Je tu dáka opatrovateľka starých ľudí?

mirka414
2. nov 2009

je tu nejaka opatrovatelka,alebo zdravotna sestricka?

petikd
6. nov 2009

Neviem Leniciatko,každý má na to iný názor.Moja mama išla do práce ked som mala pol roka a starká sa o mna starali.,tak som rada,že sa im môžem aspon takto odvdačiť 😉
No samozrejme,je to vec zdravia,lebo trebárs dostala som riadne zabrať,ked som ich dávala častejšie na vozík.Môjmu otcovi sa postavia na nohy,mne nie.Neviem ako by to bolo,keby som sama bola.Ale u nás na dedine sa staral jeden 60 ročný pán o svoju mama a celkom sám.Zvládol to. 😉

leniciatko
7. nov 2009

petikd, ja som povedala svoj názor..... starať sa o chorých a nevládnych nie je med lízať a bársčo sa môže stať aj s nami. ved neznamená,ked niekoho niekam umiestnim,že som sa na neho vyprdla a tým moja úloha končí.

petikd
7. nov 2009

Ved ja viem ja tvoj názor beriem,nehádam sa 😉
Mna len nahnevalo,ked sa to ozvalo z našej rodiny.A pritom je veľká a má sa kto o starkú starať.Najprv sestra,potom ja.Ale naši chodia z práce o 15 takže sa potom starajú oni,niesom na to sama 😉
Ja viem sú aj ľudia,ktorý aj ked dajú do ústavu,chodia navštevovať,starajú sa.Ja to beriem 😉

dukie
7. nov 2009

mirka414: Je mi jasné, že to určitě není snadné. Já tedy ošetřovatelka nejsem, ale před lety jsem si brigádničila v jednom "domově", nejvíce klientů byli lidé, kteří se o sebe sami nedokázali postarat, běžně se o ně starala rodina, ale když jeli např. na dovolenou, tak je tam "odložili" a třeba za 14 dní si je zase vyvzedli.

Podotýkám, že to byla nejvíce vyčerpávající práce, kterou jsem kdy dělala... a současně ta nejkrásnější...

Každopádně tento problém jsme tam neměli, byli na péči sestřiček zvyklí. Jen vzpomínám, že nám tam jednou syn dovezl svého 93 letého tatínka a já mu donesla první den k snídani na kostečky nakrájený chlebík (netuše, jak zvládá jíst...) a ještě jsem na něj mluvila pro jistotu hlasitě a pomalu... a on mě nechal domluvit, za chleba poděkoval a pak mi řekl krásnou větu: "Slečno, já jsem stár, ale nejsem dementní." 😀 😀 😀 To mě tehdy dostalo. Byl úžasnej. Zvládal všechno, jen ne chodit sám. Takže jsem ho vždycky vodila z pokoje na záchod a zpátky. Stačilo mu vědomí, že ho někdo drží za ruku... a cupital jak štramák. 😀 Úžasně se s ním povídalo, byl mentálně svěžejší než leckterý třicátník... Když jsme "spolu" šli čůrat poprvé, tak jsem ho tam dovedla, postavila před záchodovou mísu a otočila se a šla. A on tak mile řekl: "Slečno, a co kalhoty?" 😀 😀 😀 Neuměl se předehnout, takže si je nedokázal stáhnout dolů.

Podotýkám, že tehdy mi bylo 16 let a on byl první chlap, kterýmu jsem ve svém životě stahovala kalhoty. 😀 Dodnes na to moc ráda vzpomínám. 😀 😀 😀

Tak nevím, myslím si, že to bude chtít prostě čas... opravdu si na to musí zvyknout. Je těžké pečovat o nemohoucí blízké... ale není o nic lehčí tu péči přijímat... Každopádně z těch milých staříků a stařenek, se kterými jsem se tam za ty 2 měsíce setkala, to všichni zvládali. Takže i Váš dědoušek si na to jistě časem zvykne. Nezbývá než mu trpělivě opakovat, že Ti to nečiní žádné potíže, že je to opravdu úplně normální... a že o něj pečuješ ráda a byť je mu zrovna tohle nepříjemný, tak Tobě ne... a že jsi ráda, že mu chutná a je svěží... a že když je chuť k jídlu, tak to přeci musí jít ven... a když to jde ven, tak není za co se stydět, ale je to vlastně důvod k oslavě... páč když člověk může 4 věci - jíst, pít, čůrat a kakat, tak je to úžasný. 🙂

