Je tu dáka opatrovateľka starých ľudí?

mirka414
2. nov 2009

je tu nejaka opatrovatelka,alebo zdravotna sestricka?

skorica05
14. okt 2011

@mirka414 ,teraz som práve dovolala s psychiatričkou,mám jej ich opäť začať dávať. Tak som ju poslúchla a už nebudem vysádzať, len bojím sa toho, že keby bolo zle mama by asi muselaísť na preliečenie do Pezinka a toho sa bojím, oni sú tam tí starí ľudia takí nepríčetní ☹ ☹

mirka414
autor
14. okt 2011

@skorica05 ani mi nevrav ☹ ze opatrovanie na urovni nadzgali do svokra 9tabletiek na spanie a este sme za to museli platit 😠 ach jaj drzim palce aby bolo mamine lepsie.drz sa,pekny den prajem

skorica05
20. okt 2011

@tatolu
@mirka414 ,baby ja som už 3 noci nespala,mama berie polovičné dávky, už si síce ľahne do postele, ale musím ju nasmerniť, ale ona tak zostane ako ju uložím a potom v noci boženká, nechápem to , ona sa vôbec nesnaží na tej posteli nájsť polohu, ktorá by jej vyhovovala, Ja sama mám problémy, že sa v noci často prebúdzam a ešte ked ona ma bude budiť, no neviem ako budem takto fungovať, ked sa to nezmení, Včera som našla na nete takú príručku pre opatrovateľov, ktorý sa starajú o pacienta s Alzheimerom. Mama to síce nemá potvrdené, ale aj obvodák povedal, že všetko tomu nasvedčuje ☹

mirka414
autor
20. okt 2011

@skorica05 oje,oje tak sme fungovali aj my s mojim muzom,raz vstal s postele on raz ja ☹ bol to zabijak chodili sme ako mrtvoly.nejake lieky na spanie nepomahaju?u nas existuje liek vola sa TEMESTA je to super liek na depresiu,upokojenie,ukludnenie.skus sa nan spytat teraz ked som bola doma na sk zbadala som vela liekov od nas zo Svajciarska.Lekar tvrdi ze tu vo svajci to beru skoro vsetci dochodci..ja som dnes cele poobedie kricala po manzelovi chyta ma nejaka depka strasne mi chyba svokor teraz pred dusickami stale na neho myslim,vsade ho vidim,je mi smutno ☹ ...drz sa

skorica05
20. okt 2011

@mirka414 , Musím to do pondelka vydržať,tento týždeŃ Má PSYCHIATRIčKA dovolenku a v pondelok jej zavolám a poradím sa s ňou.

tatolu
20. okt 2011

@skorica05 Jáj pozor Mojka, aby nedostala preležaniny 😖. Mali by ste ju polohovať každé 2 hodiny 😔 Moja maminka v nemocnici mala antidekubitárny matrac a sestričky vraveli, že vtedy stačí myslím každých 6 hodín. Mne sa moc nepáčil, lebo maminka sa naozaj celkom prastala otáčať 😔 ale na noc by sa vám hodil. A nebolelo ju ani telo. Bolo to ale také nafukovacie teleso s pogumovanou látkou na vrchu. Skús si ísť dať predpísať 😉 A na to, aby sa netvorili preležaniny sa dá kúpiť aj v zdravotných pomôckach niečo také ako rúno. Je to ale dosť drahé 😔 Cenu neviem, lebo maminke to kúpila jej sestra 😔

skorica05
20. okt 2011

@tatolu , záhada je, že ona cez den chodí a dnes somu ju vytiahla na malú prechádzku okolo domu a po byte sa normálne pohybuje, to len v noci začala robiť a neviem prečo ked je mobilná. Ked sa jej cez den pýtam, či ju niečo bolí, tak nebolí

tatolu
20. okt 2011

Nám sa konečne po 2 týždňoch podarilo precvičiť ten chrbát 🙂 Bola som na neurologii a vravela som, že ju bolí chrbát. Dr. povedala, že to môže byť hocičo aj platnička a že jej predpíše lieky. Síce predpísala ale doma som čítala, že spôsobili porážky a mŕtvice. Tak som jej ich nedala 🤐 . Tak začíname teda cvičiť pomaly znovu 😔

tatolu
20. okt 2011

@skorica05 Musíš ju nejak donútiť, aby sa v noci hýbala v tej posteli. Vraj tie preležaniny sa môžu stať aj za pár hodín 😝 Maminka sa mi napr. sama prevaľuje a už som jej veru musela začervenané miesta mastiť 😔 A to už aj sedela a tesne po Kováčovej pár krokov s pomocou prešla 😔

mirka414
autor
20. okt 2011

@tatolu ten matrac sme mali aj my bol super a aj polohovatelna postelvelmi nam to pomohlo...

