Je tu dáka opatrovateľka starých ľudí?

mirka414
2. nov 2009

je tu nejaka opatrovatelka,alebo zdravotna sestricka?

tatolu
14. júl 2011

@susanne21 1 x po zmene jedných liekov mala akýsi záchvat. Kým prišla záchranka, bolo všetko OK, ibaže bola slabá a všetko bolo v plienke... Podľa toho ako som to opísala, privolaná doktorka potvrdila, že to mohol byť epileptický záchvat 😔 . No idem na konzultáciu k lekárovi do NZ, kde je tá komora, ale na ich stránke píšu, že epilepsia pôsobí interindikatívne. Môže tam však ísť (do tej komery) ak podpíšem papier, že na moju zodpovednosť (to mi povedala pani ktorá mi dvihla telefón priamo v tej liečebni)... Maminka má stále v mozgu nejakú neodsatú zrazenú krv (ako som to pochopila) a práve tá možno pritlačila na cievy... Zaujímavé, že do tej komory sa môže po mazgovej príhode, aj keď bolo krvácanie do mozgu... Jedna pani mala mozog zaliaty celý (nie iba 1/3 ako moja maminka) bola aj v kóme kým sa jej mozog sám bez zásahu doktorov nevyčistil... No a jej komora pomohla 😔 Na rozdiel od maminky nemala ale ešte epileptický záchvat, ale pohybovo na tom bola horšie 😔 a už sa vraj snaží chodiť...

maruschka
14. júl 2011

tatolu, mojej babke menili srdcovú chlopňu. Bola operovaná 10x počas dvoch mesiacov..Jednoducho ju už ani nezašili, lebo boli stále nejaké komplilkácie-veď má aj krásny vek..Všetci sme mysleli na najhoršie, no tá komora jej pomohla. Mala obrovskú zrazeninu, ktorú jej nemohli vybrať a tá sa jej rozpustila..Takže to asi naozaj pomáha.. 😉 😉

mirka414
autor
19. júl 2011

@skorica05
@tatolu ahoj dievcata ako sa mate?Ja som dnes bola na takom jednom kurze pre jednu instituciu kde budem pracovat ako opatrovatelka chorych ludi teda poviem vam to je spica original institucia pochadza z Ameriky a je rozmiestnena po celom svete.Poviem vam morili nas dobre dve hodiny len zakladnymi informaciami a domov nam dali 126stranok v nemcine preluskat prvu pomoc a skratka ako prezit so starymi ludmi bez urazu.Je to super citanie len keby to bolo v Slovencine 😀 .Taka institucia by sa zisla aj na Slovensku.Nasa uloha je pomahat doma ludom do poslednej chvilky ale nie na medicinskej urovni ale skor doprevadzat zivotom napr na nakupy,ku kadernikovi,k lekarovi stravit volne chvilky citat a tak dalej...Uz sa neviem dockat kedy budem mat prveho zakaznika uz som jednu ponuku aj mala len som ju musela odmietnut lebo som este nemala zmluvu s agenturou,ale nevadi ponuk este urcite bude.
Momentalne sa venujem v druhej agenture jednemu 1rocnemu chlapcekovi dnes tam bola so mnou aj moja dcerka krasne mi pomaha a to ma len 5rokov dnes sama od seba zahlasila,,maminka ja idem poupratovat tomu dievcatku do izby hracky a potom si pojdem kreslit 😵 skoro som ju zjedla fakt sama vsetko poupratovala a potom si kreslila a neskor na gauci aj zaspala 😵 .
svokrovi sa dari celkom dobre rano pride sestricka ocisti ho a ja mu dam ranajky,obed potom zasa spi kym ja idem na 2hod.k tomu chlapcekovi a ked pridem o 15:30 mu dam kavu a potom veceru ked pride moj muz a potom pride zasa sestricka co ho opatri a potom uz len spi az do rana.

mirka414
autor
25. júl 2011

@tatolu haloooooooo kde ste?

