Kamarátkina dcéra sa správa nepekne k môjmu synovi. Čo s tým?

krok
29. jún 2009

ahojte,chcela by som sa poradit,mam takyto problem,mam 2-ročneho chlapceka,ktory je trocha utiahnuty ,ale na druhej strane sa velmi rad hra s detmi,mam priatelku ,ktora ma dievcatko v rovnakom veku,problem je v tom ,ze ta mala je strasne sobecka, vobec nechce pozicat hracky,aj si moj syn u nich nejaku hracku zoberie ihned k nemu pride a hracku mu zoberie ,to iste sa deje ked pridu na navstevu k nam, ona mu berie aj hracky
ktore su jeho a vobec mu nedovoli sa s nejakou hrat,a to dievcatko zacalo v poslednom case mojho maleho strkat,sacat,skrabat ruky,ak ideme von a moj maly lezie na smyklavku ona vylezie za nim a zacne donho strkat,minule skoro padol,neviem ako sa mam zachovat ,moja kamaratka na to hovori ,ze jej mala je priebojna a ze ak by sa nebila nic by nemala,mne sa to velmi nepaci,prosim poradte ako sa mam zachovat

lienka79
29. jún 2009

No tak moj nazor..ze asi by bolo vhodne kamaratku trosku usmernit...pretoze priebojnost a sebeckost,ci akoby som to nazvala..su podla mna asi rozdielne veci...
mne by as tiez nepacilo...keby moje dieta takto niekto utlacal....nas syn je nieco podobne.....ako tvoj
Ked sa to kamaratke zda normalne..tak ty upozornuj jej dceru.,.ked to jej nedochadza...
aby sa nestalo..ze syn sa stane este utiahnutejsi a zacne sa deti "bat"
My,ked sme na ihrisku..nechavam syna riesit si taketo spory..ale ked vidim,ze sa niektore dieta sprava "nevhodne" a rodic to ignoruje...tak to dieta jednoducho upzornim ja..
Napr.."pockaj,teraz sa smykne Petko a potom pojdes ty"..alebo tak
A uz vobec nie ej na mieste,aby ho skriabala,alebo ibnak fyzicky napadala..Pretoze 2 rocne dioeta uz vie..ze druheho to boli..Mam syna v rovnakom veku..trakze to viem

matica2
29. jún 2009

to dievča mi pripadá lakomé a drzé a nie priebojné. ja tiež niesom za aby maminka stála svojmu dietatu fut za ritou a niektoré veci treba nechat aby si deti vyriešili samé. určite by som reagovala ja ked jej mama nemá záujem a povedala jej v danej chvíli že robí zle. a ked by prišli na návštevu na drzovku by som malej slečne povedala že ked ona u nich nepožičala hračky tak nech neberie vaše aby zistila aké to je.

bibinka
29. jún 2009

ja by som tej dotyčnej matke dohovorila a keby nepomohlo, tak nebudem s ňou a jej deckom chodiť von a nebudem sa s ňou kontaktovať.

nanku
29. jún 2009

no ja by som teda urcite nemala zaujem o spolocnost takejto ..... akoze kamaratky

maca793
29. jún 2009

tak kamarátka je poriadna koza, dieťa si nevedie vôbec k tomu aby bolo aspoň trošku slušné. nie len sa ohradzovať že je viac priebojná, každé dieťa je iné.

alebo obmedziť kontakt na niekoľko dní alebo sa stretávať len bez detí, ak ste dobré kamarátky.

ja som niečo podobné zažila a riešila som to tak, že som sa prestala s dotyčnou stýkať a je po hádkach výmenách názorov....

a vôbec mi to nechýba. keď chceme, tak si radšej zavoláme akoby sme mali denno denne riešiť konflikty medzi deťmi a nami, lebo každá si svoje dieťa bránime najlepšie ako vieme každá ma na daný problém inú mienku a názor.