tatolu
20. okt 2011

@mirka414 No my máme tú polohovateľnú posteľ. Aj matrac som síce chcela, ale lekárka ma odhovorila, že nech som rada ak dostanem posteľ aj vozík 😔 tak som sa dala ukecať 🤐 Ale doma nám ten matrac nie je moc treba, lebo doma sa otáča pekne sama a musí pri tom zapojiť ruky aj svaly 😉 Na tom matraci nemala potreby 🤐

petikd
22. okt 2011

Ahojte baby
Tak pri našej starkej bola v stredu záchranka,pustila sa im krv z nosa,tla 210 na 110,tak ich vzali,ale ešte v ten večer ich priviezli domov,lebo doktorka v nemocnici povedala,že ich môže dať na geriatriu,ale to by bola istá smrť,že doma majú lepšiu starostlivosť,no a včera idem v noci z roboty a zase záchranka,Od rána im ani pol litra moču a pritom vypili 3 litre,aj sa najedli,ale zle dýchajú.Tak tí zo záchranky povedali,že ked ich vezmú tak im budú robiť tie isté testy čo v stredu.Aj sa im ťažko dýcha,niečo zo srdcom.Povedali,že im asi zlyhávajú obličky a že sa to môže zhoršovať a že im máme skúsiť dať naspäť liečbu,lebo im kvôli tomu tlaku zmenili.Tak,ked sa im to zhorší máme zavolať a vezmú ich do nemocnice.

Aj my máme polohavatelnú postel,ale celých 6 rokov ju splácame 8 e mesačne

tatolu
22. okt 2011

@petikd No myslím, že tí ľudia majú pravdu. Teraz odviezť do nemocnice, to je strašné - skoro žiadna opatera a to nehovorím o jej psychike 😖 Neviem si ani predstaviť aké musí mať bolesti 😔 Ale prečo platíte za polohovateľnú posteľ? My máme akúsi vraj obyčajnú, drevenú, no úplne stačí a neplatíme nič. Máme ju požičanú od Všeob.zdrav.poisťovne. V prípade, že ju nepudeme potrebovať do 10 rokov, tak ju budeme musieť vrátiť, ale potom je už naša. Teda myslím, že sa tam píše 10 rokov 😔

petikd
22. okt 2011

@tatolu,no ved,od kedy sú ležiaca boli asi 2krát v nemocke,ale poviem,že to prišli bez katétra,čo som ich sama prebalovala,kým im prišli zaviezť katéter,lebo šak naši v robote a začínali sa im aj rany robiť,čo doma nemali nikdy 😒

No my tú postel máme od nejakej organizácie,čo to požičiava či čo,ale mama vravela,že to už by sa nemalo platiť,tak nevieme,že čo.

tatolu
22. okt 2011

Tak ja som katéter čo najskôr zrušila, keď sa dalo 😔 Plienky nasadia vždy v nemocnici a ja ich pomaly ruším vždy tiež... Viac minieme potom tie jednorázové podložky, ale nad také prirodzené vetranie proste nie je 😉 A to niekedy je behačiek, každých 15-30 min. skákať k nej s misou, ale myslím, že to stojí za to 😉 Po určitom čase sa interval predlžuje a keď sa rozhýbe, tak aj na prenosné WC vstane 😉 No ale isto treba zvážiť, čo komu viac vyhovuje... Maminka je ešte relatívne mladá a tam je predpoklad zlepšenia 😉 - teda ja ho predpokladám 😀

petikd
23. okt 2011

@tatolu no len u nás to nieje možné,lebo ona ani nevie kedy robí potrebu,starká majú 89 a len ležia,nerozprávajú,na nohy sa nepostaví,zo začiatku s pomocou môjho otca a zdravotnej sestry prešla pár krokov,ale teraz nič 😒

tatolu
23. okt 2011

@petikd No maminka má skoro o 30 rokov menej 😔 Aspon pri prebalovaní trošku pomôže? Teda trošku sa pootočí, alebo ju musíte celú nadvihovať?

mirka414
autor
23. okt 2011

@tatolu
@petikd ahoj dievcata peknu nedelu prajem.ja mam dnesnu nedelu pracovnu rano od 8 hodin som bola u tej 99rocnej babky do 10hodiny a teraz pojdem poobede od 15hod do 20hodiny.rano som jej pripravila ranajky,caj dala jest mackam odprevadila na wc upravila postel.potom neskor pride zdr.sestra ta ju osprchuje,potom babka si pospi az kym nepridem zasa ja potom ideme dolu do izby a pocuva knihy na cdcku a ja pomali trosku poupratujem,potom si citam trosku navarim na veceru napapame sa spolu a ideme zasa hore do izby,poumyvat sa na noc a sup spat a o 20mi padla.Markus je zatial s leoniednes idu na nejaku vojensku burzu nechcem ani vediet co tam budu stvarat 😀 ..

