Kámošky všetko hovoria v množnom čísle

anaxamon
5. jan 2009

Toto ma byt tema na odlahcenie tak sa snad niktora neurazite🙂

Ja ako nematka(to je vyraz😅 ) sa castokrat pozastavujem nad tym ked kamosky(zuz11 zdravim), svagrina a pod. pouzivaju v spojeni s babatkom vsetko v mnoznom cisle. Sice mi to uz bolo objasnene, ze jednoducho matka s babatkom robia vsetko spolocne, preto je tam to mnozne cislo, mne to vsak stale pride take "zabavne".

Aky mate k materskemu pluralu vy nazorm, skusenosti a pod.

Mozeme sa na sebe trosku zasmiat🙂

Ja sa vzdy po case semejem na sebe ked sa snazim stoj co stoj hovorit v jednotnom cisle a opravovat ich alebo na tom ked mi je vyhrozovane, sak pockaj, raz sa toho aj ty dozijes🙂))

ikke
7. feb 2010

datkova • 1d • Dnes o 09:10
baby, neviem čim to je a nemôžem si s tým ani pomoct, ale naskakuje mi husia koža, ked počujem mamičky hovorit MY sme spapali polievočku, MY sme sa okupkali, MY sme spinkali, MY sme sa narodili malinké, MY grckáme, MY negrckáme... je to taký pre niekoho možno milý zvyk, ale mne to príde hrozne čudné a vždy, ked mi nejaká mamička povie, že ahoj, my práve spinkáme, tak mám nutkavu potrebu spýtat sa jej: aj ty spinkáš?????????

sirinka • 2d • Dnes o 09:14
imaginarna pupocna snura funguje este dlllllho po porode.... 😉 nezatazuj sa takymi malickostami, povznes sa nad to, radsej si v pohode poklebet...

alca85 • 1d • Dnes o 10:25
aj ja (teda MY) to robííím(e).....a je to podla mňa veľmi milé..... 🙂
mať tvoje starosti...... 😔

chymenitta33 • 1d, snž • Dnes o 10:34
datkova-podla mna je to normálne, ako ja to už nerobím v takom množstve už ho oslovujem vačšinou krstným menom, ale v tehotenstve som stále my ideme, my sme jedli, dobre sa cítime...a tak 😎
Je to normálne...presne ako Sirinka píše pupočná šnura je pupočná šnura 😅

mexx • 1d • Dnes o 10:39
Mne sa to tiez zdalo vzdy divne, ale casto sa pristihnem pri tom, ze to pouzivam aj ja. No asi sa tomu tak uplne vyhnut neda... 😅
Inak, uz tu o tom taka tema je, volalo sa to myslim "Matersky plural"... 😕

magimary • 8d • Dnes o 10:43
datková, aj ty to budeš čoskoro robiť... 😅 😉
pri dvojmesačnom malom (prvom) som si na to dávala pozor ešte aj ja (a bolo mi to divné), ale neskôr to už bolo jedno...

aurecon
7. feb 2010

Já mateřský plurál nepoužívám. Vždy se mi to zdálo divné a nemám ráda, když tak někdo mluví. Naštěstí mé kamarádky jsou normální a ty, které používají plurál, mi většinou nevyhovují i povahově, takže se s nimi nestýkám.

tetes1
8. feb 2010

Mateřský plurál jsem nesnášela jako nematka a nesnáším ho i jako matka. Samozřejmě,když mluvím na dítě, tak řeknu půjdeme se napapat, ale abych na věřejnosti říkala, my jsme se pokakali či pokakaly, to mi přijde divné, páč já ve svých letech už stolici fakt udržím. 😅 Stejně jako my vážíme např. 8 kilo, já mám bohužel o hodně víc, takže dítě váží 8 kilo a o mně škoda mluvit..... 😠 😀 Prostě dítě je samostatná osobnost a lecos dělá samo, takže proč plurál??????
Jak ho ale nepoužívám a víceméně moje blízké kamarádky také ne, tak jsem byla u dr. jenom s Kačenkou a nějaká maminka s holčičkou se mi ptá: A kolipa vám je? Vůbec mi nenapadlo, že by se mohlo jednat o plurál a ještě jsem si říkala, že je maminka trochu oráchlá, na to že mi vidí poprvé a říkám, že 28 let. Pro změnu na mě ona koukala jako tele na vrata, páč myslela kolik je Kačence... 😀
A úplně nejšílenější jsou pro mě dotazy v MC,kdy se sejdou ty maminky a na uvítanou pronesou: za 1. my právě spinkáme (přitom pokud mohu soudit,vzhledem k tomu, že maminka mluví, řekla bych,že ona je vzhůru a za 2. tak copak už umíte!!? Tak to mi fakt dostává.Pominu to, že dotaz tohoto typu mi teda moc nebere,páč zavání srovnáváním..... Já třeba umím číst, psát (i když špatně),dojít si na záchod,ale předpokládám, že o mě se jí nejedná, pak tedy opět nechápu nač ten plurál? Pupeční šňůra je sice pupeční šňůra,ale tohle teda nevysvětluje.
😅