milliigoret
29. jún 2009

no asi by som jej vysvetlila(tej dotičnej matke),že nech si ona usmerní dieťa 🤐 alebo tú malú skús napomenúť ty 😉 a ak sa jej to nebude páčiť,nech si hľadá kamošky inde,ktoré jej dovolia aby im jej dcéra ubližovala ich deťom,prečo by si si mala nechať byť dieťa iným dieťaťom a jeho matka sa na to ešte pozerá a bez slova,dokonca je hrdá,že jej dieťa je priebojné 😖 🙄 ale mne sa tiež priebojné nezdá ,asi tak ako si písala,sobecké a podľa mňa lakomé 🤐 tiež mám kamošku,má rovnako starú malú ako je moja,ale keď vidím,že ide "do tuhého" tak buď sa ozvem ja alebo kamoška,veď deti sami od seba nevedia,čo sa patrí ,čo nie ...najprv im to treba vysetliť.
a ak tvoja snaha bude márna tak si nájdi inú kamošku 😉 na prechádky a na pieskoviská chodí viacej mamičiek s deťmi,stačí sa len prihovoriť 😎
ja by som to určite netolerovala 😉

terezz
1. júl 2009

Moja 15 mesačná dcérka to začína robiť a nikto ju to neučil, je to proste v deťoch ale samozrejme, že ju v tom nebudem podporovať. Stále jej vysvetľujem, že hračku musí požičať a že musí deti hladkať a nie byť. Ona to ešte nechápe ale verím, že ju dokážem usmerniť a že do dvoch rokov mi toto robiť nebude. Zodpovedná je matka a tá by mala to dieťa usmerňovať, lebo keby to niekto robil mojmu dieťatu, tiež by sa mi to nepáčilo.

lienka79
5. júl 2009

Este jeden prispevok..nedavno bola na piesku smojim synom jeho starka a bolo tam cca 5 rocne dievcatko s rodicmi 🙄 a hadzala do naseho syna aj dalsich deti piesok na hlavu, dolsova pobvedala mojmu bojkovi ze ho zbije a b.l.ba mamicka,ked ju upozornili,ze ci pocuje,co robi a hovori inym detom..povedala, to je u deto normalne..ze ved sem-tam as deti pobiju..
No co uz na toto povedat..
Vzdy tvrdim..ze netreba sa pozerat cez prsty na deti..lebo je to VYCHOVA ICH RODICOV 🙄
Niekto je tvrdisa,niekto makksia natura..ale rodic ma deita usmernit..ze toto ano a toto nie

ivcap
5. júl 2009

Ahojte. Tak tento problém som mala aj ja. V prvom rade som dala najavo kamarátke, že správanie jej dcéry sa mi vôbec nepáči. Samozrejme sa svojej malej zastávala, že má iba také obdobie. Lenže to obdobie trvalo pol roka a mojú malú začala biť, sácať... Stále keď boli tie dve spolu, bola som v strehu. Tak, keď si maminka neuvedomovala, že moja malá pri jej dcére trpí, začali sme sa im vyhýbať. Samozrejme, že sa urazila, ale bolo mi to jedno.

sipcek
5. júl 2009

ahojte,ja mam podobny problem,no opacneho smeru.moja dcerka ma zacala capat,a vonku medzi detmi sa to zacina tiez.a ja vobec neviem ako mam reagovat.dohovaram jej a aj som jej po zadku dala,no nechcem sa uberat riesenim takeho trestu.viem,ze je este mala,no nechcem aby to zaslo do takeho extremu,ze sa nam budu deti vyhybat.ako to mam riesit?

dianga
5. júl 2009

ahojte....my sme v taliansku a mojho maleho takto fyzicky týra jeden tunisan.... dvojročný krpec a hryzie, sáče a berie hračky.... a mamička tiež povie.... ved su to deti....minule ked ho sotil co sme boli na ihrisku desat minut tak som maleho dala do kocika a isla som prec skor ako by som ho zbila ja.... lebo dobre slovo uz nepomaha a ja si dieta učím hračky požičať a hladať si kamarátov a nie nepriateľov....

