Je tu dáka opatrovateľka starých ľudí?

mirka414
2. nov 2009

je tu nejaka opatrovatelka,alebo zdravotna sestricka?

mirka414
autor
7. júl 2011

@skorica05 tu u nas vo Svajciarsku sa to vola SPITEX alebo existuje aj kinderSpitex to je zasa institucia co sa stara o deti.je to vlastne pomoc aby ludia mohli zostat doma.Preplaca to na 90%zdravotna poistovna a 10%plati kazdy sam.Rano pride pani a spravi vsetko co potrebujes,prebalit,umyt vsetko co treba...je to super sluzba.Ja pracujem zasa pre taku jednu instituciu co sa stara o deticky,ktore su napr.na vozicku alebo jednoducho pomoct rodicom trosku sa uvolnit tak nejak sa ta institucia vola ze Entlastung nieco ako uvolnenie vziat tarchu na seba...Je kopec veci co mi nemozme robit napr.podavat lieky alebo injekcie na to sluzi zasa detsky spitex my mozme naopak pomoct mamine hrat sa s detmi alebo trosku poupratovat ale aj to nie vsetko lebo upratovacky tiez niesme.Ja sa chodim tam hrat s jednym chlapcekom ma rok a ma aj 3rocnu sestricku tak viac menej sa venujem jej lebo ju mamina trosku zanedbava a oco uplne 😒 lebo oni su Turci a to je kapitola sama o sebe 😒 ...ako sa dari dnes?

skorica05
7. júl 2011

@mirka414 , celú noc som nespala, myslela som si, že ked mama cez den pospávala, bude v noci hore, ale ona ešte stále spí a pusu má nejak do boku, ledva čakám čo sa zobudí, bože ja nemám žiadne skúsenosti s týmto 😒

maznacik007
7. júl 2011

@skorica05 a nemoze mat mozgovu prihodu teda porazku ci ako sa to hovori.... nasa babka takto bola ked ju mala... ze bola velmi spava a pusu dokriva..

tatolu
7. júl 2011

@fidka79 Fidka, o deti mi moc nejde, zatiaľ 😔 Ráno ich mm odvezie do škôlky, poobede ide po ne a potom sa im snaží trošku venovať... Problém je teraz maminka 😔 Nemá rada, keď ju čo i len prebaľujem, aby bol nikto v izbe 😒 Zakrýva sa a tým mi všetko iba sťažuje 😠 Ona nechodí vôbec, snažím sa pod ňu podkladať misu, keď zakričí to svoje vu-vu-vu. No a problém je aj so stolicou - či je riedka, alebo tvrdá 🤐 Plienky jej nedávam, lebo jej všetko potom sčervenie... Iba keď je v nemocnici, tresnú jej plienky a to potom mám čo robiť aby som jej tie červené fľaky zahojila - lúpe sa jej celá koža a tak...
Vybavujem asistenčnú službu, len je to na dlhé lakte. Maminka nemá trvalý pobyt pri nás a tak musím všetko vybavovať v meste 100 km od nás. Nemá ma kto ale zaqstúpiť na viac ako 1/2 dňa. Tu na okolí nemám nikoho na koho by som sa mohla obrátiť. Ak sa postaví na nohy, tak hádam bude stačiť aj nejaký cudzí asistent, ak nie, tak to čo robím okolo nej asi nikto robiť nebude...
No a ja by som mala v sept.nastúpiť, ak sa to zlepší 😔 Ak sa manželovi tiež práca podarí, budeme riešiť zas deti zo a do škôlky 😒 Moja pracovná doba v práci, kde mi držia miesto je dosť blbá 😔
No proste začarový kruh 😖

tatolu
7. júl 2011

@skorica05 Ako maminka? Tiež mám pocit, že to bude niečo s porážkou 😒 Volala si lekára? Nepili ste málo vody? Asi áno, keď celý deň pospávala 😔 Treba jej rozriediť krv