Držím pěsti, ať se to časem podaří nějak zvládnout. 🙂 Dědeček je určitě úžasný človíček. 😵

sylvka
7. nov 2009

ahojky,skvělé téma.já jsem zdr.sestra v domově seniorů 😉 pracovala jsem tam dva roky před mateřskou 😝

petikd
7. nov 2009

Dukie krásne si to napísala. 🙂
No a je pravda,že ked sa jedlo zje tak musí ísť von a je to dôvod na oslavu je dobre napísane.Starká majú v poslednom čase problémy so stolicou.Niekoľko dní nič a potom tak,že ich treba kúpať a všetko prezliekať.
Mirka treba trpezlivosť a naozaj tvoj svokor je obdivuhodný a máte ho istotne radi.Krásne o nom píšeš 😉

mirka414
autor
8. nov 2009

dievcata dakujem za krasne prispevky.uz nam to ide ako po masle 😵 bola tu cez vikend moja rodinka zo Sk tak sa dedusko velmi potesil a aj ked si nerozumeju,aj tak sa spolu nasmeju a mame sa navzajom velmi radi.
babinka tu zostala,tak budem mat tyzden obrovsku pomoc a doniesla aj masazny strojcek na chrbat a masaznu vanicku s bublitriskom a masaznymi valcekmi na nohy,tak chceme spravit aj pedikuru dedkovi na nohach.veru zvykli sme si a uz dedko nevola mojho manzela,ale iba mna,ked potrebuje ist na stolicu si sadnut a precita si tam noviny a ide to,juj ale som rada.

babatko37
8. nov 2009

Prosim vás, neviete mi poradit, kam sa mám obrátit, ak hľadám opatrovateľku pre moju mamu? Ako sa to financuje (čo by ma to stálo). Má 74 rokov, v auguste a septembri mala 2x krvácanie do mozgu, strávila 2 mesiace v nemocnici. Nedokáže ísť ani na toaletu, nevládze sa najesť. Ja mám dve malé deti (2 roky a 3 mesiace), nedokážem sa o ňu starať, navyše bývam od nej niekoľko sto km. Ďakuejm za pomoc.

leniciatko
8. nov 2009

babatko, skús cez jej obvodnú dr., alebo cez sociálny odbor.... viac neviem.

petikdjavascript:addEmoticon('😵','vBody') vieš ide aj o to, že veľa ľudí sa bije do pŕs a hovoria mi to dokážeme!!!! alebo, náš rod. príslušník žiadne umiestnenie nepotrebuje,my sa o neho postaráme. a potom chudáčikovia staruškovia prichádzajú v takom stave,na zaplakanie. kolkokrát sa staruškovia sami niekam pýtajú,lebo vidia,že domáci to nezvládajú,nevedia,nechcú.....sú na nich zlí a agresívni. ☹

petikd
8. nov 2009

No naozaj,máš pravdu.Niektorý sa nevedia a niektorý nechcú postarať.Teda mi sa postaráme,starká mali možno raz problém s kožou,aj to nebola zaparenina,ale od plienky,lebo môžu iba určitý tip.No a ešte teraz nedávno sa im zlúpala koža z dlane,lebo mali nejaú baktériu.Ináč nič klopem.Teda vieme,že sa postaráme dobre,tak ich máme doma.Ved oni by si ani inde nezvykli 😉
Ale čo počúvam,tak niektorý majú šťastie ked sa dostanú do ústavu,kde sa o nich lepšie postarajú ako doma 😉

babatko37
12. nov 2009

Dakujem. Lekár si myslí, že sa vždy rodina má postarať. Z morálneho hľadiska áno, ale ja ju nemôžem v takom stave prevážať.