helenkaaa
6. júl 2009

aj ja mam znamu s podobnym "priebojnym" dietatom, ale stretavame sa velmi zriedka. Ja si osobne myslim, ze to moze byt aj v povahe dietata, nie len vo vychove. Myslim, ze dieta hociktorej z nas by sa tak mohlo zacat spravat, ale je na rodicoch ako sa k tomu postavia, ci tomu nechaju volny priebeh a ospravedlnuju to, alebo trpezlivo vysvetluju a napominaju.
Ja som na jednu stranu bola rada, ze sa moja dcerka stretla s "priebojnejsim" dietatom, aspon sa trosicku zocelila. Tym myslim, ze najskor sa za kazdu drobnost velmi rozplakala a casom ju to az tak nevzalo. Ale samozrejme, ze som na nu davala pozor, aby sa jej nic nestalo a hlavne vedela som, ze sa tak skoro znovu nestretneme.
Babka tej malej mi to ospravedlnovala tak, ze to "priebojne" dieta je starsie a vyspelejsie, ze sa len chce hrat a snazi sa svojskym sposobom uputat pozornost mojho mladsieho, ktore to ale este nechape.

jolinka
6. júl 2009

neviem preco si niektori rodicia myslia, ze priebojnost ich dietata nejako suvisi s tym, kolko deti vytlcie ako 2 rocne na piesku.

Priebojnost a sebavedomie je o niecom uplne inom. Sebavedomy clovek si nepotrebuje nic dokazovat nasilim. Male deti sa biju bud preto ze su trebars sami prilis prisne vedene, nic nemozu , tak si najdu nejaku slabsiu obet na ktorej sa vybiju.

Alebo, a to je castejsi pripad, 2 rocne dieta si uz uvedomuje svoju osobnost ale frustruju ho obmedzenia dospelych, ze proste nesmie vsetko. Maloktore v tom veku vie jednoducho dat svoju vec, je to prilis tazke.

z mojich dvoch dcer ta starsia ako 19 mesacna zo dna na den zacala na piesku skakat po chrbte kazdemu dietatu co si dovolilo zobrat jej hracku. Alebo skusala uhryznut do ruky [nastasie vacsinou neuspesne 😠 Niekedy stacilo dohovaranie, niekedy si posedela chvilu na lavicke a ked uz skutocne uhryzla nejake dieta, pozberali sme hracky a sli domov. Doma som jej z okna ukazovala ako sa deticky pekne hraju. Preslo ju to ked mala daco viac ako 2 roky, posledny pripad uhryznutia sme zaznamenali ked mala 2 a pol, ale to ju nahnevalo, ze dotycny chlapcek jej bez opytania vzal spod zadku motorku proste ju vysotil. Dnes ma nasa slecna takmer 5, je to tiche, poslusne a priatelske dievcatko. A vobec nie je nejako extra priebojna.

Mladsia 3 rocna dcerka este nikoho neudrela, ani cudzie deti ani z rodiny. ani dospeleho. Zato jej pokojne sebavedomie a ani neviem ako to nazvat... uzasnu spokojnost samej so sebou a zo svetom okolo nej mozeme vsetci zavidiet.... 😉

dari226
25. júl 2009

no to by som jej dala asi by mse sa uz nekamaratili
ked sa nejake decko zacne byt ci tak nejak tak nadavam na rodicou ze si dieta ani ustrazit nevedia a len tak ho nechaju robit si co chce ja vzdy zbystrim ked je nejake v blizkosti aby si neublizili
raz zial som bola trocha dalej a jedno mi ju zacalo byt po hlave az plakala no takych rodicou nehcapem asi o 10 minut nato prisla jeho mama cize si decko robilo co chcelo 😠

simona55
26. júl 2009

mam taku isty problem ako krok, lenze tu ide o manzelovho brata dcerku, ona je 2rocna a moj maly 13mesacny. aj ona to iste robi z mojim malym a aj inimy detmi ze neda ,to je moje to mi maminka kupila atd... no ale ked su unas a davidko ma to co ona nema tak ona to bere domou to je jej ,a take a ja jej vravim nebud sa mopasna!!!!!!!!!!!!!! fuj,fuj ona ze sicko moje,sicko moje 😀 a mater sa jej smeje ja som vychovala 4deti ale ani jedno sa tak nechovalo.podla mna to zavisi aj od rodicov ako vychova to dieta.moj nazor

ankatrnka
26. júl 2009

podla mna velmi zalezi aj na tom ci dieta vyrasta same alebo so surodencami..

