Kámošky všetko hovoria v množnom čísle

anaxamon
5. jan 2009

Toto ma byt tema na odlahcenie tak sa snad niktora neurazite🙂

Ja ako nematka(to je vyraz😅 ) sa castokrat pozastavujem nad tym ked kamosky(zuz11 zdravim), svagrina a pod. pouzivaju v spojeni s babatkom vsetko v mnoznom cisle. Sice mi to uz bolo objasnene, ze jednoducho matka s babatkom robia vsetko spolocne, preto je tam to mnozne cislo, mne to vsak stale pride take "zabavne".

Aky mate k materskemu pluralu vy nazorm, skusenosti a pod.

Mozeme sa na sebe trosku zasmiat🙂

Ja sa vzdy po case semejem na sebe ked sa snazim stoj co stoj hovorit v jednotnom cisle a opravovat ich alebo na tom ked mi je vyhrozovane, sak pockaj, raz sa toho aj ty dozijes🙂))

schwarzovka
5. jan 2009

tak já ho taky občas používám, ale ne u všeho...třeba neříkám, že jsme se posr...i 😀 ale že jdeme papat, koupat, přebalit...prostě u toho u čeho asistuju. A v těhotenství jsem to nechápala, jak někdo takhle může mluvit....no a je to.
jinak s těma zdrobnělinama, tak na to je expert můj táta , ten zdrobnělý i to co už je jako : "Vem si Michalenku tu lžičinku a zamíchej si kakajíčko" nebo " dej mi toho jen trošilinečku" to bych vždycky vykvetla 😀 😀

dadka212
5. jan 2009

Dobrá téma 😉

ja materský plurál asi ani nepoužívam iba občas ako tu už bolo spomenuté, keď niečo robíme spolu inak u nás Maťo kaká do šerbla, Maťo sa oblieka 🙂
ale v nejakej diskusii s mamičkami mi možno niečo ujde ale inak to nepoužívam...

a tie zdrobneniny u nás doma skoro vôbec nepoužívame iba na pár vecí, to je aj vidno na slovníku nášho syna, keď na nás kričí že má v šerbli "veltý hono" 😅

zuzana76
5. jan 2009

celkom dobre som sa pobavila 😀 😀

mne sa v tehotenstve zdalo tiez cudne ako tak niekto moze rozpravat, ale teraz ho pouzivam na veci ,ktore robime spolu, teda ja asistujem, teda papame, kupeme sa a podobne. Ak vsak maly papa sam. napr rozok, a podobne, tak plural nepouzivam.

venonna
5. jan 2009

😀 fakt dobrá téma!!!
Ja sa tiež radím niekde do stredu - používam (teda dúfam 😅 ) len pri činnostiach, kedy asistujem.
Ale neznášam slová ako hačať, hapať a podobné výplody 😝

anaxamon
autor
5. jan 2009

tak som rada ze tema nikoho neurazila ale skor pobavila🙂))

celkom mile vas citat🙂))

kveta
5. jan 2009

Mne materský plurál išiel kedysi veľmi na nervy, lebo som mala pocit, že ženy s dieťaťom už fakt nemyslia za seba. No, ale potom som si kúpila psa a odvtedy hovorím plurálom aj ja. Mali by ste vidieť tie tváre úradníčok, keď im zahlásim: "My sme prišli..." a pri tom nevidia, že mi z tašky položenej na zemi trčí psí čumák... 🙂

mikalove
5. jan 2009

ja plural používam iba vtedy ako hovorili aj ostatné baby ,ked asistujem..ideme sa kupať...papať...zdrobneliny viac mm 😅

verulka
5. jan 2009

ja casto pouzivam plural, ked pisem na nete a chvalim sa s nejakym pokrokom ronka..ked vymysla, tak o nom hovorim v 3.osobe 😅 ale tak ,ze ked som niekde medzi ludmi, tak nemam problem pouzivat singular 😉 okrem tho, je to fakt otazka utleho detstva..so starsimi sa to ani neda 😉

kili
5. jan 2009

verul, to je asi to, čo tu niekto písal, že chce akoby pomôcť od bolesti, tak ty si takto privlastňuješ zásluhy 😀

