Je svadba v dnešnej dobe nemoderná?

teruskaa
9. aug 2014

Nechcem tu rozvijat dakaje diskusie na totu temu, a tak som zvolila otazku. Zaujimaju mna vase nazory, skusenosti... lebo.... s partnerom sme spolu 3 roky, mame 4 mesacnu dcerku, ktoru sme planovali a velmi sme ju obaja chceli, no nie sme manzelia. Partner uz raz zenaty bol, rozviedol sa uz dlhsie pred tym, ako sme sa zoznamili, a viem aj to, ze nie svojou vinou, s exmanzelkou nie je v kontakte, lebo odisla do zahranicia.
Spolu sme sa o svadbe nikdy nerozpravali a ja nemam odvahu na tu temu zaviest rozhovor....aj ked nas vztah funguje bezproblemovo, vieme spolu hovorit o vsetkom, mame sa velmi radi, o dcerku sa starame obaja rovnako, aj ked priatel chodi do roboty a ja som na materskej, pomaha mi s nou, aj s domacnostou mi pomoze, nema problem navarit, upratat, da sa povedat ze nemame jediny problem....
no tema svadby je akosi tabu a asi aj dlho bude, lebo ked sa ho posledne moj stryko opytal, ze kedy bude svadba, odpovedal mu, ze to nie je moderne.... ja by som sa vsak raz rada za neho vydala......ale vobec neviem, ako mu to dat najevo. Asi som staromodna, ale myslim si, ze v tomto ohlade by mal prvy krok spravit muz. Ale co ked sa nedockam....

drobcek26l
9. aug 2014

No podľa mňa svadba nemoderná nieje, ale v dnešnej dobe je skôr nemoderné to, že muž by mal urobiť prvá krok. To keby som ja mala čakať na toho môjho, tak som ešte doteraz slobodná. 🙂 Na tvojom mieste, by som sa priateľa skúsila spýtať, alebo skôr mu nadhodiť, že keď ste už tak dlho spolu, bola by si rada, keby si mala jeho priezvisko a boli by ste aj s dcérkou ako rodina. No a pokiaľ čo len troška zaváha, už nepopusti a nevzdaj sa. Toľko môj názor

hradnapani
9. aug 2014

dost mozne, ze sa nedockas, ak tuto otazku nenadhodis. Ano, dnesni muzi v istom zmysle stratili svoje dzentlmenstvo, preto sa aj zeny musia tomu prisposobit a povedat svoju predstavu. Bez toho ,aby si to povedala, on nebude vediet tvoj nazor, tvoje tuzby. Mozno si mysli, ze po svadbe ani neprahnes a preto to zahnal do outu.
Normalne sa ho opytaj, aka je jeho predstava, ci chce zit cely zivot bez papiera a pomaly sa dostanes aj k svojim predstavam.
a ci je svadba nemoderna? nuz neviem. Za posledny mesiac som len tak pocas prechadzky mestom videla velmi vela svadieb, z kazdeho kostola vychadzala nejaka nevesta. My osobne sme boli minulu sobotu na jednej svadbe, a na dve dalsie sa este chystame do konca augusta. Hotovy svadobny osial toto leto.

bosoriak
9. aug 2014

Nuz, asi teda neviete hovorit o vsetkom.🙂 A ci je svadba nemoderna, to neviem posudit. My sme sa brali, pretoze sa nam zdalo, ze prisiel spravny cas a chceme byt spolu ako manzelia. Mne sa to paci, je to take viac oficialne.
Odpoved tvojho priatela mi skor pride ako vyhovorka, pretoze uz sa zenit nechce kedze sa popalil. Ale ako je to v skutocnosti, to zistis jedine tak, ze sa ho narovinu opytas.

mima4
9. aug 2014

Ja si myslim, ze človek by sa nemal rozhodovat podla toho, čo je moderne a čo nie je moderne, čo teraz frči, resp. čo mu schvaluje spoločnosť, okolie atd... aspon ja ako osoba som od tohto oslobodena a robim veci podla toho, ako ich vidim/citim ja.
Z vlastnej skusenosti, pohybujem sa v prostredi vysokoskolskych vzdelanych ludi, ktori su inteligentni, vyzreti a aspon v mojom okoli bezne uzatvaraju manzelstva, obvykle predtym, ako maju este deti.