terkaa
12. aug 2009

v prvom rade by som vysvetlila dievcatku, aby sa pekne s tvojim syncekom hrala, ...jeho hracky si musi ona pekne opytat, ze niesu jej. ak by sa jej nedohovorilo, tak by som syna vzala pekne na ruky s hrackou, ktoru si on vybral a ona by k nej nemala pristup. vtedy by si uvedomila, ze nebude mat vsetko na co si zmysli.
no a na tej smykalke... v momente by som nedovolila, aby vyliezla hore. az vtedy, ak by sa smykol syn.
urcite by som sa s kamoskou vaaazne porozpravala, ze takto to nemoze byt.
to, co hovorila tvoja kamoska, tak to vyzera, ze je asi pysna na svoju dceru, ale prave naopak! ziadna vychova.
je z casti dobre, ze tvoj syn pozna aj taku povahu, aspon ho to pozdejsie neprekvapi. takych deti je viac nez si myslime, ale taky je zivot.

marionn
12. aug 2009

ahojte. Ja by som to isto nenechala na deti. Veď také drobce treba ešte učiť. Oni to nevedia samé. Najprv by som jej dala šancu zasiahnuť. Keby mala pocit, že je to ok, tak by som to urobila ja. Predsa si nenechám, aby môjmu dieťatku ubližovala. Ak by nepomáhalo pekné slovo, tak by sme odišli. A čo sa týka hračiek, ak nechce požičať ona, tak prečo by mala brať jeho? Najprv si musí vypýtať a ak nie, jej škoda.
a isto to nie je priebojnosť, ale sebeckosť a rozmaznanosť. A zrejme je taká aj jej mama, či nie?
Prajem veľa šťastia a trpezlivosti...skús sa ešte raz porozprávať s kamoškou a ak nepomôže, snaž sa im vyhýbať, aby to na tvojho synčeka nepôsobilo zle. 🙂

dai
13. aug 2009

ahojte,

jolinka - myslim ze si to pekne vystihla a suhlasim s tvojimi nazormi ( tvoje skusenosti su castou skusenostou tych akoze zlych deti a ich rodicov 😎)

neviem ake mate deti, ja by som to urcite nehodnotila tak ze je dieta sebecke - preboha, ma 2 roky...neviem kolko kniziek ste precitali o detoch a ich vyvine -beriem ze ak su vase deti tichsie tak to asi u nich az tak nepozorujete , ale prave vek 2-3 roky je vek obdobia vzdoru, deti su velmi sebecke a egocentricke lebo si zacinaju uvedomovat same seba - tie temperamentnejsie sa casto nevedia vysporiadat s novymi poznatkami , vecami okolo seba a preto reaguju ako reaguju...este sa len ucia co je to poziciat - aj tak vnimaju vacsinu veci okolo seba ako vyhradne svoje veci ( hlavne ked su prve v rodine )

nadavat na tieto deti ze su sebecke je prepacte mamicky - je to chore!

ina vec je pristup rodicov... ja mam napr. velmi temperamentne dieta ( mame tiez hlavne chlapcekov v nasom okoli ktori su tichucki a mala medzi nimi vyzera ako general - su to pritom aj o dost starsi chlapci ) - velmi rychlo sa aklimatizuje, zaujme veducu rolu - nehovorim ze sa nejak presadzuje alebo ze je sebavedoma... ona je len tak temperamentna ze nevie ticho pozerat telku, alebo sediet na lavicke, proste ked sa nic nedeje tak sa nudi a hned sa snazi zatiahnut do hry aj okolite deti...
len par mojich postrehov:
mam kamaratku psychologicku ktora mala obrovsky problem so svojou dcerkou - ide pritom o uplnu rodinu, matka aj otec su vzdelani, riesi vacsie problemy, o dcerku sa prikladne starali a staraju - a napriek tomu bola mala vo veku od cca. 1,8 do 3 rokov velmi agresivna - deti hryzla, bila, sacala - samozrejme ze ked boli blizko tak sa snazili tomu zabranit, pripadne aj varovali ine maminy aby ked sa nepozeraju dali pozor...s malou chodili k detskej psychologicke - ta im povedala ze ona tak vyjadruje svoju radost z pritomnosti inych deti - ze to jednoducho nevie inak spracovat len cez agresiu... ako toto spravanie prislo, tak aj odislo, teraz sme s nimi boli vonku a mala - teraz ma 4,5 roka sa starala o nasu krpatu , pomahala jej, nosila papu - ako starsia sestricka... 🙂 cize vidite ze niekedy sa mozu rodicia snazit a nemusi to pomoct...jednoducho musi z toho dieta vyrast...

