Je sterilizácia zadarmo alebo nie?

susanh
19. dec 2008

Ahojte, podla mojho gynekologa pri druhom cisarskom ma zena narok na sterilizaciu zadarmo zo zdravotnych dovodov. Ale v nemocke mi povedali, ze to bolo volakedy, ze teraz sa za vsetko plati. Ze to stoji okolo 3500 Sk. Tak neviem ako to je. Mate skusenost?

volterra
5. mar 2012

@sirinka Skopirovala som ti sem moju skusenost so sterilizaciou, ktoru som opisala na inej stranke vo fore na mamaaja. Odkedy som to pisala, upynul viac ako rok a stale sa nic nezmenilo, vsetko o.k., co sa tyka zdravia, psychiky i sexu 😉
-----Ja som si dala urobit sterilizaciu po 3. dietati hned, ako sme skoncili s kojenim. Na zakrok som prisla den vopred okolo obeda, este som sa doma naobedovala, potom som uz nemohla nic, iba take drobnosti ako jablcko , banan. Pit som mohla do polnoci. V den prijmu som bola este u anesteziologicky, ktora somnou dopodrobna prebrala celu narkozu, nakolko sa to robi v celkovej anestezii. Trochu som mala strach, ale bola velmi zlata, upokojovala ma, ze oni su tam predsa na to, aby sa mi nic nestalo. Po tejto navsteve som bola ovela kludnejsia, ked som vedela, kto sa bude o mna starat, hlavne ten osobny kontakt mi velmi pomohol. Vecer si ma este zavolala sestricka - ze ideme robit klystir , no nadsena som nebola, ale ked mi vysvetlila, ze je to lepsie pre zakrok, aby som mala prazdne creva, potom tam bude mat doktor viac miesta v brusnej dutine. A ze to robi kazdej pacientke pred kazdym zakrokom, tak aby som sa nebala a nehanbila. Pocas tejto procedury sme kecali o vselicom, a tak som to v pohode zvladla, ani som nevedela ako. Potom to uz len udrzat aspon chvilu v sebe........ aspon, kym dobehnem na zachod 😔 Na noc som dostala tabletku na spanie, aby som bola odpocinuta a vyspata, a rano okolo 9 mi pichli nejaku infuzku, potom nejaku injekciu do zadku a uz som aj valila na operacku. Po tej injekcii sa mi trosku krutila hlava a chcelo sa mi spat, ale to bol asi ucel. Na operacke mi priviazali ruky aj nohy, dali k ustam masku, kazali v klude dychat, a uz som len pocula doktora, ako povedal, ze aby to pustili, a viac si nepamatam. Len ako som sa zobudila na posteli. Ziadne bolesti, ziadne krvacanie, ziadna operacna rana, len po stranach pupku 2 vpichy po ihle a v pupku jeden steh. Kludne by som mohla ist po hodine domov, samozrejme ma pustili az po 24 hod. Odvtedy ziadne komplikacie, nijake bolesti, nijaka silna menstruacia, absolutne nic sa v mojom zivote, co sa tyka tejto stranky, nezmenilo, okrem toho, ze s manzelom si uzivame sex bez obmedzenia a strachu. Takze ja kazdej, ktora uz neplanuje otehotniet, vrele odporucam .-----

sirinka
5. mar 2012

@volterra dakujem za reakciu...ja sa nebojim toho, ze by to nejako znizilo kvalitu mojho zivota, to urcite nie a aj ty si to potvrdila...
ale mam problem s tou celkovou narkozou, to neviem, ci som ochotna podstupit a ak som to spravne pochopila, tak si bola dokopy v nemocnici 3 dni?
ja by som to najradsej absolvovala v lokalnej anesteze...ved ked sa tak da robit CR, laparoskopia by tiez mohla byt...ci? 😅