mirka414
autor
13. nov 2009

Ja zasa pridam nieco ako to prebieha u nas.teraz tu bola moja maminka co bola super pomoc a ja som si trosku oddychla a zasa trosku zlenivela a nabrala zasa na vahe co som poctivo zhadzovala.
so svokrom to ide vdaka tej toaletnej stolicke super a svokrik ma strasne potesil,ked mi daroval svoju obrucku,juj to bolo nadherne gesto az mi slzicka vyskocila.

tatolu
17. nov 2009

Ahojte, neviete niektorá ako to je zo živnosťou?
Teda maminka by chcela ísť do Rakúska, ale živnosť sa dá vybaviť aj tam, alebo tu na Slovensku. Na Slovensku budú odvody skoro 50% mesačne. Neviete aké sú v Rakúsku?

mirka414
autor
31. dec 2009

no ja musim konstatovat,ze uz sa nebudem z nicoho tesit wc stolicka fungovala tiez len asi dva tyzdne a teraz uz sme len na plienkach.to boli galeje prve tyzdne,kym sme nasli spravne plienky a system ako a kedy ich vymenit,ale teraz to zatial funguje.snad to nezakriknem.

musko
31. dec 2009

Mirka, veľmi na Vás myslím, prajem v novom roku len to najlepšie a veľa síl a trpezlivosti. Toto je beh na dlhú trať, stojí to veľa síl obe strany - je to o kompromise a obetovaní, ale hlavne o láske. Tak Ti prajem, aby si jej mala stále dosť! 🙂

mirka414
autor
31. dec 2009

jeeej dakujem.uz sme uvazovali aj o pomoci,ale objavili sme skutocne dobre plienky,ktore nepretekaju,takze rano mi pomaha manzel naobed to zvladame sami a vecer zasa manzel.krocik po krociku.

milocka29
1. jan 2010

mirka, vzdavam hold tebe za Tvoju obetavost a dobrotu s akou sa staras o svojho svokra. Je to naozaj jeden z mala pripadov, aby nevesta takto pekne rozpravala a nielen to, ale aj robila vsetko pre svojho svokra. Ja som tiez svokra, myslim si, aspon sa snazim, tak dufam ze aj dobra aj ked ja mam zatou mame pekny vztah. Drzkam Ti vsetke prsty, aby ta dobrota, ktora z teba aj vyzaruje ti ostala navzdy.

vinka
1. jan 2010

Aj ja ti chcem Mirka zaželať vela sili do dalšieho roku a nech je len lepší a lepší. 😉 Si úžasný človek.Viem to z vlastnej skúsenosti.Máš toho svojho dosť a ešte si aj mne pomáhala vytvárať fotku.Urobila si kúzlo ktoré som dlho chcela.Obdivujem ťa a dakujem ti za všetko. 🙂

cmulinko
1. jan 2010

Opatrovanie si vyzaduje naozaj celeho cloveka.Moj brat zacal robit v sanatoriu pre seniorov asi pred 10 rokmi a teraz sam vlastni agenturu domacej osetrovatelskej starostlivosti.Nakolko sa nehra len na sefa,ale realne sa podiela na opatrovani aj on,tak viac menej sukromny zivot ani nema.Nakolko opatruju 24/7 tak je to naozaj tazke.Cele sviatky bol zo svojou pacientkou,kotra by asi velmi zavadzala pri stedrovecernom rodinnom stole.Moj brat jej navaril na stedry vecer...postavil jej stromcek a kupil aj darcek.Je to povolanie,ktore si vyzaduje to,aby ste to vykonavali zo srdcom a kazdeho,kto je schopny davat nie len zakladnu starostlivost ,ale aj kus srdca,tak ma u mna moj obiv.

petrahy
1. jan 2010

ahojte ja som sice na MD ale inak pracujem v domove dochodcov a domove socialnych sluzieb
mirka je to velmi tazke starat sa o ludi a inkontinentnych taka mala rada ak bolo treba davali sme na noc dve plienky na seba a v noci sa nam stary ludia nebudili tolko pri prebalovani. Okolo pol noci sme jednu plienku vnutornu vytiahli a do rana ostala este jedna je to jednoduchsie a stary ludia si na to zvykli a hlavne ked je clovek sam na nocnych je to aj rychlejsie ved 30 ludi na dve sestricky je dost.

sarinkam
1. jan 2010

ahoj, já jsem začala taky pracovat po mateřské jako pečovatelka, nejdřiv na plný úvazek, ted jsem byla mesic doma a šla jsem k jiné agentuře.