Ale ak mozem odpovedat na tvoju otazku: Mne je prd, čo je moderne alebo nie 😀 .. kebyze moj manzel si ma nechcel vziat za zenu (ano, zenu, to nie je priatelka), tak by som vztah s nim urcite ukoncila. Pre mna manzelstvo je začiatok rodiny a pokračuje to detmi. Ak by nechcel legalny začiatok rodiny, tak ma priestor sa dnes realizovat 😉 je kopec zien, ktore by mu skocili na rozpravky "na lasku papier nepotrebujeme". Takze to je moj nazor. Mozno som pre niekoho staromodna, ale ja som spokojna 😉

Podla mna by si sa mala so svojim priatelom otvorene porozpravat. Ak chce s tebou zostarnut, čo mu brani si ta vziat za manzelku?

puffu
9. aug 2014

O pocitoch treba hovorit, ak nebude vediet po com tuzis a co chces nikdy nebude nas vecami uvazovat, pripadne zmenit nazor, tvoj muz ma byt tvoja najlepsia kamaratka..netreba samu seba staviat do situacie cakatelky ci sa rozhybe.. Povedz mu co citis a diskutujte o tom, preco ano, preco nie atd..
My sme sa brali po 5.rokoch, byvali sme spolu v podstate od zaciatku vztahu, prve 2 roky chodil na tyzdnovky takze sme boli spolu iba 10dni v mesiaci, myslela som si ze sa svadbou nic nezmeni, ved spolu zijeme a pod. ale zmenilo..

mirkava
9. aug 2014

Svadba je podla mňa krásna vec a ak sa partnera neopýtaš tak neprídeš na to, či aj on to tak necíti.... a staromódna? určite nie...

kbusova87
9. aug 2014

nemoderna nie je, len je nerozumna🙂)chlapom sa v dnesnej dobe neda vobec verit...keby som bola menej naivna tak teraz by som mala o 500 euro viac a kopec papierovaciek menej**🙂))moj teraz uz byvaly muz tiez svadbu nechcel, a nejak bol mnou a ostanymi okolnostami dotlaceny a nejak sa po svadbe uplne zmenil, akoby bol zahnany do kuta...myslim ze chlapa treba do vsetkych ostatnych veci tlacit, ale ohladom manzelstva by sa mal rozhybat sam..lebo svadba Vam moze bud velmi pomoct alebo velmi ublizit....

amisa
9. aug 2014

Ahoj urcite nieje.. nieje tolen nejake romanticke gesto, ale ma o aj pravne dosledky. Urcite to ma zmysel ked sa nahodou nieco stane .. clovek nikdy nevie. A medzi nami ako mi raz povedala jedna kamaratka ked niesi manzelky vzdy budes len ta zena ta minlenka ktora s nim zije a nebodaj ma snim aj dieta..pred ostatnymi ludmi. A ako vravi @drobcek26l aj ja som msuela yaca s touto temou... Ved mu povedy kebz sa bal velkeho obradu mozte mat aj malicky obrad na radnici.

horana
9. aug 2014

Nemas odvahu zaviest rozhovor? Zaved! Zjavne nie je romantik, chod nanho pragmaticky. Povedz mu ze dnes zo dna na den nevies co sa komu stane, ci uz tebe alebo jemu. Nemas nejake priklady z okolia? Tuto pri nas, muz zdravy, sportovec, 30tnik zrazu zacal krvacat do mozgu, nejaka cievka praskla, koniec. Aj na zeny mam priklady. Nevies dna ani hodiny. S pripadnym vdovskym sa lahsie postara(s) o deti. Aj on keby sa nieco tebe. Stale je to financne vyhodnejsie, v pripade problemov. Ci je na tom tak financne dobre (za vodou) ze sa mu pripadny statny prispevok netreba? A ked sa nieco stane jemu, chce aby vase deti mali menej nez mozu mat?