moja mala napriek svojmu temeperamentu deti nebije - odkedy ma prvykrat capla vie ze to robit nesmie... ale vidim na nej ze ma niekedy chvile ze nevie spracovat co zazila, vtedy ujde, niekde sa schova a capka po paplone a pod. ... jednoducho to musi zo seba vybit a vie ze capkat ludi nesmie ☹ potom sa obycajne pride pomojkat, lebo sa potrebuje ukludnit ☹

krok - mam kamosku co ma 5-rocneho syna ktory je agresivny - zial on hlavne k mladsim detom - ked napadal moju malu na pieskovisku ( ona nie je z tych co si nechaju hracky vytrhnut z ruky - vie poziciavat, ale ked jej niekto nieco nasilne berie tak sa brani ako maly tiger - vdaka tomu sa prave ona stala centrom jeho utokov...) -
ona ma casto vyhladava lebo vidi ze temperament nasich malych je velmi podobny - naposledy som jej ale uz musela tiez povedat ze s tym suhlasim, ale nech si naozaj poriadne vsimne nasich malych - lebo moja deti nebije a hracky poziciava -ona ze nevie co s tym ma robit ako ho to naucit - tak som jej povedala ze nech to do oblbnutia dietatu opakuje a hlavne nech je konzekventna - v 5-rich rokoch stale nie je neskoro deita vychovavat ( myslim ale ze v tomto veku tato neodvovodnena agresia uz nie je na mieste a ak si rodic nevie poradit sam, treba vyhladat pomoc, aby mu dieta neprerastlo cez hlavu ☹ )

deti si maju svoje male konflikty riesit same, tym sa ucia sebavedomiu, samostatnosti - uz aj 2-rocne... zasahy rodicov su namieste ked hrozi agresia alebo ublizenie... ak zasahujete aj inokedy- ked vasmu dietatu nechce ine nieco poziciat alebo mu nejaku hracku vezme ( a pritom neublizi ) - robite svojim detom medvediu sluzbu - oni sa musia naucit spracovat aj negativne emocie, nie vzdy im budete nablizku, nie vzdy budu vitazy 😔 ( viem ze hlavne mamicky tichsich deti maju problem vidiet svoje dieta prehravat, ale verte, ze ak mu prehravat dovolite, tak ho tym vela naucite)

deti su rozne, ja budem napr. rada ked bude moja mala k ludom slusna, bude vediet co je dobre a zle a pod. vobec necitim potrebu z nej mat priebojneho supersebavedomeho jedinca ( ja sama nim nie som ale som stastna a dari sa mi robit aj karieru - tak nejak intuitivne - nemusim ist cez mrtvoly ) - vidim uz teraz ze je ina ako ja, ze je silnejsia a sebavedomejsia - ja som si to nevybrala ( ziadna mamicka povahu svojho dietata nezmeni - moze ju len zlomit, a to urcite nechcem ), nemam byt naco hrda ani pysna - je to jednoducho fakt...beriem to tak ze je mojou ulohou ukazat jej cestu ako sa naucit lubit tento svet sposobom kedy aj on bude lubit ju - myslim ze len vtedy bude stastna - tod moja filozoficka uvaha 😅
stale si hovorim ze by bolo fajn mat druhe dietatko tichsie - verim ze by si tak navzajom pomohli si spoznat svoje svety a potiahli sa dopredu ( ked su tiche deti v pritomnosti mojej malej tak obycajne nasa je omnoho kludnejsia ako obycajne a tie tiche su zase o dost smelsie - aspon podla vyjadreni ich mamin ...)

