Kámošky všetko hovoria v množnom čísle

anaxamon
5. jan 2009

Toto ma byt tema na odlahcenie tak sa snad niktora neurazite🙂

Ja ako nematka(to je vyraz😅 ) sa castokrat pozastavujem nad tym ked kamosky(zuz11 zdravim), svagrina a pod. pouzivaju v spojeni s babatkom vsetko v mnoznom cisle. Sice mi to uz bolo objasnene, ze jednoducho matka s babatkom robia vsetko spolocne, preto je tam to mnozne cislo, mne to vsak stale pride take "zabavne".

Aky mate k materskemu pluralu vy nazorm, skusenosti a pod.

Mozeme sa na sebe trosku zasmiat🙂

Ja sa vzdy po case semejem na sebe ked sa snazim stoj co stoj hovorit v jednotnom cisle a opravovat ich alebo na tom ked mi je vyhrozovane, sak pockaj, raz sa toho aj ty dozijes🙂))

yenn
21. jan 2009

hupcza, souhlas s tema zdrobnelinama....aj je teda nesnasim, ale rikat tatinek a jablicko mi prijde v pohode. Komicke mi ale prijde, kdyz v recepttu, ktery je na detske jidlo ctu - bramburky, zeleninka, masicko, medicek, masilo atd.....ten recept neni urceny pro decka ale pro matky a ty se muzou vyjadrovat jako dospeli lidi.

bihan
21. jan 2009

Keď som dnes čítala jeden príspevok, tak som si hneď spomenula na túto tému... tak aspoň malý úryvok 😀

"v noci spime max. 2hodiny vkuse najcastejsie vsak kojime kazdu hodinu stale sa nosime na rukach ja sa dostanem na wc len tak ze dieta place lebo ma nevidi ale zazili sme uz aj take ze sme sa museli na wc kojit lebo sme dostali taky zachvat placu ze koniec vecer nedokazeme zaspat a nepomohla ani vecerna kasa...vkuse len mrncime becime hadzeme sa vzpierame sa protestujeme nechceme sa obliekat prebalovat nic....."

kili
21. jan 2009

bihan 😀
ja som videla v albume popis: narodili sme sa... 😀

martina46
21. jan 2009

😀 😀 😀

hupcza
22. jan 2009

kili: no s tím narodili jsme se ....
jedna známá porodní asistentka razí heslo, že při porodu senerodí jeden člověk, ale dva - dítě a matka - takže proč ne 😉
(ale tak to asi nebylo myšleno, že 😀 😀 😀 )

lenkabu
22. jan 2009

Co se zdrobnělin týká...mně dostává komunikace na MMB....obchůdek,penízky nebo hůře korunky, tričenka pro mimísky.....snad tam obchodují dospělí lidé,ne?Když někomu píšu hodnocení o dvou větách,bez zdrobnělin a 20 smajlíků,jsem za exota 😅

horalka777
22. jan 2009

brrrr zdrobneliny 😝

mna asi najviac vytaca sloveso "chorucky". Choroba je chronta, treba sa jej zbavit, nie sa jej este zdrobnovanim zaliecat 😝 😀

a nahodou spojenie - "my uz kakinkame na serbliku" mozno hovori aj o uspechu tej dotycnej.. Co ak skutocne ona az teraz zacala do serblika...? 😅 😀 😀 😀

kili
25. jan 2009

teraz niekto predáva v bazari "Chlapčenské tričočko" 😀

jajdaelda
26. jan 2009

tak mě osobně plurál nevadí...určitě ho sama taky používám, i když zatím ne moc, neboť prckovi jsou teprve 3 měsíce (napsat "jsou nám teprve 3 měsíce by bylo asi opravdu dost divný 😀 ), ale můj manža mě dostal, když svojí mamině říkal: "No,teď kojíme co dvě hodiny" 😀 Tak jsem se na něj otočila, osahala mu hruď a zeptala se, že by mě zajímalo, čím kojí 😀

a se zdrobnělinami do určitého věku taky problém nemám....naopak například výrazy jako otec či matka nesnáším,protože když to někdo řekne,tak mi přijde,že mluví o někom cizím......ale říct puberťákovi,jestli chce ke svačince banánek 😀 😀

jajdaelda
26. jan 2009

kili...tak u nás je to zase "tričenko" 😀

pavly
26. jan 2009

ahojky,pridavam se k tem,kterym plural zasadne nevadi-ikdyz pouzivat ho prehnane by se mi taky nelibilo....
Ale ja to beru tak,ze jsem se na miminko strasne tesila,jeste v te dobe jsem ten plural dost odsuzovala...ale narodilo se mi stesti a od te doby mi prijde pouzivani pluralu naprosto samozrejme - a co vic,jsem pysna,ze jsem mama a ze ho muzu pouzit!!!! 🙂
Je teda pravda,ze se snazim ho pouzivat opravdu jen v situacich,kdy se to tyka nas obou (jak uz tu treba zaznelo-nespime od 6,apod.),ale obcas se pristihnu,ze s nejakou jinou mamkou prejdu na plural-protoze ona tak mluvi-chytnu se rychle 😀
Vetsinou mluvim za malou-treba kdyz dojde tatka,tak mu rikam,-tatinku,nespinkala jsem dneska moc odpoledne,takze jsem utahana a asi me trapi zoubky,apod.