mneme
8. feb 2010

hm, ten matersky plural na mna zavana trochu materskou demenciou. asi sa jej neda celkom vyhnut - mne by tiez este pred casom nenapadlo, ako sa s materstvom zmenia moje zaujmy, ale na druhej strane este stale som schopna rozoznat, ze moje dieta nie je ja a ja nie som moje dieta. s tym som problemy nemala ani v tehotenstve. inak si myslim, ze to az take neskodne nie je, moze to trochu blokovat schopnost uvedomit si, ze potreby a tuzby mojho dietata sa mozu lisit od tych mojich a nejde o to splynut v jedno, ale tieto potreby zosuladit.

zitaje
8. feb 2010

Rozmyslam, ci ten plural pouzicvam, aby som nekecala 😅 , ale myslim ze skor nie. Teda ideme citat (ja citam a ona do toho keca - takze vlastne citame obe, nie?), papat (jeme obe), hajat (lezime na posteli spolu), ale pod sa vycikat, mas hovienko, buchla si sa, to uz su cisto jej zalezitosti. Navyse moje dieta uz davno rozprava, tak by to bolo asi dost divne, keby som za nu nieco hovorila.

lujza123
8. feb 2010

Ja sa tomu snazim vyhnut......ale ked som sama doma s malou a nikdo ma nepocuje tak je to same papame, kakame atd....

uci
9. feb 2010

tak ja ho tiez pouzivam - ale mam dobru vyhovorku: mam totiz pocit, ze je to hlavne kvoli usetreniu casu - a to mi urcite uznate maminy, ze toho mame na materskej taaaak malo 😝
ved ked cely den namiesto "moja mala" hovorim vzdy len "my" tak viete kolko pismeniek usetrim? 😀 to mi vyjde snad aj na 15 minut denne, pocas ktorych sa mozem v klude umyt a dajme tomu najest 😉

zuzka11
10. feb 2010

davam si hooodn epozor abych ho nepouzivala, je to strasny.....prdime, blinkame a predstavete si - uz jsme si i odkrkli! 😔 😎

simlenka
10. feb 2010

Ja nechapu,ze tohle nekdo resi. pokud to pouzivam,tak nevedomky,pokud jsem kvuli tomu dement,tak ten komu to tak vadi,at se mi vyhyba a neposloucha me. vic neni co rict.

romana29
10. feb 2010

Já ho nepoužívám, jenom když opravdu společně jíme 🙂 Říkám, pojď se vyčůrat, nemáš žízeň atd., ale upřímně, jestli to některá maminka používá, tak netuším, ani u kámošek jsem si toho nikdy nevšimla...takže možná jo a možná taky ne 🙂

jonatanka
10. feb 2010

sim pridavam sa k dementom 😀 sem tam pouzijem a co? stane sa kvoli tomu nieco zle, bodaj by ste riesili iba taketo hovadiny, boze mat vase starosti 😉

kulimka
10. feb 2010

Tak tak ja se tomu divila uz predevcirem co vse se tady da resit, dokonce jsem se docetla ze nejsem normalni kdyz to pouzivam. Holt ne kazdy je inteligent. A k tem zdrobnelinam, nedavno mi jedenactileta dcera rekla 'mami ja se jdu natutat' Asi bych mela prehodnotit svuj slovnik😝

vercak.
10. feb 2010

tak jsem popřemýšlela a zjistila, že patřím taky mezi ty dementy 😀 😀 😀 😀 😀 😀
každopádně by mě tohle fakt nikdy nenapadlo řešit, mám tu malé dítě, obrovskou zodpovědnost, tím pádem i starosti a tohle je úplná prokotina.

