Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

lenkakravcova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mondolina
13. dec 2019

Potrebný papier od lekára, keď sa jedná o náboženskú záležitosť?

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@lenkakravcova
* toho.

Taktiež by ma zaujímalo, či dávajú vášmu dieťaťu (v danej konkrétnej škôlke) náhradné jedlo (napr kuraciu šunku miesto bravčovej,, alebo ak mate iné diety bezlepkové miesto jedla s lepkom...), alebo je potrebne jedlo pre dieťa nosiť z domu?

Vopred ďakujem za odpovede.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@mondolina Práve to neviem, preto sa pýtam na skusenosti. 😐 - či to vedenie škôlky bude bez papiera vôbec dodržiavať, alebo to budú brať na ľahkú váhu.

amelia000
13. dec 2019

@lenkakravcova pochybujem ze nato dostanes papier od lekara, ale nebola si sa informovat v skolke ci je mozne zaradenie halal jedalnicka ?

interpelacia
13. dec 2019

@lenkakravcova v statnej skolke urcite take nieco sa neda. Jedine ze si budes stravu donasat z domu, to sa da, ak mas papier od lekara. Staci podozrenie na problem s mliekom napr.. Ale skus sa opytat moslimskej spolocnosti. Tam ti viac poradia.

h2
13. dec 2019

@lenkakravcova Ahoj, no, obávam sa, že nepochodíš. Keď ešte môj syn chodil do škôlky, tak mal kamaráta, čo má celiakiu a na to, aby dostal bezlepkovú stravu, potreboval potvrdenie od lekárky. Tak isto tí, čo majú rôzne alergie. Keďže nejesť bravčové je len Vás "výmysel" (to píšem pri všetkej úcte, určite nechcem nikoho uraziť), tak to zrejme akceptovať nebudú. Môžeš dosiahnuť to, že keď bude bravčové, Tvojmu synovi to nedajú, ale obávam sa, že na náhradnú stravu nemá nárok.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@amelia000 Ešte som sa nebola informovať, mam v úmysle v pondelok obvolat škôlky v okolí, len som sa chcela opýtať dopredu, či s tým má niekto skúsenosti (aby som zbytočne nevolala do tých kde to nemá zmysel, lebo viem ze nie všetci ľudia sú ústretoví).

@interpelacia
Viem, že v Bratislave s tým problém nebýva. Muslimovia ktorí tam žijú, mi spomínali ze dohodnúť sa dalo takmer všade (dokonca v jednej MS im kuchárky samé pre zisťovali vopred i pečivo (brav.mast) a jogurty (brav. želatína) a nadiktovali rodicom kedy doniesť nahradu). Ale to je Bratislava. Tam je ale muslimov oveľa viac takže je to tam určite jednoduchšie. ☺️
Oproti tomu jednej kamarátke z menšieho SR mesta nechali deti bez raňajok a obedu, keď bolo bravčové na programe - ani jej neoznámil že ma doniesť náhradu. 🤔Chudaky deti boli hladné 😒

Inak myslím ze tento "problém" riešia aj Židia, a tých je vraj najviac práve v KE, tak sa tiež môžu pripojiť do diskusie. 🙂

prevenar
13. dec 2019

@lenkakravcova mozes sa prestahovat do moslimskej krajiny ...tym sa vsetky tvoje problemy vyriesia.

malinovka333
13. dec 2019

@interpelacia toto urcite v statnej skolke nebudu dodrziavat, tu robia napr tak ze ak maju deti bravcovu sunku tak dietatu nedaju tu sunku ale daju len chlieb a maslo, alebo ked maju na obed bravcove tak mu nedaju to maso ale len stavu a napr ryzu,viem ze ani to by sa nemalo davat ale jej toto nevadi ta stava, znama toto riesila takze u nas je to len takto, proste sa neda, ide aj o to ze ty nemas dat aky papier, jedine keby si vybavis papier ze ma alergiu na bravcove ale to neviem ako sa da,tam ide aj to keby maju kontrolu co moze byt nahdne tak kontrolu nezaujima ci je niekto moslim alebo zid alebo krestan, ide o to co dieta je, a suchy chlieb jest nemoze a ani ty mu nemozes nosit svoje jedlo, nakolko nato by museli mat svoje priestory