A presne souhlasim s jejdaelda co se tyka zdrobnelin-do urciteho veku mi to prijde naprosto v pohode a nekter vyrazy u tak malych deti jsou myslim pro dite i srozumitelnejsi-jako haji, haci, apod. (snazim se vzdy rikat-pujdes si sednout a kdyz ji pokladam,rikam haci-aby vedela,co bude nasledovat...)

Ale ten MMB-to je presne,to mi teda taky vadi-korunky,penizky a tak, tak mi to fakt nesedi- a naslo by se plno dalsich podobnych situacil.

PS-jo a u nas tez funguje,ze tatinek lidem okolo rika- no my koupeme,tak nemuzu (koupu ja a on se kouka 😀 ), my uz mame nausnicky -apod. -tatinka chytl ten plural asi vic 😵

hupcza
26. jan 2009

ad zdrobněliny na MMA/MMB - zase mi to nepříjde až tak hrozné

když to je sukně pro dvouletou holčinu, vůbec mi nepříjde ujeté napsat sukýnka, naopak sukně v téhle velikosti mi příjde jako jen málo vystihující
stejně tak bundu nosí manža, ale svému mrňouskovi koupím ve velikosti 62 bundičku - protože to má zkrátka do bundy dost daleko

sasiki
26. jan 2009

mne plural ani zdrobneniny (okrem čičiči, čečeče.........kania) nevadia, do určitého veku, asi som z inej planéty, ale príde mi to milé 😎

hupcza
26. jan 2009

hele některé zdrobněliny mi příjdou ok i teď ..naopak nezdrovněliny jsou hnus tyfus

třeba, když vám chlap řekne:

máš pěknou prdelku X mášpěknou prdel

😀 😀 😀 😀 😀

kili
26. jan 2009

jajdaelda, tričenko je v pohode, mňa dostalo to tričočko, ale asi je to nejaká nárečová zdrobnelina, ktorú bratislavčan pochopiť nemôže 😀

yenn
26. jan 2009

me naopak prijde tohle zdrobnovani zenskeho tela infantilni, hlavne podle ruznych zenskych poradu nema zena bricho ale brisko, nema zadek ale zadecek...proboha proc?

hupcza
26. jan 2009

hele a co partnerský plurál? mluvíte za svého drahého?
plánujeme ...a přitom on o tom nechce ani slyšet apod.? 😉

arvetka
26. jan 2009

hupcza
prooooooč? 😀
já rada slyším "máš krásnou prdel" 😀

yenn
26. jan 2009

na MMB je to opravdu nekdy prehnane, ja nemam noc proti trickum a bundickam, ale boooooombickove tricinecko apod, to uz je kapku dementni

arvetka
26. jan 2009

yenn
v takovém bombičkovém tričínku za málo korunek krásně vynikne tvoje ploché bříško 😀

yenn
26. jan 2009

arvet 😀 😀 😀
moje rozhodne 😀

arvetka
26. jan 2009

ježiš promiň 🤐 😉 😀

hupcza
26. jan 2009

arvet: no .... ono to asi tak nevyzní, když se k tomu nepřipojí ten zamýšlený tón 😉

yenn: no tak jasně, tohle jsou extrémy ....ale těch tam zase toliknení ...a nebo jsem měla "štěstíčko"? 😀

arvetka
26. jan 2009

hupcza
je to individi 😉
když už jsme u tohohle konkrétního případu - mně slovo prdelka zní slizce a i jinak mi zdrobňování částí mýho těla není sympatický 😝
takže "nehtíčky", "nožičky" a dokonce "botičky" snesu jenom od svého milého a v omezené míře 😝

hupcza
26. jan 2009

arvet: no tak botičky a nožičky v mém případě by zněly obzváště vypečeně - mám 42 😀 😀 😀 😀 😀 😀

arvetka
26. jan 2009

hupcza
to by bylo náhodou super 😀 😀 😀 😀

tímhle mě vždycky dostává kosmetička, kadeřnice, některý prodavačky....bléééééééééééééééééé 😀

helcah
26. jan 2009

v nějaký diskuzi píše maminka: plínka nám nestačila protože jsme ji v noci pročůrali. To bych já teda radši před nikým nepoužila 😀

arvetka
26. jan 2009

helcah
a jedna moje spolužačka na nástěnce spoluzaci.cz: teprve nedávno nás přestaly trápit prdíky 😅

hupcza
27. jan 2009

arvet: no ale ruku na srdce - copak ty prdíky trápí jen toho prcka? většinou je z toho rozladěný, takže matka je utahaná, následně si vybíjí frustraci na manžovi a ten zdupe podřízené v práci ....
takže když to vezmeme do důsledku - klidně by si tak mohli postěžovat i kolegové otce 😀 😀 😀 😀 😀 😀

arvetka
27. jan 2009

hupcza
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