verulka
5. jan 2009

nooo, vsak si zasluzim, nie 😀

marika80
5. jan 2009

ked bola mala babo tak som pouzivala plural, teraz uz ma 2 roky a zistila som, ze uz hovorim za seba, a za malu zvlast. Dufam, ze je to jasne, mala chce ist z vane von tak idem ju vytiahnut (nie nie je tam sama 😉 _

kiwuska
5. jan 2009

bihan, k tym zdrobnelinam. niekedy su uplne namieste, ja im urcite neutieram vlasy a r.t :- 😀 😀 😀 D.
najjulinka, ved deti sa musia naucit aj zdrobneliny, a kedy ich maju pouzivat ak nie vtedy, ked ich nosu viac pristane oznacenie nostek, ale urcite nebudem oznacovat nase nosy ako nostek. podla mna ako pri vsetkom, s mierou.
a este som celkom prekvapena, ako ste matersky prular niektore uplne uvedomelo vopred zamietli. priznam sa trosku som musela rozmyslat, ci ho pouzivam alebo nie. asi niekedy ano, neviem ci je to tym, ze mam dvojicky ale prave kvoli tomu pozivam aj janko sa kupe, kubko sa kupe, aby si chlapci uvedomili svoje mena a identitu. ale urcite som nesla domaterstva s tym, ze matersky prular pouzivat nebudem.

jojo1
5. jan 2009

z mateřského plurálu jsem mívala kopřivku 😖 když se mě někdo zeptal např. A kolik máte zubů? já odpovídala Já všechny a Pavlík dva 😀 😀

margaretka11
5. jan 2009

no, ja tiež v niektorých situáciách používam plurál, ale priznám sa, nijako som sa nad tým nezamýšľala. Je to pre mňa vec postoja, kto plurál používa nech ho používa a komu sa to nepáči nech ho nepoužíva. Myslím, že postupom času sa ten plurál vytratí aj u nás, mám pocit, že to patrí hlavne k maličkým deťom 🙂

zuzana76
5. jan 2009

inak este k tym zdrobneninam, tie pouzivam casto - ale nie stale, niekedy poviem nos a niekedy nostek, ved dieta sa musi naucit aj zdrobneniny a kedy ich pouzivat, ked nie teraz? neskor to uz nebude moj chlapcek, ale moj chlapisko 😀

trixi
5. jan 2009

ahojte, ani som nevedela, ze pouzivam sem-tam 😉 matersky plural. Vobec mi to nevadi a nepripada mi to vobec divne. S inymi maminami som v styku skor na nete, kedze v reale moje rovesnicky maju deti v puberte, alebo dokonca vozia vnucence. A zdrobneliny tiez pouzivam a obcas ich pouzijem aj v praci. 😀 . Mne osobne vsak vadia zkomoleniny slov a suslanie na deti. To mi doslova trha usi, ked niekto s mojim synom rozprava ako s hlupakom. Mame taku susedu, ktora susle na Mateja a uz som to minule nevydrzala a poprosila som ju, ze ked sa mu chce prihovarat, nech sa s nim rozprava ako s ludskou bytostou. Vyrazila som jej dych.
Mam znamu, ktora sa tak rozprava so svojim synom a chlapec poriadne nerozprava ale susle a vobec mu nie je rozumiet. Ked boli u nas a maly mal poslat "bocenku" (pusu), skoro ma natiahlo.

berynka
5. jan 2009

Taky mi to nepřijde divné a dokud to někdo na MK neřešil (nemyslím tuto diskuzi, už dřív),tak jsem se nad tím ani nepozastavila 😅 😀 .
Je fakt, že věta: "Kolik máte zubů?", je trochu neobvyklá a bez dítěte jí asi uslyšíme až v podzimu života. Na druhé straně jsem běžně říkala: "Teď nás zrovna trápí zoubky." A platilo to doslova. Hedu byla protiva a já trpěla 🙄 .