skorica05
7. júl 2011

@tatolu , volala som mu ráno, tiež povedal, že veľa piť, ale ona nechce, vypľúva to. Hýbe rukami aj nohami aj na WC bola po vlastných, ale už zase spí.Tú pusu na krivo jej robila protéza, mala uvolnenú

tatolu
7. júl 2011

@skorica05 No vravia, že tú vodu piť treba 😔 Nám sa to moc tiež nedarí - vraj 2 - 2,5 litra denne 😔 Skús jej povedať, že ak nebude piť, pôjde do nemocky na infúzie 😉 No mne maminka pije najradšej čistú odstátu vodu, alebo pigi čaj, normálne ocukrený a ocitrónovaný 😔
A je fajn, že to bolo iba protézou 😉
Ja som sa ráno znovu zľakla. Očervenela maminke ruka - tá ochnutá, ak by to bol znovu tromb... 😝 😠 , no trošku som pocvičila, natrela fenistil gélom a hádam to trošku ustúpilo. No je to risk takto robiť, viem, ale do nemocky ju poslať nechcem, kým tam išla tak trošku pohla ochrnutou nohou, ako sa vrátila, už nehýbla. Dnes ju ale znovu nadvihla, konečne 😉 - však už je 2 týždne doma 😔

mirka414
autor
7. júl 2011

@skorica05 moj svokor tiez stale spi to je v tomto teple normalne.
@tatolu juj to robil aj moj svokor ked sme museli davat prvy x plienku ze on pocka do vecera kym pride Markus jeho syn lenze Markus nemohol prebalovat ani vlastnu dcerku 😀 co ho hned napinalo tak som na svokra nakricala a islo to.Ja mam vyhodu ze svokor je velmi vdacny chlap on necaka ze ho niekto bude obskakovat ale je vdacny aj za male veci...A za dokumenty mi ani nehovor lustit to v nemcine bola uplna parada nik neporadil cez vsetko som sa musela preluskat sama.

skorica05
7. júl 2011

@mirka414 , ale mi nemáme v byte teplo a von nechce ísť, jej je skôr zima.

mirka414
autor
7. júl 2011

@skorica05 moj svokor keby mohol ist prec s postele tak by hned isiel ☹ pre neho je to najvacsi trest len tak lezat...my tu mame cez 30stupnov ale jemu je stale zima na nohy tak mame stale pusteny ohrievac.toto je moj svokor v marci bude mat 93rokov.

annemarikam
7. júl 2011

asi budem trošku od veci. Ale mamičky, kt. už máte pôrod za sebou, koľko vás vyšla výbava do nemocnice pre malého aj pre vás? Ďakujem za odpovede

skorica05
7. júl 2011

@mirka414 , no ale on veľmi dobre vyzerá 😵

mirka414
autor
7. júl 2011

@skorica05 ze ? 😵 aj mne sa vzdy pacil...je to super chlapik zial,skor ako jeho,som spoznala jeho syna 😀 😀 zrovna dnes mame 4te vyrocie svadby. 😵
@annemarikam fakt trosku od veci v tejto teme 😀 tu kecame skor o pomoci pre starych ludi.

skorica05
7. júl 2011

@mirka414 , ja som si dnes aj poplakala,prišlo mi ľúto, že som včera na mamu nakričala. my sme sa hádavali, ked mi vyčítala, že sa o nu dobre nestaráme, hoci ja som presvedčená, že nikde by jej lepšie nebolo. Ale teraz ked je taká bezbranná, to je niečo úplne iné

tatolu
7. júl 2011

@skorica05 Mamina vie, že si to nemyslela zle 😉 Netráp sa 😉 Hlavne, že je teraz lepšie 🙂
Ja idem dnes maminku vytrepať na slniečko 😉 Vonku máme príjemne teplúčko bez vetríka, voda v bazéne je vyhriata na 27 stuňov, tak pustím deti do bazéna a maminka, nech sa díva 😉 Dúfam, že v tej stoličke vydrží dlhšie ako minule 😔 Vtedy vydržala 15 min. a už sa pýtala domov 😖 Chcela by som si aj ja užiť trošku slniečka 😉