avelka
25. júl 2011

@skorica05 Neviem či si zo Slovenska, ale ja sa sama starám o mamu 80 rokov po zlomenine a následnej výmene bedrového kĺbu, to sa jej stalo vo februári tohto roku. Minulý rok si zlomila členok - bolo to také vážne že ležala skoro mesiac v nemocnici má tam kopu železných plátov a drôtov a šróbov. No a tento rok si zlomila nohu v bedrovom kĺbe a museli jej ho meniť. To ležala skoro dva mesiace v nemocnici. Ale už som vedela čo ma čaká - po skúsenostiach z minulého roka. A to som na ňu sama - nemáme žiadnu rodinu, ktorá by mi pomohla. A to chodím ešte aj do práce. Takže to bolo ráno hygiena, raňajky, ja do práce. O desiatej rýchlo domov (robím 200 metrov od domu a našťastie mám takú riaditeľku, že mi v tomto vyšla v ústrety) takže o 10 rýchlo domov dať ju na WC (niekedy som nestihla prísť, a potom znovu hygiena...) Znovu robota. O 11,30 chodím domov na obed takže znovu WC. Rýchlo do práce a o 14,00-14,30 opäť behom domov. A znovu rýchlo do práce a potom o 16,30 rýchlo nakúpiť a domov. Po dvoch mesiacoch som to už nezvládala. Tak som si na sociálnom odbore požiadala o opatrovateľku aspoň na dve hodiny doobeda. Ja jej platím (teda opatrovateľskej službe) 0,50 € na hodinu, takže za to jedno € na deň sa mi to bohate oplatí. A mne zostáva len obed a o tej 14,00 hod. To vieš ani poriadne v robote som nič nespravila takže si prácu koľkokrát nesiem aj domov. A to potom varím, upratujem, nahadzujem do PC... Pripadám si ako tá veverička v kolese .... Takže aj takéto situácie sú. Môžem povedať, že vám v dobrom závidí keď tu čítam ako vám pomôže muž, deti, rodina.

janka_pn
25. júl 2011

@mirka414 a to budes potom pracovat na sk alebo v rakusku? teda necitala som celu diskusiu 😅

mirka414
autor
25. júl 2011

@janka_pn ja zijem vo Svajciarsku.
@avelka sanka dolu 😀 ale nie to ma len napadlo ked som videla tu reklamu (vies uzivam si po par rokoch ze mam slovensku televiziu 😀 )vazne stihas vela veci vazne ako vevericka...Unas velmi pomaha SPITEX chodia 2 x denne asi tak na hodinu rano a vecer umyju svokra a na mne je uz len jedlo a lieky...Momentalne mame par dni prazdnin dcerka si nas doslova uziva ja obcas vybehnem k tomu chlapcekovi co tam chodim pomahat ale aj to mam teraz par dni volna lebo som tahala za koleginu co mala prazdniny a od augusta sa tam budeme obe striedat ako sa nam bude dat.

janka_pn
26. júl 2011

@mirka414 ahaaaa 😅

tatolu
31. júl 2011

Ahojte vospolok. Takže absolvovali sme hyperbarickú komoru v Nových Zámkoch. Vrelo odporúčam 😉 )Ludia (chorí) tam sedia a dýchajú stlačený kyslík. Maminka je po 13-tich sedeniach veselšia, lepšie udrží rovnováhu pri sede, začína dvíhať nohu a cíti aj ruku, takže hádam sa rozhýbe aj tá... Chodia tam ľudia s rôznymi diagnózami. Niektoré čiastočne hradí aj poisťovňa VŠZP a Dôvera. Liečba pomáha po oreráciách, po nehodách - rýchlejšie sa hoja rany, pri rôznych chorobách nervového systému. Škoda, že je to také drahé a tiež únavné 😖. Bývali sme 30 km on NZ a do komory sme chodili na 11tu a to je potrebné prísť takú 1/2 hod.skôr, 2 hodiny sa tam sedí a potom zas späť na izbu. Potom maminka väčšinou spala od únavy. Však doma presedal max. 2 hod. v kresle a teraz bola v sede 4-5 hod 😉
@mirka414 Tu tiež robia opatrovateľské kurzy ale to asi nie je to isté 🤐 Myslím, že mne by sa asi viac ale páčila robota so staršími ako s malými ľuďmi.