imanuel
9. aug 2014

Odporúčam otvorene a úprimne sa porozprávať. 😉
A modernosť-nemodernosť? Mám pocit, že v dnešnej dobe je skoro všetko bláznivé in a moderné a veci tradičné a vzácne a hodnotné napr. manželstvo nemoderné. 😒

lady511
9. aug 2014

Mna to teda vobec neláka,,ako kedysi niake tie sny o svadbe boli,,ale aby ma raz ten chlap prekvapil niakymi dlhmi a išli potom po mojom učte alebo pod (čo som zažila aj v mojej rodine,aj u známych) .na pohlad zodpovedný a milujuci muži a po rokoch takéto prekvapko..nie dakujem....ako nevravím že všetci su taký,,,ale toto je moj názor,,

siska53
9. aug 2014

Nemyslim si,ze je nemoderna....
My mame dve deti a zobrati nie sme..nejak sa nam to nechce riesit...moj vzdy na tu otazku od okolia odpo ie,ze este nestretol tu pravu..🙂)
Mne by sice nevadilo byt vydata,ja len nemam rada tie ceremonie...pretrpela som stuzkovu,promociu...i to,ze som musela sestre za svedkynu na svadbe...
Jedine,co mam zo svadby rada,su svadobne kolace...🙂)

A kedysi sa ludia brali skoro a viac ak preto,lebo najskor sa to patrilo,prosto pred Bohom,vsetco tak robili,vysmech zo starych dievok..neskor aj mladomanzelske pozicky a lahsi pristup k bytu vela spravili.
Teraz na to nie je dovod,tlak okolia-co na to povedia ludia, opadol.
Ale aj tak sa mnohi nakoniec zoberu,aj ked neskor...

martina833
9. aug 2014

Porozpravaj sa s nim o tom, necakaj na jeho prvy krok, lebo sa fakt nemusis dockat...

janinah
9. aug 2014

v bezproblémovom fungujúcom vzťahu sa obávaš opýtať na svadbu? a to už máte aj dieťa?ja osobne som o dieťati bez svadby a jasnej predstavy o našej budúcnosti ani neuvažovala...myslím,že je veľa žien ako ty,že by sa aj rady vydali,ale požiadanie o ruku neprichádza 😒 teraz sa niekomu postup randenie-sobáš-deti zdá nemoderný,ale nič lepšie,praktickejšie a "spravodlivejšie" nepoznám..
@siska53 a tebe sa odpoveď tvojho partnera páči? pre mňa by to bolo trápne až urážlivé počúvať,že nie som tá pravá..no ale tvoj život...

wewe22
9. aug 2014

moderna ci nie je tazko povedat
moj mm sa nechcel nikdy zenit no ja som mu jasne dala najavo ze ja sa mienim vydat a cuduj sa svete prisiel sam a necakane s prstenom 😝
preco je to u vas tabu mas pocit ze by sa mohlo nieco pokazit?
mne by napriklad vadilo keby ma moje dieta ine priezvisko ako ja aj tym mozes zacat drzim palec nech to dopadne ako si zelas 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
digysa
9. aug 2014

Svadba je nemoderna......hmmm

Je stuzkova nemoderna?
Su promocie nemoderne?
Je birmovka, krst aj pohreb nemoderny?

Spytaj sa ho ci budete vsetky ostatne udalosti oslavovat tradicne, okrem tej "nemodernej svadby", alebo sa na vsetko vysere a povie, ze je to nemoderne....?

jalucija
9. aug 2014

preco zrovna "nemoderna"?
Ku svadbe sa hodi kadeco ale uvazovat ci je moderna, ci nemoderna a na zaklade toho sa rozhodovat je od veci 😀
A ani nerozumiem, preco by dvaja rozumni ludia, ktori sa miluju mali mat temu svadba tabu ach ach

Mno a moj nazor, svadba nie je nemoderna, prave naopak je dost "in" este stale. Ja sa vydavat nechcem, tiez mi je na grc z tych ceremonii a divadla okolo toho atd atd

lauricka
9. aug 2014

coby to nebolo moderne, ja osobne by som ani nechcela byt s partnerom len tak a nie kvoli viere alebo podobne, proste to tak citim. Ja si skor myslim, ze to nie je pravy dovod. A ze je niekomu zle z tych ceremonii? Ved to moze byt absolutne jednoduchy, kratky obrad bez svadobnych hosti, ci hostiny, to tiez su take reci, ze az.