mam vystudovanu detsku psychologiu - nevenujem sa jej aktivne, ale vdaka tomu co vsetko viem, by som si nikdy bez poznania niecoho blizsieho nedovolila odsudzovat alebo posudzovat niekoho ineho a jeho vychovu 😔

marionn
14. aug 2009

Ahojte... 🙂 ...

poniektorí sme pekne "dostali" 😅 😕
Už zas budeme múdrejší.
Ďakujeme. 😵

krok, tak sa riaď slovom odborníka 😎
Pekný večer všetkým
😉

veva1
14. aug 2009

ahojte
dai ,jolinka dakujem za super prispevky,Nedavno som tu otvorila temu moje dieta hryzie ,a kedze tam neporadil takmer nik,som rada ze som sa cosi docitala tu.
tomasko vsak nema problem pozicat hracky,mozno sem tam ked si nieco velmi oblubi,nejaku flasu rozprasovac,ci vedierko,myslim ze do tej fazy este len dospeje,ze vsetko bude" moje" PRave naopak vsetko okolo neho su starsie deti,co mu nechcu nic dat a trhaju vsetko z ruky a ked ho to dopali tak hryzie.Hryzie strasne silno a nas rodicov bez zjavnej priciny. "nastastie" deti len ked sa o daco natahuju a viem to predvidat a velakrat tomu zabranit. No rukami sa zahana o dusu ,capa dokonca aj babatka v kociku a to je strasne. Ruka vystreli tak rychlo ze tomu tazko zabranim.
dai ak sem este nakuknes,mohla by si prosim poradit ako sa mam ja spravat k mojmu malemu agresorovi ako reagovat ked sa pusta do deti ci do nas rodicov. Skusala som podobrotky,dohovaram mu kludne,nahnevane,skusali sme aj tresty nic nezabera. Niekedy mam nutkanie vyhybat sa detom,ale viem ze to nie je riesenie.

krok
autor
15. aug 2009

tiez si myslim,ze odbornik nam dal uplne fundovanu odpoved,ak by som sa mala riadit jej slovami tak to potom znamena,ze dieta,ktore je lakome ,strka do deti,skriabe ich,vytrhne hrajucemu sa dietatu hracku z ruky je v poriadku ved to ono este nechape,len si myslim ze dieta ,ktore ma dva aj pol roka by uz malo sa vediet trocha zmestit do koze ,len ked je jej spravanie tolerovane jej matkou a ona vyhlasuje ,ze jej dcera je priebojna tak potom neviem,uvediem priklad,boli sme u nich na navsteve aby sa deti hrali akonahle si isiel moj syn pozicat hracku ,ona k nemu skocila vytrahla mu ju z ruky a este ho tak nestasne sotila,ze si udrel hlavu ,tak sme museli po 5- minutach odist a toho sa stalo viac krat,aj ked prisli k nam,takze len tolko

malalady
15. aug 2009

krok a čo ked ti poviem,že ja poznám pomaly 6ročnú čo sa správa ako moj malý Tobias aj to malý Tobko má viac rozumu ako ona.. a pritom má staršieho brata ktorí taký vobec není.. a to isté čo píšeš ty sobecká..

kisorka
20. aug 2009

...nuz bolo by to smutne keby to rozdelilo vase kamaratstvo, ale aj deti vo svojom malom veku, maju uz svoje sympatie a spolocne naladenie, takze niektore deti si spolu krasne "ficia" a ine nie. tak ako aj my sa zamerne stretavame s ludmi s ktorymi suladime, tak by som k synovi vyberala deti s ktorymi si rozumie, ajked prilezitostnym "stretom" na ihrisku alebo tak by som sa nevyhybala, uz v tomto veku je dolezite pracovat s "frustracnou toleranciou". moja mala je velmi jemna, absolutne nechape agresiu deti, tak sa stretavame s detmi s ktorymi si rozumie a rada sa zahra. avsak kym vyslovene "nehori" necham ju v situaciach kedy na nu deti skusaju svoje "komunikacne a manipulacne techniky", lebo to je zivot a praveze je taka jemna, ma doveru ze som tam blizko, ale musi si poradit aj sama...