cmulinko
10. feb 2010

Myslim si,ze sem tam sa stalo,ze som synovi povedala,ze ideme nieco robit a nakoniec to musel absolvovat celko sam 😀 ,ale na verejnosti pri rozhovore to vobec nepouzivam,ale ani mi to nevadi,ked nieco take pocujem.Moja svagrovka sa uz inak ani rozpravat nevie....ku vsetkemu pridava mi...mozno uz aj vtedy,ked malu vobec nema pri sebe 😀 😀

sjuzi
10. feb 2010

😀 😀 somarinka, tiež som používala, keď bol Miško bábätko, tiež sme vážili toľko a toľko, papali, spinkali atď... že sa nad tým vôbec zamýšľate... 😅

dorinek
10. feb 2010

jo jo - mateřství prostě občas leze na mozek 😀 Taky používám plurál - spinkáme, papáme, koupeme - všechno společně 😀 Dítě vám prostě změní život a taky slovník. Nedávno jsem se manžela zeptala, jestli už se nahamal (myslela jsem tím navečeřel), až za chvilku jsem si uvědomila, že používám zdrobněliny i v naší "dospělácký" komunikaci. Neřeším to, časem to přejde a jako dement se necejtim 😀

simlenka
10. feb 2010

Dori,vsak ja taky ne,ale podle mnohych jsme matersky zdementnely! mne takovyhle temata prijdou jako alibismus a hlazeni svyho ega,ze jeste nejsem tak zblbla jako ty ostatni a v hlave se mi misto plinek honi jaderna fyzika... nemam potrebu si dokazovat,ze jsem jeste nezblbla,jsem mama a citim se tak stastna,at pouzivam plural a reknu my jsme kakali anebo reknu drahy,mas plenu plnou vykalu! je to nehygienicke,musim ti vydezinfikovat ritni otvor,varlata a penis! at kazdej mluvi jak se mu chce a stara se sam o sebe!

dali4
10. feb 2010

Ja to nepoužívam. Priznám sa, párkrát mi to vyletelo, to len teraz pri malej, pri synovi som to myslím nepovedala ani raz. Ale to som si vtedy pripadala tak divne 😅 , ako keby som to ani ja nevyslovila takže odvtedy už rozprávam "normálne" 😅

dali4
10. feb 2010

Ináč podla mna... každá mamička rozpráva tak, ako to cíti a ako jej to je prirodzenejšie. Nieje na tom nič zlé... Je to každej vec 😉 ... neviem čo sa tu preberá demencia 🙄

tetes1
10. feb 2010

No,já myslím, že tu nikdo nenapsal, že ten kdo používá plurál je dement, ale bylo psáno od Mneme, že jí to zavání mateřskou demencí a to je podle mě velký rozdíl. Na téma mateřská demence si myslím, že je většina z nás schopná se pobavit a zasmát, páč do ní spadá i drncání s nákupním košíkem. Takže si myslím, že je rozčilování zbytečné a hnaní do extrémů,jakože kdo nepoužívá plurál se zabývá jadernou fyzikou či s dítětem mluví v odborných termínech a ani o inteligenci to nebude. On se totiž dá říct, ty jsi se pokakal, nemusí to být my jsme se pokakali, ale ani máš plenku plnou výkalů..... A navíc je rozdíl říct doma dítěti, my jsme se pokakali než to sdělovat široké veřejnosti. Každá mluvíme tak jak to cítíme. Já k mateřskému pluralu na veřejnosti nevidím naprosto žádný důvod. Páč buď se pokakalo nebo poblinkalo dítě a v případě, že bych používala plural bych měla pocit jakože dotyčnému sděluji, že ani já jsem neudržela stolici. A to bych v mém věku opravdu nerada, aby si o mně někdo myslel. 😀 Za normální používání mateřského pluralu opravdu nepovažuji, není to správné ani češtinářsky, ale respektuji, že to tak někdo chce používat nicméně se neubráním tomu si o daném člověku utvořit jakýsi obrázek. Ale to není nic ve špatném, prostě to tak je a vnímám to tak. Upozorňuji, že to opravdu neznamená, že bych si o dané matce myslela, že je dement!!!!! Kupodivu i my, které nepoužíváme mateřský plurál máme stejnou obrovskou zodpovědnost a tím pádem jiné starosti jako matky,které plurál používají a na Konikovi se řeší různé prkotiny, takže proč né tohle 😉 A ad. zdrobněliny (které mimochodem používám) pokud jsem to správně pochopila bylo jimi myšleno spíš takové to přehánění viz:holčičky,koukněte nám do albíčka na naše nové fotečky našeho mimíška jak mu to sluší,když vylezl z bříšánka a teď nosí sukýnečky....Nemyslím, že někdo někoho "odsuzuje",když o malém dítěti říká že má ručičky či nožičky....
Vždyť prostě není potřeba si to brát osobně a notabene tak moc úkorně. Spíš se mi líbí, když to někdo vezme jakože ty bláho no fakt, to je hrozný, že tak mluvím,ale člověku to nedá....prostě s úsměvem. Taky jsem nedávno řekla kamarádce, že jsem ťapala a pak jsem přiložila ručičku (myšleno mojí ruku). Ta se začala smát, já se chytla za nos, začala se smát taky, že už jsem fakt úplnej magor a že bude hůř, páč jsem na mateřské chvilku..... 😀
Tak se některé plurálistky nečertěte, není proč. 😉