Nikdo to od mě nečekal,jsem prý velmi rázná 🙂 , ale ted jsem byla dokonce vyžádána zpět ke klietnovi, v posledním stádiu nemoci. Včera jsem byla tam celou noc.

mirka414
autor
1. jan 2010

petrahy my mame na noc jednu taku siroku vlozku a potom nohavickove plienky.tato vlozka saje az 5litrov tekutiny co je super.rano to tiez len vytiahnem a nohavickove plienky este necham asi tak do 9rana kym absolvujeme rannu kavu a ranajky a rannu potrebu a potom sup do cisteho.

milocka29dakujem u mna je to automaticke postarat sa o svokra,ale neviem este som neskusala postarat sa o niekoho cudzieho to neviem ako by som reagovala.

trosku komickej situacie.uz viac x som zistila,ze moj manzel ma strasne citlivy nos,jednoducho on to nemoze otcovi robit a ani dcerke nikdy nevymenil plienku,lebo jednoducho ho hned napina na vracanie.a pomalicky zistujem ze nasa dcerka tento citlivy nos zdedila po ockovi a uz teraz viem,ze ja poputujem pri takejto situacie do starobinca,lebo neviem neviem,kto to bude robit (snad nenastane taka situacia) u mna 😅 😕

akzuzs
1. jan 2010

Ahojte, práve pozerám témy a narazila som na vašu. Ja som zamestnaná ako sanitárka, opatrovateľka a už asi 7 rokov pracujem so starými ľuďmi a poviem vám že som sa strtla v tejto praxi s mnohymi zážitkami, či už veselé alebo smutné ako je ťažká dlhá smrť. Ale viac bolo tých komických. Hlavne čo sa týka toho citlivého nošteka 😀

mirka414
autor
1. apr 2010

pomalicky sme sa prehupli cez prekrasne zivotne jubileum 90.rokov zivota.Obdivujem svokra ako to zvlada,ide nam to myslim celkom dobre.zvykli sme si na svoj rezim nasli sme lepsie plienky a konecne nam schvalili aj ten prispevok aj ked nam nezaplatili cely rok dozadu,lebo ze tam je rocna lehota co sa nezapocitava.cert vezmi take zakony.

tula63
29. aug 2010

ahojte kocky, ja by som vas chcela poprosit, ci by ste mi neporadili, ako zacat s co najmensimi vydavkami, kurz si chcem urobit na SCK, nemcinu si preopakujem a zivnost si ako vybavim bez agentury? mozete mi poradit aj s hladanim prace?, ja viem, asi chcem vela, ale bola by som rada, keby ste mi niektora poradila, budem velmi vdacna.sice som uz toho vela preskakala, dlhe roky som pracovala v zahranici, takze som odhodlana. dakujem

mirka414
autor
29. aug 2010

Ahoj @tula63 najskor naozaj zacni tym cervenym krizom a nemcinou .ja idem na kurz v novembri tu u nas vo Svajciarsku.podobna tema je aj na mojasvadba.sk jedno dievca tam pisalo ako si hladalo pracu v rakusku.vobec neviem ako to funguje ale ak by si chcela spytam sa tu nejakych mamiciek ci by nepotrebovali opatrovatelku k detom...

tula63
29. aug 2010

@mirka414
diky, a ty pracujes vo svajciarsku? inac viem aj po anglicky a bola som dlho v amerike, dakuejm za odpoved

mirka414
autor
29. aug 2010

@tula63 ano zijem a pracujem manzel je svajciar.

tula63
30. aug 2010

dakujem, ak by si o nejakej praci vedela, daj vediet