tatolu
23. okt 2011

@mirka414 No mám pocit, že si spokojná 😉 😵 a tetuška je celkom OK. Musí byť na ten svoj vek aj trošku ešte čiperná 😉 🙂

mirka414
autor
23. okt 2011

@tatolu ano,som spokojnejsia, vcera sme boli v kostole dedko mal mesacnu omsu zapalili sme sviecky,leonie a Nadine to je dalsia dedkova vnucka ale uz 30rocna darovali dedkovi na hrob anjelikov potom sme boli sami vecer v restike a bolo nam super.tento mesiac mam 3nedele pracovne a Markus dve soboty polovacku takze si to dobre naplanujeme.Ano babicka je ciperka a ked si este vezmes ze je slepa orientuje sa po dome uplne super.idem si na chvilku lahnut a potom sup zasa k babicke.paaa neskor vecer.

skorica05
23. okt 2011

@petikd , moja tetaked mala takéto problemy, tak mala v pľúciach vodu, neviem ako sa tomu hovorí odborne, ale vtedy bola veľmi dychavičná

petikd
23. okt 2011

@tatolu nepomôže,treba ju dvihnúť ☹
@skorica05 no asi je zavodnená,ale dnes už lepšie bolo 😉
@mirka414 to je krásne gesto s tými anjelikmi.verím,že vám všetkým chýba. 😔

mirka414
autor
23. okt 2011

@petikd
@tatolu poobeda ma babka zjazdila,lebo som jej k modrej teplakovej suprave obliekla ruzove tricko a ona chcela biele 😀 babina jedna v 99rokoch si bude este aj farbu vyberat..a potom ze ona nechce cestoviny so spenatom ale zemiakovu kasu so spenatom a zeleninou tak som isla spravit zemiakovu kasu. teraz som prisla moji dvaja üprave zalahli mali super den krasne sa spolu zabavili a este mi aj dom upratali,takze si mozem len nohy vylozit a mam klud.

tatolu
23. okt 2011

@mirka414 Jáj, tak babina sa ukázala 😕 beťárka je to 😀 No ale Ťa aj trošku prehnala 😝 A tým Tvojim muselo byť parádne. No ale čo tam po tom, že im bolo fajn 😔 hlavne že aj Teba odbremenili 😵 😵 😵 😵

skorica05
24. okt 2011

@petikd
@mirka414 , ako to je so starými ľudmi a pospávaním cez den, mama už od 9 spí, v noci ma raz zobudila a bola hore aj ked muž vstával do roboty o pol 5, čiže neviem presne koľko spala v noci. čo ma prekvapilo ani ranajky nejedla a ked som za nou prišla už spala

tatolu
24. okt 2011

@skorica05 No moja maminka teraz spáva dosť veľa 😔 Možno je to aj počasím 😔 Niektorí vravia, že sa jej musí regenerovať mozog a spánok je najlepší liek 😉 . Ináč spáva celú noc (asi), ráno ju zobudia deti, keď vstanú, tak sa naraňajkuje, dnes vydržala byť ešte 1 hod. hore, tak som rýchlo s ňou niečo pocvičila a potom zaspala. Teraz spí od 9tej. O chvíľu sa zobudí na obed a predpokladám, že potom znovu zadrieme 😔. Zobudí sa okolo 16tej, keď prídu deti 😉 Hore je striedavo (raz podrieme, raz je hore) do 20tej, kedy deti ukladám 😉 Keď od deti odchádzam okolo 21ej, tak ona už zas spí 😔

skorica05
24. okt 2011

@tatolu , ale tvoja mamina je ešte mladá. Ale moja ani nevie kedy je ráno, kedy večer a celkovo je taká zoslabnutá, som z toho v strese, namám sa ským o tom porozprávať, vymeniť si skúsenosti ☹ . Zavolám jednej kamoške čo robí v AT opatrovateľku.

mirka414
autor
24. okt 2011

@skorica05 moj svokor pospaval tiez celkom vela,rano sa zobudil okolo 6hodiny,ked isiel moj manzel do prace,trosku spolu pokecali a potom zasa pospal do asi takej 8hodiny kedy som vstavala aj ja potom sme sa najedli vypil kavu pockal kym pride zdr.sestricka a potom niekedy spal aj do 12hodiny.potom obed a zasa spanok okolo 13hodiny a potom byval hore az do 18hodiny a potom zasa celu noc.

petikd
24. okt 2011

@skorica05 naša starká celý den,spí drieme,alebo má zavreté oči,už ich asi nevládze udržať otvorené.Ráno pri hygiene sa preberú,najedia a spia.Na jedlo sa vždy zobudia,pri jedle zavreté oči

skorica05
24. okt 2011

@petikd , čítam, že starká vypije 3 l vody, to naša nechce vôbec piť a potom ide za den 2 x na WC iba. Vypije ledva pol litra vody ☹ A koľko sú už takto?