dali4
10. feb 2010

😀 toto je fakt pre mna od veci téma... , neviem ako som sem zablúdila... Tak ja idem 🙂 . Prajem krásny večer vám všetkým... 😵 a všetko dobré. 😵

tilly
10. feb 2010

zabite ma, myslite si o mne, ze u mna zacina materska demencia (nezacina, uz je rozvinuta), ale uz male miminko mat nebudem a som uplne zblaznena a matersky plural pouzivam, aj zvatlam a suslem na babo 😀 pri prvom som to nerobila, ale teraz mi uplne preskocilo a nie som ja a on, sme my 😀

simlenka
10. feb 2010

Ja hlavne nechapu,ze to nekdo resi. dala jsem priklad,ze at mluvi kdo chce jak chce,kazdymu je do toho prdlajs a pokud mu to tak nehorazne vadi,tak at se s tim dotycnym nestyka. mne zkratka hlava nebere,ze nekdo ma potrebu resit takovou hovadinu,diteti tim urcite na trvaly nasledky nezadelam,tak vo co go?

simlenka
10. feb 2010

A jo,pokud nekdo rekne,ze to jak druhy mluvi je materska demence,tak mi to prijde urazejici,stejne jako plno dalsich pohrdavych prispevku typu jak tak muzete mluvit? jezi se mi z toho chlupy atd ... ja mam husi kuzi z toho,ze se kazdej stara o druhy a ne sam o sebe.

tetes1
10. feb 2010

Ach jo 🤐

mneme
10. feb 2010

zvlastne, vobec by mi nebolo napadlo, ze tato tema bude konfrontacna 😔 samozrejme, ze ide o prkotinu, podobne ako v pripade mnohych inych tem na MK. osobne mi pride tato tema zaujimavejsia ako napriklad kecanie o tv serialoch, sposob nasej reci totiz co-to hovori o nasom mysleni. v tomto konkretnom pripade o jednom z aspektov psychologickej premeny, ktoru prinasa materstvo.
zda sa mi zbytocne zdoraznovat, ze ziadnu mamicku, ktora pouziva matersky plural nepovazujem za dementnu, ale keby nahodou niekomu pomalsie zapalovalo, rada uvediem veci na pravu mieru. ozaj rozpravam ako chcem a staram sa o seba (svoje dieta, manzela, rodinu, priatelov, pracu, etc.) nemam ziadny problem s tym, ak niekto matersky plural pouziva, mne je to vsak proti srsti, pretoze sa snazim stale mysliet na to, ze moje dieta je samostatna osobnost. jadrovej fyzike sa nevenujem, ale kedze sme prednedavnom presli (pozor - ozaj my sme presli - ja ich dcere vyberam aj prebalujem a periem 😀 ) na latkovky, dost casto sa prave v ramci "materskej demencie" zaoberam tym, ake krasne plienky by som jej este mohla zadovazit. taktiez podvedome drncam s nakupnym vozikom 😉 . navyse, kedze namiesto kocika casto nosim, stava sa mi, ze sa pri stati aj bez dovodu pohupujem. dalej v zvysenej miere pouzivam zdrobneliny: zda sa mi cudne hovorit o tych malych rukach a nohach inak ako o rucickach, nozickach, packach, labkach a pod. ked som prec z domu, som nervozna, co je s nou, hoci viem, ze je o nu s muzom alebo s mamou dobre postarane. je toho dost, mea culpa! ale rozhodne sa nechystam hovorit/pisat "nam idu zuby". inak bez akehokolvek alibizmu alebo hladkania vlastneho ega si myslim, ze "zblbnuta" som dost a ozaj som sa nikdy necitila lepsie 🙂