mirka414
autor
7. júl 2011

@skorica05 kricala si od bezmocnosti to kricim aj ja neber si to tak staras sa o nu to je hlavne...ja som dnes bola v rodine toho chlapceka kde trosku pomaham..no dievcata kricala by som pokazde od zurivosti ked tam idem..ta zena je tak prastena na hlavu ze to az nieje mozne.Ona maka od rana ten jej chumaj muz vstane z postele o 11hodine sadne si do obyvacky a caka kym mu zena spravi ranajky nazere sa a vsetko necha na stole a ona musi spratat a on ide za pc 😠 😠 juj keby som mohla by som mu svoje povedala...
@tatolu moj svokor uz vobec neobsedi na voziku my uz mozme len dat postel k balkonu inak sa neda ☹ strasne zle sa mu sedi.

tatolu
7. júl 2011

@mirka414 Je to zlé, keď musíš napísať "už" neobsedí ☹ , ja stále môžem ešte písať "ešte" neobsedí 😔 .
Dnes na vás obe akosi intenzívne myslím 😔

mirka414
autor
7. júl 2011

@tatolu vies moj svokor je strasne tazky ma okolo 100kg a je taky akoby som to napisala ako omacka ked sa ho snazime usadit na vozik minule sa nam sklzol na zem ledva sme ho prelozili zasa nazad uz to radsej ani neskusame mame super polohovatelnu postel a nafukovaci matrac takze v posteli ma pohodlie.Aj ja na vas myslim ako sa vam dari.

tatolu
7. júl 2011

@mirka414 No polohovateľnú posteľ máme aj my. Síce som rada na jednej strane, ale na druhej strane, maminka sa už naučila ovládať ho, a tak už nemá potrebu zapájať brušné svaly. Predtým som jej vlastne podala ruku a ťahala za zdravú a tak sa posadila. Dokonca sa už niekedy aj sama posadila tak, že sa rukou priťahovala pomocou bočnice. No a ten matrac mala v nemocnici a to zas bolo síce pohodlné, ale až tak, že namala potrebu otáčať sa na strany a to zas pocítili brušné a chrbtové svaly, takže pomaly sa učíme otáčať...
Dnes maminka vydržala na vozíku 1 hodinu 😉
No a pri presune z postele do vozíka a spať to celkom zvládame, i keď v nemocnici ju vraj museli min.dve prenášať 😕 . Rehabilitačná nám trošku ukázala trik... No Tvojmu svokrovi asi jeho nohy moc pri vstávaní nepomôžu 😢

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tatolu
8. júl 2011

@fidka79 Pomaly, krok za krokom, zo dňa na deň to zvládame 😉 Ja verím, že sa od toho dna odrazíme, len sme eše nedosiahli to dno 😉 😵 😀 😀 😀
No ale začala som zháňa pre seba nejakú brigádu na 4 hod. Trochu si ma posunula ďalej - vďaka 😉

mirka414
autor
8. júl 2011

@tatolu aj ja mam pracu na par hodin denne.Aj ked ty by si mala zostat doma pri detoch a mamine lebo mas toho urcite dost na svojich pleciach VELKY OBDIV zvladat tolko deti a este k tomu aj mamu!Ja som tu dnes mala u nas jedno 6rocne dievcatko jedno 1rocne to je tu do 15hodiny potom mam jeden pohovor ohladom jedneho dievcatka co je odkazane na pomoc inych asi bude 1x do tyzdna chodit ku nam hrat sa a travit popoludnie zatial viac okolo toho neviem takze myslite na mna o 17:30.potom tu budem mat o 19hod. jedno dievcatko jednej Slovenky to u nas prespi a mamina si ho rano vyzdvihne a medzi tym mam ak vsetko dobre klapne a deti budu uz spat o 20:15hodinu cvicenia na take uvolnenie...Zajtra ma caka zasa to rocne dievcatko od 9-19 hod a potom zasa to dievcatko od tej Slovenky to je moj plan na vikend.V nedelu mam uz potom len 4hodinovku u toho choreho chlapceka,trosku poupratovat trosku zabavit deti a trosku sa zasa nervacit koli tomu manzelovi co ma ta zena na krku ako jeden balvan 😠 a potom uz len bezne veci ako svokor dat mu ranajky,obed kavu dezert veceru a po obede trosku si pospat s leonie a vikend za nami 😀