tatolu
5. aug 2011

No kdeže ste? My sme už boli aj na výlete na maminkinom trvalom pobyte. Poznala všetkých a každé miesto. No zdá sa, že od utorka znovu ideme do tej komory do NZ. Zas posunuli nástup do rehab.centra, tak nech využijeme čas.

avelka
5. aug 2011

@tatolu Som rada,že sa maminke pomaly polepšuje. Ono to teda pomaličky pôjde. Nech sa jej darí a samozrejme aj Tebe.

tatolu
5. aug 2011

@avelka Vďaka 😉

mirka414
autor
2. sep 2011

@tatolu ahoj dievcata ako sa mate?u nas je to bieda,svokor nam prave zomiera ☹ prave teraz som dotelefonovala s lekarom a povedal mi ze ak svokor nechce ze je treba ho nechat odist.svokor za posledne dva dni odmieta vsetky lieky,vodu jedlo tabletky jednoducho zavrie usta a nechce nic napriek tomu aky je slabucky vie co sa deje a chce takto odist.lekar nam nechal len lieky od bolesti plus morfium a lieky na spanie inak uz mame vsetko ostatne nechat na dedkovi ☹ je mi z toho smutno.

tatolu
2. sep 2011

@mirka414 😢 😢 😢 😢 😢 😢 Silno, presilno Ťa aspon takto virtuálne objímam 😔

mirka414
autor
2. sep 2011

@tatolu dakujem za to. prezila som so svokrom krasne roky pomahal mi s dcerkou a myslim ze zomrie tak nejak okolo 14.9.kedy ma dcerka narodeniny,lebo to je pre neho dost dolezity datum zo smrtelnej postele jej este tak ako kazdy rok rozkazal poslat na jej ucet peniazky prizvukoval mi to strasne dlho.teraz uz nevie skoro o nicom len spinka a ked pridu sestricky opatrne ho poumyvame a potom spi dalej.

tatolu
2. sep 2011

@mirka414 Veď ja viem, čo pre Teba Tvoj svokor znamená 😉 Viem, že je to užasný Človek 😉 Je to strašné, že odchádza, ale je pri vás a to je pre neho naozaj to, čo potrebuje najviac. Urobili ste všetko, čo sa dalo, no nad tou prekliatou chorobou sa dá vyhrať len veľmi ťažko 😠 Držte sa 😔

tatolu
7. sep 2011

@mirka414 Mirka, čo nové? Stále na vás myslím 😔

mirka414
autor
7. sep 2011

@tatolu ahoj u nas stale smutno svokor uz vobec neje uz len pije malinovku eis tee aby mal v tele trosku cukru.v piatok som volala nasej fararke aby prisla svokor ju este trosku poznal tak ho pomazala olejom a dala hostiu vcera tu bol lekar a povedal ze to uz je koniec ze svokor jednoducho zaspi len to este asi pojde par dni..dakujem ze na nas myslite.inak od toho 2.septembra zasa nabral trosku sily chcel aj nieco jest potom zasa menej vcera prespal skutocne cely den len sme ho budili aby sa napil a ocistili sme ho a zasa spal dalej a potom aj celu noc a aj teraz fakt nepretrzite. 😢

avelka
11. sep 2011

@mirka414 myslím na Teba. Ako pokračujete?

mirka414
autor
11. sep 2011

@avelka
@tatolu
@susanne21 ahoj dievcata u nas je ticho,cakame na to najhorsie 😢 ☹ mozno dnes cez noc mozno najblizsie dni svokor nema bolesti ale tazko dycha ma aj 20 sekundove pauzy kam sa nadychne,potom zasa pauzu ach jaj myslela som si ze najtazsie je porodit dieta no teraz viem,ze najtazsie je dostojne zomriet.poznam svokra uz skoro 6rokov ale pamatam si na kazdu sekundu co sme spolu prezili strasne rychlo to ubehlo ☹ ...