uci
10. feb 2010

a ja si nahodou rada pokecam/pocitam aj o takejto prkotine, lebo to asi najlepsie vystihuje jeden problem v mojom momentalnom zivote, ktory cim dalej tym viac pocitujem ako zasadny - dost mi totizto vadi, ze sa po vyse roku na materskej viem cim dalej tym menej vyjadrovat ako "clovek" resp. "homo sapiens" nakolko mam potom problem sa s ostatnymi homo sapiensami rychlo a hlavne jednoznacne dorozumiet 😉 no a na margo tejto diskusie - celkom potesi, ze v tom nie som sama 😀
inac, ono sa to asi bude prisposobovat tym obdobiam nasich deticiek (mohla som sice napisat deti, ale ta zdrobnelina podla mna vyjadruje taky ten odtien, ktorym sa jednoducho da odlisit, ci mam na mysli babatko, dieta v skolskom veku, pubertiaka atd... cize som jednoznacne za primerane pouzivanie zdrobnelin v hovorovej reci, i ked vety typu: "moja maličičká bambulečka otvorila očičká a vypustila prdíček" su uz aj na mna privela 😀 ), proste si musia prejst obdobim my (ako ja a rodicia), ja, ja a kamarati, ja a okolity svet... a rovnako si tym prejdeme aj my mami a verim, ze aj ten plural nas rychlo prestane bavit - hned ako zacnu vyvadzat tie nase ratolesti jednu lotrovinu za druhou 😉

kulimka
10. feb 2010

Ja myslim ze ono slo hlavne o to ze jedna z mamin tady napsala ze ona plural nepouziva a ze i jeji kamaradky jsou normalni a proto ho nepouzivaji a kdyby ano tak by se s nima nestykala. Tohle alespon me udivilo.

nikka.vo
10. feb 2010

Mně je jedno kdo jak mluví, já plurál nepoužívám, nějak nevidim důvod a v hlavě se mi to nenaprogramovalo 😅 O maminkách co tak mluví si nemyslim, že jsou totálně zblblé a přidementnělé (to slovo asi ani neexistuje, ne? 😕 😀 ) ale přiznám se, že se musim smát, když tak někoho slyšim mluvit, tedy hlavně právě v případech - jdeme se přebalit, jsme pokakaný, počůraný, poblinkaný 😅 😅 😅 prostě mi to přijde směšný, že si to ta maminka neuvědomí, jak to zní 😅 Ale asi víc mi vadí číst - albíčka, fotečky,mlíčko, bodýnka, sukýnečky, lidičkové, mocinky apod 😅
Ale to je samozřejmě můj problém, já se taky nemůžu zlobit, když se někomu nelíbí můj účes, nebo způsob života, to neznamená, že žiju špatně, jen prostě jinak.
Já si zase občas nevidim do úst a řeknu to přesně tak jak to mám na jazyku a to taky někomu nemusí být po chuti. Tož tak... 😀

hadassah
11. feb 2010

😀 😀 😀 taka toto je ozaj dobrá téma, myslela som, že to jednoducho irituje do špiku kosti iba mňa, keď počujem mamičku, ako hovorí v množnom čísle. Snažím sa to však rešpektovať a ešte som to nikdy nedala ani jednej najavo. Verím, že sa "preprogramovali" iba z čistej a bezodnej lásky k svôjmu dieťaťu a chápu ho ako neoddeliteľnú súčasť svojho vlastného ja, preto som rada, že aspoň v tejto téme môžem vyjadriť svoj názor. Akurát mi šklbe ústami do rehotu, neviem si predstaviť, že raz budem hovoriť štýlom - máme prvý zub, keď ja už tých zubov mám 32. Svoje dieťa budem brať ako samostatnú jednotku a určite budem o ňom hovoriť ako o "ňom", nie o "nás".