tatolu
8. júl 2011

@mirka414 A že ja mám toho veľa 😕 😀 😀 😀 😀 Ja teraz vlastne trošku oddychujem. Ráno manžel odvezie deti do škôlky, potom trošku okolo maminky porobím - natiahnem jej aj elestické pančuchy, lieky, injekcia, niečo uvariť, niekedy spolu s manželom - on jedno jedlo, ja druhé, inokedy urobíme na dva dni 🤐, potom maionku trošku do stroličky dám, okolo 13tej dávam maminke pančuchy dole a obväzujem obväzom a potom čakáme, kedy manžel dovezie deti a potom podľa počasia, alebo idú deti s manželom von, alebo sa tu v dome hrajú. Od 18tej už treba jednu večeru pre maminku + tabletky, o 19tej večeru pre deti (ale to je manželova parketa 😅 ), o 20tej injekcia maminke na zriedenie krvi a prichystať deti na spanie a okolo 21ej máme kľud 😉
Predtým (pred mesiacom) som sa ešte po nociach učila, lebo som si robila ešte školu a tak teraz po nociach čítam knihy 😉
Ale sa pochválim, včera som začala obíjať stenu na dome, ktorý sme sa rozhodli prerábať - manžel sa k tomu nemal 😀 jednu som včera zmákla, ale dnes pri tej druhej sa mi spravili pľuzgiere a aj pukli, tak idem oddychovať znova 😀 😀 😀

tatolu
8. júl 2011

@mirka414 Však ja som Ti chcela k výročiu zablahoželať - minule 😔 Tak všetko dobré, nech sa stále darí 😉 😵
Mala som problémy s netom - chvíľu načítalo, potom vyskočilo, znovu načítalo... 😝 Museli sme akýsi zdroj vymeniť a tak teraz už ide dobre - to iba na vysvetlenie, že som síce chcela zablahoželať, ale že mi net vypadol a potom som zabudla 😒 😔

mirka414
autor
8. júl 2011

@tatolu vies rozdiel je ze ja tie deti mam len pozicane 😀 na par hodin,svoju mam len jednu a potom si ich vecer rodicia zasa vezmu nazad a mam to celkom pekne zaplatene aj ked stale nemam skoro ani minimalnu mzdu vo Svajciarsku vreckove to mam celkom pekne...ked pridu baby vo veku 6rokov to ani neviem ze ich mam,pekne sa idu hrat,potom sa ideme trosku poprechadzat aj so psikom co mame potom navarim a baby ako ktore idu do skolky alebo pridu nejake ine.od augusta ide prvy x aj leonie na kazdy den pol dna do skolky tu je taky sistem ze deti maju doobedne a niekedy aj poobedne vyucovanie takze doma bude len pol dna,letne prazdniny tu mame len tusim 5tyzdnov...prave si tu bol ocko vziat svoju rocnu dcerku bola uplne k.o lebo sme sa clapkali v bazene a zaspinkala v autosedacke.Co idete prerabat cely dom alebo len cast?my sme mali vcera 4vyrocie svadby 07.07.07 pekne sa nam zacal ten den,najprv nam naprsalo do novej detskej izby( este sme si nezvykli na stresne okno)a plavajuca podlaha bola naozaj ako plavajuca potom zacala dcerka zvracat a tak to islo az do poobedia o 16sme chceli ist do mcdonaldu na male posedenie ale mala zasa ovracala cele auto tak sme isli domov a vecer bola pohroma padali krupy a vo vybehu kde mame ponika zmylo celu zem az do dvora takze manzel cely den hromzil az som lutovala ze mame to 4te vyrocie lebo az take zle to nebolo do domu nenatieklo ale on robil z toho pohromu a tak si vysluzil tichu domacnost 😒 ...idem do kupela a sup spoznat to nove dievcatko uz sa neviem dockat ci by to klaplo.