jumama
13. dec 2019

Aj ja si myslim, ze bohuzial nik nebude riesit nahradnu stravu. Je zopar skol, kde maju napr. bezlepkove menu, no alergenov a alergii je tolko, ze by aj tak nevyhoveli kazdemu - tak aspon v jedalnicku byvaju tie alergeny napisane. Ti co maju alergie alebo intolerancie si zvyknu nosit samy svoju stravu - ale zase zalezi od ochoty skolky, lebo musia mat na ohrievanie zvlast mikrovlnku, zvlast chladnicku na odkladanie... vacsinou su ochotni a maju. A dalsia vec je ako to prezivaju samotne deticky, kamoskina mala ma aj HIT aj alergie a bolo jej vzdy luto, ze nemoze papat to co ostatne deti. Trebars aj na besiedkach kolaciky, alebo ked si deti doniesli nieco na narodky a tak.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@prevenar A ty do tej kde je očkovanie zakázané. Antivax. Paci sa ti taka odpoveď? 😉

prevenar
13. dec 2019

@lenkakravcova taka krajina nie je ...moslimske krajiny su a vsetky skolky v nich budu splnat tvoje podmienky

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@prevenar Lenže ja som sa narodila tu. Som Slovenka a nikde sa nemienim sťahovať.
Pýtam sa len na skusenosti s prístupom.

prevenar
13. dec 2019

@lenkakravcova ved ja ti to neberiem ...len spominam jedno z rieseni .

malinovka333
13. dec 2019

@jumama tam nejde ani tak o ochotu ale neochotu, ale maloktora skolka si moze dovolit kupit napr zvlast mikrovlnku , zvlast chladnicku, a mat nato vyhradeny zvlast priestor kde sa bude s tou stravou manipulovat,
@lenkakravcova ako mohli byt deti hladne? ona toto neriesila dopredu?? nepozerala si jedalnicek? kolkokrat daju napr len suchy chlieb tak silno pochybujem ze by na ranjaky bolo hladne,

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@jumama Hej, to chápem.
Mne ide lne o to aby sa nestalo to, co som popisoval vyššie = že dieťaťu nedajú jest vôbec. Tomu sa chcem vyhnúť.
Chlieb s maslom bez šunky, je úplne vpohode riesenie, pripadne plus nejaká zelenina, možnosti je predsa dosť

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@malinovka333 A prečo zvlášť mikrovlnku? Ja by som im peniaze na nákup hovädzej šunky /mäsa dala, nepotrebujem to skladovať v inej miestnosti ☺️

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@malinovka333 Pozerala, dohodli sa na donasani stravy, ale v ten deň jej nepovedali že budú mať také a také, nedoniesla (lebo nevedela) a tak deťom nedali nič. Bola z toho riadne nahnevaná.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@prevenar To nie je riešenie. Nemienim sa sťahovať do inej krajiny, keď tu mame prácu, byvanie, všetko...len kvôli škôlke.
To ako keby si povedal nejakej žene co je vegetariánska aby sa presťahovala niekam kde sa mäso neje.. 😂 O sťahovaní tu reč nie je a nie je to ani žiadnym riešením.