majjka1985
9. aug 2014

Svadba je spojenie muža a ženy, je to SVIATOSŤ a nemoderná určite nie je... Ak nemáte problém rozprávať sa o hocičom, tak mu povedz o svojich pocitoch a túžbach, žeby si sa raz chcela vydať... 😉

25daniela
9. aug 2014

Oooo, je velmi moderna a hlavne taka, aka sa paci tebe... muzickovi by uz asi rodicia svadbu nezacvakali a zvlast, ked je uz rozvedeny... My sme mali svadbu na urade, 15 ludi, najblizsia rodina... A tu sme a mame tri deti a spokojny zivot... Ale mam neter, svadba jak hrom ( no lebo bola vtom) aj ked uz stihla medzitym potratit, od naplanovanej svadby v kostole vo februari uz nemali chut ustupit a do roka a do dna bola uz aj rozvedena...
Aj ja tak viem, ze stat sa moze hoci co, takze manzelia maju aspon taku vyhodu, ze ich podpori stat aspon malym prispevkom na lahsie prezitie...

stanislavao
9. aug 2014

@teruskaa ano, prvy krok by mal spravit muz, ale niekedy ho treba na to mozno naviest. preco spolu o tom nehovorilte? ved sa ho mozete opytat, aky ma na to nazor, ze vy by ste boli rada vydata a mala priezvisko, ako vase dieta ( predpokladam, ze dieta ma jeho priezvisko). manzelstvo nieje nemoderne, len ludia nedokazu byt tolerantny, myslim partnery medzi sebou. nevedia riesit problemy, urobit kompromis a preto, ked nie su zosobaseny, zoberu sa a odidu. ja som asi staromodna, ale neni som zastanca "nemanzelskych" deti. v dnesnej dobe je to asi moderne, ale podla mna nespravne. manzelstvo je zavazok. manzelstvo ma byt ako rovnoramenne vahy, vyrovnane. davat - dostavat. ustupit, urobit kompromis - dostat kompromis. porozpravajte sa o tom. vas partner, kedze uz zenaty bol, mozno preto nechce sobas a kedze tato tema je u vas tabu, nema ako vediet, ze vy sobas chcete.

atrami
9. aug 2014

Ja neviem. Nikdy som neriešila, či je to moderné alebo nie. Neriešila som ani to, keď nám nikto neveril, že nám to vydrží. Proste sme sa po roku vzali lebo sme chceli. A vydržalo nám to a ľúbime sa aj po 15. rokoch.

elen83j
9. aug 2014

Neviem kedy bola svadba v mode a kedy nie... 😀 ale jedno viem určite,rozhýb sa! S MANžELOM sme sa popálili veľakrát na vzťahoch 😖 Ja som bola za to,že sa NIKDY nevydám a teraz...SOM šťASTNE VYDATAAAAAAA.... Proste sme sa našli a od vtedy prekonávame všetko čo príde zlé-aj dobré.Ano život nie je len o pekných veciach,prinesie veľa dobrého a mnoho nešťasných chvíľ ale spolu sa to lepšie znáša.Aj ja som nahodila tému svadby a teraz sme oslávili 7.výročie... 🙂 Vraj je to kritické výročie,možno je ale mi sme si tým kritickým prešli každý rok nášho manželstva.Nie v láske,lebo sa ľúbime až moc,ale zdravotne,finančne... tento rok bol najhorší,lebo nás malo byť o jedného viac a nebude 😢 ale aj v tejto situácii sme boli spolu,všetko sa lepšie znáša s MANžELOM 😉 Ja so rada,že som otvorila túto tému pred x rokmi,urob tak aj ty 😉

denae
9. aug 2014

keď zavedieš s ním reč na tému svadba, na milión percent ti na otázku odpovie otázkou: a nie je ti takto dobre? Ak momentálne nie je uzrozumený s myšlienkou svadby, tak inej odpovede sa nedočkáš. Ale to nie je preto, že by sa už nikdy nechcel oženiť, je to preto lebo nemá potrebu to riešiť. Preňho je to dobré tak, ako to je a je presvedčený, že aj pre teba, keďže váš vzťah je pohodový. No ale zas - keď sa neopýtaš, nič sa nedozvieš. Ale zas na druhej strane - radšej žiť takto "na divoko" a v pohode, ako vydať sa a po čase byť v nepohode. Lebo aj to sa môže stať.

