela mat dve deticky,a ked sa jej narodil druhy chlapcek,dala sa sterilizovat,no stalo sa velke nestastie,
a ked mal malicky 5 rokov,pri hrani zomrel ☹
a ked chcela mat dalsie babo,uz teda nemohla... ☹

sassi
20. dec 2008

ja by som sa tiež sterilizovať nikdy nedala, nemám rada take finálne riešenia, ked je kopa iných možností, aj dlhodobých, že netreba každy den hltať tabletky 😉 ň
Určite nie po 2 deťoch ...
Ja poznám pani, čo rodila daleko po 40-ke, lebo pri tragedii prišla o 20-ročného syna
dalšie dieťa nemože nahradiť to predošlé, to je jasne, ale može zmierniť bolesť 😉

Inak asi zaleží od toho, žči je ten zákrok indikovany lekármi /trebárs vzhladom k zdrav. stavu ženy/ alebo či je to na vyslovene želanie ženy... a suma je tuším okolo 5000,- so všetkým 😉 Poznám nejednu ženu, čo ma 3 deti cisárskym, ale je to asi individuálne. Asi treba aj väčšie odstupy potom, kamoška ma takto 3. babo po 5 rokoch.

bambusko
20. dec 2008

moj doki povedal, ze on nie je za, lebo zivot je klukaty 😨

petka_s
20. dec 2008

veru veru...

luciauk
20. dec 2008

no keď spomínate tie kamarátky, tak dve moje kamarátky, dvojičky, majú po 3 deti po cisárskych zo zdravotných dôvodov a iná má 55 rokov a 6-ročnú dcérku, lebo jej manžel s 23-ročným synom odišli pracovať do zahraničia a ona bola sama.tak sa teší, že si to pred rokmi rozmyslela 😉

janka1874
19. aug 2009

ako Vás tak čítam tak je potrebná celková narkóza no myslela som že mi to urobia pri druhom CR ale ja som rodila aj prvý krát na CR a to len na spinal to nebude stačiť?
asi by bolo lepšie sa opýtať priamo lekára ale ak niektorá máte skúsenosť dajte mi prosím vedieť dík

grettka
19. aug 2009

kamoska ma tri deti, vsetky cisarskym (HAK nemoze uzivat) pri tretom porode poziadala o sterilizaciu a platila za to. Pritom niekde som kedysi citala, ze po tretom cisarskom sa sterilizacia odporuca prave kvoli zdravotnym rizikam a mala by teda byt hradena poistovnou.

akejka
19. aug 2009

susanah : mne rupla pri 2. pôrode maternica, ale ani to nebol dôvod, aby mi navrhli sterilizáciu 😉 a môžem mať cez to všetko aj 3. sekciu... 😉
Tak sa neplaš. Riziko ruptúry je veľmi nízke, ja som bohužiaľ tá jedna z 1,5% - 2% žien, ktorým sa to stalo...
Ale chcela by som aj 3. dieťa, manžel už nie ☹ možno ho časom presvedčím...

Človek nikdy nevie, aká situácia nastane a môže si zmyslieť 3. dieťatko...
Sterilizáciu by som podstúpila jedine v prípade, ak by ďalšie tehu (resp. pôrod) ohrozovalo môj život...a bola by nevyhnutná...

hviezda22
19. aug 2009

popri cisarskom pri porode dvojiciek mi spravili sterilizaciu, stalo ma to 7000,-sk, treba to vybavovat vopred asi mesiac, schvaluje to lekar, primar a tusim aj prednosta kliniky 😝
ja som stastna ze ju mam, uz by som dalšie dieta určite nechcela a antikoncepciu brat nemozem, plodna som bola aj za ostatne 😔

janka1874
19. aug 2009

fu ha dobrá pálka za to teraz je

atrami
19. aug 2009

Ja som rodila v októbri 2008 a platila som za sterilizáciu 500,- sk. Všetky deti mám sekciou.

grettka,
koľko si platila Ty?

mimado
19. aug 2009

Ja som druhe dieta sekciou priviedla na svet v januari a za sterilizaciu som neplatila nic. Neviem ci existuje daka vynimka , ci to robia zadarmo iba zo zdravotnych dovodov, alebo kvoli veku, mam cez 35, rodila som obe deti sekciou a zial 100 % zdravie uz dlhe roky nemam a nikdy uz ani na 100% zdrava nebudem 😒 l , moja choroba sa neda vyliecit-zatial....
Akurat ziadost na sterilizaciu treba podat mesiac pred porodom, mne to teda doktor vypisal v 30 tt a aj tak som porodila skor ako som mala. Ide to totiz naschvalenie , podpis pred komisiu , preto treba ziadost dat skor.

mimado
19. aug 2009

Janka 1874 mne to robili pri spinalke, operoval ma moj osetrujuci doktor a este sa ma pytal teda ci to chcem, ci si to nerozmyslim.... 😅 . Chvilu som aj zavahala, ale urcite dalsie dieta uz nechcem, kedze 2 tehotenstvo som uz znasala uz horsie ako 1 a neriskovala by som, ze sa mi uplne donici zdravie ako take....

mimado
19. aug 2009

Petka S je mozne mat dalsie dieta aj po sterilizacii, a to po umelom oplodneni, ale vsetko si to uz ta zena zacvaka z vlastneho vrecka.... , Niekde mam este papiere, je tam vsetko popisane, vzdy sa zena este moze rozhodnut.
Nasla som ho, CITUJEM:

" sterilizacia je vykon nezvratny, avsak vo vasom zivote sa mozu zmenit okolnosti, ktore viedli k ziadosti o sterilizaciu (napr. sobas s druhym partnerom)- v tomto pripade je jedinou moznostou o graviditu metoda umeleho oplodnenia , vsetky financne naklady spojene s touto formou otehotnenia si musite hradit z vlastnych prostriedkov."

hviezda22
19. aug 2009

mimado, mne to zo zdravotnych dovodov nechceli urobit, vraj sa to uz nerobí...v january som mala 35, dvojičky sa narodili v apríli, takze vek by som splnala.........aj detí dost 🙂 , proste sa nedalo