isis
26. aug 2009

Dai,
sama si protirecis ked vycitas ze niekto hodnoti taketo deti ze su sebecke a sama uznavas ze v tomto veku sebecke su. To by si mala ako psychologicka vediet. Precitaj si pozorne po sebe ten clanok a prosim zvaz svoju odu na radost zo svojej dcery lebo je taka sebavedoma a pod... A tiez sa nad tym zamysli...lebo akoby si podsuvala ze menej dominatne (submisivne)deti su akoby menejcenne. to poporve
Po 2. skus sa pozriet na pocity mamicky a ich deti, ktore su na pieskovisku takto utlacane... prosim aspon na chvilu, lebo vyzera to tak ze tvoja dcera robi to iste...
po 3. Ak si myslis ze rodicia nemaju zmenit povahu dietata, co som pochopila ze nemaju vychovat dieta prosim vrat vysokoskolsky diplom...vychova je jeden z najvyznamnejsich determinatnov vyvinu cloveka...
po 4. dieta ktore je utlacane to ma akoze podla teba v ramci spracovavania pocitu prehry akoze si stale nechat od ostatnych deti??? A to je co za tupinu. Tak vlastne ho budeme ucit ze cely zivot ma byt v tej roli porazeneho...Ako by sa ti pacilo keby tu tvoju dceru kazdy den niekto neustale utlacatl...nieee, neodpovedaj ze ona sa neda...utlacal sposobom ze by aj ona neunikla??? Co by si robila??? Isla za nou a povedala, moja zlata vies takyto je zivot, hm, prinasa aj prehry tak sa s tym zmier a trp???
5. aj ja mam doma dceru vo veku okolo 2 rokov myslim ze je to taky zlaty stred, raz je hore ona raz ten druhy, ale davam si riadny pozor na to, aby nikomu neublizovala nijakym sposobom!!! Ja sama patrim k dominantym typom ale viem ze mam mat omnoho vacsiu uctu k tym ktori takyto nie su!!!!!!! Cim slabsi jedinec tym viac sa pred nim pokorim! Ak budeme taketo sebavedome (nevychovane) deti v tomto podporovat tak vlastne schvalujeme a podporujeme ich vo vlastnej nevychovanosti.

krok
autor
26. aug 2009

isis
presne co si napísala,vo vsetkom s tebou súhlasím

dai
27. aug 2009

isis,
po 1.:
je rozdiel povedat ze vsetky deti su sebecke v urcitom veku lebo je to pre ten vek charakteristicke a ine sa vyjadrovat s despektom o jednom dietati vo veku kedy je to typicke pre vsetky ze je horsie ako ostatne lebo je sebecke ( v pripade krok to bolo myslene ako zla vlastnost nie ako vlastnost typicka pre deti daneho veku - to myslim z textu vycitil kazdy... ak si to ty nepochopila v mojom texte tak to bud nechces alebo nevies pochopit - krok podobne, kedze vo vsetkom suhlasis...)
- nikdy som si nedovolila podsuvat nieco o nejakom inom dietati - ak si to ty z mojho prispevku pochopila, asi si to pochopit chcela - ja som to s tym umyslom ani podtextom nepisala
2. ody na dceru nepisem, prirodzene ju milujem ale v tomto pripade len pisem aka je - agresivna bola asi 3x - snazila sa bacnut moju mamu - bolo to vo veku po jednom roku - zakazala som jej to, vzala som ju prec a vysvetlila jej ze to robit nesmie, potom sa snazila bacnut dietatko na ihrisku , opat som ju ja vzala prec, dieta nebuchla, ona bola vyhresena, snazila sa bacnut aj mna nasledoval ten isty proces - odvtedy nikoho nebacla a nie je agresivna... keby bola odchadza z ihriska ona ako prva , nenecham ju bit nikoho - uz to chape a nikoho nebije-.- preto som pisala ze velmi zalezi od postoja rodica... ci dieta podporuje v jeho agresivnom spravani - potom ale treba nadavat na rodica, ale ho v tom nepodporuje a je to temperament dietata - vtedy je to obycajne vekom a rodic si ho vychova tak aby neskor toto konanie sa neopakovalo - vtedy ale nie je dieta sebecke ani rodic zly - len treba davat pozor aby neublizilo nikomu...dieta z toho vyrastie - tak ako pisali aj dievcata tu...
3. neviem kde som pisala ze rodicia nemaju vychovavat dieta - pisala som ze nemaju lamat povahu dietata...( tym myslim z temperamentneho robit tiche a z ticheho silou mocou temperamentne - to je velky rozdiel isis, opat ak nechapes... nie je to moja vina
neviem ci sa mam k bodu 4. vobec vyjadrovat, lebo mam pocit ze si moj prispevok absolutne nepochopila...
ale pre tie menej chapave - pisala som ze sa nema zasahovat do kazdeho konfliktu - ze dieta musi vediet spracovat aj prehru, nevyrastat v zlatej klietke - potom tvrdo dopadne ked ho date len do skolky... nepisala som nikde o tom ze nejake deti su utlacane a podobne - co je to utlacane dieta? ze mu ine vezme lopatku??? neviem, mojej dcere sa to stava pravidelne... nemyslim si ze je utlacana, skor sa naucila chapat ze jej nepatri vsetko a ze aj ine deti sa chcu hrat ( ked jej ine dieta ublizuje, oslovim rodica ci s tym nieco spravi, ak nie, zoberiem svoju dceru prec a vysvetlim jej ze to spravanie nie je pekne a bola by som smutna keby sa ona tak spravala k inym detom...)
5. - to ze si davam pozor na to iste co ty som uz spomenula....ja pritom dominantna vobec nie som, skor viem ze svet nie je cierno biely a ziadne dieta nie je len dobre alebo len zle... to niektorym z vas tu zda sa unika😔