masinka
9. aug 2014

co je mozno dnes nemoderne, je svadba v zmysle trojdnova oslava s kadejakymi tradiciami a pozvanou celou dedinou , ale manzelstvo ako institucia podla mna ma stale svoje opodstatnenie (aj ked teraz je cim dalej, tym modernejsie, aby si manzelka nechavala svoje meno aj po svadbe). Takze keby mi chlap povedal, ze podla neho je svadba nemoderna, tak by som mu povedala ze ak chces drahy, zoberieme sa len na urade s dvomi svedkami, ziadnu sou okolo toho robit nemusime, ale ked chce so mnou deti (a este aby sa volali aj po nom), tak na tom, aby som bola jeho zakonita a nie len spolubyvajuca, by som trvala.

romana19
9. aug 2014

Svadba je stále moderná, ale moderní muži sa do nej nehrnú. 🙂 🙂

Takže treba si nájsť na modernú svadbu nemoderného muža.

haslerka27
9. aug 2014

mozno je pre niekoho nemoderna,ale pre mna osobne potrebna....nestotoznujem sa s nazorom,ze znamena velke nic....ja by som s muzom nadivoko ked mame dieta nevedela a nechcela zit.hovorim za seba.....bud chce rodinu ako sa patri,alebo nech si trhne....dieta si bere priklad zo zivota svojich rodicov,ja teda by som nechcela aby mala bola jedneho dna niekoho druzka,niekto do poctu,niekto len tak lebo nieco je nemoderne.....blbost,nech si kazdy vravi co chce,mne je to fuk,su mi ukradnute nazory inych ludi pokial nie su podoprete zmysluplnymi argumentami.....ja som vydata a takto spokojna.

panidia
10. aug 2014

Ahoj.V prvom rade si myslím, že najskor by mala byt svadba a až potom dieta.Zdá sa mi to predsa len prirodzenejšie ako opačne.Vtedy dost žien navedie budúceho otecka otázkou,kedže čakajú bábatko na tému svadba aby dietatko prišlo do rodiny.Ci je to moderné-nemoderné by som neriešila,skor sa na to pozerám z praktického hladiska.Treba sa na to dívat aj s ohladom do budúcnosti /človek nikdy nevie čo sa može stat/,a vždy budeš mat viac výhod napr.aj čo sa týka dedenia,roznych príspevkov v prípade že sa stane niečo manželovi .V prípade priatela nemáš nárok na nič.Bolo by dobré keby si sa s ním o tom porozprávala,že ho lúbiš ale túžiš po svadbe / ktorá nemusí byt vobec velká/ a chceš aby tvoje dieta vyrastalo v kompletnej rodine...

adri266
10. aug 2014

podla mna ludia, ktori si zalozia rodiny, maju spolocne byvanie, spolu platia na ucty, atd, ale nevezmu sa, si nechavaju otvorene zadne vratka. Co ak najdem tu lepsiu, toho lepsieho? Je pre nich lahsie potom z takeho vztahu vycuvat. Vsak co, vsak nie sme vzati, pobalim sa a zo dna na den odidem. Nevravim, ze to nerobia zenati / vydate.

Podla mna nie si nemoderna, ale naivna a mozno trochu hlupa a zbabela. Mate spolocne dieta, ale Ty sa ho *bojis* spytat na svadbu??? 😕 😕 😕 Ako tu pisu kocky hore, vsak nemusite pyzyvat 200 ludi. Kamos to urobil tak, ze siel na urad, plus dvaja svedkovia a po svadbe posielal oznamka, ze uz ma po tom. A ziadne kolace, torty, trapnosti sa nediali.

Nevravim, ze papier je zarukou, ze budete spolu stastni, kym nepomriete. To nie, ale ten papier je zarukou, ze ked mu o par rokov preskoci v gebuli a zamiluje sa do nejakej 18tky, Ty neostanes s holou ritou pod mostom.

A je to takisto aj krok vpred vo vasom vztahu.