mirka414
autor
8. júl 2011

@tatolu vyrocie sa nedeje je ticha domacnost 😀 😀 ale aj tak dakujem.

skorica05
8. júl 2011

Mama, je zase v starách šľapajách a nevďačná, sťažuje sa že som jej včera skoro zlomila ruky,ked som ju kúpala.manžel je veľmi nahnevaný. Chceme ísť na dovolenku a nemá ju kto varovať. Ja sa spýtam segry či ju bude mať 10 dní, muž saspýta jeho segry, lebo ona má za muža môjho brata/ my sme na dvojo/a ked nebudú chcieť je tu možnosť do súkromného domova za 150 E na 10 dní. Inak tie dve rodiny moja segra a jeho segra sú tí čo im mama dávalapeniaze. Tak som zvedavá ako to dopadne

mirka414
autor
8. júl 2011

@skorica05 ach jaj ☹ mas to tazke ze mamina tak bojuje ked jej chces pomoct...s dovolenkou je to aj u nas tazke doma na slovensku som nebola od casu co je svokor chory nasa dovolenka je len cez vikend par hodin vypadnut z domu.Viem o com hovoris nasi meraju tisice km len aby videli vnucku ale inak sa neda ja nezvyknem utekat od nedokoncenej prace,zostanem pri svokrovi do posledneho dna.
Ach jaj dievcata je mi smutno bola som u tej rodinky maju chore dievcatko na vozicku je krasne ale vobec nehovori hlavicku ma stale dolu je to smutne toto urcite nezvladnem to by som sa zlozila popri svokrovi by toho bolo na mna vela...ach jaj preco sa musia rodit taketo deticky?

tatolu
14. júl 2011

Ahojte dievčence, rada by som vedela, ako by ste sa rozhodli v tomto prípade - s maminkou chcem ísť do hypebarickej komory:
Za hyperbarickú komoru:
- regeneruje mozgové bunky rýchlejšie
- veľká šanca skôr sa dosť na nohy a tým zmenšiť riziko trombózy
- veľká šanca že bude cítiť ruku, ktorú teraz nepoužíva - je ako taký vecheť
- veľká šanca začať rýchlejšie rozprávať, keďže bolo veľmi zasiahnuté rečové centrum
- v spojení s rehab.liečbou v Kováčovej proste super kombinácia
- jednoducho skoršie začlenenie do spoločenského života - rýchlejšie osamostatnenie sa a tým pocit maminky, že nie je na obtiaž
Proti hyperbalickej komore
- tlak môže vyvolať znovu epileptický záchvat - veľmi pravdepodobné

Ísť či neísť na vlastné riziko do komory? Môže záchvat úplne všetko pokaziť? A čo keď záchvat bol naozaj spôsobený zmenou tabletiek, ako si myslím? (Záchvat bol na 3 ráno po zmene jedných tabletiek, okamžite som ich išla vymeniť, za pôvodné a už sa to nezopakovalo 😔 ). Čo ak dlhším ležaním znovu vznikne tromb a upchá jej iné dôležitejšie cievy?
Baby, ako mám postupovať? Čo robiť? Ak sa jej niečo stane, pôjdem sedieť, za nedbalosť? Čo bude s deťmi?

susanne21
14. júl 2011

@tatolu a s lekárom si sa neradila? a mamka má epilepsiu?