volterra
5. mar 2012

@sirinka No tak s tymto som mala problem aj ja, chcela som lokalnu, ale bolo mi povedane, ze laparoskopicky sterilizacia sa robi v celkovej anestezii. Ale cely zakrok trva cca do 1 hod, takze to vraj nie je take riziko. Ja som pri 1. narkoze - cysta na vajecniku - strasne zvracala, aj ked som nic nejedla. Tak som to tej anesteziologicke povedala a ona teda , ze mi daju nejaku inu, z ktorej by som nemala zvracat. Bola rada, ze som ju na to upozornila, ale nakoniec som aj tak zvracala, este na sale , ked ma preberali. Neviem o tom, nepamatam si to, to mi len sestricka rozpravala. Jediny problem po narkoze bola bolest hrdla, asi z tej intubacie, ale to bol skor taky pocit, ako ked skriabe hrdlo pri prechladnuti, nic strasne, na druhy den som doma normalne fungovala pri 3 detoch, najmladsia mala 1 rok aj 3 mes. A ano, bola som tam 3 dni, ale dokopy ani nie 48 hod, lebo 1. den som prisla popoludni, na 2. den rano ma robili a na 3. den rano prisiel pre mna MM. Aspon som na chvilu vypadla z toho domaceho kolotoca 😉 😉 😉

sirinka
5. mar 2012

@volterra 😀 no uvidime...co mi dr. povie...ja som na chirurgii robila, takze veci okolo narkozy a pod ovladam, ale tie moje obavy su take....cudne, ani ich neviem popisat...

volterra
6. mar 2012

Jeeeej, tak co ti tu ja vypisujem o celom zakroku , ked ty to poznas asi z chirurgie lepsie ako ja 😉 😉

Neboj a aj ja som velmi velikansky strach pred narkozou, dokonca sme mali v rodine pripad umrtia pri narkoze -( mama mojej mamy- vlastne moja vlastna babicka , ktoru som ovsem nikdy nepoznala )- sa nikdy uz neprebrala z narkozy. Tiez pri sterilizacii, a dokonca tiez po troch detoch. Bala som sa, ze sa historia zopakuje, ale zase som si opakovala, ze to bolo v 50 - tych rokoch minuleho storocia a medicina ( anestezia ) a vsetko okolo toho bolo na uplne inej urovni.
Bala som sa, ze ak sa nieco stane, manzel tu zostane s 3 malymi detmi sam, ale velmi mi pomohla prave ta anesteziologicka a rozhovor s nou - vsetko som jej povedala, ze aky mam strach...
A ked pocuvam, kolko chodia ludia na operacie, a ovela narocnejsie, rizikovejsie a dlhsie, dokonca malicke deti a stary ludia, tak som si nejako dodala odvahu, ved som mlada a zdrava.
Ty asi tiez, takze veselo do toho, drzim ti palce a pamataj, najdolezitelsie je pozitivne myslenie a pokoj v dusi 😉

sirinka
6. mar 2012

@volterra ale nie, mna to naozaj zaujima cele okolo toho, lebo ja som mala uplne inu pracu.
a aj to je pravda, ze medicina sa o dost posunula, napriek tomu, nic nie je stopercentne...
tak este mam dost casu a dakujem ti za podporu 🙂

tatanka1
24. júl 2013

dievcata doho tu nikto nebol a ja mam problem idem na 3. cisarsky a do teraz mi nikto z lekarov nic o sterilizacii nehovoril. Az kamoska lekarka ale ina specializacia ze ci neuvazujem a tak veavim poradim sa s lekarkou... a ona ue kasne ale ze uz nestiham 30 dnovu schvalovaciu lehotu... a tym ze uz mi to nemozu spravit naraza a zadarmo. velmi sa za to hnevam lebo ziadny gynekolog/icka mi to pocas celeho tehu nenavrhla, neupozornila ani nic take. tak a ja by som chcela hned si to dat spravit pocas tretieho cisarskeho, prave kvoli zdravitnym indikaciǎ. myslite ze sa da obist tych 30 dni ak je to zo zdravotneho hladiska a aj tak je planovana operacia- SC?

oskar0812
5. apr 2014

ja by som sa chela opytat mam dve deti teraz v auguste budeme mat tretie a chcem sterilizaciu plati sa ak by to urobili pri sekcii hned???a budem nieco platit dkaujem za pomoc 🙂

nikawero12
5. apr 2014

@oskar0812 najlepšie by bolo, keby si sa opýtala priamo v nemocnici, kde chceš rodiť. Ved ked chceš sterlizáciu, musíš sa aj tak na tom s lekármi dohodnú dopredu.

oskar0812
5. apr 2014

dakujem za informacie opytam sa lekara

iv01
29. okt 2014

@oskar0812 ahoj, prosim ta, vidim ze uz mas po tretej sekcii, robili ti aj sterilizaciu, kolko si platila?