tatolu
12. sep 2011

@mirka414 Jáj to čakanie je hrozné 😖 😢 😢 😢 Mám v živej pamäti maminku na hadičkách ale tam bol predpoklad zlepšenia. Síce 10 % ak vôbec, ale predsa 😔 Myslím na vás stále. Aj som chcela zablahoželať k meninám, ale sa mi to nezdalo vhodné.... Veľa, veľa síl prajem

susanne21
12. sep 2011

@mirka414 myslím na teba, prajem veľa síl..

mirka414
autor
12. sep 2011

@susanne21
@tatolu dakujem v stredu ma moja malinka narodeniny dedko sa na nu velmi tesil tak ako on vtedy cakal kym sa narodi ja,my cakame teraz kedy sa to skonci aby mohol dostojne odist ☹ ach jaj vobec si neviem predstavit ten nas prazdny dom svokrova izba je tak ze okolo nej stale prechadzame,manzel je az do 18hodiny v praci dcerka v skolke a ja budem sama doma ☹ dievcata a ako je u vas?

tatolu
12. sep 2011

@mirka414 No u nás to ide pomaly k lepšiemu 😉 Od tej hyperbarickej sedí vzpriamene a v teraz v rehabilitačnom centre ju rozcvičujú. Ruka sa stále neche naštartovať, ale noha sa ako-tak rozhýbava. Čo sa týka reči, tak ešte nič moc 😒 K písmenkám a, o, u sme pridali i, e. Ale to iba, čo som ju ja učila a ja nie som logopéd 😉 V tom centre by mala začať aj k logopédovi chodiť, ale ten mal dovolenku. Viem, že sa to polepší 🙂 ale sme obe z toho nervózne, že to ide tak pomaly 😒 Jedna doktorka raz vravela, že keď sa človeku niečo stane, tak chce aspon prežiť a potom mu vadí aj malá kozmetická ranka, keď už prežije 😅 Tiež sa tak cítim ☹ Najprv som chcela aby prežila, potom nech sa nesplní, že bude mentálne úplne nanič, potom, že nebude chodiť, teraz ma štve tá hnusná ruka... Chcem toho tak veľa?

susanne21
13. sep 2011

@mirka414 Mirka, nerozmýšľaj nad tým, čo bude, keď tu svokor už nebude a aké to bude, keď ty budeš sama doma. možno ty budeš čakať bábo, možno príde práca. zbytočne to ubíja a odoberá silu. A u nás je to také všelijaké - niekedy je st. mama akčnejšia, že ju zaujímajú nejaké veci, že sa doma pomotá, a inokedy všetko je zlé, nič ju nezaujíma, dookola keby som len zomrela a tak, problém dačo do nej dostať zjesť, to začínajú byť fakt ťažké boje, v podstate zje menej ako pre život človek potrebuje a ide so silou rapídne dole...

susanne21
13. sep 2011

@tatolu nemyslíš, že chceš tak veľa, len je to celé beh na dlhé trate. Viem, že sa ľahko hovorí, ale musíte byt trpezlivé.

tatolu
13. sep 2011

Hm, ďalšia rana 😒 K nezamestanému manželovi sa idem pripojiť aj ja nezamestaná 😖 Super, budeme žiť z maminkinho dôchodku - 3 dospelí a 3 deti 🤐 😅

susanne21
13. sep 2011

@tatolu to je mi ľúto, a nejaká brigáda alebo aspoň na polovičný úväzok sa nedá zohnať?

tatolu
13. sep 2011

@susanne21 Musím sa poobzerať. Manželovi sa nedarí a ja som nechcela niečo zháňať, kým nezistím ako s nástupom po RD. No ale naši nepoznajú Zákonník práce v ktorom sa píše, že ma majú prijať. Vraj je kolektívna zmluva nad ZP a tam sa o nástupe po RD nič nepíše 😕 😀 😀 😀

skorica05
14. sep 2011

@mirka414 , držím ti palce aby ste to všetko zvládli do dôstojneho konca,mám sa od teba čo učiť.Moja mama stále rovnako, ju nebolí nič, chodí ako srnka,len ten rozum zaostáva. Ja bY som tak rada pracovala, ale nemôžem a občas mávam depky,potom ma môj muž zoberie vyventilovať do mesta aj ked to on neznáša, ale chce mi urobiť radosť 😵