poletucha
5. jan 2009

mne se to hrozne nelibi a doufam,ze me to mine 😉 a taky mi je nejak proti srsti kdyz ctu v albickach vety,ktery jako pise to mimi 😀 ..ale je to kazdyho vec

listicka77
5. jan 2009

taky z toho mám osypky a nepoužívám. nejvíc mě dostává "už sedíme", "už máme 6 kg", "už je nám půl roku". to podle mého názoru fakt hraničí s demencí. a pak mě ještě tahá za uši mluvení v třetí osobě - jak matka o sobě, tak o dítěti - např. "maminka dá Pepíčkovi čepičku", "ne to Pepíček nesmí dělat, jinak by se maminka zlobila". 😝 🙄

kili
5. jan 2009

listi 😀 Tarzan políbí Jane 😀

sasiki
5. jan 2009

tiež som tejto ,,reči" nerozumela, ale nalepilo sa to na mňa 😅 . Adamko býva teraz dosť ,,umrnčaný" a všetci tvrdia, že NÁM idú zúbky.

yenn
5. jan 2009

Naprosty souhlas s listickou, nemam co bych dodala....snad jen dotazy "mluvite?" " mate zuby?" .... reaguju vzdycky " no ja jo" 😀

dadka212
5. jan 2009

Lištička 😀

Inak môj malý hovorí o sebe v tretej osobe 😅 on si hovorí bábo a vety typu: "de je babo" alebo "daj babovi" mi lezú na nervy a to je moje decko 😀

zuzana76
5. jan 2009

ale myslim, ze ked dieta o sebe hovori v tretej osobe, to tak ma byt, az neskor sa nauci pouzivat osobu JA, kedysi som o tom citala, mozno nie vsetky deti tak rozpravaju, ale vacsina asi ano. Aj moj sa tituluje - babo, alebo PA - teda patko, este nevie povedat cele meno. A ked sa ho pytam co robi, tak povie - papa, cika, kaka, teda v tretej osobe

dadka212
5. jan 2009

Zuzi no ja viem 🙂 , ale tak nelezie mi to na nervy stále len keď to stále dokolečka opakuje aj 30x tak potom už mám mierne nervy 😝

kiwuska
5. jan 2009

yenn, ale otazky toho typu uz nie su matersky plural ci ako ste to nazvali ale to je uz trochu viac od veci alebo ze by islo o vykanie detom????

dadka, a tvojho syna sa musim zastat, v jeho veku deti este nevedia celkom pochopit a rozlisovat osobne zamena a este k tomu ich aj sklonovat/ naopak pre neho ma slovo babo aj nejaky obsah. takze este chvilku to s babom musis vydrzat

zuzana76
5. jan 2009

dadi, no chcela by si aby hned vsetko spravne rozpraval 🙂 , ja zase niekedy aj poviem - Maminka ti da caj. Inokedy poviem - dam ti caj. Proste ako kedy mi to pride na jazyk , a ved keby som sa ja seba samu netitulovala Maminka, tak by ani nevedel kto som. To by mi volal menom ako asi pred 3 dnami. Muz ma vola Zuzu a maly to nejako pochytil a odvtedy som bola prenho uz len Zuzu 😀 😀 , no ale uz sme sa vratili k normalu a zase som mama, pripadne mami

lyly
5. jan 2009

mne sa zda matersky plural straaasne divny.
nemam rada vety typu, kakame uz do nocnicka, sedime, mame tolko a tolko zubov. kedysi som rozmyslala, ze kto este, o kom este rozprava? aj niekedy na to moje kamaratky upozornim, ze ci aj ona (napr. kaka do nocnika) tak sa na tom zasmejeme. ale mam z toho husiu kozu.
a som taka rada, ze nie som sama, kto takto nerozprava 🙂

kiwuska
5. jan 2009

listicka mrk svoj album, clovek sa niekedy aj myli 😉

bluff
6. jan 2009

mne "matersky plural" vzdy rezal usi 😕 hlavne vyrazy ako my sa kojime alebo vcera sme sa kojili, my sa odstavujeme, my uz papame tuhu stravu... 😀 😝
zaujimalo by ma, ci sa pouziva aj inde vo svete alebo je to cesko - slovenska specialitka.