oskar0812
30. okt 2014

Ano mam sterilizacia pr tretom dietati je to zadarmo ale po poporode ak budes chciet to uz sa plati 800eur

volterra
11. jan 2015

@sirinka ahoj, ja len tak zo zvedavosti, dala si si nakoniec urobiť tu sterilizaciu? Bolo to už dávno, čo sme si o tom písali, len som chcela vedieť, ako to skončilo. 🙂

sirinka
11. jan 2015

@volterra ahoj nie, po poslednom porode som mala zrdav problemy a dlho riesila som tie a potom uz som to nechala tak.

kotecek
12. jan 2015

@oskar0812 prosim ta, kde sa plati 800€??? moja posledna info z bratislavskej fakultnej je ca. 400€!V sukromnej klinike to stoji 500E.

sylvia36
3. feb 2015

v štátnej nemocnici je to 440 eur, v Sanatoriu Koch je to 415 eur, v Mediklinik HSC je to 400 eur.... Mám to pozisťované, tiež sa na to chystám...

991188
6. máj 2015

Dobry den chcem sa spytat. Ja by som sa rada dala sterilizovat lebo mam uz dve deticky. Jedno spontane a druhe cisarskym rezom. A vcera som sa pytala doktora na to ze ci mam narok na sterilizaciu a on mi povedal ze nie!!! Len ze ja nemozem brat ani tabletky kvoli peceny ani prezervativ kvoli vytokom a mala som aj danu a moje telo to neprijalo. Povecte mi potom ako sa mam chranit. Marta V

natuska87
6. máj 2015

@susanh Lekarska indikacia...Potom je "zadarmo"...Inak, plati sa...

anina37
7. máj 2015

nečítala som všetky príspevky ale moje všetky 3 deti sú cisárskym rezom, je pravda že tretie tehotenstvo bolo viac sledované, ale ani raz som nebola hospit. súhlas so sterilizáciu som podpísala na poslednú chvílu už na operačnom stole..a neplatila som nič, lenže to už je 11 rokov

marika0306
17. jún 2015

pekny den mamicky. Je tu niekto kto rodil tento rok v NITRE, m apo dvoch sekciach a robili pri druhej sterilizaciu? Zaujima ma cena ak to odporuci lekar.

bobaosem
27. aug 2015

@anina37 Ahojte babuky,sterilizácia žien po pôrode, pri cisárskom reze v Bánovciach nad Bebravou 135Eur,sterilizácia pri inom operačnom výkone(nie je napísané či pri cisárovi) 17Eur Trenčín.Ja si radšej zaplatím 135Eur.

marika0306
28. aug 2015

ja som si to uz zistila. Sterilizacia pri cisarskom je 170 euro a mimo cisarskeho okolo 400-v Nitre. Mimo cisarskeho je to viac pretoze si treba platit vsetky predoperacne vysetrenia a je ich viac ako na cisarsky.

lubkaaa
16. okt 2015

ani po 3. sekcii nie je steril. zadarmo?

marika0306
16. okt 2015

To neviem . Skus pozriet na stranke nemocnice kde budes rodit. Neviem ci je na to zakon-ze po tretom porode je to zdarma.

marika0306
16. okt 2015

@volterra ja som bola rozhodnuta pre zakrok. Ale potesil tvoj clanok, dalujem. Ja to absolvujem pri sekcii 🙂

helka107
3. máj 2016

@marika0306 chcem vas poprosot o informaciu absolvovali ste sterilizaciu a platili ste za nu ? Dakujem

marika0306
3. máj 2016

@helka107 ano. Absolvovala pri sekciu takze to bolo lacnejsie. 170€ aj nejake drobne centy. Keby to je mimo sekcie tak je to drahsie lebo si treba zaplatit predoperacne interne vysetrenie. Tu som to mala v ramci sekcie zdarma kedze to musi byt automaticky spravene. No treba si to zistit ze ako to je v danej nemocnici kde si to chcete dat spravit.

helka107
3. máj 2016

@marika0306 dalukem pocula som ze by mala byt zadarmo po schvaleni poistovnou, popytam sa dakujem

marika0306
4. máj 2016

Podla toho kolko mate deti.... pri dvoch nie. Jasne pozistujte si a vravim aj v tej nemicnici kde di to budete davat robit.

helka107
4. máj 2016

@marika0306 čakám 4 dieťatko 🙂