malinovka333
13. dec 2019

@lenkakravcova lebo to asi nechapes , toto riesi hygiena zavolaj tam ake su podmienky oni ti povedia, napr ak da matka jedlo pre dieta ktore ma napr bezlepkovu dietk aj ked je v doze sa nesmie davat do chladnicky kde je normalne jedlo, niektore skolky nemaju ani povolene ohrievat jedlo v mikrovlnke ale v hrncoch a tie treba mat tiež zvlast, nemozes ohrievat jedlo v hrnci,v ktorom si predtym varila normalne jedlo, musis mat zvlast vsetky misky,priestor, mas malo informacii, rpsoim ta mna sa nepytaj preco je to tak ale je to tak, nastuduj si ako je to s takymito vecami v skolke ak maju deti napr bezlepkovu dietu, nie je to len tak, a nie su to ani vrtochy nadriadeneho ako si myslis ci to povila alebo nie, ale hygiena ma toto nastarost

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@malinovka333 Aha takto to myslíš. Nepochopila som ta. Opýtam sa teda.

alby2014
13. dec 2019

@lenkakravcova manzel je zid, ale na tom, aby deti nejedli bravcove uplne extremne nebazirujeme v zmysle, ze ani omcaka...a uz vobec na koser vareni, to fakt ako nejde...Cize, ked maju bravcove, dostane len prilohu so stavou, alebo ak sunku, tak ten chlebik s malsom bez sunky...plati vsak, ze v skolke fakt bravcove robia velmi malicko.

lula313
13. dec 2019

Mne jeden zahraničný moslim vysvetľoval, že jemu sa nestane nič, keď zje bravcove, len ten, čo mu bravcove podal, zhorí v pekle. Ja by som sa tohto drzala a nechala, nech kuchárky “zhoria v pekle” ako dieťa vyčleniť z kolektívu, lebo je iné.. bravcove v škôlke jedia malo, tak zbytočne to riesit a komplikovať situaciu kuchárkam, ktoré z hľadiska hygieny nemajú ako skladovať jedlo.

sara07
13. dec 2019

@lenkakravcova nevšímaj si ho to je zelená hlava ako vyšitá tak sa nečudujem tomuto názoru jeho , vôbec nan nereaguj
to čo napr tu dorabaju krestania od spamu cez pretlačanie, podprahovky to je v poriadku, netreba ti vysvetlovat ako sa sem dostalo krestanstvo a naštastie nie nie sme krestanská krajina to je len fraška

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@lula313
https://blog.refresher.sk/article/7867/dovody-p...

Ak máš čas, môžeš si to prečítať. Nejde tam len o to kto zhorí v pekle,,, ale keby som sa tým mala riadiť tak mi záleží na ľuďoch okolo. A nechcem iným zle, I keď sú neveriaci.
Okrem toho ja ako rodič mam zodpovednosť za svoje dieťa, nemôžem to hádzať na iného.

Inak mi písalo viacero žien do správ, že tiež s tým majú problém. Dokonca majú choré detičky ktorým nechcú vyjsť v ústrety (to už mi príde naozaj blbé) 😕 možno sa nám podarí nejako sa spojiť a vytvoriť pomaly aj jednu triedu. 😁

sara07
13. dec 2019

najlepšie zájst do danej škôlky , pristup bude rôzny
v sukromnej to nebude problém
inak toho bravčového je tam fatk malo ide to približne podla tohto kluča
mučne 1x, 1x ryba, 1 x kuracina, 1x cestovina , bravčové maju fakt dost málo
jedalniček ked sa dohodneš ti prepošlu alebo si zbehneš pon ale vždy je na tyžden vopred na nástenke alebo webe , tak ten den odhlas obed a dones alebo sa nejak dohodni že mu daju prilohu
šunku mávaju málo doslova väčšinou su to rôzne nátierky aspon u nás , skôr džem , puding ,neviem či mali od začiatku vôbec 1x šunku

malinovka333
13. dec 2019

@lula313 a preco by zato mala trpiet kucharka?

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@sara07 Jaaj, tak to je super keď je to takto. ☺️ Ja si ešte z našej škôlky pamätám ze tam to bravčové varili stále, lebo... Bolo lacné..

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@sara07 Ďakujem. 🙂
Ja určite nechcem nikomu nútiť svoj jedálniček ani spôsob života. ☺️ (teda nikomu okrem svojej rodiny 😀).