krok, uz som ti myslim pisala, hladas pravdepodobne ludi ktori ti tu budu prispievat a hovorit aka je kamaratka zla matka a dieta zle vychovane... takze ja uz prispievat nebudem, asi chapes preco😉 mame na vec trosku iny pohlad, to sa stava ☹

pekny den vam prajem a dufam ze vase deticky vam budu robit len radost - isis, nehladaj za tymito slovami nieco co tam nie je - myslim to uprimne, mam deti rada a som presvedcena ze vsetky su v zaklade dobre 😵 co z nich vychovame je na nas rodicov ( preto mi tak prekaza vyjadrovanie sa o 2-rocnom dietatku ze je zle a sebecke ☹ )

krok
autor
27. aug 2009

dai
neviem co si tým clánkom myslela,ze sme menej chapavé to iste by sme mohli napisat o tebe,ja som nechcela,aby my pisali ludia ktori my daju iba za pravdu,ako by sa ti pacilo keby tvoje dieta tak sotili ze si udre hlavu ,alebo poskriabe ho druhe dieta na ruke, ze mu tam zostanu týzden cervene ciary ,alebo modriny po rukách,
z tvojho clanku vyplyva ,ze dieta ktore to roby je vlaste dobre dieta a druhe deti si to maju nechat tolerovat,ale ved predsa dieta sa tak nevychovava,to nie je len o vzati lopatky,to je uz o fyzickom
ublizovani,asi len tolko

kakatka1
27. aug 2009

Po precitani si myslim ze Dai ma velku pravdu a vie co hovori, plne suhlasim. 😉

petrastudent
27. aug 2009

Ahojte tak i já jsem si vás přečetla a popravdě má Dai pravdu. Každé dítě zažívá období vzdoru jinak- podle temperamentu a dalších vlivů. Ale to neznamená, že když moje dítě někoho plácne, nebo poškrábe, že je zle vychované a nebo sobecké!!! Mým dvouletého syna a děti má strašně rád, ale občes se stane, že se tahají o hračky, nebo někoho plácne- samozřejmě mu to zatrhnu a vysvětlím. Ale ža by byl zlý? V jiné situaci zase může stát, že dostane lopatkou on třeba po hlavě. To přeci nejde říc, že je dítě zlé- a hlavně v tomto věku. Krok a co budeš děla až se třeba tvé dítě setká na hřišti s ještě utáhnutějším a ublíží mu- povíš, že tvůj syn je nevychovaný zlý sobec?